MIDDKL8UR6SCIIE COURANT. N°. 152. Donderdag 1850. 19 December. m «irun.fcfc f? ïïcötnrctu cw Sbmtuiöivaiicw. MATEN EN GE JVIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van HH. Gedeputeerde Staten van Zee land, van den 2/(5 December 1850 no. 2 ^(Provinciaal Blad 'S7)t Herinneren bij deze alle Ingezetenen aan de bepaling van art. 21 van het Koninklijk Besluit van 27 October 1827 luidende als volgt I-Iet is volstrekt verboden met gehoopte Maten of met eenen zoogenaamden kop re metenmaar zullen alle Maten gelijk rands moeten gevuld wordenwelke waren ook met dezelve mogten gemeten worden." Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 16 De cember 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIjPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. STRANDVONDERIJ. De regthebbenden op 27 VISCHNETTEN, 212 Vademen LIJN en 17 BOEITONNETJES gemerkt G. No. 6, ge- vischt 3! mijl van den wal Z. Z. O. van Ostende, kunnen zich ter reclame vervoegen bij den Opper-Strandvonder Be- westen-Scheldete Middelburg. De COMMISSIE der TOMBOLA te Vlissingen, verwit tigt de belanghebbenden dat de Heer J. C. Verhoeffte Middelburg, ten zijnen woonhuize in de lange Noordstraat, op aanstaanden Vrijdagen Zaturdag den 20 en 21 en Maan dag l|den 23 dezer, van des morgens 10 tot des namiddags 3 ure, zal vaceren tot liet afgeven van Prijzen, gevallen op Loten genomen door Personen te Middelburg woonachtig 'terwijl ten huize van den Heer B. Flanderte Vlissingen, op eerstgemelden dagalsnog zal gelegenheid gegeven wor den tot verkrijging van Prijzen welke tot heden verzuimd zijn af te halen. Vlissingen, 17 December 1850. Namens de Commissie Th. van UIJE PIETERSE. iaiiuieultinbjschc &tjbiwgcn. MIDDELBURG, den 18 December. Bij besluit van den 13 dezer heeft Z. M. goedgevonden, aan den heer IV. H. Muntendam op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag te verleeiien als 2de luitenant bij de dienstdoende schutterij te Middelburg. Bij besluit van den 14 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot secretaris der gemeente Borsseleden heer H. A. Hagen in plaats van wijlen den heer A. (Vesterwijk Ossewaarde. Bij besluit van diezelfde dagteekening heeft Z. M. den heer D. Bonktwiens diensttijd als mede-directeur van wege den handel bij Rijks-entrepótdok te Amsterdam den 31 de cember dezes jaars eindigt, op nieuw voor die betrekking benoemd. Men verneemt, dat bij besluit van de directie der Nederlandsche Handelmaatschappijde retourvrachten der voor haar op Oost-Indie varende schepen eene verlaging van 20 hebben ondergaan terwijl daarentegen de weleer ingesteldevoor de reederijen lastige bepalingen zijn ver vallen en de expertise voor het vervolg aan heeren assu radeurs is overgedragen. Den 13 dezer hield de maatschappij ter bevordering van landbouw en landontginning eene algemeene vergadering in het wapen van Amsterdamop het Rusland te Amsterdam onder het voorzitterschap van den heer staatsraad commis saris des konings dier provincie als president van den raad van toezigt. In deze vergadering is het voorstel van com missarissen goedgekeurdom het voor de uitbreiding der maatschappij noodige kapitaal te vinden door eene leening van f 200,000, tegen eene vaste rente van 4 Per cent, eene premie van i per cent en eene vaste aflossing. Reeds in korten tijd was er voor de helft ingeschreven en toonden de deelhebbers aldus hunne belangstelling in deze nuttige Inrigting. Door den directeurdr. S. Sarphatiis een hoogst belangrijk vérslag uitgebragt. De kamer van koophandel en fabrieken te Gouda heeft eene commissie