MI BELRURRSCIIE COURANT. N°. 148. Dingsdag 185Ó;"-y 10 December. 33c0tutrcn ctt Zlbmit i$tvaticu. iSittfutLUutb^che ®ijbingcu. öuitcciiimabsjehe STijbittgÉU. mem •K,v HENGSTEN-KE UR. BURGEMEESTER en 'VETHOUDERS der Stad MID- DFT BURG Gezien het besluit v eren Gedeputeerde Staten dezer ■'rovincie van den 19 ■cmbef II.110. 6, (Provinciaal Blad nó. 153) Brengen naar aanieidn van art. 15 van het Reglement ot nut andhouding en verbetering der Pa arde*-Fokkerij in de Provincie ter kennis van de belanghebbenden de namen der navolgende voor het iste District opgegevene Hengst, houders mitsgaders de meerdere of mindere deugdzaamheid der gekeurde Hengsten als Adr. Moenste Biggekerkede Hengst goedgekeurd doch gewaarschuwd. P. Copoolse, te Oostkapellede Hengst goedgekeurd voor dit jaar doch niet verder toegelaten. L. Geschiere te Meliskerke de Hengst goedgekeurd voor dit jaar, doch niet verder toegelaten. Jac. Goedbioed te Gapinge de Hengst goedgekeurd. J. Hovijn, te Koudekerke de Hengst goedgekeurd. J. P. Minderhoudte Westkapelle de Hengst goedge keurd. M. de Jongete Kleverskerke de Hengst goedgekeurd doch gewaarschuwd. En opdat de belanghebbenden van deze mededeeling de noodige kennis dragen, zal deze worden afgekondigd, mits gaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 6 Decem ber 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. willende verlustigen in de jagttreft de jongste zoon van den landman .7. de T.oud 15 jaren, bij het overreiken van het geweer over de sloot, het ongeluk dat het geweer afging en hem eene verschrikkelijke wond in de regter borst toebragt, waardoor hij onmiddelijk dood ter aarde nederstortte. De diep bedroefde ouders en familiedie niet beter wisten als dat hun zoon ter kerk was dit onheil verne mendezijn wanhopend en troosteloos, zoo als ieder ouder kan beseffen. O het ware te wenschen dat dit dubbele ongeluk op 's Heeren dagregt mogt ingezien wordenopdat een iege lijk leere bedenken dat God een ijverig God isdie wil dat zijnen aan Hem gewijden dag worde geheiligd en Hem ter eere doorgebragt." BETALING van TRACTEMENTEN over het 4de kwar taal 1850, ten Kantore van den Betaalmeester en bij Heeren Ontvangers onder het Arrondiss. Middelburg ressorterende. MAATSCHAPPIJ TOT ALT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 11 December 1850 des avonds ten half zeven ure precies. Jaardag van het DepartementHoor lezing en Bijdrage. Namens Bestuurders, P. de MARET TAK, Secretaris. ISRAËLITISCHE SCHOOL. De Neder/andsch Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE, over het Ressort Middelburgheeft de eer ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ingevolge van Edel Achtbare Heeren Burgemeester en Wethouders de zer Stad bekomene magtiging, voor de Inschrijving van vrij willige bijdragen tot instandhoudinggedurende het aan staande jaar van het alhier bestaande Instituut van Onder wijs chesed negnurim dezer dagen de vereischte Biljetten op de gewone wijze zullen worden rondgebragt vleijende de commissie zich dat zij wederom bij derzelver geachte Stadgenooten dezelfde blijken van deelneming zal mogen on dervinden welke haar gedurende een tijdvak van 32 jaren is ten deel gevallen waartoe zij de vrijheid neemt deze Inrigting bij vernieuwing in de bekende welwillendheid van Middelburgs Ingezeten aan te bevelen. Middelburg, den 10 December 1850. De School-Commissie voornoemd N. W. PRAAGVoorzitter, V. van LISSASecretaris. ARMRE STUREN. Middelburg, den 9 December 1850. