H1DDELBIKU.HC IJ 8 A IV T. N°. 150. Zaturdag 1850. 14 December. Middelburgsck Ziekenfonds. iSimtcttlAtib^rfic SHjbiwgcu. 23c0tuirctt cu Qlbmtnt^tvntticu. ingang van een nieuw kwartaal i3tiitcsÜA«&0cJte SLUITING DER GROOTE JAGT. NOTIFICATIE. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND, Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvestermet overleg van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, de sluiting- der Groote Jagt is bepaald op den 31 dezer maand, met zoiu-ondergang; zullende het tijdstip der sluiting van de jagt op GanzenEenden en Watersnippen nader worden vastge steld. En ten einde niemand hiervan onwerendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal Biad geplaatst. Middelburg, den 10 December 1850. De Sraatsraad, Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. BESTUURDERS-VERGADERING tot opneming van Leden, inliet gewoon Lokaal van Sint-Joris Dingsdag den 17 December 1850 des avonds 7 ure: Namens de Directie J. J. PIETERSE Tz.Secretaris. FEREENIGING Tot Bevordering der Toonkunst. GEWONE VERGADERING met de Leden, tot het op- nemen en sluiten der Rekening, alsmede het verkiezen van een nieuw Lid in liet Bestuur, op Maandag den 16 De cember aanstaande ten a ure in de Concertzaal. Middelburg, i4Dec. 1850. Namens het Bestuur, G. de BRUYNE, Secretaris. COMMISSIE LOON FOOR WERK. Als een aangenaam bewijs van belangstelling is bij den eerst-ondergeteekende ontvangen, een Coupon No. 15816 groot ƒ19,80, met het bijschrift: van eene ongenoemde S]jC [3voor de Commissie Loon voor Werk." Middelburg, 10 December 1850. De Commissie voornoemd A. M. CRAMER, Pres. 11. REKKER, Secretaris. ARMBESTUREN. De COMMISSIE uit het Diaconie-Armbestuur der Her vormde Gemeente van Arnemuidenmaakt met hartelijke dankzegging melding, dat in den buitengewonen nood, voor de behoeftigen alhier, bij den Heer de Blaecke de Ligny op den 10 December 1850, ontvangen is eene gift van vier stuks it si, te zamen f 10; welke Heer zich gaarne met dezelfde belangstellende vriendelijkheid wil belasten met de ontvangst der giften die de edele milddadigheid van Mid delburgs rijke Ingezetenen zoude willen afzonderenter gemoetkoming der ellende en armoede waarin niet weinigen alhier verkeeren en die wij bij vernieuwing, naast God, aan alle weldoeners aanbevelen God biddende dat Hij de harten daartoe bewege en het Armbestuur met zijne Armen verblijde 1 Arnemuiden, den 12 December 1850. De Commissie voornoemd J. BLIEK Hz.Diaken. W. BAAS. MIDDELBURG, den 13 December. In den loop van dit jaar heeft de vischmarkt binnen de/.e staddoor de zorg der regering aanmerkelijke verandering en verbouwing ondergaan die haar tot wezenlijke verbe tering en verfraaijing verstrekken. Heden had na die ver andering voor het eerst afslag van de aangevoerde visch plaatsde galerij en het afslagers-huisje waren met vlaggen en andere versieringen opgeluisterd en door den afslager werd eene toespraak aan de verkoopers, koopers en het verder publiek gerigt, die met veel toejuiching werd beantwoord. Wij meenen ter dezer gelegenheid onzen lezers geen on dienst te doen met de mededeeling der volgende herinnering De tegenwoordige vischmarkt is gebouwd omstreeks 1566. Volgens de stads-rekening van dat jaar is er betaald 56 p. vl. voor de 28 steenen-pilaren met hun toebehooren, uitkomen de op a p. vl. per pilaar. Vóór dien tijd werd de vischmarkt gehouden op de thans bebouwde erven op den hoek van den Langendelft en de 's Gravenstraat, welke bij raadsbesluit van den 30 december 