MIDDELRURGSCHE COURANT. W. 153. Zaturda 21 December. iocöturcn en I3tbmini0te.-i4ien. tfelrarigreir. iStmienlanb^che ïEijbitsgct». f6uitsRlans)0che cr '~tr MIDDELBURGSCRE SPAARBANK. Uit hoofde der aanstaande Feestdagen, zal de laatste zit ting van het Bestuur der Spaarbank in dit jaar worden ge houden op Dingsdag den 24 dezer maand en de eerste in het volgende jaar op Woensdag den 8 Januarij 1851. Middelburg, den 19 December 1850. Namens het Bestuur der Spaarbank voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. Heeren LEDEN van de Vereeniging tot bevordering der Toonkunst worden verwittigd, dat de Entrée-Biljetten voor het Concert op Zaturdag den 21 dezer, behoudens dedaarop vermelde uitzondering, niet dan Personeel gangbaar zijn. Middelburg 20 December 1850. Namens het Bestuur G. de BRUIJNESecretaris. Dingsdag den 24 dezer zullen de Voorwerpenbestemd ter Verloting voor de Armen, onder directie van de Jonge- jufvrouwen S. V. B. en G. P.ter bezigtiging zijn gesteld van twaalf tot vier ureen des avonds ten zes ure worden verlootop Seisdam Letter Q. No. 27. De Oud-Militair (zie Middelb. Ct. van 30 Nov. 11.) be dankt de twee edelmoedige gevers die hem wel hebben wil len gedenken God loone hen daarvoorHij beveelt zich verder aan de nood is hoog bij hem. Het bureau van dit Blad wil zich voortdurend met ontvang en informatie belasten. MIDDELBURG, den 20 December. Naar men verneemtzijn de provinciale Staten van dit gewest, door den Staatsraad, commissaris des konings, in gevolge Zr. Ms. magtiging, tegen zaturdag den 28 dezer maanddes voormiddags ten 11 uurin buitengewone ver gadering bijeengeroepen ten einde te beraadslagen over eeue wijziging van de begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven over 1851, naar aanlei ding der daarop, door het departement van binuenlandsche zaken gemaakte bedeukingen. De Staats-Courant van gisteren bevat een koninklijk be sluit van den 11 dezer, bepalende de plaatsing in het Staats blad v an de onlangs met Pruissen geslotene overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van boosdoeners. Het Staatsblad no. 72 bevat het besluit van den 9 december 1850, houdende toekenning aan de Pruissische schepen en aan die van de overige Staten van het Duitsche tolverbond van den vrijdom en de gelijkstelling bedoeld bij de artt. 1 en 6 der wet van 8 aug. 1850 Staatsblno. 47). Men zegt dat de betrekking van inspecteur-generaal der geneeskundige dienst welligt vervallen zal en de daaraau verbondene werkzaamheden aan eene commissie zullen worden opgedragen. Sedert het ontslag van dr. Beckcrs is de iste officier van gezondheid 2de klasse, dr. Snabiliévoorloopig met het het bestuur en de leiding der werkzaamheden belast. Bij Zr. Ms. besluit van den 12 is de heer A. J. Machiels erkend als consul van het gr.-hertogd. Baden, te Amsterdam. Eene commissie van de in Amsterdam gevestigde scheeps- reeders heeft een adres aan het bestuur van de Nederl. Han delmaatschappij ingediendwaarbij zij zich namens dezel ve beklaagt over de laatstelijk genomene maatregelen ten aanzien tan den gang der bevrachtingen en de vermindering der retourvrachtenen het bestuur verzoektom in naam dezer reeders, bij het departement van koloniën aan te drin gen op eene geringere afdaling in de vrachtprijzen, vermits hunne reederijen onder de voorgestelde vermindering van twintig gulden per last zouden moeten bezwijkenen op het herstel, met het begin van het jaar 1851 der lijsten voor de verschillende steden, derwijze, als bij dispositie van 18 november 1848, bevestigd bij nota van 27 decem ber daaraanvolgende, aan de reeders te Amsterdam uit over tuiging is toegezegd. De commissie bestaat uit de heeren D. BorskiL. A. Bien- faitA. van GeunsG. C. Bosch Reitz C. Faber Bossse- vain en C. Hartsen. Breda 