benoemd "tot het opstellen van een adres aan de hooge regeringwaarbij,^ nader zal worden aange drongen op den spoedigen^a|nleg\ van den zijtak van den Rijn-spoorweg, ter t^rbiii'ding tusjgjgn Utrecht en Rotterdam, over Gouda. Thans';fzijü&al |g-visscherij uitgerust $cheveningen terugge- ac-- - rfcftnaar uitzonderingen pis binnengekomen er eerste klasse ende 105 dagen nses Marianne plaatse waar ebragt. Men meldt uit Oosterhoutvan den 12 dezer het volgende v Heden had alhier eene gebeurtenis plaatsdie aan de geheele gemeente tot verbazing strektde heer Chatrer namelijk, directeur der brievenposterij alhier, is op een be vel van gevangenneming in het huis van bewaring te Breda overgebragtvolgens loopende geruchten ten gevolge van vermissing van papieren van geldswaarde, die alhier in het voorjaar ter verzending in de brievenbus gestoken zijn zon der te doen aanteekenen en die niet op hunne bestemming zijn ontvangen. De gearresteerde is in de gemeente bekend als een braafeerlijk en volijverig ambtenaar en geniet daar door bij een iegelijk de meeste achtingweshalve de inge zetenen dezer stad in de hoop verkeeren dat spoedig zijne onschuld moge worden bewezen." Uit hoofde dat in de aanstaande week de Kersdagen op woensdag en donderdag invallen zal de marktdag op vrijdag den 27 dezer worden gehouden. g® ATEW-CJEMESaAABi eerste kamer. Zitting van 16 december. Door den voorzitter is aan de vergadering kennis gege ven dat door de afdeelingen benoemd zijn tot hare voor zitters de heeren: Cost Jordensvan RijckevorselPhilipse en van Meursen tot hare onder-voorzitters de heeren van Nispen van Pannerdenvan Roijenvan Sasse van Tsselt en van Rhemen van Rhemenskuizen. Door de commissie van rapporteurs is algemeen verslag uitgebragt over de navolgende wets-ontwerpen over dat tot vaststelling van het registratie-regt op de brieven van natu ralisatie over die houdende naturalisatie van onderscheidene personen en over dat tot nadere voorziening en voortzet ting van de werken tot droogmaking van het Haarlemmer meer. De vergadering heeft besloten den dag der beraad slagingen over de genoemde wets-ontwerpen nader vast te stellen. Onder de in deze zitting ingekomen stukken behooren ook de eerste en tweede door de Tweede Kamer aangeno men hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1851 welke naar de afdeelingen zijn verzonden. Op voorstel der commissie in wier handen is gesteld ge weest het verzoek van den heer baron de Geer om ontslag uit zijne betrekking van griffier der kamer, heeft de verga dering besloten om niet alleen aan het verzoek om ontslag te voldoen maar om tevens uit aanmerking van de zoo menigvuldige en uitnemende dienstendoor dien heer als griffier voortdurend, ook in deze kamer, bewezen hem een eervol ontslag te verleenen. Op voorstel van den heer van JVessem is daarna besloten nader een dag te bepalenwaarop tot de benoeming van een commies-griffier zal worden over gegaan. tweede kamer. Zitting vaft 16 december. Zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen de eene ten geleide van een wets-ontwerp betreflende de verjaring van straffen uitgesproken krachtens de wetten van 16 mei 1829 (Staatsblad no. 34) en 1 junij 1830 (Staatsblad 110. 