1578 en 3 januarij 1579, door het stedelijk bestuur ter betimmering zijn uitgegeven zijnde het we! aan geene andere reden toe te schrijvendat de zoogenaamde Arnemuidsche vischvrouwen zich, nog heden ten dage, op die plaats neerzetten tot het verkoopen hunner visch. Ge melde Vischmarktwelke door lengte van tijd in eenen ongunstigen toestand geraakt, en bovendien vau eenen niet gevallïgen bouwtrant was, is 111 den loop van dit jaar voor de eene helft afgebrokenen daarentegen het overige ge- ieelte geheel vernieuwd zoodat dezelve thans een sierlijk aanzien heeft, en tegelijk voor de behoefte der ingezetenen als voldoende kan worden geacht. Het midden gedeelte bestaat uit een afslagershuisje met een omheind park vóór lie zelve, waarin de te verkoopene partijen visch. bij den publieken afslag worden nedergelegd terwijl de beide einden voorzien zijn van overdekte banken voor de stads-visch- vrouwen. Deze geheeie verbouwing, welke voor betrek kelijk geringe kosten is daargesteldschijnt algemeen te vol doen en aan het doel te beantwoorden. Wij zijn verzocht mede te deeien dat het concert van de Vereeniging tot bevordering der Toonkunstniet den 18, maar op zaturdag den 21 dezer maand zal plaats hebben. Men verneemt met genoegen in het belang der scheep- vnart, dat in het 7de betonnü.-gs-districtthans onder het beheer van den kapitein-luitenant-ter-zee M. Wsls, onder- inspec eur ovèr het loodswezen te Vfissingen reeds eene verbetering is gebragt geworden in de verlichtingen van Bath en Gorishosictot beveiliging der scheepvaart in de aldaar gelegene vaarwaters. aanvulling der wet van 14 september 1846 (StaatJbladjino. I 43} betrekkelijk de heffing van provinciale belastingen ïre Friesland. j De beraadslagingen over de begrootingswetten worden voorrgezet. Daarbij hebben achtervolgens het woord gevoerd de heeren: Westerhof, Baud, Borretde Lom dc Berg van HallGevers van Endegeest, van Hoevell, Luyben van der Heen van der Linden Ter Bruggen Hugenholtz Dommer van Poldersveldt en va» Goltstein. De verdere voortzetting werd bepaald op den volgenden dag. Bij Zr. Ms. besluit van 28 november 11. is de heer Ch. Landrétot dusverre vice-consul te Baijonnebenoemd tot consul aldaar. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer is aan den heer F. R. Gringmuthonder-intendant der 2de klasse bij de militaire administratie van het leger in Oost-Indie, zich thans met verlof te Dresden bevindende, op zijn daartoe gedaan ver zoek, verleend een eervol ontslag uit de dienst, onder toe kenning van pensioen en vergunning tot het dragen van de uniform van zijn vroeger korps. De verhouding tusschen het aantal geneeskunst-oefena ren en de bevolking, op 1 januarij 1850 in onze onderschei dene provinciën, is als volgt: med. doet. plattel, heelm. Noord-Braband 1 op 3775 Inwon. 1 op 3249 inwon. Gelderland 3836 99 99 3445 99 Zuid-Holland 2784 fi 99 2223 99 Noord-Holland 99 J> 2402 99 99 2702 99 Zeeland 99 99 3643 99 99 1444 99 2372 99 99 2989 99 Friesland 90 y> 3 2 5 3 99 99 2630 99 Overijssel. 