MilüMSGM C 0 11A N T. Donderdag M°. 137, 14 November. »«w fiw 1$ b m iniptvai Uw Mix is TE JU. E VAX FIN ANCIEN. PUBLIEKE. YERKOOPLHG. De ONTVANGER der Registratie van de Geregtelijke Akten te Middelburg ais daartoe gemagtigd zalten over staan van den Notaris A. van den Broecke Az. residerende te Middelburg, op Donderdag den ei November, des na middags ten één ure, in het Huis en Erf A. No. 3 34 naast "de Zuidelijke 'Abdijpoort te Middelburg, publiek gin comptant geld met bijbetaling van 10 pCt, voor on kosten presenteren te verknopen eenige AFBRAAK be staande in Steen Ijzer, Trappen., Balken, Werk-en Brand- hout! Deze Goederen zulleneen uur te voren op ge noemde plaats te zien zijn. De Ontvanger voornoemd W. L. VAN SONSBEECK. Ten Kantore van den Betaalmeester en Heer en' Ontvangers in het Arrondissement Middelburg, uitbetaling van Ridder- Soldijen en Broeder-Toelageover het derde Kwartaal 1850. BIJBEL GEN 0 T S HAP. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeeltng van het Nederlandseh BIJBELGENOOTSCHAP maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 14 November, des avonds ten zes ure in de Nieuwe Kerk door den Wel-Eertv. Heer J. P. Hasebroek, verslag van den staat des Genootschaps uït- gebragten tevens eene toepasselijke redevoering zal gehou den worden 5 zij noodigeti dus aüe hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit, om hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te. leggen door bijwoning eener Godsdienstige samenkomstwaar men tevens den ver deren zegen des AllerbOQgs.ten over deze heilige zaak zal Inroepen. Middelburg, den 6 November 1850. H. du BUISSON BECIUSPresident. A, M. CRAMER, Secretaris. LOON FOOR WERK. De COMMISSIE Loon voor Werk gevestigd binnen deze Stad, roept bij deze op diegenen, welke begeeren bij hare Inrirting, hetzij in of buiten hare Werkplaats, fcetzij door het pluizen van Touw, werk te erlangen zich totdat einde aan te melden aan het Lokaal alwaar tot de inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd op de volgende da gen telkens van des middags 1 2 tot des namiddags 2 ure als s op Woensdag den 6, Donderdag den 7, Vrijdag den 8- Zaturdag den 9, Maandag den 11 Dingsdag den 12 Woens, dag den 13 Vrijdag den en Zatur.dag den 16 November 1850onder verdere kennisgevingdat diegenen welke nala tig' mogt&n zijn zich binnen dea bepaalden tijd aan te mel den gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 4 November 1850. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secretaris. v ÏÏtBIKHlAttbsÉhs MIDDELBURG, den 13 November. Z. M. heeft bij besluit van den 1 dezer goedgevonden i.te benoemen tot ridder der 4de klasse van de militaire Willems orde den kapitein W. E. Kr ooien en den isten luitenant A. J. E. DU manta. eervol te doen vermelden, bij af zonderlijke dagorder, zoo in Oost-Indie als hier te lande, den luitenant-kolonel A. van der Hartden isten luitenant J. F. Schummelkeielde korporaals C. II. Alldag en C. B. Kruigsreu de fuseliers S. P. Schotman en N. Schmid allen van het wapen der infanterie in Oost-Iudie en zulks ter zake van hunne gedragingen bij militaire expeditien in de Batta-landen en op bet eiland Nias behoorende tot het gouvernement van Suraatra's westkustin' de eerste helft des jaars 1847. Bij besluit van den 9 dezer heeft Z. M. goedgevonden, met 1 ja.nuarij 1851 respectivelijk tot voorzitter en leden van den hoogen raad van adel te benoemen jhr. mr. L. de Witte van Cittersjhr. mr. A. C. van der Geuscu jhr. mr. W. J. baron <T Ablaing van Gieaeiièurg. Bij besluit van den-zelfden dag beeft'Z. M. tot luitenant-ko lonel kommandant der dienstdoende schutterij te 's Herto genbosch benoemd H. Merkes Lange gepensioneerd luite nant-kolonel van het