MIDDELBCRGSCHI] COURANT. i IV0. 149. Douderdfig 1850. 12 December. ScsUttrctt cn ^bmiuistraticii. i5utncnl«ui&0cUc Sijbingen. iSuiicultUibschs <£ijbiugcu. AANBESTEDING. De VOEDINGS-COMMISSIE bij de eerste Divisie van het Korps Mariniers is voornemens om op Woensdag den 18 dezer, des middags om twaalf ure, publiek aan te be steden de levering van het benoodigde RUNDVLEESCH en VET, ten behoeve der menage van de Onder-officieren en verdere Manschappen dier Divisie, in garnizoen alhier, gedurende het tijdvak van af i Januarij tot en met ultimo December 1851; zullende de voorwaarden waarop die aan neming kan geschieden van heden af ter lezing liggen in de Kazerne van opgemeid Korps, alwaar ook die aanbeste ding zal plaats hebben. Vlissingenden 12 December 1850. ARMBESTUREN. Westkapelle, den 9 December 1850. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier, zich weder vereenigd hebbende, geeft bij deze daarvan kennis en neemt alzoo de vrijheid -am het groot aantal zonder verdiensten zijnde Behoeftigen dringend in de weldadigheid aan te bevelen zij vertrouwt daarbij dat de erkende milddadigheid, zoo menigmaal door Middel burgs Ingezetenen bewezen nu ook niet achterlijk zal blij ven. De Heer Jok. Lievense, op de Pottemarkt, heefr zich weder bereid verklaard om de tot dat einde toegezondene giften te ontvangen en aan de Commissie over te maken. De Commissie voornoemd A. van ROOIJEN. L. VERHULST Wz. MIDDELBURG, den 11 December. Bij besluit van den 7 dezer heeft Z. M. goedgevon den tot bestuurders der zaken van de voormalige wees kamer der stad Middelburg en van die van der stad Middel burgs-ambachten in plaats van wijlen mr. A'. T. Muntendam te benoemen jhr. D. G. van Tellingen directeur der regis tratie en domeinen te Middelburg, en den heer J. .7. Hacker bewaarder der hypotheken aldaar. Bij besluit van diezelfde dagteekening heeft Z. M. goed gevonden aan den heer B. P. van Dalen op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als secretaris der gemeente Hengst dijk en in zijne plaats als zoodanig te benoemen den heer K. Schaddé van Dooren secretaris der gemeente Ossenisse. Volgens eene opgave zijn er nog muntbiljetten aan wezig tot een bedrag van 28,054,970 waarvan thans on der het publiek en in sommige kassen van comptabelen niet meer verspreid is dan voor 16,364,970. Men verneemt, dat de onlangs afgetreden gouverneur van Groningen, die, als hij slechts 2 jaren langer gefun geerd had, zijn pensioen had kunnen bekomen, een wacht geld zal ontvangen van 3000. Men voegt er bij dat de te gelijken tijd afgetreden gouverneur der provincie Utrecht insgelijks wachtgeld heeft bekomen. Zr. Ms. stoomschip ardjoeno onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee A. J. Voet, thans liggende te Vlis singen wordt met den meesten spoed gereed gemaakt om zijne reis naar Oost-Indie te aanvaarden. De Indiër bevat het volgende: De onderhandelingen van den nieuwen resident van Bankaden heer Severijn Haesebroekmet het inlandsche hoofd Amirhebben den vrede niet ten gevolge gehad, zoodat besloten is Amir met geweld ten onder te brengen. Reeds is, met Zr. Ms. stoom schip bromo eene kompagnie Afrikaansche soldaten der waarts gezonden. De heer dr. .7. H. Croockewit is door de Indische regering belast met eene zending naar het eiland Billiton ten einde een geologisch onderzoek in te stellen naar het daar aan wezige tin. Betreffende de onlusten in de Lampong-districten wordt berigtdat de kapitein Juchburgerlijke en militaire gezag hebber aldaar versterking van troepen had gevraagd die hem echter nog niet is kunnen verstrekt worden. n De hertog van Saxen-lVeimar is den 24 september van zijne inspectie over Java teruggekeerd. Te Soerakarta was hem eene ernstige ziekte overvallen waarvan hij echter