99 99 3 9 99 99 5831 99 Groningen 99 2 0 7 1 99 99 jj 4° 5 <5 99 99 99 2 669 99 99 4' 37 99 Limburg 99 99 5005 99 99 9772 99 De provincie Groningen heeft dus betrekkelijk de meeste, Limburg de minste medicina? doctores. Zeeland heeft de meeste, Limburg de minste plattelands heelmeesters. Het aantal geneeskunst-oefenarenmedicinte-doccores en plattelands-heelmeesters, zamen genomen, is het grootste in Zuid-Holland namelijk een op 2500 inwoners, en het kleinsie in Limburg, namelijk een op bijna 7500 inwoners. Men schrijft uit de residentie, 10 december: De discussie» in de tweede kamer der Staten-Generaal gisteren begonnen zijn heden voortgezet. In deze twee zittingen, die te zamen 12 uren duurden, hebben nog slechts 21 leden het woord gevoerd, en alleen algemeene beschou wingen in het midden gebragt. Het schijnt dus te blijken dat het nog verscheidene dagen zal duren eer het lot der begrootings-wetten bij de tweede kamer zal beslist z>jn." Hoe veelvuldig evenwel, en zoo als het zich mede laa'. aanzien hoe scherp en puntig zelfs de discussien hier en daar beloven te zullen zijn zoo wordt het er toch vrij algemeen voorgehouden, dat de uitslag niet twijfelachtig is, en het budget, hetzij dan met of zonder eenige wijziging, met eene niet onaanzienlijke meerderheid za! aangenomen worden." Tor lid van het Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen is benoemd de heer H. Tollens Cz.te Rijswijk. West-lwtlische Koloniën. Curapao 17 ociober. Er heelt alhier een vreemd verschijnsel in de entomologie plaats gehad. I11 het jaar 1838 verscheen er een nieuw insect, een schildluis of kermes. Door hetzelve werden alle kokosboomen vernield en ook een gedeelte van andere vruchtboomen. Men had naauwelijks jonge kokosboomen van de vaste kust overgebragtof dezelve werden door de kermes op nieuw aangetast. Geen der menigvuldige midde len die men tegen de schildluis had aangewend heeft kunnen baten. Men gaf den moed op om ooit weder kokosboomen op Curapao te zien. Thans begint dit insekt van zeiven te verdwijnen. De nieuw geplante kokosboomen groeijen op en beloven tegen het aanstaande jaar reeds vruch ten. De geschiedenis van het verschijnen van deze ver woestende insekten ligt geheel in het duister. Het is een vraagstukdat nog moet opgelost worden. STA.TEK-G ENHERAAIi tweede kamer. Zitting van 10 december. Heden zijn de algemeene beraadslagingen over de begroo tingswetten voor 1851 voortgezet. Achtervolgens hebben het woord gevoerd de heeren: van der Veen, Zylkerde Poor ter Hofmanvan Zuylen van Nyevelt ReindersGroen van PrinstererSchooneveldTpey en de Man. Zitting van 11 december. In deze zitting is ingekomen een ontwerp van wet tot IJ< ia S t s e Es 1 «ut Weenen 7 december. Naar men ver neemt wordt in de ministeriel) aan de voorbereidende maat regelen voor het bijeenroepen van den landdag gearbeid. Thans wordt verzekerd, dat alle in de maand juuij 1851 zullen worden bijeengeroepen. Voortdurend spreekt men over de benoeming van graaf Radetzkytot generalissimus van het Oostenrijkse!) leger, Als toekomstige gouverneur van het Lombardisch-Venetiaansch koningrijk wordt een aartshertog uit het keizerlijke huis ge noemd. Of vorst Schwarzenberg zelf de conferentien te Dres den zal bijwonen is nog onzeker. Berlijn 8 december. Z. M. de koning heeft den 4 dezer den heer von Ladenberg als minister president ontslagen en den heer von Mantt.tsfel voorloopig in deszeifs plaats benoemd. Naar men verneemtzijn de Pruissische en Oosten rijk sche ministers in de conferentie van Olniutz over de vol gende punten overeengekomen: 1. De regeringen van Oostenrijk en Pruissen verklaren, dat het haar voornemen is de eindelijke en bepaalde be slissing van de Keur Hessische en Holsteinsche aangelegen heid door een gemeenschappelijk besluit van al de Duitscha Staten te bewerken. 2. Om de medewerking van de in Frankfort vertegen woordigde Duitsche regeringen mogelijk te maken zullen binnen een kort tijds-bestek door elk der in Frankfort ver tegenwoordigde bonds-leden gelijk ook van Pruissen en zijne bondgenooten een commissaris worden benoemd; welke commissarissen zich gemeenschappelijk over te nemen maatregelen zullen beraden. 