0 U R A n t: W°. 156. Zaturdag 1850. 28 December. öc^turen cn !3lbmiiit0tratieii. iainnenlAttbsciu üüjbiugen. GENEESKUNDE. Donderdag den 2 Januarij 1851 des avonds ten half zes ure, zal er, in hare gewone Vergaderkamer in de Abdij, eene openbare zitting van de Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeelaud plaats hebben tot het afnemen van examina. Js. DE MAN Jz. Secretaris. STRANDVONDERIJ. De regthebbende op vier WATERVATEN (waarvan drie wit en één zwart geverwd) onder Nieuw- en StJoosland aangespoeld, vervoege zich ter reclame bij den Opper-Strand- vonder Bewesten Schelde te Middelburg. ARMBESTUREN. Hartelijk welkom waren de giften van den Burgemeester A. Bogertbenevens van eene andere Ingezetenen alhier, op den 33 en 24 dezerbestemd voor eene broodbedeeling op den Kersdag en Ondejaars-avondwaarvan de Commissie, in den bangen nood hunner Armendankbare melding maakt en hare Ingezetenen tevens dank toebrengt voor de bijdragen in de buitengewone Collecte, op den eersten Kersdag langs de huizen gehouden, en hare onbekrompene mededeelzaam heid nogmaals eerbiedig en vertrouwend inroept, voor die welke op den i Januarij 1851 gehouden zal worden, waar toe het Armbestuur alhierter verzorging van zoo vele be hoeftige eh ellendige wezens, met toestemming der Regering heeft moeten besluitenen daarom hare Armen aan alle edel moedige weldoeners der menschheid bij vernieuwing drin gend aanbeveelt. Arnemuiden den 27 December 1850. De Commissie voornoemd, J. BLIEK Hz. W. BAAS. - MIDDELBURGden 27 December. De minister van financien heeft bekend gemaakt, dat, te beginnen met maandag den januarij 1851, en volgende werkdagen ten kantore van den staatsraadagent van het ministerie van financien te Amsterdamzal worden geva ceerd tot de afgifte van nieuwe bladen coupons, voor tien rente-semesters, bij de schuldbekentenissen ten laste van het voormalig amortisatie-syndicaat, rentende 3T ten honderd in het jaar, en zulks tegen overlegging en intrekking van de vroeger afgegevene bewijzen ter bekoming van nieuwe bla den coupons, 11a t october 1850; zullende die bewijzen ten genoemden kantore moeten worden aangeboden begeleid van specifieke lijsten welke in tijds aldaar verkrijgbaar zul len zijn. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden vergezeld van hoogstdeizelfs adjudant, den majoor der artillerie E.von Löben Seis, heeft den 21 dezer de artillerie stapel- en con structie-magazijnen en werkplaatsen te Delft bezocht, en met de meeste naauwkeurigheid alles tot in de kleinste bijzon derheden gadegeslagen en zich daarbij met zijne bekende minzaamheid met den heer directeur en verdere officieren onderhouden. Z. M. heeft den heer F. van de Pollstaatsraad in buitengewone dienstbenoemd tot ridder met de star van de Luxemburgsche orde der Eikenkroon. Naar men verneemt, heeft Z. M. aan de heeren Co- res de Fries, van Hoboken, van RijckevorselVlierboom, Fop Smit en Loopuitconcessie verleend tot het aanleggen van eene stootnbootdienst in Oost-Indie eene onderneming, welke als van veel gewigt voor den handel in die gewesten kan worden aangemerkt. De heer H. Cornelder is erkend als consulair agent van Griekenland, voor Rotterdam en onderhoorigheden. Zr. Ms. transportschip prins willem frederik Hen drik blijft te Hellevoetsluis in dienst, doch het état-major behalve den bevelvoerderden luitenant-ter-zee iste klasse B. G. Escher is op non-activiteit gesteld en de schepelingen wier tijd verstreken iszijn ontslagen. Reeds is op ge- melden bodem geplaatst de luitenant-ter-zee Colenbrander. Van den Helder schrijft men van den 23 dezer De nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nêerlandsch- Oost-Indie, de heer mr. G. J. Bruce is in zoo ver van zijne ziekte hersteld dat Zr. Ms. korvet