w. MIDDELBURGSCHE C O U R A IV T. Zaturdas 4 Januarij. 23c9turcM cu &bmiuisrtratieti. ishiHcnlAtï&öchc Eijbittgctt. l 33uitcnlan&$£fre Sijbitigcu SPAARBANK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburgmaakt bekend, dat door hetzelve gedurende den loop dezer maand, des Woensdags van iedere week op de gewone plaats van ièn tot twee ure des namiddagstegen aanteekening op de Inlegboekjeszal worden gevaceerd tot uitbetaling der In teressen over de tweede helft van het jaar 1850. Zullende de niet afgehaalde renten eerst na verloop der maand januarij als Kapitaal worden bggeboekt. Middelburg, den 3 Januarij 1851. Namens het Bestuur voornoemd, HUBERfUS REKKER, Secretaris. Het BESTUUR der Vereeniging tot bevordering der Toon kunstgeefc kennis, dat de jaarlijksche Uitloting van Aan- deelen in de Negociatie ten behoeve der Concertzaal zal plaats hebben op Maandag den 6 Jaauarij aanstaande, ten één uur, in het Concertgebouw; wordende de Heeren Aan deelhouders uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. Middelburg, den 4 Januarij 1851. G. de BRUYNE ,1 Secretaris. ARMBESTUREN. DIAKENEN der Nederd. Herv. Gemeente alhiermaken dankbare melding eener extra gift, groot 100, door Broe der IV. A. Dormaar Hz.in muntbiljet, van een onbekende onder het opschrift Nederduitsche Hervormde Diaconie op heden ontvangen. Tevens berigten zij, in de Nieuwe Kerk te hebben gecol lecteerd een verzegeld couvertmet het opschrift X. IJ. Z. Vereenigingwelk door hen bezorgd is bij den Heer N. Verhuist IVz.Penningmeester dier Vereeniging. Middelburg, 1 Januarij 1851. Diakenen voornoemd L. J. van der HARST, Praeses. Cs. NUIJS, Scriba. DIAKENEN der Evangelisch-Luthersche Gemeente, ma ken dankbare melding eener gift groot 10, hun van een onbekende ter hand gesteld. Middelburg, den 2 Januarij 1851. ZOELLER. C. A. KLEIN. Domburg 1 Jannarij 1851. Het ARMBESTUUR van DOMBURG betuigt bij deze den hartelijksten dank aan den gever van/25, met het op(- schrift voor buitengewone bedeelingin de collecte van 1 januarij gevonden. Mogten de harten van meer andere menschenvrienden bewogen wordenom tot leniging van den nood van Domburgs behoefcigen iets bij te dragen W. LEHMAN de LEI-INSFELD. Arnemuiden den 3 Januarij 1851. Hoogst welkom en verblijdend waren de giften bij den Heer de Blaecke de Ligny te Middelburg, op den 31 Decem ber 1850 ontvangen, een muntbillet no. 76034, groot ƒ10, uit de collecte der Doopsgezinde kerk van G. P. C. 2 50; uit de collecte in de Nieuwe kerk van A. A.twee munt- billetten 110. 79317 en 163446, ieder h 10, znmen 20, en op 1 Januarij 1851, van E. H.ten behoeve van den Her vormden Armen alhiereen coupon Werkel. Schuld groot 12,37^-, en van een onbekende 10, van welke giften dankbare melding wordt gemaakt door De Commissie voornoemd, J. BLIEK, Diaken. W. BAAS. MIDDELBURG, den 3 Januarij. Bij besluit van 30 december jl. heeft Z. M. tot burgerT lijke leden eü derzelver plaatsvervangers in den militieraad voor de provincie Zeeland zitting houdende te Middelburg, voor de ligting der nationale militie van 1851 beuoemd-de heeren jhr. mr. 'J. van Reigersberg Vertluytlid der Staten, en J. IV. van Sonsbeecklid van den raad der stad Middel burg tot leden de heeren G. J. Sprengerlid der Staten en A. van den Broecke Jz.lid van den raad der stad Middel burg, tot plaatsvervangers. Gisteren had alhier een droevig ongeval plaats. Ze kere Leunt je Pleyteoud 26 jaar, met eenige anderen, zich vermakende met dansen in de herberg de Vriendschapviel plotseling neder. Tot niet geringe verbazing harer omstan ders bleek het dat zij waarschijnlijk door eene beroerte getroffen, oogetiblikkelijk was overleden. Men schrijft van den Helder den 30 december het vol gende Heden