MIDDELBUUGSfiHK COURANT. 4 W. 147. Zaturdag 18 7 December. jöeötnreii cu 2bmiiu$tt;atieti. CONCRVMiT iSi&tttettfattfrdcite STij&iugsa. ühsiiculaubdgfte dingen. Ti ??f ajeu..>; U&ÏV-- .-■> v' - ->* NEDE11L. HA JYJ) E L - MAA T S V HAP F IJ. De DIRECTIE brengt ter kennjsse van de Stemgeregtig- de Deelhebbers, dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van overeenkomst, de in de Vergadering van Commissarissen goedgekeurde Sluitbalans over het vijf-en-twintigste Boek' jaar, geëindigd op ultimo December 1849, voor hen ter visie zal liggen van den 2 tot en met den 17 December 1850 ter Secretarie van de Directie te Amsterdambij de Agen ten der Maatschappij te RotterdamMiddelburg en Dord recht aau het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Leyden en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, 28 November 1850. VAN DER OUDERMEULEN, President, GOUDSWAARD Direct, fnng. Secretaris. MUZIJKGEZELSCIIA1' UIT KUNSTLIEFDE. op Donderdag den 12 December 1850, ten 6\ urewaarop zich zal doen hooren de lieer J. STEVENIERS Violist. NB. De Leden van het Orchest worden verwittigddat de Repetitie zal plaats hebben ten 12 ure. MIDDELBURG, den 6 December. Bij besluit van den 28 november jl. heeft Z. M. in ver band met de vastgestelde reorganisatie van het wapen der in fanteriegoedgevonden: l. aan den luitenant-generaal A. Schuurman voorloopig op te dragen de betrekking van in specteur van het wapen der infanteriewordende hij in ver band daarmede eervol ontheven uit zijne betrekking van be velhebber der opgeheven 2de divisie infanterie alsmede van de waarneming van het provinciaal kommandement van Noord- Ilolland en Utrecht; 2. den generaal-majoor H. A. de Hart kommandant der 4de brigade infanterie belast met de waar neming van het provinciaal kommandement van Gelderland en Overijssel bij zijne tegenwoordige betrekkingen te be lasten met de waarneming van het provinciaal kommande ment van Utrecht3. den generaal-majoor C. IV. J. Storm de Gravekommandant der reserve-brigade belast met de waarneming van het provinciaal kommandement van Zuid- Holland bij zijne tegenwoordige betrekkingen te belasten met de waarneming van liet provinciaal kommandement van Noord-Holland 4. den generaal-majoor jhr. J. T. Serraris kommandant der iste brigade infanterie belast met de werk zaamheden der nationale militie in Limburg bij zijne tegen woordige betrekkingen te belasten met het opperbevelheb berschap der vesting Maastricht en der troepen in het Lim- burgsche; 5. den kapitein der iste klasse C. H. Happé van het regeinent grenadiers en jagers in zijnen tegenwoor- digen rangvoorloopig toe te voegen aan den luitenant- generaal, belast met de functien van inspecteur der infanterie 6. te benoemen en aan te stellen bij den grooten staftot kapitein van de 3de klasse (bij ancienneteit) 'skonings adju dant, den isten luitenant A. C. A. Schonstedtvan dien staf; bij den provincialen staf: tot majoor, den kapitein F. .7. D. A. Kuil van Trojen adjudant in het provinciaal kommandement van Zuid-Holland bij den plaatselijken staf tot kapitein en plaats-majoor van de 3de klasse, te Naarden den isten luitenant F. de PAnglevan het 4de, en te Woudrichem den isten luitenant P. ten Ilotitvan het 6de regement infanterie. (Volgeneen aantal bevorderingen bij het wapen der infanterie.) Van Hellevoetsluis schrijft men den 2 dezerMet den 1 dezer maand is van 's lands werf te Rotterdam alhier overgeplaatst de ingenieur van 's Rijks stoomvaartdienst van den Bosch. Zr. Ms. brik de haai onder bevel van den kapitein-luit. F. Slttyterligt gereed om eene nog te bepa- !en buitenlandsche reis te ondernemen. Men schrijft uit Arnhem aan de Amsterdamsehe Courant Onlangs plaatstet gij een berigt betrekkelijk eene mogelijke aansluiting van den Rijnspoorweg met Pruissen. Het schijnt dat uw berigtgever toen goed was ingelichtwant thans kan ik u melden, dat