Bestijgingen. iSugCgOwbCtt !3bwcvUw4icn. De Notaris D. Uyttenhooven zal op Dingsdag den 3 December 1850, des namiddags ten 3 ure, in het Kofïïjhuis de Oude Vriendschap op de groote Markt te VLISSINGEN publiek presenteren te verkoopen t een HUIS en ERF staande en gelegen binnen dezelve Stad Vlissingen in de lange Zarke gemerkt Wijk F. No 155 op den Perceelsgevvijzen Legger van het Kadaster bekend Sectie E. No. 177, ter inhoudsgrootte van 37 Ellen. De Notaris D. J. van der Horst Serlé zal op Dings dag den 3 December 1850, des middags ten twaalf ure, aan het HUIS HALFfVËGENop den Veerschen Rijweg, in het openbaar tegen dadelijke betaling verkoopen de OP STAL eener HOUTEN LOGIE eene partij Gezaagde HOUT WAREN TIMMERMANS-GEREEDSCHAP MANS KLEEDEREN enz. en des namiddags ten twee ure een HUIS en ERVE, mitsgaders twee BERGPLAATSEN met eene WONING, alles staande binnen de Stad Veere bij het inkomen der Zanddijksche Poortgemerkt C. No. 32 en 36. [BuitscWand. JVeenen 21 november. Den 19 de zer is op nieuw eene keizerlijke verordening uitgevaardigd, waarbij aan alle dagbladen zoowel in de hoofdstad als in de provinciënten stelligste en onder bedreiging van ge strenge straffenverboden wordt eenig berigt omtrent de beweging der Oostenrijksche troepen mede te deelen. De verschijning van die verbod heeft te Weenen aanleiding gegeven tot de meeningdat hetzelve aan eene ongunstige wending der onderhandelingen zijn oorsprong verschuldigd, en dat het gevaar van eenen oorlog weder toegenomen was. De Weener ministeriele bladen verklaren die meening voor ongegrond. Berlijn 23 novpmber. De staatkundige aangelegenheden zijn nog weinig veranderd. Van beide zijden gaat men voort met zich te wapenen. Hanover schijnt eene bemid delende houding te willen aannemen. Het is te wenschen dat Oostenrijk den togt van bondstroepen naar Holstein niet zal willen doordrijven; want dan zoude het plegen van vij andelijkheden onvermijdelijk wordendaar Pruissen stellig aan Brunswijk gewapende hulp heeft toegezegd indien men den togt over den bodem van dien Staat door middelen van geweld mogt willen verzekeren. Pruissen houdt vast aan de voorwaarde dat men met een blijk van goede trouw in het openen van vrije beraadslagingen over de Duitsche aangelegenheden de uitvoering der bondsbesluiten ten aanzien van Holstein en van Keur-Hessen zal schorsen. In Keur-Hessen is.het tot geene nieuwe vijandelijkheden gekomen. De veld-equipage van den prins van Pruissen is naar Kassei gezonden, en het laat zich aanzien, dat de prins zich derwaarts zal begevenom aldaar de militaire maatregelen te verordenen, welke de omstandigheden des tijds zouden mogen vereischen. Ook de veld-equipage des konings wordt in gereedheid gebragt. Mogt het tot een oorlog komen, dan zoude, zoo men vermeent, de koning het bevel over het leger in Silezie op zich nemen de ge neraal von fVrangel dat over de troepen in Saksen en de generaal von der Cröben over de Pruissische krijgsmagt aan den Rijn. Frankfort 22 november. Veler opmerking heeft het ge trokken dat onderscheidene Berlijnsche bladen, zoo ministe- rielen als van de conservative partij den eigen dag van de opening der kamers begonnen zijn te spreken van gevaren welke Duitschland ingeval van een oorlog tusschen Oos tenrijk en Pruissen, van den kant van Frankrijk zouden drei gen. Zonder veel aan de deswege medegedeelde bijzonder heden te hechten meenen sommigen de openbaarmaking daarvan in de bedoelde bladen te moeten beschouwen