15) de andere ten geleide van een wets-ontwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren over 1851. De beraadslagingen over het lilde hoofdstuk der Staatsbe grooting (buitenlandsche zaken) zijn voortgezet en ten einde gebragtdat hoofdstuk is in zijn geheel met 49 tegen 14 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren BotsTaets van Ame- rotigen de Poorter Jongstravan der Heydc van Doorn Reinders van Goltstein Sloet tot Oldhuis Storm Luyben ZijlkerSchoonevcld en IVestcrhof. Daarna is de kamer overgegaan tot de beraadslagingen over het IVde hoofdstuk der Staatsbegrooting (justitie) welke beraadslagingen dienzelfden avond zouden worden voortgezet'. jü3uitcnlciub@£*te SEijbisigcn. Indie ca (China. Volgens telegrafische depeche is de Overlandpost te Triest aangekomen. Berigten uit Bombay van 16 november, zeggen dat oneenigheden tusschen den generaal Napier, en den gouverneur-generaal, marquis van Dalhousieontstaan waren, en uit Calcutta wordt van den 7 november gemeld, dat het linieschip Donna Mariaden 29 october aldaar in de lucht gevlogen en de geheele manschap daarbij omgekomen is. In China is het leger der rebel len Canton tot op 60 mijlen genaderd geweest, maar, vol gens te Hong-Kong loopend gerucht, hebben de troepen der regering eene overwinning behaald. ÏSoord-Amerllta. Men meldt uit PVashington, dat de president een gemagtigde naar Mississippi gezonden had om den gouverneur Quitman in hechtenis te nemen, als beschul digd van den generaal Lopez wapenen verschaft te hebben. Uit California was voor eene waarde van twee millioen dol lars in specie en goudstof te New-York aangebragt. De opneming .van dat gewest in de Staten der Unie had te San- Francesco aanleiding tot groote vreugdebedrijven gegeven. I11 de gouddistricten heerschten rust en ordevele goud delvers zouden den winter in die streken doorbrengen in plaats vanzoo als ten vorigen jarenaar de steden terug te keeren. Engeland. Londen 11 december. Eergisteren hield de koningin te Windsbr een geheimen raad in welken be sloten werd het parlement verder te prorogeren en wel van den 17 december tot den 4 februarij, op welken dag het tot verrigting van bezigheden zal vergaderen. De heer Trietupi reiktein de gelijktijdig gehouden courtzijne ge loofsbrieven als gevolmagtigd minister van Griekenland aan H. M. over, terwijl de heer Sheilbenoemd gevolmagtigde van Engeland te Florence, tot den handkus werd toegelaten en afscheid nam. Voorts werd een aantal adressen uit ver schillende plaatsen tegen de bekende pauselijke besluiten door den hertog van Richmond aan H. M. overhandigd. De verdaging van het parlement tot in de tweede maand des volgenden jaars versterkt veler vermoeden dat de rege ring vooreerst althansniet voornemens is door wettelijke middelen iets tegen die besluiten te ondernemen. Zoowel hier als in andere graafschappen vertoont zich groote teleur stelling wegens het onbestemde van de antwoorden der konin gin op de haar aangeboden adressen. Gisteren werd aan het bureau van buitenlandsche zaken een zeer langdurige kabinetsraad gehouden. De heer Soyerdoor zijne vorderingen in de kook kunst en het geven van goedkoope en goede maaltijden zoo beroemd gewordenheeft hier het vroeger door lady Bles- sington bewoond hotelvoor de zes maanden welke de groote tentoonstelling duren zal, voor de som van 600pon den sterling gehuurd om dan aldaar maaltijden en openbare vermakelijkheden te geven. Men leest in de Jewish Chronicledat dr. Frankel opperrabjjn te Dresden en verscheidene andere rabijnen van het vaste land, zich in 1851 naar Londen zullen begeven, om er conferentien te houden over de in die streken in te voeren hervormingen in de joodsche kerk. Uit Jamaica zijn zeer treurige berigten tot 14 novem ber ontvangen. De cholera heerschte daar met eene nog nergens elders gekende woede te Kingston St. Catherine en Port Royal heefc zij nagenoeg een vierde der bevolking ten grave