de onderhandelingen daaromtrent dezer zijde met ijver worden voortgezet, en dat de gunstige berig- ten als onvoorziene gebeurtenissen daarin althans geene ver anderingen brengenwel eens spoediger verwezenlijkt kun nen worden dan velen vermoeden." Wij vernemenzegt de Provinciale Friesche Courant dat de gemengde commissiebelast met het nader onderzoek ten aanzien van de doelmatigheid en uitvoerbaarheid der in dijking en droogmaking van de Lauwerzee, op dingsdag eerst komende hare eerste vergadering zal houden te Amsterdam. Volgens berigt van den Nederlandschen consul te Tunis, van den 19 november 11., had de bey van Tunis de vereenigde consuls bij circulaire doen onderrigten dat hij den uitvoer heeft toegestaanuit alle havens van het rijk van granen en rundvee. Naar men verneemt zal de 5^e comPagniedie bij ieder bataillon infanterie wordt geformeerd, bestaan uit 15 buksenschuttersde overige manschappen ontvangen geweren. Bij de bataillons jagers zal die compagnie voor de helft (voorloopig 50) uit buksen-jagers bestaan en bij elke com pagnie nog 15. De beerenvellen-muts zal bij de tirailleurs compagnie van de bataillons grenadiers worden vervangen door de gewone schacot. Bij het instructie-bataillon worden jongelingen geplaatst van 16 tot 18 jaren. De regements- van Suez op te nemen met betrekking tot demogelijkheid kinderen worden op hun 15de jaar ontslagen. een ijzeren spoorweg van Kairo naar Suez te maken. Uit 's Gravenhage meldt men Zondag II. had bij eene achtingwaardige familie dezer residentie een treurig ongeval plaats. Het voornemen be stond om zich naar Katwijk te begeven; de familie zou met rijtuig en de drie heeren zouden te paard daar heen gaan. Aan dit voornemen werd gevolg gegeven. Maar op den Leydschen weg gekomenraakte het paard van den heer .7. L. van Es, luirenant-ter-zee der 2de klasse, op hol; deze stort er af en bekomt eene zware wond. Hij wordt in eene nabij gelegen woning gebragt om verpleegd te wor den. Intusschen komt de familie aandie den lijder in deerniswaardigen toestand vindt. 'Men zendt naar Leyden 0111 geneeskundige hulp. Dan helaas! vóór de aankomst der geneesheeren had hij reeds opgehouden te levenzijn lijk werd naar de residentie overgebragteene nekbreuk moet de oorzaak van den dood geweest zijn." om Uit77issingen ontvangen wij heden het volgend schrijven: De tentoonstelling der voorwerpenbestemd voor de Verloting of Tombola heeft gisteren voor de eerste maal plaats gehad. Een aantal ingezetenen niet alleen maar ook verscheidene vreemde bezoekers, begaven zich naar de nieuw gebouwde kazerne alwaar al de prijzen zijn tentoon gesteld. De tweede zaalbevat de koninklijke geschenken en munt uit door deszelfs prachtige decoratienalgemeen worden be wonderd de twee vazen vai: H. M. de koningin, het werk tafeltje der koningin-weduwe alsmede de schilderstukken van den heer Schutz en de heeren Pauwelsen. De hoorn-muzijk van het iste regement laat zich aldaar bij verpozing hooren ook wordt door heeren commissarissen wien bereidwillig van eenige jongelieden de behulpzame hand geboden worden niets onbeproefd gelaten om de zaak zooveel mogelijk luis ter bij te zetten." STATEar-dEWES8.AA.Ii tweede kamer. Zitting van 3 december. Zweden en IVoorwegen, De Zweedsche rijksdag is den 23 november door den koning geopend. Van de bij die gelegenheid door Z. M. gehouden rede wordt door Ham burger bladen het volgende uittreksel medegedeeld. Aller eerst wordt vermeld hoe Scandinavië verschoond is gebleven van de schokken die het overige Europa geteisterd hebben vervolgens wordt van het huwelijk van den kroonprins ge sproken en vervolgens na vermelding der met alle mogend heden bestaande vriendschappelijke betrekkingen, van den Deenschen oorlog en de vroeger door Zweden aangewende pogingenom onder medewerking van andere mogendhe den èeneii voor Denemarken eervollen vrede tot stand te brengen