17 december. Gisteren in den namiddag werden onder een sterk geleide alhier door de koninklijke marec'naussées gestationneerd te Geertruidenberg gevankelijk binnengebragt drie manspersonen welke zwaar geboeid waren uit hoofde er zich een bij bevond, met name Soetersdie een be ruchte boosdoener iswelke alles te zatnen gerekend reeds 21 jaren gevangennisstraf heeft ondergaan en nu kort geleden was ontslagen. Allen zijn in het huis van arrest geplaatst. Deze personen worden gehouden voor de daders van den brutalen diefstalgepleegd bij nachtdoor middel van in braak met meer dan een persoononder het naburig dorp Terheyden, bij zekeren landbouwer aldaar, bestaande in het stelen van p. in. 200 Ned. ponden spekwelke wintervoor raad in de woning van deze knapen gevonden iszij zijn allen woonachtig op het Voorheike, nabij het stadje Oosterhout. Oost-Indlschc Tijdingen, (Per Over landmail.') Batavia 2 6 october. Bij besluiten van den 9 october heeft de gouverneur-gene raal eenige bepalingen vastgesteld vóór den afstand van het regt tot den verkoop van amiioen in het kleinop Java en Madura over het jaar 1851 en ten aanzien van de ver pachting van het middel der bazaars en warongs op Java mede over het jaar 1851. Bij besluiten van dezelfde dag- teekening heeft de gouverneur-generaal nog bepaald welke landsmiddelen over 1851 zullen verpacht worden en dat de pacht der kusten en wildernissen van het westelijk gedeelte der residentie Bantam en de daaronder behoorende eilanden met den laarsten december 1850 zal zijn ingetrokken. Volgens berigteu van Pontianak loopende tot 7 octo ber hebben de Chinezen van Montrado zich op nieuw op den grooten berg van Pamangkat genesteld en aldaar vele batterijen of sterkten opgew^pen van welke eene in het gezigtdoch even buiten het bereik van het geschut van het op den heuvel Peniboengan aangelegd wordende Nederlandsche fort Sorg. Te Montrado scheen de bevolking zeer verslagen over het groot verlies van volk, in het gevecht te Pamangkat, op den n en 12 september geledenwelk verlies 400 dooden zou hebben bedragen. Geldgebrek en schaarschte van levensmiddelen namen te Montrado dagelijks toe de rijst was reeds tot f 40 de pikol gestegen. Intusschen spande de kongsie Taykong alle krachten in om de bevolking van Montrado op te winden en tot wraak aan te sporentot welk einde op den 23 september een godsdienstig feest tot inzegening van wapens en banieren, gehouden werd, en be stond zoo men vermeende, bij deze kongsie het voornemen, om, na den afloop van dit feest, tegen Sarnbas of wel tegen Mandor op te rukken aan dit voornemen was echter nog geen gevolg gegevenalthans waren blijkens de laatste berigtenslechts eenige honderden gewapende Chinezen noordwaarts getrokken, vermoedelijk met het doel, om aan de zijde van Pamangkat op roof uit te gaan. Te Mandor waren alle toegangen naar den vijand gesloten en werden de oorlogstoerustingen met ijver voortgezet. De gemoederen aldaar waren zeer tegen de Chinezen van Montrado verbit terd vooral ten gevolge van de gruwelijke mishandelingen, welke door die Chinezen waren gepleegd aan een tachtigtal Chinezen van Pamangkat, aan wie te Mandor eene schuil plaats was aangeboden en die op reis derwaarts met twee aan de kongsie Sotigfong van Mandor toebehoorende en naar Pamangkat afgezondene praauwen (handongs) te Soengie- Raya op vijandelijk grondgebied vervallen waren. Omtrent den toestand der gekwetste officieren en man schappen zijn gunstige berigten ontvangen. Den 24 september is het Nederlandsch schip de Drie Vrienden gezagvoerder R. d. Tangevan Rotterdam be laden met suiker en koffij op de klippen bij het eiland Ra-as vastgeraakt. De stuurman en eenige matrozen zijn den 6 october te Sumanap aan wal gekomen en hebben ver klaard, dat het schip en de lading