als een gunstig voorteeken voor de minnelijke oplossing der Duitsche verwikkelingen. Keulen 23 november. Wij maken gewag van een gerucht, langs onderscheidene wegen tot ons gekomen, als of Frank rijk ingeval van conflict tusschen Pruissen en Oostenrijk eenen aanslag op de Rijnprovinciën zou voorhebben. In dezen tijdwaarin menhetgeen aanvankelijk onmogelijk scheen later toch ziet gebeuren meenen wij ook van dit gerucht te moeten melding maken. tementen hebben echter nog voortdurend arrestatien plaats ter zake van ontdekte zamenspanning tegen de regering. VLISSINGEN den 25 november. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: JohannesFokkervan Riga met houtCaroline Toutain van Havremet stukgoede ren Charlotte Muys met stukgoederen en Loochristy Cornelis met zoutbeide van LiverpoolSolon Mudy van Sint-Domingo, met verwhout; AugusteDubonvan Bordeaux, met stukgoederen; San-GiovanniF. Maresca van Gallipoly, met olie ArnoldJensen van Mallaga met fruitCaroline ElisabethL. Harms van Hamburg met stukgoederen. Op order Marie Keyvan der Steene van de Havannah met suiker. OP heden ontvingen wij de treurige tijding, dat onze eenige Zoon ABRAM JACOBUSin den ouderdom van bijna 27 jaren, door een noodlottig toeval, te Rotterdam is overleden. Middelburg J. H. CORNIELJE. den 23 November 1850. A. G. CORNIELJE, Versluys. Frankrijk. Parijs 23 november. De geheele zit ting der wetgevende vergadering van heden werd gewijd aan interpellatien nopens de gevangenissenin welke de staatsgevangenen zich bevinden de regering werd deswege door de lieeren MaigneMadier de Motitjau en de Girar- din aangevallen terwijl de minister van binnenlandsche zaken de tot het gouvernement gerigte beschuldigingen op eene voor de meerderheid zoo voldoende wijze beantwoord de dat met 475 tegen 205 stemmen besloten werd eenvou dig tot de orde van den dag over te gaan. I11 de zittingen van gisteren en eergisteren heeft de vergadering voorstellen van geen algemeen belang overwogen. De minister Baroche wordt zeer geprezen ter zake van de wijzewaarop hij de regering heeft verdedigd. Hij heeft zich weder als een redenaar van buitengewoon talent doen kennen. Met waardigheid heeft hij de schandelijke handelwijze doen uitkomen van hen, die niets dan regering loosheid beoogen die aan den eenen kant de menigte aan sporen tot het met de voeten vertreden van de wetten en van al wat heilig isen aan de andere zijde den soldaat die de hem gegevene bevelen getrouw opvolgt, met den naam van moordenaar bestempelen. Gisteren avond is in de straat Rivoli, onder het voorzitterschap van den heer de Falloux eene vergadering van legitimisten gehouden welke door ongeveer honderd leden werd bijgewoonden waar besloten werdzich met voorzigtigheid en kracht te verzetten tegen elke poging welke het monarchaal beginsel in de waagschaal zou kunnen stellen. De bekende gravin van Landsfeld Lola Montez) sedert eenigen tijd gehuwd met een Engelschman Heald doch gescheiden van hem te Parijs levendeheeft een aan tal personen van aanzien en rang te Parijs durven uitnoo- digen om een concert aan hare woning te komen bijwonen niet weinigen meestal deftige lieden doch niet veel jonge menschen hebben aan deze uitnoodiging voldaan. Men was zeer tevrede over hare ontvangstmen roemde de ruwheid, die haar uit haar oorspronkelijken stand steeds bij gebleven isals eenvoudigheid en naïveteit. Het een en ander kenschetst de Parijsche grootewereld juist niet zeer gunstig. Parijs 24 