3. Daar het algemeen belang v ordertdat zoowel in Keur. Hessen, als in Holsteiheen wettige aan de grondwet van het verbond beantwoordende en het vervullen der bonds- pligten mogelijk makende toestand worde ingevoerd en daar verder Oostenrijk, zoo in zijnen naam, als indien van zijne bondgenooten ter verzekering van het belang van Pruissen, de door dien staat verlangde waarborgen ten aanzien van het bezetten van Keur Hessen volledig heeft gegeven zoo zijn de beide regeringen van Oostenrijk en van Pruissen voor de aanstaande overweging der vraag, en zonder verbindtenis betreffende de te verwachten beslissing omtrent het navol gende overeengekomen In Keur Hessen zal Pruissen de beweging der troepen, welke door den keurvorst zijn ingeroepen geenszins ver hinderen en tot dat einde de vereischte bevelen aan de al daar bevelvoerende generaals doen toekomen, otn den over- togt over de Pruissische militaire wegen te veroorloven. De beide regeringen zullen, in overeenstemming met hare bond genooten Z. K. H. den keurvorst verzoeken om zijne toe stemming daartoe te verleetien dat een baraillon der door hem ingeroepen troepen en een bataillon Pruissen in Kassei zullen verblijven om de rust en de openbare orde te handhaven. Oostenrijk en Pruissen zullen na ruggespraak met hunne bondgenooten, en we! zoo spoedig mogelijk, gemeenschap pelijke commissarissen naar Holstein zenden welke namens het verbond van het stadhouderschap zullen vorderen bet staken d.-r vijandelijkheden, het terugtrekken der troepen tot achter de Eider, en het terugbrengen van het bedrag der troepen op een derde van de tegenwoordige sterkte onder bedreiging van het aanwenden van gemeenschappelijke execu tie in geval van weigering. Daarentegen zullen beide de regeringen bij de Deensche aandringen dat zij in Sleeswijk niet meer troepen latedan voor de bewaring van orde en rust noodig is. 4. De ministeriele conferentien zullen onverwijld in Dresden plaats hebben. De uitnoodiging daartoe zal gemeenschap pelijk van Oostenrijk en van Pruissen uitgaan en wel der wijze dat deze conferentien te midden van de maanddeccm- ber zullen kunnen geopend worden. Deze overeenkomst is den 29 nov. door prins Schwarzenberg en den heer von Manteufel onderteekend en sedert door de hoven van Weenen en Berlijn goedgekeurd. Hamburg 9 december. Het berigtdat de Pruissische generaal von Willisen het bevel over het Sleeswijk-Holstein- sche leger heeft nedergelegd wordt bevestigd. Onder dag- teekening van gisteren wordt uit Rendsburg medegedeeld dat het stadhouderschap eene dagorder aau het leger heefc gerigt, waarbij kennis wordt gegeven dat het opperbevel is overgegaan op den generaal-majoor van der Horst. In die dagorder wordt den generaal von Willisen groote lof toegezwaaidter zake der door hem aan het leger bewezene diensten en tevens de wensch uitgedrukt dat het leger zich onder den nieuwen veldheer even zoo dapper zal gedragen als onder den vorigen en zich met dezelfde volharding aan al de bezwaren van den oorlog zal blijven onderwerpen. De generaal van der Horst heeft eene legerorder uitgevaar digd waarbij hij verklaart het opperbevel te aanvaarden. Den 7 december zijn te Rendsburg 21 Denen aange- bragtwelke door eenige manschappen van het eerste ba- 5 taillon Holsteiners te Flekkebyl gevangen zijn genomen. Het

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1