sümatba met de eerste gunstige gelegenheid derwaarts zal vertrekken." De onderhandelingen tusschen de Nederlandsche en Fransche regeringen over de handhaving van den eigendom van letter- en kunstvoorbrengselen worden met ijver voort gezet en men heeft alle reden om zich met eenen goeden uitslag daarvan te vleijen. Dezer dagen is eene circulaire uitgevaardigdon derteekend door de heeren G. L. Zilcken te *s Hageen E. PF. van Dam van Isseltlid der tweede kamer, strek kende om de oprigting te beproeven eeuer maatschappij bescherming van dieren. De Staats-Courant behelst het verslag van de com missie tot afneming van het examen van hen die op een der hoogescholen of athenaea wenschten toegelaten te wor den, uitgebragt aan den minister van binnenlandsche zaken. Daaruit blijkt o. a.dat door de commissie, in 22 zittingen zijn geëxamineerd 297 jongelieden, waarvan 172 leerlingen waren van gymnasien Latijnsche scholen en andere openbare inrigtingen van onderwijs in Nederland 23 leerlingen van instituten «in Nederland98 die privaat onderwijs hadden genoten 3 buiten Nederland onderwezen en 1 onbekend waar onderwezen. Te Amsterdam zijn den 23 nog vier lijken uit het water gehaald van personen, welke zondagavond, bij den sterken mikt daarin gevallen schijnen te zijn. Het getal dergenen, die toen aldaar in het water geraaktdoch gered zijn beloopt omstreeks veertig. De Noorder- en Zuiderhaven van Groningen liggen zoo vol zeeschepen die hunne reizen dit jaar hebben volbragt of zich gereed maken om nog weder zee te kiezen dat er schier geene plaats meer over is en de passage bijna is be lemmerd. I11 de Noorderhaven liggen 87 in de Zuider 33 schepen. Zr. Ms. stoomschip ardjoeno is heden van de reede van Vlissingen naar Engeland vertrokken. STA TEür-SESiEBAAL tweede kamer. Zitting van 24 december. In deze zitting is het wets-ontwerp tot vaststelling der middelen tot dekking der Staats-begrooting voor 1851, na eene langdurige beraadslaging, aangenomen met 44 tegen 15 stemmen. Tegen hebben gesterad de heeren de Poorter, van PFylickReinders Zylker van Lynden van der Feen Hengstvan der HeijdeMackayJongstrade Limpens Huguenin de Lom de Berg Dommer van Poldersveldt en PFesterhoff. s Daarna zijn achtervolgens zonder beraadslaging aangenomen 1. Het wets-ontwerp tot aanvulling der wet van 14 sep tember 1849, omtrent provinciale belastingen in Friesland, met 57 tegen ééne stem. 2. De wets-ontwerpen betrekkelijk de heffing van provin ciale belastingen in Noordholland Friesland Overijssel Drenthe en Limburghet eerste met algemeene stemmenhet tweede met 56 tegen ééne stem het derde en vierde met 55 tegen 2 stemmen en het laatste met algemeene stemmen. 3. Het wets-ontwerp tot regeling der ontvangsten en uit gaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren voor 1851 met 53 tegen 3 stemmen. Hierop is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Engeland. Londen 23 december. Eenigen tijd ge leden is medegedeeld hoe een fortuinzoeker te Hdvre sommigen zijner landgenooten gelden had afgenomen met belofte voor hunnen overtogt naar Californie te zorgen maar dat zij te Londen aangekomen, het totdat einde aangewezen schip nergens vonden. De zaakgelastigde van Frankrijk heeft nu een brief aan den lord-maire van Londen gerigtom hem, namens den Franschen minister van buitenlandsche zaken dank te betuigen voor zijne menscblievende bemoeijingen door welke hij tusschen de zeventig en tachtig misleide men- schen voor groote sclffide behoed heeft. Suitschland. Keulen 24 december. Gisteren is te Dresden de bijeenkomst van de gemagtigden der Duitsche Staten voor de vrije beraadslaging over de toekomstige re geling der Duitsche aangelegenheid door den Oostenrijkschen minister, prins ron Schwarzenbergin 't bijzijn van