HIDDELBUMSffHË C O U B A N f i sap. N°. 144. Zaturda 30 November. ll cr 23e0tureu c« &&tuiniött*atieu. NEDERL. HANDELSMAATSCHAPPIJ- De DIRECTIE inaakt bekend datten gevolge der goed keuring van de Balans over het jaar 1849, en der Reke ning van het Reserve-fonds over het eerste tijdperk der Maatschappij het Aandeel in genoemd Reserve-fonds be draagt vijf honderd negen-en-dertig Gulden vier Cent, voor elk geheel Aandeel in de Oude Vennootschap groot 1000; twee honderd negen-en-zestig Gulden twee-en-vijftig Cent, voor elk half Aandeel groot f 500, en honderd vier-endertig Gulden zes-en-zeventig Centvoor elk kwart Aandeel groot 250; en dat, naar aanleiding hiervan, overeenkomstig het door den raad in deszelfs zitting van heden beslotene de bij de aflossing der ongestempelde Aandeelen afgegevene Bewij zen van Aandeel in het Reserve-fonds, met bovenvermelde bedragen bij de Nederlandsche Bank zullen betaalbaar zijn, aanvangende den 2 December 1850; terwijl aan de Houders van gestempelde Aandeelen, of hunne gcmagtigden overeen komstig de aankondiging van 19 Julij 11., voor elk geheel Aandeel een en een half nieuw Aandeel zal worden afgege ven en voorde onderdeelen in evenredigheid met uirkeering in geld van het saldo van negen-en-dertig Gulden vier Cent, voor elk geheel; negentien Gulden twee-en-vijftig Centvoor elk half, en negen Gulden zes-en-zeventig Centvoor elk kwart Aandeelen zulks tegen voldaan teekening in een daartoe bestemd Register en op zoodanige tijdstippen als nader door de Directie zullen worden aangekondigd. Amsterdam, 22 November 1850. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD Direct, fung. Secretaris. N EDE RL. IIAND EL-MA AT SCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der artikelen van overeenkomst van het eerste tijdperk der Maatschappij bekend dat door den Raad in deszelfs zitting van heden in overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der evengenoemde artikelen is besloten tot de uitkeering van een Dividend over het boekjaar 1849, ten bedrage van vijf-en-veertig Gulden een-en-twintig Cents over elk geheel Aandeel in de oude Vennootschap groot f 1000, staande op naam van twee-en-twintig Gulden zestig-en-een-halven Cent over elk half Aandeel groot ƒ500 als boven en van elf Gulden een en-dertig-en-een-halven Cent over elk kwart Aan deel groot f 250 als boven en zij verwittigt dien ten ge volge de houders van Aandeelen op naam, dat overeen komstig den inhoud der bij die Aandeelen behoorende Divi dend-Bewijzentot de betaling, tegen intrekking vau het vijftiende of laatste derzelve zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank te Amsterdamen wel aanvangende met den tweeden December 1850. Amsterdam, 22 November 1850. VAN DER OUDERMEULEN, President. GOUDSWAARD, Direct, fung. Secretaris. AANBESTEDING van de levering van ISrood. De COMMISSIE van Bestuur over de Armen-Inrigtingen en Armen-Scholen verwittigt bij deze een iegelijk wien zulks zoude mogen aangaan, dat op Dingsdag den 10 December aanstaande, des namiddags ten 2 ure, in een der Lokalen van het Werkhuis zal worden overgegaan tot het aanbeste den der levering van het benoodigde BROOD ten behoeve van de Armen-Administratien en publieke Gestichten gedurende het jaar 1851 zullende de voorwaarden van heden af aan het gemeld Gesticht ter lezing liggen. Middelburg, den 28 November 1850. De Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorzitter. Ter ordonnantie van dezelve, JOHs. van der LIJÉ Amanuensis. STRANDVONDERIJ. Die vermeenen mogt regt te hebben op een te Feere aan. gebragt WRAKJE vermoedelijk afkomstig van eene Visscbers- sloep vervoege zich bij den Opperstrandvonder Be westen- Schelde, te Middelburg. 