gesleept, voornamelijk uit de minder gegoede klas sen. Op sommige plaatsen viel het moeijelijk de lijken be hoorlijk ter aarde te bestellen. De wetgevende vergadering was tot 19 november verdaagd, maar men twijfelde of zij dan nog wel bijeen zou komen. BBultschland. IVeenen 12 december. De door de reductie uitvallende soldaten worden in Bohemen en Moravie in hunne haardsteden ontslagen. In het geheel hebben toe nog toe 40 bataillons bevel tot den terugmarsch gekregen. Gisteren hield de minister-president eene langdurige conferentie met den Pruissischen gezant. Deze laatste schijnt hier niet lang meer te zullen vertoevenmaar men weet nog niet wie hein opvolgen zal. Men spreekt van graaf Arnim of van den ridder Bunsen. In de Herzegowina is een beslissende slag voorgeval len 600 insurgenten werden gevangen, men telt reeds 1300 gesneuvelden. De insurrectie in Bosnië en de Herzegowina schijnt geheel onderdrukt te zijn en alleen Mostar blijft nog te veroveren over. Frankfort 14 december. De luitenant-veldmaarschalk graaf Leiningenis heden van hier naar Keurhessen vertrok ken waar hij zjjne functien als Oostenrijksch commissaris zal aanvaarden. Uit officiële bronnen weet men thansdat de Beijer- sche regering alle verdere krijgstoerustingen heeft gestaakt. Het hoofdkwartier van het 2de legerkorps is naar Munchen verplaatsten met den aankoop van remonte-paarden wordt geen voortgang gemaakt. Ook is er bevel gegeven niet meer aan de fortificatie der vestingen te arbeiden. Intusschen be vestigt het zichdat de keurvorst voorshands niet naar Kassei terug keeren en zijne residentie in Fulda nemen zal. Hij is stellig tegen het langer verblijf der Pruissen in Kassei. In het nabij zijnde Offenbach heeft, naar men verzekert, een koopmanmet name Meschinoeen door hem geaccepteerde wissel van f 800, toen hem deze werd aangeboden, opge slokt. Op klagte van den houder is hij dientengevolge ge arresteerd geworden. Keulen 15 december. De aanvang der conferentien te Dresden is op nieuw, en wel tot 30 dezer, uitgesteld, als oorzaak waarvan wordt opgegeven dat de voorloopige vraag stukken, door de Middenstaten geopperd, alvorens opgelost moeten worden. Meer dan ééne Zuid-Duitsche regering pro testeertzegt men, zelfs tegen eene tijdelijke schorsing van den bondsdag, en zij willen aan de onderhandelingen te Dresden alleen onder deze voorwaarde deelnemen dat, wordt men het daar niet eens, eenvoudig tot den Bondsdag op de oude grondslagen terug wordt gekeerd. In een te Weenen gehouden ministerraadaan welken de prinsen deel namen heefc het gevoelen de overhand behouden dat zoodanige re organisatie van den bondsdag niet dan ten vrijzinnigen geest geschieden moet. Aangaande de wijzigingen in het Pruissisch kabinet is nog niets met zekerheid bekend. Men dacht te Berlijn dat de opper-president von Witzleben minister van eeredienst wor den en de heer von Raumer de portefeulle van binnenland- sche zaken overnemen zal. Berlijner dagbladen wederspre- ken het gerucht, dat in de conferentie te Ollmutz ook nog geheime artikelen zijn vastgesteld. üpanje. Madrid 8 december. Heden bezocht de koningin den schouwburg. De generaal Narvaez vertoonde zich in de koninklijke loge en nam volgens gebruik plaats tegenover H. M. De koningin maakte eene bewegingotn aan te duiden dat de generaal niet zou gaan zitten. Het publiek zag en begreep volkomen het gebiedend teeken. De hertog van Valencia werd bleekbeefde van gramschap en rigtte twee of drie malen hec woord tot H. M.die toonde, i fDERIK' HENDRIK

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1