STOOM JAGTJïN. MiddelburgRotterdam mm Jketijbittgcn. 3uQC-mtbcii Utuikfïcn. Sï&ueïrtcuiicu. Modes et spécialité pour Deuil ter drukkerij yan de gebroeders abrahams. rustheid der commissie in het geheel niet heeft gedeeld en dat hij haren bijstand volstrekt niet noodig oordeelde tot het behoud zijner stellingmaar dat hijnu zij zelve het initiatief namzich gestreeld voeldedat hij zijnen invloed kon doen blijken. Bovendien was hij bevredigd door de uitdrukke lijke verzekering, welke hij van den heer Baroche ontvangen had dat het Elysée zich zou bepalen tot de enkele ver plaatsing van generaal Neumayeren alle handelingen zou nalaten, die Changarnier in zijne positie als opperbevelheb ber van bet Parijsche garnizoen, zouden kunnen krenken. De zitting der commissie op heden morgen duurde zeer kortwaarna zij uiteen gegaan is tot aanstaanden donderdag. Parijs 5 november. De verschillen tusscben den generaal Changarnier en den president der republiek zijn bijgelegd de generaal is op het Elysée verschenen er zijn woorden van verzoening en vertrouwen gesprokende vrede is ge volgd en de rust bewaard gebleven. De heer Moli wordt genoemd als de voorname bemiddelaar in deze zaak. Men zegt dat de president der republiek zich ijverig bezig heeft gehouden met het ontwerp der boodschap die hij aan de wetgevende vergadering bij de opening der zittingen zal inzenden. Aan dat staatsstuk zou hij de laatste hand ge legd hebben zoodat het gereed is om nog heden in den minister raad te worden medegedeeld. Er schijnen redenen te zijn om te veronderstellen dat dit stuk in termen is gesteld, die dienen moeten om de staatsmagten krachtig vereenigd te hou den en de onderscheidene partijen te bevredigen. Nog aanhoudend hebben er arrestatien plaats, die in betrekking staan tot de ontdekkingen te Lyon. Men wil zelfs dat in het kanton Genève ter dier zake personen zijn aangehouden. Men zegt dat het gouvernementkrachtens de bekende wet van vendémairede papieren wil doen verzegelen uit de nalatenschap van den heer Sauvodie gedurende veertig jaren hoofd-redacteur was van den Moniteurdie heer was bezitter van verscheidene belangrijke geschiedkundige docu menten hij was een man van veel ondervinding en helder oordeeldie dikwijls door voorname staatslieden werd ge raadpleegd. Toen de heer de Peyronnet hem de beruchte julij-ordonnantien voor den Moniteur overhandigde, trad hij verschrikt terug en voorspelde de revolutie van 1830. Men leest in de Correspondance GeneraleWij kun nen het volgende als zeker melden t de Oostenrijkschej! ge zant heeft aan den generaal Lahitte het inrukken der Beijer- sche troepen In Hessen bekend gemaakt. De heer Lahitte heeft dit feit ten volle goedgekeurd en nog dienzelfden dag zijne gevoelens over dat gewigtig vraagstuk doen kennen." YLISSINGEN den 8 november. Yoor Antwerpen bestemd lijn al hier ter reede gekomen: Rosé, Edwig van Ilavre; Paul Edmond Ruaud van Libourne Rigolette Prieur van Bordeaux en Fri- theofJensenvan Livorno alle met stukgoederen Porto [Re Kraus van Triestmet rogge; Clara Chaix van Cette met tout; der RhinEijertlahl, van Rio-Janeiro met koftij. Yoor GentI. O. Chafée Hillsbury van Nieuw-Orleans met katoen en duigenMaria Morice van Cette met zout enz. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Vernis Andersen naar Killesanden Elite (J- Anna Niejahr naar Rostock beide met stukgoederen Concordia Peter- sen Vesta Mulleren Auguste Frederike Staben alle drie naar Newcastle Pallas Leutjens naar Lubeck Cecar Andreas Are~ thusa Muttrayen Charlottc Stief, alle drie naar Memel; Augus te, Seyer, en LilkendorfGunther beide naar Rostock; Blucher Pertiet naar Greifswald Hermina Borgward naar Straalsond en Argo Pieper, naar Hamburg, alle twaalf met ballast. Van Gent: Ellida Sauftleben en Caroline1 AmaliaGerloff, beide op avontuur Enulic <p Ferdinand Harttwig uaar Newcastle alle met ballast. Het schip Diana, Schalk, van Antwerpen naar Bergen, is roet lekkagie in onze haven gekomen na op de reede van Ramme- kens bijna de helft zijner lading bestaande uit dakpannen Over boord geworpen te hebben. GRAANMARKT. Middelburg 7 November. De aanvoer was heden grooter dan de voorgaande week en de kooplust minderhierdoor was de tarwe in puike soorten met moeite prijshoudend, terwijl de mindere soort 10 ti 15 