november. Niettegenstaande gisteren in de wet gevende vergadering bij de interpellatie over de behandeling der gevangenen te Belle-Isletot de orde van den dag werd overgegaan heeft de minister van binnenlandsche zaken een inspecteur-generaal naar de gevangenis van Belle-Isle gezon den om een rapport op te maken over den staat van het ge sticht en de behandeling der gevangenen. Lieden is de heer de Persigny van Berlijn hier terug gekomen en heeft zich dadelijk naar het Elysée begeven, alwaar hij met den presidenc een langdurend onderhoud heefc gehad. De heer C. Lucien Bonaparteprins van Canino, is gisteren bij den president in een afzonderlijk gehoor toege laten. Volgens de laatse berigten was de rust in de gemeente St, Anddal niet verder gestoord. In de zuidelijke depar- Be toekomst van Zeeland. Het wordt door niemand ontkend dat de toekomst van Zeeland duister is. De achteruitgang is toenemend en rigtbaar vooral in de hoofdstad; eene stad die zich vroeger in zulk eenen schoonen bloei verheugde en die thans bijna teruggebragt is tot den rang eener pro vincie-stad levende van den consumtiehandel der eigen en omlig gende bevolking; ofschoon nog terende van hare vroeger gewonnen kapitalen die echter langzamerhand verdwijnen en eenmaal zullen ontbreken zoo er geene verandering komt. Maar van waar zal die kómen zal het helpen dat men zich over den achteruitgang van welvaartover den drcik der belastingen over het toenemen der verarming beklaagt. Zal men de sluiting der Schelde, een der hoofdoorzaken van onzen vroegeren bloei, terug- wenschen Maar door klagen zal men onze kwijnende welvaart niet opbeuren en de sluiting der Schelde terug te wenschen kan in geen verstandig brein opkomenin eenen tijd waarin de wedstrijd der natiën om het grootste deel van den wereldhandel in vollen gang is een wedstrijd waarin alléén hij overwinnaar kan zijn die het meest door eigen kracht zich tracht te verheffen en die het minst in de vrijheid zijner bewegingen wordt belemmerd. Drukken de belastingen zwaarlaten wij hopen dat men daarin alle mogelijke verbeteringen en wijzigingen zal aanbrengen maar vleijen wij ons niet met eene aanmerkelijke verligtingzoolang wij met eene rentelast van 36 millioen heiaden zijn, en zoolang wij als eerlijke Nederlanders, de verbindtenissen van den Staat jegens zijoe schuldeischers wenschen te zien nagekomen. Trachten wij in tegendeel door opsporing van de bronnen van welvaart, door dezer ontwikkeling en bevordering, ieder voor zooveel van hem afhangt het algemeen welzijn te vergrooten opdat het algemeen te beter in staat zij de lasten te dragen die op ieder in 't bijzonder en op allen gezamenlijk moeten worden gelegd ten behoeve der Staats huishouding. Een nieuw tijdvak van leven en bedrijvigheid is voor Nederland aangebroken. De jongste veranderingen in onze scheepvaartwetge ving, waardoor de zenuw var. deu staat (de handel) van vele handen en belemmeringen bevrijd en de mogelijkheid geboren is, om met beter gevolg dan vroeger tegen onze naburen mede te dingen heb ben voor Nederland eenen nieuwen dageraad doen opgaan die be stemd is een nieuw leven aan onze van ouds bekende maar nu en dan verslapte bedrijvigheid als handelsnatie tc schenken. Nederland en Belgie wedijveren ora zich van den Europeschen doorvoerhandel meester te maken. De opheffing der doorvoerregten van de scheepvaartregten en de watertollen op onze rivieren heeft ten doel ons in slaat te stellen om de mededinging in den