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt bij deze dankbare melding der navolgende giften Den 3 December de opbrengst eener Loterij opgerigt door de Jongejufvrouwen v. D. H. en E. f 57,50. Den 4, van X., tot een bepaald doel, een bankbiljet dato 7 Aug. 1845 no. 493 4/25; en van de Commissie tot uitdeeling van Spijs aan Minvermogenden 180 stellen Soep- kaarten en den 5 van ^<"n s'e' ^'t0* De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERHULST Wz.Secretaris. MIDDELBURGden 9 December. Op laatstleden vrijdag is onder de gemeente Domburg, in eene slootgevonden het lijk van een inwoner dezer stad, met name D. van den Adel, koopman in gist; men meent dat hij door een overval getroffen, in die sloot ge stort en dadelijk is verdronken. Uit Arnemuiden schrijft men ons het volgende met ver zoek dat berigt woordelijk mede te deelen. Wij voldoen daar aan maar laten alleen de namen weg ten einde de familien door eene openlijke vermelding niet dieper te grieven. den 8 December 1850. In uwe courant (van de gepasseerde week) vernamen wijdat op den verleden rustdag des Heereneven buiten Je residentie-stad een, treffend ongeluk plaats heeft gehad thans heeft een niet minder ongeluk plaats, weder op dien dag, in deze gemeente. Drie onbedrévene jongelingen zich De eerste kamer der Staten-Generaa! is bijeengeroepen om te vergaderen op donderdag den 12 dezer. Men verzekert, dat er op dit oogenblik bij het mi nisterie aanhangig is een wets-onrwerpdat de strekking zou hebben vast te stellen eenige nadere verordeningen op de drukpers. Men wil weten dat het ontwerp voorname lijk ten doel zou hebben hen te bestraffen, die zich mogten schuldig maken aan beleedigingen van leden van het konink lijk huisde staatsministers en andere hooge ambtenaren. Door dit ontwerp zou men aan de eene zijde het mis bruik dat van de drukpers mogt worden gemaakt, willen keeren en, aan den anderen kant, voorzien in eene leemte, die zich in onze strafwetgeving heeft geopenbaard. Immers, het gevolg van het bekende arrest van den lioogen raad was, dat veroordeelden zich, nadat het vonnis in kracht van gewijsde was gegaan naar buitenslands begaven ten einde van den termijn van verjaring te kunnen gebruik maken en na zes maanden in het vaderland terugkeeren zonder dat zij de straf konden ondergaan die hun was op gelegd. In de provinciën waar zich geen marechaussees be vinden zuilen weder van december tot maart detachementen kavallerie als hulp marechaussées worden gestationeerd. Ten gevolge der bepalingen van de nieuwe Neder- landsche scheepvaarts-wetten is, bij besluit van Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen van 8 october jl. het differentiele regt van 10 per. van Nederiandsche schepen bij indirecte vaart in de Noonveegsche havens geheven inge trokken. 2(, Mo. brik nn spukwkj: i-.nfTirein-iuuet7r.nr-.,^a J. IV. F. Fruchtis van hare reis naar Port-au-Prince Cha- gresCarthagena en St. Martha den 23 september te Curafao (teruggekeerd. Den 25 dier maand was Zr. Ms brik venus, kapt.-luit.-ter-zee. .7, L. van Hasseltvan Suriname aldaar aangekomen. waarschijnlijkheid der benoeming cesu quo der drie bedoelde heeren door den koning, wil ik nu vooreerst liefst nog niets zeggen maar ten slotte alleen nog aaumerken dat een dier heeren S. van, S. G., of zoo als daar onjuist staat, S. van G. nimmer bij de kavallerie gediend heeftmaar wel bij de genie.'''' tweede kamer. Zitting van 6 december. Heden is ingekomen eene kocinklijke boodschapten ge leide eener nota van wijzigingen en aanvulling van het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1851. Het wets-ontwerp betrekkelijk dadingen in domaniale zaken is nadat de be raadslagingen daarover waren afgeloopen en het eerste artikel eene geringe wijziging had ondergaan met