ge heel hersteldis. Door de onvoorzigtigheid van een onder-officier der artilleriedie met eene brandende sigaar in het kruidmagazijn wilde gaan had de stad en het magazijn in een puinhoop kunnen liggen. Hij is bij tijds door den schildwacht be merkt en gearresteerd." Maastricht 6 decemberDingsdag jl. werd des avonds laat, door den luitenant der marechaussée en een zijner manschappen alhier gevankelijk binnengebragt de gewezen Fransche notaris Soretwiens voortvlugtigheid onlangs door de dagbladen is bekend gemaakt. Aangeklaagd wegens een hoofdmisdrijf iu zijne ambtsbe trekking was hij zijn vaderland ontweken en had zich in den omtrek onzer stad heimelijk opgehouden. De tegen hem ingestelde nasporingen hebbennaar men verneemt, op verzoek van de Fransche regering plaats ge had hij is door den bovenbedoelden officier in de diligence va» Aken komendeniet ver van hiergearresteerd. STATÈSf-GESTERAAL tweede kamer. Zitting van 9 december. In deze zitting heeft de heer de Limpenstot wiens toe lating vroeger besloten was, de bij d£ grondwet voorge schreven eeden afgelegd en zitting genomen. Bij de verga dering is ingekomen een ontwerp van wethoudende toe kenning van de hoedanigheid van Nederlander aan F. F. Sc'ntitze. De kamer heeft een aanvang gemaakt met de algemeeue be raadslagingen over de begrootings-wetten voor 1851. Daarbij hebben het woord gevoerd de heeren Boreel van Hogelanden van Hall, van Voorst, van Doorn, van Lynden Dommer van PoldersveldtBachiene fuackayvan Goltstein en van Akerlaken. De voortzetting-der beraadslagingen werd bepaald op dingsdag morgen. Kerknieuws. De kerkeraad der Christelijk Afge scheidene gemeente te Amsterdam wederspreekt in het Han delsblad van gisteren het berigtdezer dagen medegedeeld en zegt dat zij geheel vreemd is aan de oprigting van eene theologische school enz. Engeland. Londen 7 december. Nadat prins Albert den 5 dezer het gebouw voor de groote tentoonstelling in Hyde-Park bezocht had werd toen hij weg zou rijden eene groote klok geluid op welk teelten nagenoeg twee duizend werklieden van aüe kanten toesneldenom hem met luid gejuich te begroeten. Eergisteren morgen had in de R. K. hoofdkerk van St. George de intbronisatie van den kardinaal-aartsbisschop IViseman met groote plegtigheid plaats. Teti half elf ure verliet hij in zijn scharlakenrood gewaad de sacristie en het koor begroette zijne intrede in het kerkgebouw met het Hallelujah van Beethoven. Het kruis werd voor hem uit gedragen en de geheele R. K. geestelijkheid ongeveer tweehonderd in getalvolgde in plegtgewaad. De prelaat ging, met den mijter op het hoofd, onder een prachtigen troonhemel met gouden franjes versierd. De optogt werd door dr. Doyle en den eerw. heer Daniël als diaken en sub diaken gesloten. Toen de kardinaal het altaar genaderd was knielde hij neder besteeg vervolgens de trappen des altaar aanvaardde na de gebruiitelijke gebeden den mijter en het kruis zette zich toen neder en liet al de geestelijken tot het kussen van zijnen handschoen toe. Eene mis van Haydn werd op voortreffelijke wijze uitgevoerden daarna de pau selijke bul gelezen bij welke mgr. IViseman tot aartsbisschop van Westminster benoemd wordt. De plegtigheid eindigde met eene toespraak, in welke de kardinaal zijne onderhoo- rige geestelijkheid de pligten harer roeping herinnerde. De orde is door niets verstoord geworden ook buiten het kerkgebouw heerschte volmaakte rust. Het bekende parlementslidde heer Roebuck heeft een brief aan den minister Russeli gerigt, in welke hij diens handelwijze ten opzigce der kerkelijke questie van den dag- ten sterkste afkeurt, en hem van ongelijkheid aan zichzel- venen verregaande onvoorzigtigheid, door het voet geven aan godsdienst-twisten beschuldigt. Een brief uit Buenos-Ayresvan 