25hmculattb£rfti; ®ijbiugcu. MIDDELBURG, den 29 November. Dingsdag is weder een ministerraad gehouden, die doora' de ministers werd bijgewoond met uitzondering van den mi" nister van marinedie tot het doen van eene inspectie reis, sedert eenige dagen uit de residentie is vertrokken. De minister voor de koloniën die ongesteld is geweest is hersteld en heeft de werkzaamheden aan zijn departement hervat. Men zegtdat de minister van financien den koning een besluit heeft aangebodentot wering der Belgische en andere vreemde koperen munten. - Men verneemt, dat de commissie van toezigt over de executie en plaatsing van het standbeeld van wijlen Z. M. koning Willem binnen de residentie, zich naar Utrecht heeft begeven0111 het model van het koningsbeeld dat op de helft der bepaalde grootte is vervaardigd te gaan zien en alle reden heeft gevonden over dit kunstgewrocht hare tevredenheid aan den dag te leggen. Er wordt veel gesproken van de aanstaande reorganisatie des legers. Dit zou bestaan uit 8 regementen elk regement 1 zou 4 bataillons sterk zijn en elk bataillon 4 compagnien tellen en wel 1 bataillon grenadiers en jagers 1 instructie- bataillon tot het formeren van onder-officieren, gevestigd te Kampen, waarvan als kommandant wordt genoemd de majoor J. J. van Muiken, met bevordering tot den rang van lui tenant-kolonelvoorts zonden onderscheidene discipline-com- pagnien voor de landmagt worden opgerigt. Onder anderen wordt vrij stellig van de volgende bevorderingen gesproken de iste luitenant-adjudant C. B. Siborgk, de iste luitenants P. Boellaard en G. G. Staring tot kapiteinsbij het 2de bataillon grenadierstot luitenant-kolonelde majoor ,7. J. van Muiken-, tot kapiteinsde 1 ste luitenants G. W. ,7. Blom en K. IV. A. von Lesschenbij het 3de bataillon jagers, tot kapitein, de 1 ste luitenant G. IJ. J. de Pont hier bij het 4de bataillon Jagers, tot kapiteins de iste luitenant-adjudant J. H. Sc'iuaek en de iste luitenant A. Palts. In hoe ver de bevorderde officieren zullen verblijven bij de korpsen waarbij zij thans zijn ingedeeld dan wel of zij naar de infanterie-afdeelingen zullen worden overgeplaatst, is nog onbekend. Wat betreft de reorganisatie der artillerie waarvan ook sprake is, deswege zijn nog geene voorloopige berigten bekend, waarop eenigzius'staat- is te maken. Bij besluit van den 24 dezer heeft Z. M. den heer G. ,7. Mees bij continuatie benoemd tot mededirecteur, van wege den handelbij het algemeen rijks-entrepót te Rotterdam. De Nederlandsche schilderschool heeft wederom een gevoelig verlies geleden door het afsterven van den zoo ver dienstelijken portret- en historieschilder L. Moritz. Hij be zweek te Rotterdam den 22 dezer, in den ouderdom van 77 jaren. Ofschoon in den laatsten tijd weinig van zijn penseel het licht, heeft gezien, heeft hij eer. groot aantal gewroch ten nagelatenwelke zullen blijver als zoo vele bewijzen zijner grondige studie en 11aauwlette .de waarneming der na tuur. Men schrijft ons uit FlissingenIn den avond van woensdag jl. is over Antwerpen alhier aangekomen, Z. Exc. de minister van marine, die zijn intrek nam in het hotel Duke of Wellington. Donderdag heeft Z. Exc. de etablis sementen der marine en de schepen geinspecteerd en is he den morgen met de stoomboot de Stad Flissingen weder na-ar de residentie vertrokken. Met veel genoegen zagen Viissingens ingezetenen weder dien staatsman in hun midden, die een zestal jaren alhier als directeur en kommandant der marine verblijf hield, en om zijne regtvaardigheid en stand vastigheid van karakter geacht en geëerbiedigd werd." I3uitenl(inb0che (Sijbiugeu. Eiagelajul. -Londen 25 november. Heden wordt in Guildhailonder voorzitting vau den lord-maire van Londen, eene zeer tairijke vergadering van ingezetenen gehouden om over de bekende pauselijke besluiten te raadplegen. De beer Masterman, lid van het lagerhuis, heeft voorgesteld te verklaren hoe de vergadering meent dat de wil van den paus hier te lande niet opgevolgd moet wordenen dat indien de bestaande wet tot dat einde