waarschijnlijk geheel ver loren zouden zijn, omdat, toen zij het vaartuig verlieten, daarin bereids 23 voet water stond en de planken met het koper van de eene zijde afgestooten en drijvende waren. De equipage is den 16 october van Sumanap te Soerabaija aan gekomen. Zal vervolgd worden.) geestvan der Linden, van Zuylenvan Nyeveltvan Colt- stein en de voorzitter. Het Vilde hoofdstuk derStaats-begrooting (Roomsch-Katho- Iieke eeredienst) is na eene korte beraadslaging met 55 te gen 6 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: L. D. Storm, Hengst Reinders van llall, de Poorter er: Dommer van 1'oldersvcldt. Daarna is de beraadslaging geopend over het VIHste hoofd stuk der Staats-begrooting (marine.) Avondzitting van 17 december. De beraadslaging over het VIHste hoofdstuk der staatsbe- grooting (marine) is ten einde gebragten dat hoofdstuk met 6a tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Ter Bruggen Hugen- holtz en Reinders. Daarop is het IXde hoofdstuk A (nationale schuld) na eene korte beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Zitting van 18 december. Is bepaald, dat de beraadslagingen over het Vde hoofd stuk der Staatsbegrooting (binnenlandsche zaken) zullen plaats hebben ontniddelijk na den afloop van die over het Xde hoofdstuk (oorlog). In deze zitting heeft de beraadslaging plaats gehad over het IXde hoofdstuk B (finantien) dat vervolgens met 53 tegen 8 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: de Poorterlluguenin Hengstvan IVylickvan der Heyde Jongstra Zylksr en van der Veen. Des avonds ten half acht ure zou worden overgegaan to de beraadslaging over hoofdstuk X (oorlog). JiTAT K X - E X E RA L eerste kamer. Zitting van 17 december. In deze zitting werd bepaald, dat op donderdag den 19 dezer zullen plaats hebben de beraadslagingen over het wets-ontwerpbepalende het registratie-regt op brieven van naturalisatie over die houdende naturalisatie van onderschei dene personen en over dat houdende voorziening tot voort zetting der werken tot droogmaking van het Haarlemmer meer; alsmede, wanneer de tijd zulks toelaat, over dat tot vaststel ling der begrooting van den arbeid der gevangenen voor 1851, en over dat tot vaststelling der begrooting van de lands drukkerij voor 1851, waaromtrent in deze vergadering al gemeen verslag is uitgebragt. Van de tweede kamer zijn ingekomen het lilde en IVde der hoofdstukken van de Staats-begrooting voor 1851. Onder de verder ingekomen stukken behoort een adres van jhr. mr. J. A. Singendonck, commies-griffier bij de kamer, en een van jhr. mr. IV. G. van de Pollhoudende verzoek om de eerste tot griffier en de tweede tot commies-griffier bij de kamer te worden benoemd. tweede kamer. Avondzitting van 16 december. De beraadslaging over het IVde hoofdstuk der begroeting voor 1851 (justitie) werd voortgezet eti ten einde gebragt. Dat hoofdstuk is met 56 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen hebben gesterad de heeren Taets van Amerongen Hengst, Jongstra, van Goltstein Luyben en Dommer van Poldersveldt. Daarna hebben de beraadslagingen over het Vide hoofd stuk (Hervormde eeredienst) een aanvang genomen zijnde vroeger bepaald dat de beraadslaging over het Vde hoofd stuk (binnenlandsche zaken) uitgesteld zal worden tot dit hoofdstuk zoo als het volgens de later ingekomen aanvul lingen luiden zal, aan de leden gedrukt zal zijn rondgedeeld. Zitting van 17 december. Zijn ingekomen een wets-ontwerp, houdende naturalisatie van PH. Suringar te Amsterdam en vijf wets-ontwerpen betrekkelijk de heffing van provinciale belastingen in Noord- Holland FrieslandOverijsselDrenthe en Limburg. De beraadslaging over het Vide hoofdstuk der begrooting (Her vormde eeredienst) is voortgezet en ten einde gebragt. Dat hoofdstuk is met 47 