den Pruissischen bewindsman den heer von Manteuffelmet eene aanspraak geopend. Voor Pruissen was de heer von Alvens- leben tegenwoordig, voor Oostenrijk niemand anders dan de genoemde minister. Keur-Hessen Mecklenburg-Schwerin Oldenburg en de kleine Saten waren nog niet daarbij verte genwoordigd. De tijdingdat het opperste geregtshof in Kassei zich aan de voorwaarden van de Oostenrijksche en Pruissische com missarissen heeft onderworpen heeft de raadslieden van den keurvorst verrast. Men beschouwt daarmede de Hessische verwikkeling als opgelosten van dat oogeublik zijn wer kelijk toebereidselen gemaaktom de residentie van den keur vorst weder naar Kassei over te brengen. Of deze uitkomst aanleiding heeft gegeven om de reis van den heer jdassen- pflug naar Dresden te doen afzeggen, wordt niet gemeld; maar, naar luid der jongste berigtenis deze minister niet naar genoemde stad vertrokken en heeft de minister Baum- bach, als gemagtigde van den keurvorst, den togt derwaarts aangenomen. Italië. Uit Rome den 12 dezer wordt gemeld, dat aldaar luide klagten worden aangeheven tegen de handelwij ze der pauselijke regering jegens de Joden; zoo wordt ver meldhoe de woning van den heer Tagliacozzo, een der voornaamste Israëliten te Rome den 5 dezer eensklaps door politie-agenten overrompeld en hij bijna naar de gevangenis gesleurd is omdat hij eene arme Christin uit liefdadigheid bij zich in huis genomen en tot het verrigten van huiselijk werk gebezigd had. Alleen is de heer Tagliacozzo door tus- schenkomst van zijnen zoon de gevangenschap ontgaandaar deze zich in zijns vaders plaats gevangen liet nemen en dan ook tot tien dagen gevangenschap veroordeeld is, welke straf, op aandrang van de hoofden der Iraëlitische gemeente in eene gevangenschap van vijf dagen is veranderd. Spanje. Uit Madrid wordt gemeld, dat de minister van financien aan de cortes heeft verklaard dat de regering overtuigd is van de noodzakelijkheid om hare aandacht te wijden aan de rentebetaling en de amortisatie van de be langrijke schuld, waarmede Spanje is belast; dat zij zich daarmede bezig houdtdat een ontwerp daartoe nog 111 de tegenwoordige zitting zal worden voorgedragenmaar dat k op de begrooting van 1851 daarvoor nog geene som is uit getrokken, vermits de te wachten regeling niet voor 18.52 zou kunnen werken, en de begrooting van dat jaar eerst met die som zou moeten belast worden. Zwitserland. Den 17 dezer, in den vroegen mor gen, is op het Wallenmeer een groot ongeluk gebeurd. De met de nachrpost uit Chur te middernacht van Wallenstadt vertrekkende stoomboot Delphin werd in het oog der haven van Wesen van waar men reeds de lichten der stoomboot zagdoor eenen orkaan overvallen en met man en muis door de golven verslonden. Behalve den post-conducceur uit Chur en 6 aangestelden op de bootmoeten ook 6 of 7 passagiers huo graf in de golven gevonden hebben. Frankrijk. Parijs 22 decemberDe onstuimige zitting van gisteren en vooral de moeijelijkheid waarin de eerste stemming der vergadering de regering dreigde te bren gen geven genoegzame stof aan de dagbladen om hunne lezers bezig te houden. Na de eerste stemming verklaarde de heer Baroche dadelijk te willen aftreden. Niemand had aan zoodanige teergevoeligheid van den minister van binnenland sche zaken gedachten de hoofden van de meerderheid waren dus niet weinig verlegen met de zaak aan den eenen kant het gevaar van inconsequent te moeten worden aan den anderen de bedreiging van den minister. Gelukkig kwam de heer Girardin de wijfelende meerderheid redden zijn voorsteldat de meerderheid zich voldaan zou verkla ren nadat ze juist door hare stemming getoond had niet tevreden te zijn, en dan tot verdediging van dat voorstel nog te durven wijzen op de gevolgendie de