6 november, verze kert dat Rosas toen gereed stond den keizer van Brazilië den oorlog aan te doen. Een groot aantal troepen trok dooi de straten der stad onder het roepen van den dood aan den keizer van Brazilië Op aanstaanden dingsdag zal het adres, door den ste delijken raad opgesteld betrekkelijk de pauselijke kwestie met de meeste plegtigheid aan de koningin worden overhandigd. De bladen van de Kaap de Goede Hoop melden dat de Engelsche bark Saxonvan Greenock, die met eene la ding steenkolen en andere goederen naar Aden bestemd was, den 18 september in volle zee verbrand is, op 600 mijlen afstands van Madagascar en 750 mijlen van Mauritius. De brand ontstond den 16 sept. in de steenkolen en bood weer stand aan alle pogingen tot blusschingzoodat de equipage twee dagen later genoodzaakt was het schip te verlaten. Vijf dagen lang zwierven 26 personen in drie booten op zee rond tot dar zij vriendelijk opgenomen werden aan boord van het schip Essexdat van Calcutta en Madras naar de Kaap de Goede Hoop stevende. Dultschland. Dresden 5 december. Ons dagblad van gisteren behelst het onderstaande artikel: De Berlijnsche dagbladen, die op de hoogte staan om met den inhoud van de conferentie van Ollmutz bekend te zijn beweren dat zij uit hoofde van derzelver vertrouwelijkeu aard uog niet zoo spoedig in haar geheel onder de oogen van het publiek zal gebragt worden. Wat ons betreftwij zouden die beschei denheid met genoegen eerbiedigen indien zij gestrengelijk in acht werd genomen. Doch in plaats daarvan geven die bladen met betrekking daartoe eenige inlichtingen die be zijden de waarheid zijn. Het is onnaauwkeurig dat de Hes- sische en Holsteinsche questien een onderwerp van minis teriele onderhandeling zouden uitgemaakt hebben. Het is evenmin waar dat de opheffing van den bondsdag een der voorwaarden, bij die conferentie bepaald, zoude uitmaken. Dat men in zeker document, door een Pruissische minister geteekend de woorden Duitsche bondheeft vermeden is niet onnatuurlijk, zoo lang Pruissen daarin niet wordt vertegenwoordigd." Berlijn 7 december. Het regeringsblad van den 8 dezer behelst twee koninklijke verordeningenwaarbij aan den minister van Ladenberg het door hem gevraagde ontslag ver leend en de heer von Manteujfel tijdelijk met het voorzitterschap van het ministerie belast wordt. De heer von Ladenberg zal tot dat zijn opvolger benoemd is, de niet politieke zaken van zijn departement blijven bezorgen. Als zijn opvolger wordt de heer von Raumer gedoodverwd. In een ministerieel dagblad leest men: Ofschoon de redenen die tot schorsing van de zittingen der kamers geleid hebben geenszins verborgen zijn en door het bezadigde deel der natie goedgekeurd worden ontbreekt het toch niet aan pogingen 0111 de publieke opinie deswege te misleiden. Men uit vrij duidelijk het vermoeden dat de regering door die schorsing de handen vrij wil krijgen om met hulp van Rusland en Oostenrijk de constitutie geheel af te schaffen of ten minste aanmerkelijk te wij/igen. Men verspreidt het gerucht dat dienaangaande te Warschau en Ollmutz geheime afspraken gemaakt zijn, en tracht daardoor wantrouwen en ontevredenheid te voeden. Wij vertrouwen echter dat de bezadigde meerderheid aan de klare en duide lijke woorden van onzen koning meer gewigt zal hechten dan aan die met een boos opzet verspreide geruchten. Onzes inziens moet de natie in de belofte door den koning in de troonrede van 21 november jl. gedaan van onveranderlijk aan de constitutie te zullen vasthouden" een waarborg zien dat voorstellen 0111 de constitutie te veranderen of op te heffen van waar zij ook afkomstig mogten zijn bij den koning nooit eenigen ingang zullen vinden." Hetzelfde blad verzekertdat de conferentien te Dresden den 18 dezer zullen geopend