tegeu 16 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren L. D. Storm Hengst Reinders, van Hall, Taets van Amerongen, de Poorter, Engelen, Dommer van PoldersveldtStorm van \s Gravesan- de SchooneveldBoreel van HogelandenGevers van Ende- Engeland. Londen 16 december. Per telegraaf heeft men heden berigten ontvangen uit Indie en China. Zij bren gen gaen nieuws van bijzonder aanbelang. Indie geniet eene diepe rust. De gouverneur-generaal was voornemens zich naar Lahore te begeven. De ambassadeurs van Nepaul zijn op 6 november van hier te Bombay aangekomen. De ijzeren gouvernementsboot Nimrod is in de lucht gesprongen. liet geruchtals zouden de Affreedees een aanval hebben gedaan op de zoutmijnen aan de Kohat-grenzen heeft zich niet bevestigd. Zeerooverij kwam nog herhaaldelijk in den Indischcn ar chipel voor. Te Hong-Kong zijn onder de militairen koort sen uitgebroken. De Times deelt heden weder een artikel mede over de Noord.Amerikaansche aangelegenheden. Het blad ziet nog altijd ernstige en gevaarlijke kenteekenen in den staat van zaken aldaarkenteekenen die eene vroegere of latere scheuring tusschen de Noordelijke en Zuidelijke Staten der unie voorspellen. BuitscMandl IVeenen 14 december. Keizer Frans Joseph heefc eene dagorder aan het leger uitgevaardigd waarbij hij zijnen dank betuigt voor de bereidvaardigheid en den spoed met welke het de laatste oproepingen beantwoord heeft; zijn vertrouwen uitspreekt dat die gedeelten des legers, welke nu naar hunne haardsteden terugkeeren aldaar het voorbeeld van trouw aan wet en orde geven enbij de eerste oproeping andermaal onder de wapenen verschijnen zullen. Ook heeft hij bij eigenhandig schrijven den veld maarschalk Radetzky voor zijne onverwijlde overkomst en ijverigen bijstand dank betuigd. Die veldheer keert eerst daags naar Milaan terug. Volgens de Oostenrijksche Lloyds vertrekt de hertog van Bordeaux naar Venetie, en verwacht aldaar talrijke be zoeken der hoogste Fransche aristocratie. De hertog van Noaillesde baron d'Oudon en de marquis de Pastor et wor den onder anderen genoemd. De heer Barrandgewezen onderwijzer des hertogs begeleidt de voorname bezoekers naar Venetie werwaarts zich ook de graaf di Monti en de hertog de Lewis begeven zullen. Berlijn 16 december. Op het verlangen van Pruissen heefc Oostenrijk toegegeven dat de vrije beraadslagingen den 23 in Dresden zuilen geopend worden. De Oostenrijksche ge- magtigde voor deze conferentie is nog niet bekend. De Pruissische is de heer von Albenslebenwelke met zeer be paalde iustructien zal voorzien worden, vooral tot gelijk stelling van Pruissen met Oostenrijk in eene nieuw in te stellen bonds-vergaderingmet afwisselend voorzitterschap en gemeenschappelijke uitoefening van de uitvoerende magt. Daartoe bepaalt zich het dusgenaamde dualismus in Duitsch- land. Aan het mediatiseren van midden-Staten is in Pruis sen niet gedacht. Men meent zich te mogen vleijen dat al de Duitsche Staten een wederkeerig vertrouwen in elkan der zullen stellen, en aan Pruissen de zelfverloochening zul len toerekenenvan welke deze Staat laatstelijk zoo vele bewijzen heeft gegeven. Welligt zal men ook bedenken, welke zedelijke en stoffelijke kracht Pruissen in de schaal zoude kunnen leggen indien het tot liet uiterste werd gedre ven en indachtig zijn aan d: bereidvaardigheid en den geest drift, met welke de landweer de wapenen heeft opgevat, en aan de gehoorzaamheidmet welke een deel derzelve op 's konings bevelde wapenen weder aflegt. De onderhandelingen over de benoeming voor de open staande ministers-plaatsen hebben nog niet tot een gewenscht einde geleid. Italië- De Sardinische kamer van afgevaardigden heeft, in hare zitting van den 11 december, met 104 tegen

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1