gewag gemaakt, en de hoop uitgesprokendat De nemarken het doel van zijn streven bereiken moge. Vervolgens gaat de koning over tot het reeds aan den vo- rigen rijksdag voorgelegde doch door dezen niet afgedane voorstel betrekkelijk eene nieuwe inrigdng van den rijks dag en de daarmede in verband staande aanneming van den vertegenwoordigenden regeringsvorm. De koning verklaart een naauwgezet onderzoek en beslissing daaromtrent voor den pligt en het regt der standen, en beveelt hun dit onderwerp als de gewigtigste aangelegenheid des vaderlandster zorgvul dige behandeling aan. Ten slotte worde gewag gemaakt van den gunstiger, toe stand van landbouw, handel en nijverheid, van den staat der financien, die eenejvermindering van belastingen mogelijk maakt, van de verbetering van het openbaar onderwijs en van de verschijning der cholera in Zweden. De zinsnede betrekkelijk den vertegenwoordigenden re geringsvorm voegen de berigten er bijheeft het meest de aandacht tot zich getrokken. De conservativen verklaren dat de koning de zaak aan de standen overlaatzonder zeif partij te trekken de liberalen daarentegen meenen in zijne woorden de uitdrukking der levendigste belangstelling in de ze zaak te vinden. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerp tot regeling en beperking der uitoefening van het regt van vereeuiging en vergadering, met eene daarbij behoorende memorie van toelichting. Nog is ingekomen eene missive van den minister van financien houdende in lichtingen betrekkelijk een vroeger aan hem toegezonden adres van den heer Nakuys, lid der algemeene rekenkamer. Door de commissie van rapporteurs is respectivelijk rap port uitgebrngt1. omtrent het wets-ontwerp betrekkelijk dadingen in domaniale zaken2. omtrent zeven wets-ont- werpen houdende naturalisatie van 77. Cramer mr. A. Cos- man, H. A. HormannH. Diddens, mr. B. J. Muller, H. A. Klatte en mr. C. Sandenberg Matthiessen3. om trent de begrootingswetten voor 1851. De beraadslagingen over de acht eerstgenoemde wets-ontwerpen zullen plaats hebben in eene, den 6, op vrijdag ten één ure aan te vangen zitting. De beraadslagingen over de begrootings wetten voor 1851 zuilen op maandag aanstaande ten tien ure geopend worden. Zitting van 4 december. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot verlenging van den termijn voor de invoering der postze gels heeft haar algemeen verslag daaromtrent uitgebragt. De beraadslaging over dit wets-ontwerp is bepaald op vrijdag aanstaande. Dien dag zal de vergadering ten elf ure over gaan tot de discussie over het wets-ontwerp betrekkelijk da dingen over domaniale zaken waarna zal volgen de discus sie over het wets-ontwerp betrekkelijk de postzegelsen ten slotte die over de zeven bovenvermelde naturalisatie-wetten. Engeland. Londen 2 december. De Fransche gezant de heer Drotiyn de P Huys, welke zich in den Iaatsten tijd in Frankrijk had opgehouden ter zake van het overlijden zijns vadersis dezer dagen hier teruggekomen. Hij heeft zijnen terugkeer bespoedigd uit hoofde van den toestand dei- staatkundige aangelegenbeden. De heden met den overland-post ontvangene berigten uit Bombay van 1 november melden, dat den 31 october met de werkzaamheden voor den eersten spoorweg in O. Indie een begin gemaakt was. Het gedeelte, van den ontworpen wegwaaraan het eerst gearbeid wordtloopt langs den westelijken kant der haven van Bombay en vervolgens over moerassen naar Tanna op het eiland Salsetteen heeft eene lengte van omstreeks 19 Eng. mijlen. In de Punjaub bleef het rustigmaar de betrekkingen met de naburige bergvolken boezemden steeds bezorgheid in. Het was echter nog niet op nieuw tot dadelijke vijandelijkheden gekomen. In het gebied van den Nizam duurden de onlusten voort. Onlangs was het daar tot een veldslag tusschen de strijdende partijen gekomen waarbij de troepen van het inlandsche opperhoofd eene gevoelige