gelijkluidende orde van den dag in 1847 gehad, dat was te veel. De overmoedige ontving zijne straf, en de minister had gezege vierd, Hef is vooral de persoonlijke achting die de verga dering voorden heer Baroche koestertdie ditmaal de schaal heeft doen overslaan. De regering moge zich er voor wach ten dat ze niet voor eene tweedemaal op zoo gevaarlijk ijs zich beweegt. De graaf de Chambord (hertog van Bordeauxj is te Venetie waar hij de bezoeken zal afwachten van de voor- naamsten uit den Franschen adel. De post-administratie zal het getal brievenbestellers met een derde vermeerderen en daartoe honderdveertig uit de dienst getreden onder-officieren gebruiken. De dienst en de handel zal bij de vermeerdering van beambten veel winst hebben en het zou voor jonge militairen die van onder hunne vaandels ontslagen wordeneen voordeelig uitzigt openenvooral indien deze maatregel in alle steden over het geheele gebied van Frankrijk werd toegepast. Gisteren liepen er reeds geruchten en heden worden ze ook door de Spaansche bladen medegedeelddat de koningin van Spanje eenige hoop zou geven op verwezenlijking van eenen zoolang reeds gekoesterden wensch van het Spaansche volk. De heer Alexander Dumas heefc beroep gedaan op bet vonnis, dat hem in staat van faillissement heeft verklaard. Parijs 23 december. De negotiatie van 50 millioenen waarvan sedert eenige dagen uitsluitend spraak is geweest in de financiële kringen is niet toegewezen er was slechts ééne inschrijving ontvangen doch de voorwaarden waarop de gelden zouden worden verstrektkonden niet worden aangenomen. Te Parijs werd deze gebeurtenis aangemerkt als niet zeer gunstig voor den minister van financien Fould. In de wetgevende vergadering was de beraadslaging over het hypothecaire stelsel voortgezet. De zaak van den spe- cialen commissaris Ton was nog geenszins geschikt.De minister Baroche drong steeds aan op het oncslag van dien ambtenaaren had een eigenhandigen brief geschreven aan den voorzitter Dupin. Deze laatste had na den brief twee dagen onder zich te hebben gehouden een dubbelzinnig en ontwijkend antwoord gegeven. De Frausche regering zou aan de Oostenrijksche en Pruissische regeringen hebben doen weten dat zij zich te gen elke verandering van grondgebied in Duitschland verzet en zou in dit opzigt eenstemmig met Rusland en Engeland denken. Het hoofd-stationsgebouw van den Noordelijken spoor weg te Rijssel is eergisteren een prooi der vlammen gewor den; de schade wordt op 200,000 francs geschat. Alhier ontvangen brieven houden indat Mazzini weinige dagen geleden in de omstreken van Genève gezien is. Mag men aan dat schrijven geloof slaan dan zou de gewezen Romeinsche driemanmet behulp van ervaren agenten veel hebben toegebragt tot aanvuring der godsdien stige beweging in Engeland tegen het pauselijk bestuur. Men verzekerde dat hij één millioen bij zich had, hetwelk hem op rekening der te Londen geopende leening gegeren zou zijn. Mazzini zal niet lang in Zwitserland blijven daar de bondsraad vast besloten heeft de democratische opper hoofden tot welk land zij ook behooren, niet meer opzijn grondgebied te dulden. In Frankrijk is een pendant ontdekt van het wonder der H. Maagd van Rimini. Een luitenant der gendarmerie die het detachement in garnizoen te Apt (departement Vau- cluse) kommandeert, heeft aan den minister van oorlog een rapport ingezondenwaarbij voor waar wordt verklaard dat uit de wonden van een Christusbeeldin de kerk te Apt bloed vloeit. Dat bloedzegt de luitenantis door twee geneesheeren onderzocht, die verklaren dat het al de hoeda nigheden van menschelijk bloed heeft. Het rapport is ook door den maire onderteekend. Het mirakel was door eene somnambule aangekondigd.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1