niet voldoende is eene nieuwe wet behoort te worden uitgevaardigd 0111 de zendelingen van den paus weg te zenden. De aiderman Thompson ondersteunde dit voorstelen ontwikkelde daarbij welke geheime bedoelingen ten nadeele der Engelsche kerk en van het gezag der koningin hij aan de raadslieden des pausen toeschreef. Bij de afzending der berigten was het nog tot geen besluit op genoemd voorstel gekomen. Gisteren had zich eene groote menigte naar de kapel van St. George begeven in de verwachting dat de dienst aldaar voor de eerste maal door den kardinaal Wiseman verrigt zou wordenmaar zij zag zich teleurgesteld want de kardinaal had de stad verlaten .en de leerrede werd door den eerw. heer Cotter gehouden die .zorgvuldig alle twist punten vermeed maar vermaande tot Christelijke vergevens gezindheid jegens hen die da kerk beleedigden. Uit nadere berigten blijkt, dat van de 215 landverhuizers, die zich op het schip Edmond bevonden pó omgekomen zijn. De inwoners van Kilkee hebben niets onbeproefd gelaten, om de ongelukkige schipbreukelingen te redden en aan diegenen hunnermet welke dit gelukte huisvesting en bijstand te verschaffen. Te New-York was weder door drie stoombooten voor 3,193,000 dollars aan stofgoud uit Califoruie aangebragt, terwijl nog voor 4,200,000 dollars van dit artikel te Panama ter inscheping naar dezelfde bestemming aangebragt was. Op Jamaica bleef de cholera in het laatst der vorige maand heersclien. Alleen den 28 zijn te Kingston 35 eu te Port Royal n personen aan die ziekte gestorven; te St. Catharina woedde zij met nog grootere hevigheid. Buttschland. Een door de Kollnische Zeitung medegedeeld telegraphisch berigt uit Berlijn, vau 25 novem ber des avondsbehelst het volgende Volgens de Ne/u Prsussische Zeitung (die voor het orgaan van den minister von Mantcuffel gehouden wordt), wil Oostenrijk aan Pruissen de militaire heirbanen door Hessen verwaarborgen maar verlangt het dat dezelve tijdelijk zullen ontruimd worden." In het Hanoversclie regeringsblad leest men het volgende: De Norddeutsche Zeitung roept de natie op om zich met kracht te verzetten tegen den doortogt van een leger, bestemd om Holstein te gaan bezetten. Zoo wij dat blad wel begrijpen, dan zou het willen dat men allerwege adres sen aan het gouvernement onderteekendeom te verlangen dat het zich tegen zoodanigen doortogt verklare. Volgens hetzelve zou de regering "eene weigering om aan dat ver langen te voldoen niet kunnen regtvaardigen door een be roep op de zwakheid der middelen waarover zij te beschik ken heeften zou reeds de bloote verklaring van Ilanover dat liet den doortogt niet zal duldeneen onberekenbaren invloed uitoefenen. Wij wenschten intusschen dat het bedoelde blad zich e°:. weinig duidelijker had uitgedruktdat het de gevolgen had doen kennen die uit het besluithetwelk men van de regering verlangtzouden kunnen voortvloeijen dat het de natie niet uitgenoodigd had tot eene demonstratie zonder haar tevens opmerkzaam te maken op de hoogst waarschijn lijke gevolgen van die demonstratie ingeval zij de gevvenschte uitwerking mogt missen. Het blad zal wel willen toegeven dat Oostenrijk zich niet door eene bloote verklaring vau Hanover zou laten tegenhouden, ten ware Pruissen zich feitelijk tegen den doortogt dier troepen verzette. Nu geven de jongste berigten uit Berlijn vrij wat grond om te onder stellen dat Pruissen aan Oostenrijk niets in den weg zal leg gen men twijfelt zelfs of Pruissen Brunswijk wel in zijne weigering zal ondersteunen. Het is dan ookzeker dat bijaldien Hanoverhetwelk de Dnitsche bondsvergadering erkent en eenen vertegenwoordiger naar die vergadering afgevaardigd heeftweigerde de troepen te laten doortrek ken men beginnen zou met militaire maatregelen tegen dit land te nemen. De Norddeutsche Zeitung zou wel gedaan hebbenmet achter de uitnoodiging die zij aan het volk gerigt