nederlaag hadden geleden. Lord Dalhousie (de Britsche gouverneur-generaal) had dien vorst doen waar schuwen dat, ingeval de onlusten zich buiten zijn gebied uitbreidden de Britsche krijgsuiagt tusschen beiden zou ko men. Uit Alxandrieas november, wordt gemeld dat de beroemde ingenieur R. Stephenson welke in het begin dier maand daar was aangekomen, den Nijl was opgevaren, om de werken tot afdamming van die rivier, waaraan sedert vele jaren gearbeid wordt, te bezigtigen en tevens om de woestijn ffluïtscManil- IVeenen 30 november. Da Ost Deut sche Post wil weten, dat het op de conferentie te Ollmutz tot eene schikking gekomen isop de volgende punten Oostenrijkers en Pruissen blijven gemeenschappelijk in Kas sei troepen van beide Statenalsmede Hanoveranen zullen Sleeswijk-Holstein ontwapenen van Oostenrijks zijde wordt eene soort van volks-vertegenwoordiging bij den bond ge- guarandeerd uit hoofde van de omstandigheiddat onder den opgeroepen eersten en tweeden ban der Pruissische land weer sterke democratische elementen heerschtenwordt in geval van een conflict de bondshulp aan de Pruissische re gering van Oostenrijks zijdetoegezegd. -Heden is de nieuwe wet op de schouwburgen in het licht verschenen. Men schijnt te mogen verwachten, dat Venetie eerlang weder tot vrijhaven zal verklaard worden. Verscheidene personen die, zonder daartoe bevoegd te zijn, de beurs bezochten, zijn gearresteerd. Men gaat ook zeer streng te werk tegen hendie er een vak van ma ken omdoor valsche leger-öerigten den koers der fondsen te drukken. Den 1 december. per telegraaf,1) De onderhan delingen tusschen den heer von Manteujfel en den prins van Schwartzenberg moeten door de wederzijdsche regeringen reeds gesanctionneerd en de vrede dus verzekerd zijn. Keulen 2 december. Gisteren isin tegenwoordigheid des koningsministerraad te Potsdam gehoudenwaarin gehandeld is over de beraadslagingen te Ollmutz en deswege een bepaald besluit moet genomen zijn. Het bevestigt zich dat de Ollmutzer conferentie zoowel nopens de Keur-IIessi- sche als nopens de Sleeswijk-Holsteinsche kwestie tot een bevredigend resultaat moet geleid hebben en even zoo regt geven tot gegronde hoop wegens eene minnelijke schikking der Duitsche kwestie in het algemeen. Nopens de Keur-Hessische kwestie verneemt men nog dat en de keurvorst en het volk hartelijk naar eene verzoening verlangen. Als een bewijs voor de goede gezindheid des volks brengt men bij, dat in de districten waar vroeger alleen democraten als landdags-afgevaardigden verkozen werden thans gematigden en constitutionelen gekozen zijn. Dit moet dan ook sterk bij den keurvorst gewerkt hebben. Men verzekert dat graaf Thun per telegraaf berigt uit Weenen ontvangen heeftdat Keur-Hessen binnen 14 dagen door beide de legers ontruimd zal worden. In de Oostenrijksche ministeriele bladen wordt de wensch naar eene vreedzame vereffening der geschillen luide uitgesproken. Een dier bladen zegtdat de aartshertogen Karei en Lodewijk zich ten sterkste tegen een oorlog inec Pruissen hebben verklaard. Het gerucht wint velddat Engeland en wel op ver zoek des konings van Denemarken de bemiddeling tusschen diens regering en de hertogdommen heeft op zich genomen. Het plan bestaatom eene directe dienst van stoom- booten tusschen Keulen en Antwerpen tot stand te brengen waarvan men zich groote voordeelen belooftdaar de vracht voor iederen centenaar, van hier naar New-York in dat geval niet meer dan 20 sgr. bedragen zal. Voor de dienst zullen 5 schroef-stoombooten gebouwd en in dienst gesteld worden, waartoe een kapitaal van 2,500,000 fr. gevorderd wordt. Men zal trachten in BelgieEngeland en Duitsch- land aandeelhouders te bekomen. Belgie vooral moet zeer gunstig voor het ontwerp gestemd zijn en reeds beloofd heb- ten, de goederen, die voor het transport met de nieuw

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1