worden. De minister van justitie heeft de leden van het parket aangeschreven om met de meeste gestrengheid op de perio dieke drukpers acht te slaan; met aanbeveling tevens, om, wanneer er artikelen in strijd met de wetten worden geplaatst de vervolging aan te vangen zonder de in beslagneming van het beschuldigde dagblad af te wachten. Men leest in een der Weener dagbladen hetwelk met het Oostenrijksch ministerie in naauwe betrekking staat, de Oesterreichische Correspondenz het volgende opmerkelijk artikel betrekkelijk de te Ollmutz getroffen schikking Al leen kwaadwilligen kunnen zeggen dat het Oostenrijksche kabinet ooit de vernedering of verlaging van Pruissen bedoeld heeft. De geschiedenis der onderhandelingen wederlegt deze oneerlijke bewering genoegzaam, de toekomst, de uit komst der te Dresden te houden conferentien zal hare nie tigheid in hot volle licht stellen. Het onverminderde aan zien, de onverkorte magt van Pruissen zal steeds door ons opregt gewensebt worden. Op den weg, dien Oostenrijk ingeslagen heeft en zonder afwijking zal bewandelen op den weg van organische en vreedzame ontwikkeling van Duitschland is het van groot belang, zoodanige bondge- nooten nevens zich te hebben. Twee groote gevaren wor den van Duitschland afgekeerd door het behoud des vredes de voorgenomen beweging van de partij der regeringloosheid voor welke op het laatstelijk gehouden congres van demo craten te Bazel de voorbereidende maatregelen getroffen waren en ten tweede de inmenging van buitenlandsche mogendhe den die door het voorvallen van vijandigheden mogelijk werd." §Spamje. Madrid 1 december. De ministeriele crisis is geëindigd. Nadat de heer Bertran de Lis tot twee ma len geweigerd heeftzich met de portefeuille van financien te belasten is die opgedragen aan den minister van open bare werken, Seyas Cozanodie in zijn departemenc ver vangen wordt door den heer Saturnius Calderoit Gollantis lid van den senaat en gewezen minister van binnenlandsclie zaken. Beiden hebben reeds den eed 111 handen der konin gin afgelegd. Men is verlangend de bedoelingen van den nieuwen mi nister van financiën te kennen omtrent de regeling der schuld. De gezanten van Engeland, Nederland, Belgie en Pruissen hebben aan den minister van buitenlandsche zaken eene nota ingeleverd over de schuld-regeling welke in hof- felijken en gematigden toon gesteld is. De minister van bui tenlandsche zaken zal op denzelfden toon antwoorden. De Fransche gezant heeft mondeling op dezelfde zaak aange drongen. Italië. De graaf van Shrewsburyzaakgelastigde van het Engelsche kabinet bij den koning van Napelsheeft zich te Rome een en andermaal met den paus onderhouden over de aangelegenheden der Katholieke kerk in Engeland en aan Z. H. onbewimpeld de woelingen doen kennen waartoe hare jongste besluiten hadden aanleiding gegeven. De daarop ge- gevene inlichtingen van Pius IX moeten den graaf voldaan hebben die onverwijld aan lord Palmerston van zijn gesprek met den paus berigt heeft toegezonden. FranltrijK. Parijs 7 december. Heden is op het Elysée een ministerraad gehouden waarin op nieuw over de Duitsche aangelegenheden is gehandeld. Onderscheidene ministers hebben daarin uitdrukkelijk den wensch geuit om den heer de Persigny nogmaals als buitengewoon gezant naar Berlijn te zenden. Ten aanzien van het ontwerp nopens het inkomen van den president is niets besloten. Naar het schijntwil men daar mede nog een of twee maanden wachten. Te Toulon is een socialistisch complot ontdekt; vijf- tig leden daarvan zijn gearresteerd. De president der republiek bezocht heden met de ministers van financien en koophandel de nationale tabaks fabriek. De directeur der belastingen maakt aanstalte tot de

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1