middag ten vier ure is de nieuw benoemde gou verneur-generaal van Neérlandsch Indie, de heer Bruce aan boord van Zr. Ms. korvej sumatra overleden. Reeds sedert eenige dagen werd deze treurige gebeurtenis te gemoet gezien en hadden de geneesheeren alle hoop opgegeven. Een ieder te dezer plaatse neemt een levendig deel in dit zoo treffende verlieshetwelk voorzeker door het ge- heele vaderland eenen diepen indruk zal maken vermits in den overledene een kundigregtschapen en geacht burger is ten grave gedaald van wien men voor onze overzeesche -■ bezittingen.de schoonste verwachtingen koesterde. Men schrijft aan de Amsterd. courantuit 's Ilage den 30 december De heer mr. Polsreferendaris bij het ministerie van financien belast met de directie van het postkantoor alhier vertrekt binnen weinige dagen naar Berlijn. Deze missie zoude, zoo als men verder verneemt, betrekking hebben tot eene vernieuwde post-conventie tusschen Pruissen en Neder land." Volgens berigten uit Luxemburgzou het groother togdom te Dresden door den regerings-president fVUmar worden vertegenwoordigd. Men meende (maar dit berigt is nog onzeker)dat genoemde heer ook namens Limburg zou optreden. Dingsdag is de heer fVilmar reeds te 's Hage aangekomen. De Nederlandsche regering, gebruik makende van het regt haar, bij artikel 28 van het den 29 julij 1846 metBel- gie gesloten handelsverdrag verleendheefcbij een schrij ven van den 9 december 11.aan de Belgische regering be kend gemaaktdat gemeld handelsverdrag met 1 januarij 1852 zal ophouden van kracht te zijn en tevens voorgesteld on derhandelingen te openen over eene schikkingwelke in de plaats van het verdrag van 1846 zal treden. De Belgische regering heefc vruchteloos getracht deze opzegging van de gesloten overeenkomst te voorkomen en het voorstel om over een nieuw handels- en scheep vaart-verdrag te onderhandelen aangenomen. Bij het departement van binnenlandsche zaken is, door tusschenkomst van den heer G. C. Spengler te Amsterdam ontvangen eene som van ƒ1320, uitmakende de opbrengst eener in de residentie Bezoekie, op Java gedane collecte ten behoeve der slagtoffers van den jongsten watersnood. De arrondissements-regtbank te Amsterdam derde kamer heeft laatstleden dingsdag uitspraak gedaan in onder scheidene zaken wegens onwettig brievenvervoer. De regt- bank heeft in al die zaken vrijspraak gegeven. Meerendeels berustte deze op de omstandigheid, dat de processen-verbaal, door de ambtenaren der posterijen opgemaakt, niet voldeden aan de voorschriften van het wetboek van strafvordering. In enkele zaken werden echter bepaalde vraagpunten uit de wet van 12 april 1850 beslist. Zoo heeft de regtbank 0. a. overwogen, dat, dewijl een ieder strafregtelijk verantwoor delijk is slechts voor zijne eigene daden, en de wet van 12 april 1850 geene van dit beginsel afwijkende bepaling inhoudt, de ondernemers van postwagens niet wegens ongeoorloofd brievenvervoer kunnen veroordeeld worden, wanneer blijkt, dat dit vervoer niet door hen, maar door een ander per soon al zijn die ook in de onderneming werkzaam, gepleegd is. De regtbank heeft insgelijks aangenomen datvolgens de wetniet kan worden onderscheiden op welke wijze de brief of het pakket tot boven de vijf oneen is bezwaard, al blijkt dat een brief slechts door het aanhechten van eenen steen tot dat gewigt gebragt isde overbrenging daatvan niet strafbaar is. Aangaande art. 28 der postwetwaarbij aan gezagvoerders van binnenvallende zeeschepen de ver- pligting is opgelegd om opgave te doen van de brieven, welke zij aan boord hebben en met welker overbrenging zij belast zijn, heeft de regtbank beslist, dat ook in dit geval, zal er van overtreding sprake zijn moet blijken dat de overbrenging der