heeft, eene opgave te laten volgen van de nadeeleu en lasten welke zoodanige militaire bezetting na zich zou slepen." Een der meest geachte Beriijnsche bladen meent intus- algemeen verspreide geruchtalsof de Pruissische regering aan Ilanover zou hebben doen verklaren dat zij aan Oos tenrijk met betrekking tot de bevrediging van Holstein niets in den weg dacht te leggen volstrekt ongegrond is, en da: integendeel reeds eene nadrukkelijke verklaring, uitgelokt door het besluit der Brunswijksche regering naar Weeneu is af gezonden. Te Frankfort is het in den avond van den 24 dezer in de straten tot bloedige vechtpartijen tusschen Pruissische en Beijersche soldaten gekomen waaraan door gewapende patrouilles met moeite een einde gemaakt is. Aan beide zijden zijn een aantal gewonden gevallen. Oostenrijksche soldaten schijnen aan deze wanordelijkheden geen deel te hebben genomen. Hamburg 24 november. Gisteren en heden is het in Slees- wijk en wel bij Breskendorfweder tot voorposten-gevech ten gekomen tusschen de Denen en de Holsteiners. De laatst genoemden hebben heden hunne vijanden eerst uit Lottorf gedreven, doch de Denen zijn in grooter aantal terug geko men eu hebbendoor eenige huizen met raketten in brand te schieten, de Holsteiners genoodzaakt de plaats te ontruimen. Keulen 16 november. Berigten uit Berlijn meldendat van de zijde van Rusland een zeer hoogen toon wordt ge voerd ten aanzien van de Sleeswijksche zaketi, dat men van dien kant eene regeling vordert dezer geschillen en een einde aan het plegen der vijandelijkheden, en dat eene poging van de zijde van Pruissen, 0111 eene gewapende tusschenkomst ter bereiking van dit doel te verhinderen, als eene daad vau vijandschap ook tegen het Russische rijk zou worden aan gemerkt. In de Holsteinsche vesting Rendsburg worden toebereidse len gemaakt0111 des noods eene belegering te kunnen door staan. In Fulda wordt zeer geklaagd over het toenemend gebrek aan leefcogt en paarden-voeder door het verblijf der aldaar vereenigde bonds-troepenwelke, zoo het schijnt, hunne benoodigdheden niet betalen zoo als de Pruissen deden. Italië. Het officiële dagblad van Rome van den 15 dezer bevat een artikelwaaruit men mag opmaken dat het hof van Rome uit Londen de verzekering heeft ontvan. geu dat het Engelsch kabinet stellig besloten was niet tus schen beide te treden in den strijd tusschen de Anglikanen en Katholieken. Fraitfcrljk. Parijs 25 november. In de heden ge. houdene zitting der wetgevende vergadering zijn verschei dene onderwerpen van ondergeschikt plaatselijk belang be handeld. Er is eene levendige woordenwisseling ontstaan over een door den generaal Fabvier ingediend voorstel strekkende om den emir Abd-el-Kader naar St. Jean-d'Acre of naar Alexandrie over te brengen. De generaal heeft be weerd dat men Abd-el-Kader op eene wederregtelijke wijze behandeldt, en dat, na de geslotene verdragen, Frankrijk zich onteert door den emir langer gevangen te houden. De Bt'0/Jst O *T nvomberIu de op laatstleden maandag avond alhier gehouden vergadering van liet natuurkundig genoot schap werd de spreekbeurt vervuld door den heer F. C. Hek- meijerpaardenarts bij de koninklijke militaire akademie. Hij had tot onderwerp het gehoor en gehoorwerktuig bij den mensch ofschoon ook vergelijkenderwijze over dat orgaan bij verschillende diergeslachten werd gesproken. Teekeningen en een aantal door hem zeiven vervaardigde praeparaten der gehoorwerkiuigen vau den mensch onder scheidene dieren vogels enz. helderden de zaak niet wei nig op en gaven in verband met het gesprokene ook aan de niet ontleedkundigen een goed denkbeeld van de inrig- ting van dit edele zintuig. Met belangstelling werd een en ander vernomen en was de vergadering als naar gewoonte talrijk bezocht. ocliwn J .idwü 1 w Kuuuvti 1 viuokvthii f vluw Lww

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1