door voerhandel tegen de Belgen te kunnen volhouden die door middel van hunnen spoorweg, en van de begunstiging aan hunnen doorvoer handel van regeringswege verleend zich meer en meer van dien handel, ten onzen nadeele begonnen meester le maken. Reeds er kennen zij het gewigt van de maatregelen door Nederland ten aanzien zijner scheepvaart en van zijnen handel onlangs genomen en zij waarschuwen hunne regering datzoo men niet het voorbeeld van Nederland volgt, zoo men niet het pad van bescherming verlaat, om dat van vrijheid en opheffing van alle handelsbelenimeringen te be treden het met den Belgischen doorvoerhandel spoedig gedaan en de haven van Antwerpen spoedig verlaten zal zijn. Maar wat heeft Zeeland daaraan vraagt men welligt wij zouden antwoorden niets zoo wij ons bij klagten over achteruitgang bepa len en de handen slap laten hangen; alles, zoo wij van de om standigheden partij trachten te trekken en handen aan het werk slaan. Voor die met lust en moed bezield zijn omdat te doen, is eene grootsche taak weggelegd; de redding van Zeelands toekomst. Maar dat is niet de taak van één dag of van één jaar en die het onder nemen zullen niet aanstonds de vruchtenvau hunnen arbeid plukken; hun werk zal hoofdzakelijk zijn een werk van voorbereiding van hen zal eene groote mate van inspanning en van volharding van geduld en van zelfopoffering worden geëischt. De pogingen van individus echter zijn ontoereikend. Vereeniging van bekwame, invloedrijke en met liefde voor het algemeen welzijn bezielde mannen is noodig tot opbeuring van Zeelands welvaart, en het voorbeeld van Overijssel is daar, om te doen zien wat vereeni ging van zoodanige mannen vermag, tot ontwikkeling van geweste lijke welvaart. Ook in Zeeland daaraan valt niet te twijfelen worden mannen gevonden die niet schroomen iets van hunnen tijd van hun geld van hun gemak en van hun genoegen op te offeren waar het geldt de bevordering van het algemeen welzijn. Dat dezen zich vereenigen tot één zelfde doel; door onderling overleg en beraad lullen zij er toe geraken de hulpbronnen van welvaart, die Zeeland nog aanbiedtop te sporen; zij zullen grootere of kleinere onderne mingen kunnen voorbereiden door onderzoek naar door overweging en aanbeveling van de voordeelen die deze aanbieden zij zullen trachten hunne ontwerpen inde gemoederen van stad- en landgenoo- ten ingang en ondersteuning te doen vinden; zij zullen met raad en daad bijstaan waar deie mogten verlangd worden tot uitbreiding of tot bevordering der bestaansmiddelen tot ontwikkeling der voor- handene bronnen van welvaart. Het is eene schoone taak de armoede te lenigen; het is grootscher en weldadiger verarming te voorkomen. Indien het waar is dat Zee land verarmt, wat moet dan het lot dezer provincie worden, wanneer zij stationnair en lijdelijk blijft terwijl alles rondom haar een le vendig aandeel neemt in den wedstrijd op het gebied des wereld handels Indien van onze verbinding met het vasteland, in verband met eenen geschikten uitweg naar zee de toekomst van Middelburg en misschien ook die van Zeeland afhangtdat men op die toekomst werke door vereeniging van al wat kracht geeftdoor vereeniging van hen die door bekwaamheid invloed of fortuin geroepen schijnen om iets groots ten behoeve van Zeeland voor te bereiden en moge lijk te maken. Maar ook buiten dat is er in Zeeland veel te doen tot opbeuring der gewestelijke welvaart. Eene vereeniging als door ons bedoeld schijnt bij uitnemendheid