ets. per mud lager is verkocht. De rogge bleef volkomen prijshoudend. Garstmede door ruimer aanvoer en minder vraag, de zwaarste soorten 10 ets. en de ligtere 15 ets. lager. Walchersche witteboonen 25 ets. lager met trage koopers dito bruiueboonen 30 ets. lager; paardeboo- nen hadden weinig handel alzoo men ze te hoog houdt erwten 25 ets. lagermet weinig koopers. De boekweit hield men op vorigen prijs, doch er is niet van verkocht. Koolzaad was prijshoudend doch er ging weinig in om. De oliën zijn 50 ets. per vat lagerkool- en lijnzaad-koe ken zonder handel. De middelprijs der versche boter was 75 ets. De brood, zetting blijft onveranderd. Overzlgt van de Prijzen der Meekrappen. 1 7 November 1850. In de afgeloopene week heeft de vraag zich voornamelijk bepaald tot oud goeden zijn er verscheidene partijen .1.8.46 tot 25 afgedaan nieuw goed blijft in een doen zoo mede is er geene verandering in de Fransche prijzen op te geven. ©ver het vestigen eener Regtbank te Nieuzcn. ("Vervolg: zie ouz vorig Dommer.) De heer van Eek zal den steller tegenwerpen dathoe hij ook pleiten moge in het voordeel van het Vlissingsche veer, hij, steller, toch bekennen moet, dat die reis dikwijls met moeijelijkheden gaat gepaard maar steller zal zich alsdan veroorloven te antwoorden dat al die moeijelijkheden en al die zwarigheden zeer gemakkelijk weg te nemen zijn door voorzieningen in de aanlegplaatsen der stoomboot te Bres- keus en te Vlissingenen dat altijd en in alle gevallen de communicatie tusscben Neuzen en het 4de district oneindig moeijelijker en kostbaarder isdan de communicatie tusscben dat district en Middelburg. Hemelsbreed en op de kaart gemeten liggen al de plaatsen in het kanton Sluis nader bij Middelburg dan zij bij Ter-Neu zen liggen en dit is ook het geval met al de plaatsen zon der onderscheid in het kanton Oostburgzoo als dit vroe ger was te zamengesteld. Kon men nu de reis nemen langs ecne der lijnen die de heer van Eek op zijne kaart heeft getrokken dan zouden de inwoners uit het tegenwoordig kanton Sluis en het oude kanton Oostburg slechts één of twee uren verder te reizen hebben. Maar dewijl het makkelijker valt op de kaart eene lijn over den Braakman te trekken dan dien zeeboezem over te varen is men genoodzaakt dat water achterom te trek ken en de reis te nemen over Sas-van-Gent. Deze plaats is 7 en 8 uren verwijderd van de meeste plaatsen in liet kanton Sluis5 en 6 van Oostburg Groede en Breskens. Te Sas zijndemoeten nog 2 uren gaans afgelegd worden om te Neuzen te komen, en hieruit vloeit dan voort, dat, gemiddeld genomen de reis uit liet 4de district naar Neu zen een derde langer is, dan de reis naar Middelburg. Voor deze laatste reis is alles ingerigten in den zomer is zij zoo gemakkelijk als er ergens eene communicatie be staat tusschen het 4de en 5de district daarentegeu is niets geregeld en bestaatnaar den strikten zin van het woord geene enkele goede gelegenheid. Straatwegen zijn er nieren de aardenbanen kunnen nog voor modellen strekken van hetgene de wegen oudtijds in het land van Kadzand waren. Eenige gedeelten dier wegen zijn des zomers impracticnbel door het zand, en andere ge deelten des winters door het slijk en den modder zoodat men een ganschen dag noodig heeft 0111 van Sluis Aarden- burg en Kadzand niet alleen maar zelfs van Oostburg en Groede tnet een rijtuig met twee goede paarden bespannen naar Neuzen te kunnen rijdeu. Een ander bezwaar is daarin gelegen dat de wiskunstige onmogelijkheid_ bestaatom met rijtuig uit het 4de district in het 5de te komenzonder eenen afstand van bijna twee uren gaans langs de grenslijn tusschen Oost-Vlaanderen en Zeeland af te leggen, terwijl men altijd en in alle gevallen over Belgisch grondgebied moet. Neemt men den kortsten weg die tevens de eenige berijd bare weg is, dan moeten die uit het oude kanton Sluis vijf Belgische gemeenten aandoen om te Sas te kunnen ge raken (Si. Margeriete, Oudeman, Watervliet, Bauchaute en Assenede). Uit de overige gemeenten van het district heeft men altijd de twee laatstgenoemde dorpen. De irconvenienten hieruit voortvloeijende vallen een ieder in het oog, terwijl er een bezwaar bestaat hetwelk nooit te overkomen isde Douanes namelijk. Bij de uitreis wordt men in Belgie door de Douaniers van dat land ontvangen zoodra