algemeene stem men aangenomen. liet wets-ontwerp tot verlenging van den termijn tot in voering van postzegels, is zonder beraadslaging aangenomen met 47 tegen 13 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren Engelen, Hengst, Met- man van der HeijdeGodefroi BotsSleet tot Oldhuis fVesterhojfvan HoevellMeeussenPoortman Dullert en van der Linden. De wets-ontwerpen houdende naturalisatie van H. Cramer mr. A. Cosman H. A. HormanII. Diddensrar. B. J. Muiier II. A. Klatte en mr. C. Sandenberg Matthiessen zijn achtervolgens zonder beraadslaging met algemeene stem men aangenomen. Men leest 111 de Amsterdamsehe Courant van 11. zaturdag Betrekkelijk de geruchten van ministeriële veranderingen (het eerst in de Amsterdamsehe Courantj in der tijd mede gedeeld, behoef ik, na al hetgeen er sedert dien tijd is voorgevallen en na ai hetgeen daarover in de binnen- en buiteniandsche dagbladen is geschreven niets terug te ne men en dat zoowel betrekkelijk hetgeen ik toen zeide als de wijze waarop ik het zeide. De aanleidende oorzaak tot dit alles kan nu wel voor niemand een geheim meer zijn en nergens anders in gezocht worden dan in de aanmerkingen door de Staten-Generaal op de aangebodene begrooting gemaakt; en wel ligt niet zoo zeer in die aanmerkingen zei ven dan wel in den toon waarop zij gesteld waren. Zoo als de zaken thans staan, en vooral nadat de antwoorden der ministers op de bedoelde aanmer kingen verschenen zijnkomt het mij voordat men de crisis niet ais geëindigd en evenmin voorverslimmerd, maar als ik het noemen mag geheel als in statu quo moet beschou wen, een toestand die niet eerder kan veranderen en toteenig resultaat gebragt worden dan na de eindstemming der kamers over de begrooting. Bij gevolg komt het mij gewaagd voor, om niets meer te zeggen dat men zoo als ik thans lees, beweert dat er schikkingen zijn tot stand gebragt waaruit gevolgd is of volgen zal, dat deze of die minister besloten heeft zijne portefeuille te behouden. Om diezelfde redenen komt het mij niet minder gewaagd voor te willen bewerenzoo als aan zeker geaccrediteerd Belgisch dagblad geschreven wordtdat de bedoelde ministers zullen persisteren in hunne weigering. Maar wat men voor meer dan gewaagd en liever mijns inziensals geheel onjuist moet beschouwen ishet geen men al verder in gemelde correspondentie leestbetrek kelijk de vermoedelijke opvolgersen dat wel voornamelijk in zoo verre de steller dier- correspondentie de keuze daar van als het werk der aanblijvende ministers schijnt te willen aanmerken. Ik althans vermeen met alle bescheidenheid het er voor te mogen houden, dat, wat er ook in den laatsten tijd moge veranderd of gewijzigd zijn het bij ons nog zoover niet gekomen isdat aan den koning het regt der benoemin gen van ministers is ontnomen maar dat nog steeds aan hem en hein alleen dit constitutioneel regt onverkort is ver bleven. Wat nu de personen betreftwaarop de keuze der aanblijvende ministers, volgens dien schrijver, als hunne aanstaande ambtgenooten zoude gevallen zijnwil ik in het voorbijgaan slechts aanmerken, dat hij zelf zegt, dat zij tot de staatkundige vrienden dier ministers behooren; gesteld nu, dat zijop de wijze door den schrijver voorgesteld hunne betrekking van vertegenwoordigers voor die van minister ver wisselden dan hadden de aanblijvende ministers wel is waar drie vrienden meer naast zich in het ministerie gewonnen maar ook ter zelfder tijd drie vrienden tegen hen over op de banken der volksvertegenwoordiging minder. Tegen de Kerknileuws. Op het twaalftal van predikanten, voor de vacature te Utrecht, staat ook ds. A. Niermeijer th. dr. cn predikant