geschikt ter bereiking van dat doel. Hiogt zij worden opgerigt G. A. FOKKER. Middelburg, 25 November 1850. J-Jeden ontving ik de treurige tijdingdat mijn waarde Echtgenoot Kapitein J. C. van IIEECKEREN, laatstleden Zaturdagin den ouderdom van 42 jaren op zee is over leden. Wed. J. C. van IIEECKEREN geb. R. de Beer. overleed na langdurig lijdenin den gezegenden ouderdom van 81 jaren, Mejufvrouw C. J. KOOMAN Weduwe den Heer C. BOCKX. Middelburg, 25 November 1850. Middelburg, 27 November 1850. M. H. P. LEECIIBURCII AUWERS Heden overleedqa een langdurig lijdenmijn geliefde Echtgenoot, LREDERIK FIARCKEinden ouderdom van 78 jaren in leven oud-Bontwerker alhier. Middelburg W. M. EUIJER, den 27 November 1850. Wed. F. IIarcke. Algemeene kennisgeving. Da ondergeteekende geeft bij deze berigt, dat hij', drie dagen vóór het algemeene Kinderfeest van Sint-Nicolaas uitgestald en voorzien zal zijn van YERSCHE LETTERS en verder al de daartoe vereischte Artikelenhopende zich door netteprompte en civile bedieningde gunst van Middelburgs Ingezetenen (tot heden zoo ruimschoots geno ten) meer en meer waardig te maken. M. H. P. LEECHBURCH AUWERS. De Notaris D. J. van der Horst Serlé zalop Vrijdag den 29 November 1850, des voormiddags ten 10 ure te WESTKAPELLE in de Herberg het Kasteel van Batavia in het openbaar aan den meestbiedende verknopen 1. Een WOONHUIS met BAKKEET, SCHUUR en ver- dere gevolgen staande en gelegen binnen Westkapelle in de Molenstraat, gemerkt No. 170; met daaraan grenzende 17 Roeden 50 Ellen GRONDS. 2. 51 Roeden 90 Ellen BOUWLAND, liggende in de Gemeente Westkapelle, in den Gasthuisbiok. 3. 44 Roeden 80 Ellenmede liggende in de Gemeente Westkapelle, en den Blok aan de Noordzijde van 't Huis. 4. 42 Roeden 10 Ellen, liggende nevens het laatstgemeld Perceelde twee laatste Perceelen zullen eerst afzon derlijk, daarna te zamen worden geveild. D^or den Notaris D. J, van der Horst Serlé zullen op Zaturdag den 30 November 1850, in het openbaar worden verkocht, 119 stuks zware opgaande OLMEN BOOMEN, staande buiten en binnen de Stad Middelburg; als: buiten de Koepoort, aan den Noordweg, bij de Israëlitische Begraaf plaats, aan de Noordbinnenbrug, op het Molenwater, ach ter de Meestoof en aan de St. Geers-Barrière mitsgaders 14 gevelde Boomstammen, liggende achter de Oostkerk; alles geschikt voor Werkhout. De aanvang is des voormiddags ten 10 ure op het Mo- enwater aan de zijde van den Bleek. HOUTVEILING op liet HUISTEN DUINEonder Oost- kapeileop Dingsdag den 3 December 1850, des morgens ten tien ure, van ruim 70 Wissen DROOG HOUT, 150 koopen zoo drooge als nieuw geslagen Essen Eisen en Eiken STAMMEN, circa 3000 drooge MUTSAARDS en 70 h 80 Eiken Olmen en Populieren BOOMEN. Daags vóór de Verkooping voor een ieder te zien. Getrouwd A. MOUTHAAN. Algemeene kennisgeving. Alles des voormiddags van den dag der Verkooping voor een ieder te bezigtigen. OPENBARE VERKOOPING door den Notaris Woutersen, op DUINVLIETbij DomburgWoensdag den 18 December 1850, 's morgens ten 9 ure, van 6 Bunders zwaar Essen, Elzen en Berken KAPHOUTeen hal ven Bunder zware Essen en Elzen TRONKEN, benevens 80 Olmen en Popu lieren BOOMEN voor Werkhout geschikt. Xe koop eenSpan ligtbruine zesjarige MERRIE-PAAR DEN te bevragen bij de Uitgevers dezer Courant. ROLPENS, ZULT, ROOKVLEESCH, DROOGE WORST enz.bij J. Poleyte VLISSINGEN. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS^

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 2