brieven tegen genot van vracht geschied is. Men schrijft uit Utrecht betrekkelijk het onlangs ge pleegde misdrijf langs den spoorweg bij het station Breukelen, alwaar eene champagne-fiesch en een steen in een der rijtuigen van den voorbij stoomenden trein is nedergeworpen dat men na een naauwgezet onderzoek reeds op het spoor der schuldigen (want er schijnen er meer dan een te zijn) gekomen is, en dat waarschijnlijk eerstdaags deze zaak zoo als te wenschen is, ter plaatse waar zulks behoort, met de vereischte open baarheid zal behandeld worden. De commissiebelast met het onderzoek naar de doelmatigheid en uitvoerbaarheid der indijking en droogmaking van de Lauwerzee enz.zal hare werkzaamheden hervatten op woensdag 8 januarij aanstaandedes morgens ten 11 ure in het Hotel des Pays-Bas te Amsterdam. Men meldt uit Ouddorp (eiland Goedereede) den 30 december: ni Sinds eenige dagen spoelden aan de noordzijde van ous dorp eene menigt^graauw-zwarce boontjesmet witten pit op het strand aan niemand wist welke soort van boonen dit waren men begon dezelve echter te verzamelen en weldra te proeven de smaak was eenigzins zoet en vetachtigen daar dit tamelijk wel beviel werden al meer en meer van deze boonen gebruikt; dit had echter ten gevolge dat eene menigte onzer inwonersvooral tot de mindere klasse be- hoorende zich weldra zeer onpasselijk bevou en hetgeen spoedig gevolgd werd door hevige en herhaalde braking sterke diarrh» geweldige benaauwdbeden en bij sommigen door een gevoel van branding in keel en buik. Gelukkig herstelden de lijders spoedig, en heefc men geene verdere onheilen van het onvoorzigtig gebruik dezer ons onbekende vrucht te betreuren." In den nacht van den 28 op den 29 december 11. is een diefstal gepleegd in de Hervormde kerk te Warffum (ge meente Onderdendatn) t zijnde er door een glasraam inge broken en door middel van een linnenrek ingeklommen en daarna het zoogenaamd blokwaarin de voor de diaconie gecollecteerde gelden zich bevonden, opengebroken en ge ledigd. De daders zijn tot heden niet kunnen worden opge spoord. Te Amsterdam houdt zich de heer IViljalba Frikell op tot het geven van voorstellingen in de Grieksche tooverij zonder eenig instrument of toestel. Er zijn erj die hem daardoor boven Robin en Bosco stellen terwijl hem ook dezelfde geschiktheid en wellevendheid eigen zouden zijn waardoor de heer Robin zijne voorstellingen wist te veraan genamen. De heer Robin is te Londen en zal gedurende de tentoonstelling aldaar voorstellingen geven. Engeland. Londen 30 december. De Asia heeft uit Noord-Amerika berigten tot 18 dezer aangebragt. De over- togt duurde slechts tien dagen en negen urenen was du* de snelste die tot hiertoe gedaan is. Uit het verslag van den secretaris der thesaurie van de Vereenigde-Statejr blijkt dat zoo wel de in- als uitvoerhandel in 1850 weder sterk toenemende geweest zijn. Het cijfer van den invoer beliep I87>318,574 en dat van den uitvoer 151,898,720 dollars. Een inwoner van CalifornieVallejo genaamd, afstam meling eener aldaar gevestigde Spaansche familieheefc een allerbelangrijksten voorslag aan de wetgeving van dien nieu wen Noord-Amerikaanschen staat gedaan. Hij wilvoor zijne rekening, aan de baai van San Francesco, op vijf-en- twintig mijlen afstands der tegenwoordige kolonie, eenenaar hem te noemen stad stichten. Tot dit einde zou hij den staac 156 acres grond afstaan, in aandeelen voor de openbare ge bouwen, de universiteit, de liefdadige instellingen enz. af gedeeld tot daarsteliing van welke gebouwen ten getale van vijf-en-twintig, hij 270,000 dollars, binnen twee jaren betaalbaar, wil voorschieten. De wetgeving heefc hierop de beslissing der bevolking gevraagd door welke het plan zeer goed