te 's Heer-Arendskerke. Ten gevolge van het bedanken van ds. E. A. Zubli voor het beroep als predikant bij de Waalsche gemeente te Haarlemis de nominatie aangevuld met den heer C. Busken Huetkandidaat voor de li. dienst, zoodat de nominatie nualphabetisch gesteldbestaat uit de wel-eerw. heeren .7. II. GerlachC. Buskei: Huet en J. L. Roulet. Bij de afgescheidenen bestaat het voornemen tot hec oprigten eener theologische schoolaan welke de leeraars Brnmmelkamp en van Houten en nog twee andere geleerden zullen werkzaam zijn. Tot dit oogmerk hebben eenigen hunner zich dezer dagen vereenigd tot een zedelijk ligchaam, onder den naam van Hei Christelijk Gereformm-d.. c-mi. itarig gevestigd?* bereids in die stad een gebouw aangekocht. China. De opstand blijft voortduren en doet het rijk in een staat van onrust en spanning verkeeren. De rebellen hebben een leger te velde van 50,000 man zij behalen voordeelen op de keizerlijke troepen en bevinden zich op een afstand van 100 mijlen van Canton. Hun opperhoofd Le-ting-Pang heeft zich den titel gegeven van gezant des hemels" ten einde de regerende dynastie uit te roeijen hij omringt zich van eene groote prachten zou Kung-man hebben ingenomen, waarvan hij de inwoners met 20,000 taëls heeft belast. Men verhaalt dat verscheidene voorname personen zijn omgebragten dat de gouverneur der pro vincie, benevens de eerste magistraats-persoon van Woo- chan zich zeiven uit wanhoop hebben den dood gegeven. QLaatste tijding met de brievenmaal uit China.j DuiisehlaKi. IVeenen 3 december. De afschaffing van den eed op de constitutie bij de armeeschijnt tot ver deeldheid in den ministerraad aanleiding gegeven te hebben, en zelfs zegt mendat een lid van het kabinet dierhalve zijne demissie heeft ingediend; §118 der rijks-constitutie zegtDe eed des legers op de rijks-constitutie wordt in de vanen-eed opgenomen." Bij het ministerie komen talrijke petitien in o:n bijeen roeping van den landdag. Deze questie wordt veelvuldig in den ministerraad besproken en voor eene spoedige beslis sing ijvert bijzonder de minister van financien. liet hier ter stede uitkomende dagblad Lloyd houdt in dat de Holsteiners zeiven de noodzakelijkheid schijnen te gevoelen om de hand te leer.en tot het sluiten van den vrede in hun eigen land. Verder leest men in dat blad dat het meer en meer waarschijnlijk wordt dat de keurvorst van Hessen er in zal slagenom de rust in zijn land te herstellen zonder hulp van vreemde troepen datten ge volge hiervan, de algemeene toestand, die voor eenige dagen een zoo oorlogzuchtig voorkomen hadplotseling geheel vredelievend is geworden. Berlijn 5 december. De belangrijkste onderwerpen der gesprekken zijn thans hier ter stede de schorsing der zittingen van de tweede kamer, en het ontslag, hetwelk door den minister von Ladenberg is aangeboden. Gisteren zijn de ieder, der tweede kamer vergaderd ge weest en heeft de minister von Manteuffel voorlezing ge daan van het koninklijke besluit, waarbij de zittingen der beide kamers tot 3 januarij 1851 worden verdaagd. De rege ring is met het verordenen van dien maatregel hare bevoegd heid geenszins te buiten gegaan maar heeft gehandeld naar aanleiding van het 52ste art. der constitutie van 31 jan. 1850. Het hier uitkomende dagblad hetwelk bekeud staat als te worden geschreven onder den invloed van den minister von Manteuffelbehelst een uitvoerig vertoog, dat de regering wel genoodzaakt is geweestom tot de schorsing der zit tingen overtegaan, en dat zij de gegronde hoop heeft, dat, gedurende die verdagingde wenschen der natie bevredigd

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1