leger in Oost-Indie. Ook is aistoen bij dispositie van Z. M.aan den kapi tein G. J. Raebel, dienende bij de infanterie in Oost-Indie, zich thans met verlof hier te lande bevindendeop zijn daartoe gedaan verzoekverleend een eervol ontslag uit de dienst onder toekenning van pensioen. Het heeft Z. M. behaagdbij besluit van den 5 dezer den brigadier van het wapen der maréchaussee den Haan, te benoemen tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw, en zulks uit aanmerking van den .door hom voortdurend be toonden loffelijken dienstijver, en inzonderheid ter erkenning van zijne edele zelfopofferingter gelegenheid van eenen brand in ffesi macht van 7 op 8 september 1850, te Sweik- huizen (gemeente Schuinen) ontstaan", en 2. eene gratifica tie van f50 toe te kennen aan den maréchaussée Lommers die zich ter gelegenheid van denzelfdeu brand met gelijke zelfopoffering heeft onderscheiden. Met ontwerp der gemeentewetdezer dagen aan de provinciale Staten medegedeeldbehoort te worden aange merkt als een voorbereidend ontwerp tot dergelijke wet, hetwelk naar aanleiding der door de Staten deswegens in het midden gebragte bedenkingen, nog gewijzigd kan wor den alvorens bij de Staten-Generaal te worden ingediend. Het Staatsblad no. <53 bevat het koninklijk besluit van den 31 october 11. houdende toekenning aan de Oosten- rijksche en Hamburger schepen, van den vrijdom eu gelijk stelling bedoeld bij artikelen 1 en 6 der wet van 8 augustus 1850 Staatsblad no. 47). Itrde StadtsAourant van gisteren feest men het navolgend besluit Wij WILLEM IIIenz. Herzien de verschillende rapporten, betreffende de aange vraagde concessie tot indijking van de Lauwerzee Overwegende, dat de beschouwingen nopens deze aange legenheid zeer uiteen loopen en dat het uit dien hoofde allezins wenschelijk mag worden geachtdaaromtrent een nieuw onderzoek in te stellen Gezien het rapport van onzen minister van biunenlaudsche zaken van den 4 november 1850, N. L., D. 3, Afd. A, Hebben goedgevonden en verstaan 1. Een nader onderzoek, ten aanzien van de doelmatig heid en uitvoerbaarheid der indijking en droogmaking van de Lauwerzee op te dragen aan eene bijzondere commissie waartoe bij deze worden benoemd a. als voorzitter, dr. G. Simonsdirecteur der konink lijke akademie voor burgerlijke ingenieurs b. als lid, mr. A. J. van Rojenlid der provinciale Sta ten van Groningen c. als lid, mr. G. N. Muller, lid der provinciale Staten van Friesland d. als secretarismet eene raadgevende stemde inge nieur van den waterstaat B. P. G. van Diggelen 2. Aan évèngemelde commissie te dien einde in handen te stellen alle stukken en plansbetrekkelijk tot de gezegde onderneming 3. Te bepalen dat die commissie zich in de volvoering vat; hare taak zal rigten naar de door onzen minister van binnenlandsche zaken vast te steiien instructiewaarin de punten zijn opgenomen die in deze belangrijke aangelegen heid tot leiddraad zouden kimnen strekken. Onze aiinittar voornoemd èwkst met-dr uitvoering wan ons tegenwoordig besluir. De Nieuwe Rotterdamsche Courant meent te weten dat onzen gezant te Frankfort is aangeschreven, om, bjj even tuele verplaatsing van da bondsvergadering, die stad niet te verlaten alvorens daartoe bepaalde bevelen te hebben ont vangen maar om zijne betrekking bij de vrije stad Frank fort aanvankelijk te blijven vervullen. De studenten der theologische faculteit aan de Leyd- sche hoógeschool hebben in eene gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten om geen gevolg te geven aan het verzoek der zoogenaamde Toga-commissie te Utrecht, ten einde met de studenten in de theologie dier hoogescbool in gemeenschappelijk overleg te treden 0111 de toga aan te nemen, wannnee-r zij tot de