is opgenomen en de generaal Thomasbenevens de heeren J. Green, Robert en JValker, laatstelijk thesaurier der schatkist, hebben zich met den ontwerper dezer kolos sale onderneming vereeuigd. De nieuwe stad Vallejodie bestemd is om het middelpunt van Californies handel te wor den, zal echter den voortgang der zaken te San Francesco niet benadeelen. In den namiddag van den 11 december heefc er een verschrikkelijke brand te Halifax gewoed. De brand is ont staan in de noorder.kazernewelke geheel in de asch is ge legd en nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat er een honderd tal huizen meest door arme huisgezinnen bewoond, ver brand is. Een geacht Londensch dagblad verzekertdatderegts- geleerden der kroon bezig zijn eene wet te ontwerpen be trekkelijk de vraagstukken, die door het pauselijk besluit tot wederoprigting der Roomsche hiërarchie in Engeland zijn opgerezen. Van de Oostkaapin de Bebring-straat', zijn thans over de Vereeuigde-Staten berigten tot den 10 augustus jl., ontvangen, in welke er echter geenerlei melding, noch van den vermisten Noordpool-reiziger sir J. Frank/in, noch van Ilr. Ms. schepen Entreprise en Investigatorgemaakt wordt. EBultscMand. Keulen 30 december. De leden der conferentie in Dresden hebben zich in vijf commissien ver deeld. De eerste zal zich beraden over de zamenstelling van de hoogste magt in het verbondonder voorzitting van Oostenrijk de tweedeover den werkkring dier magt onder voorzitting van Pruissen de derde over de stoffelijke belangenals inkomende regtenhandel en scheepvaart onder voorzitting van Beijeren de vierde over het bouds- gerigt, en de daarmede in verband staande verordeningen van 1817, onder voorzitting van Saxen; de vijfde, over de beraadslagingen en den vorm der besluiten, onder voorzit ting van Ilanover. Gisteren scheen nog geen gemagtigde voor Luxemburg in Dresden te zijn aangekomen. Frankfort 30 december. Uit Dresden wordt geschreven, dat prins Schwarzenbergdie zich od ditoogenblik te Ber lijn bevindt, spoedig naar eerstgenoemde stad zal terugkee- ren. Ook de heer von Manteufel wordt wederom spoedig daar verwacht. In het belang der Duitsche zaak ware het echter te wenschen dat de minister-presidenten der beide: groote mogendheden de lioofd-questian besloten alvorens zij, zich voor eenigen tijd verwijderden. Fra ci li rij liParijs 29 december. In de laatste zit tingen hebben de afgevaardigden zich nog bezig gehouden mee het wets-ontwerp betreffende de regeling der handels belangen van de Algerijnsche kolonie. Na eene heftige te genkanting is het beginsel gewettigd dat er voortaan gelijk- se ing bestaan zal tusschen de kolonie en het moederland. Het eerste^ artikel, hetwelk inhoudt, dat de koloniale gra nen vrij ingevoerd zullen kunnen worden in de Frauscbe zeehavensis eergisteren goedgekeurd. Gisteren is hetzelfde vastgesteld omtrent andere koloniale voortbrengselen als wasoliezaden enz. I11 eene vergadering van de akademie der wetenschap pen hebben eenige geleerden belangrijke mededeelingen gedaan. Zoo heefc de heer Hutton eene zelfstandigheid uitgedacht die het papier zou kunnen vervangen. Een ander heeft de aardappelenziekte zoeken te verklaren uit de aanwezigheid eener ontelbare menigte insekten, alleen door het vergrootglas waar te nemen. De heer Chatain heefï doen opmerkendat in de landstreken waar het water en de planten Jodium inhouden hare bewoners nimmer aan jicht onderhevig zijn. De geneeskundige Arran heefc beweerd, dat het hem gelukt was, door de aanwending van den ether, voor onderscheidene ligchaamsdeelen eene plaatselijke gevoelloosheid te bewerken, zoodat verschillende smartelijke aandoeningen inzonderheid

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1