H. dienst zullen toegelaten zijn. In genoemde vergadering werd het gevoelen geuit1. dat het eik predikant vrijstond die kleeding aan te nemen welke bij verkoosomdat daaromtrent geene kerkelijke be palingen zijn, en 2, dat de beraadslaging of liet besluit om een bepaald costuum als predikant aan te nemen niet van de studenten maar van de gevestigde en erkende ker kelijke vergaderingen moest uitgaan. Men schrijft uit Harderwijk 9 dezerTot onze groote blijdschap kunnen wij de geruchten omtrent het ver plaatsen van het koloniaal werf depot, op goede gronden tegenspreken." Overveluwsch Weekbl.j Het bevel over Zr. Ms. brik de haai te Hellevoet- sluis liggende wordt opgedrageu aan den kapitein-luit.-ter zee F. SItntereersten officier van het aldaar gestationeer de wachtschip be schelde, en zulks ter vervanging van den kapit.-luit.-ter-zee W. Stefensdie op non-activiteit gesteld isterwijl tot eersten officier op gezegd wachtschip benoemd is de kapit.-luit.-ter-zee .7. C. du Cloux. Zr. Ms. stoomschip cycloop kapit.-luit.-ter-zee A, J. de Smit van den Broecke, is den 11 van Hellevoet- sluis naar Texel vertrokken. Door den gezagvoerder C. Verhey, met het barkschip Jonge Cornelis van Batavia te Heüevoetsluis binnengekomen, is den 1 october, op 9 gr. 25 min. noorderbreedte en 23 gr. 43 min. westerlengte gezien Zr. Ms. fregat prins Hen drik dèr Nederlanden, onder bevel van den kapiteiu-ter- zee jhr. II. A. van Karnebeekuit Texel naar Batavia. Zr. Ms. schooner padang, luitenant-ter-zee iste k!_ de Haan 4 is heden morgen van Vlissingeu naar zee gezeild^ tigheid uit de vrijmetselaars-loge waarin het was overge- bragtter aarde besteld het lijk van den koopvaardij.kapi- tein Hollidaygevoerd hebbende het Engelsche barkschip Irene; een aanzienlijk getal broeders vrijmetselaars, benevens de stuurlieden van dien bodem volgden, deze begravenis. Gemeld barkschip, van Antwerpen gekomen en naar Li- verpool bestemd was den 3 dezer van hier vertrokken doch den volgenden dag uit zee teruggekomen, uit hoofde van de bedenkelijke ongesteldheid des kapiteins. Vervolgens ter reede van Raiumekens gebragt zijnde, was de gezagvoer der niettegenstaande de aangewende geneeskundige hulp aldaar aan boord plotseling overleden. Engeland. Londen 9 november. Gisteren liep ïu de city het geruchtdat de hertog van Wellington op de jagt door een ongeluk om het leven zou zijn gekomen ge lukkig is dit geruchc onwaar bevonden. Eenige Roomschgezinden zullen onder voorzitting van den graaf van Norfolk, een grooten maaltijd houden tot viering van de herstelling der Roomsche hiërarchie in Enge land. De ministers zijn gisteren vergaderd geweest. Heden valt aan den jaariijkschen optogt van den lord- mnyor eene meer dan gewone deelneming van de zijde des publieks ten deel. Men maakt zich min of meer ongerust over het uit blijven der West-Indische stoompakket de Deedoch daar zij verpügt is om te St. Thomas op de andere Engelsche brievenmalen te wachten zoo schrijft men het oponthoud daaraan toe. Buitendien stoomt de Dee niet zeer snel. De traktementen der ambtenaren in Ierland Zullen in 1851 met 25 per. worden verminderd. Een rijk particulier te Manchester rust een schip uit, waarmede hij in 5 jaren een togt 0111 de wereld zal doen. Ook hoopt hij nog eene nieuwe wereld te vinden. Prins Albert fs heden morgenvergezeld door de lords Grey en Cordonvan Windsor in deze hoofdstad aan gekomen ten einde de in aanbouw zijnde gebouwen der tentoonstelling van 1851 in oogenschouw te nemen. Aan die gebouwen wordt met den meesten ijver gewerkt; thans zijn er meer dan 2000 arbeiders bezig a.an dit reus achtige werk terwijl veelvuldige stoommachines zijn opge- rigttën einde den arbeid te bespoedigen. De hertog en de hertogin van Nemours hebben een bezoek afgelegd bij de koningin op Windsor, Uit Dordrecht 11 dezer wordt gemeld: „Gisteren werd door den heer van Duraoperateur, chirurgijn en vroed- meestèr alhiereene allerbelangrijkste kunstbewerking ver- rigt -aan 'C. Landsmeei-oud 47 jaren moeder van vier kinderen, namelijk het wegnemen van de borstin kanker dreigende over te gaan en van de okselklteien uit de ok selholte. Door de' aanwending der chloroforrae heeft de lijderesse geen de minste .smarten van de kunstbewerking ondervonden eai was zeer verwonderd dat zij reeds was af- geloopen." Vlissingen x 2 novemberGisteren is alhier met vee! pleg- Oniiselilaiad. Hef officiële Dagblad van Weetien van den 6 dezer, bevat een betoogwaarom Oostenrijk zich wapent. Pruissen wordt daarin gezegd, volgt sedert 1849 een weg, die, zoo het niet in het uiterste oogenblik daar van terugkomt, Duitschlaud thans aan den rand des burger- o.orlogs gebragt heeft. Dan wordt uitvoerig de oprigting der Pruissische unie geschetstals eene poging 0111 Oosten rijk uit het verbond met het overige Duitschland te dringen; de noodzakelijkheid van de herstelling des bondsdags betoogd, en Pruissens verzet tegen de bondbesluiten omtrent Hessen en Holsteinals eene regtschennis voorgesteld. Oostenrijk kan deze Pruissische staatkunde onder geene voorwaarde gedoogen. Het artikel besluit aldus: Tot het laatste oogenblik toe willen wij echter de hoop koesferen dat Pruissen niet door gewelddadigheid den vrede, zonder voordeel voor iemand behalve voor de eeuwige vijan den van het geluk en de rust der volken zal breken." In dit besluit der OostenrijksChe regering is door de op roeping van lret Pruissische leger geeue verandering gebragt: althaus uit Weenen wordt van 8 dezer gemelddat het ministerie besloten had de tusschenkomst des bouds in Hol stein te bespoedigen. Dien dag waren aan de beurs te Weenen de koersen weder aanmerkelijk gedaald. Uit Fulda wordt van den 7 dezer het volgende berigt De Pruissen hebben nu in Keurhessen eene houding aan genomen alsof zij een aanval zullen hebben afteslaair. Zij staan in zeer vaste stellingen bij Fulda en hebben dezelve door innndatien van het dal nog sterker gemaakthunne voorposten staan ruim een uur van Fulda naar de zijde van Neuhof, bij Pronzel. De voorposten der bondstroepen staan slechts een kwartier uurs verder, bij Loschenrod hun hoofd kwartier is nog te Neuhof, drie uur van Fulda. Intus- schen naderen, naar men verneemt, gedurig nieuwe verster kingen der bondstroepen, met name ook Oostenrijksche korpsen. Men is hier steeds in grooten angst voor het uit breken van den oorlog." Den 8 heerschte aan deieurs te Frankfort nog grooter verslagenheid dan den vdrigen dag. Men had er berigt ont vangen uit Eerlijn van eene daling der Pruissische staats schuldbrieven met acht tot negen procent zulk een voor- lieeldelooze schok der anders zoo vaste Berlijnsche beurs, en zulks voor dat nog een kanonschot gevallen was, moest den schrik nog vergrooten. Oostenrijksche fondsen werden nog drie tot vier pet. lager dan den vorigen dag aangeboden, maar vonden geen koopers. De beurs van Berlijn van heden was aanvankelijk williger, doch later gedrukt. Te Berlijn werd verzekerd, dat in eene san het hof gerigte notade baron Büdberg het Russische gouverne ment had berigt dat Oostenrijk de overeenkomsten van War schau had overschreden en de Constitutionele Courant meen de te weten dat Rusland zich voor het oogenblik zou be palen om de grenzen aan de zijde van Duitschland te dek ken zonder dadelijke tusschenkomst in den strijd waartoe men zich uitrust, PROVINCIE ZEELAND. KANTON MIDDELBURG. t &f. I fl .fc W -- *r

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1