men den voet op hunnen grond zet. Zoodra verlaat men dien grond niet om den voet op Nederlandschen bodera te zetten of aan de poort van Sas-van-Gent wordt men door de Hollandsche commiesen verwelkomd. Bij de terug reis heeft wederom hetzelfde plaats. En ofschoon de steller dezes, die des zomers de reis om de veertien dagen maakt, zoowel de Nederlandsche als de Belgische commiesen we gens derzelver beleefdheid roemen moet, is hij altijd genood zaakt om, eenig voorwerp met zich nemende waarvoor reg- ten verschuldigd zijn dit met een drager over Philippine den zeedijk 0111, naar Sas te laten brengen en het is hem meer dan eens gebeurddat in den laten avond van Sas naar Oostburg reizende zijn rijtuig vijf malen werd gevisiteerd. Wat steller hier zegt, ziet o.p de reis in den zomer. I11 october, november en maart is alles onvergelijkelijk erger, maar in december, januarij en februarij mag tnen zeggen is de reis uit het 4de district naar Neuzen volstrekt on doenlijk. Dan blijft alleen de weg langs de Schelde open voor SluisOostburgen IJzendijkeover Breskens; voor Hoofdplaat en Biervliet, over de Hoofdplaat, of men moet de reis nemenzoo men eeuigzins zeker reizen wilover Brugge naar Genten van Gent over Seizaete naar Sas. Zonderling zal het misschien klinken wat steller hier zegt, maar wat hij zegt is zoo waar, dat, in het algemeen, geen andere reisweg uit het 4de naar het 5de district en omgekeerd uit het 5de naar het 4de is bekend dan die langs de Schelde; terwijl zij die het water vreezen de reis ne men over Gent. Indien steller met de hoogste belangstelling het tegenscbrift in de Z. C. vau 23 october gelezen heeft dan stond hij verbaasd er overdat aldaar wordt gezegd „dat de commu- 1 nicatie van Sluis naar Neuzen soms kostbaarder is dan die der stoomboot van Breskens op VlissingenN De kosten toch van de eerste reis overtreffen niet somtijds die der tweede maar altijd en in alle gevallen zijn ze drie, vier en vijf dubbel. Steller heeft zaken te Middelburg, en hij heeft zaken in het 5de district, voor welke hij arbeiders noodig heeft. Laat hij uit Oostburg een expresse reizen naar Middelburg, dan kost de arbeider daarmede belast juist half zoo veel als de expresse arbeider die van Oostburg naar den Catharinapol- der gaat of omgekeerd. Maar wat steller hier zegt ziet op arbeiders die jaar uit jaar in zestig cents per dag verdienen en dit is niet van toepassing op diegenen die in het systema vau den heer van Eek belang hebben bij de Regtbank. In de veronderstelling dat de te vestigen regtbank te Neu zen het zoo regelen zal, dat de zaken in den namiddag wor den gedaan dan bestaat de mogelijkheid, dat hij, die uit het 4de district voor die regtbank wordt geroepen, de reis doet in twee dagen. Dan kost die reis met een paard12 maar met twee paarden 16." In october, november en maart even wel vordert de reis drie dagen als één om te gaan één om te blijven en één om terug te keeren. Dan worden de kosten niet kostbaarder dan die der stoomboot van Breskens naar Vlissingen, maar dan worden ze meer dan tienmaal grooter. In december, januarij en februarij, valt aan geen reizen naar Ter Neuzen te denken, want, zoowel sneeuw als vorst, maken die reis dan ten eenenmale onmogelijk. (Het overige in het Bijvoegsel tot deze Courant.) Onze geliefde Dochter, SARA PIETERNELLA JO- HANNA overleed heden in den ouderdom van ruim 23 jaren. Diep is de smart van ons hare Ouders, maar niet minder van hem die hoopte en dachteenmaal met haar in den Echt gelukkig te zullen leven. Aardenburg S. van den BROECKE. den 3 November 1850. J. J. van mn BROECKE, Ai.varez. H^en morgen half twee ure, is zacht en kalm, na een langdurig lijden, in den Heere ontslapen, onze veelgeliefde Dochter en Beluiwd-Dochter SOPHIA JOZINA in den ouderdom van 33 jaren en 4 maanden. Familie, Vrienden en Bekenden, gelieven deze als alge- meene kennisgeving aan te nemen. Breskens W. H. de NEVE. den 4 November 1850. M. MEERTENS. Op uitdrukkelijke begeerte van de Overledenezullen er geene uiterlijke teekenen van rouw gedragen' worden. Heden overleedin den ouderdom van circa 46 jaren Kapitein J. KOOGER, 11a eene genoegelijke Echtverbind- tenis van 21 jaren. Diegenen welke den Overledene gekend hebben zullen zeker ons verlies te regt beseffen. Middelburg De Wed. J. KOOGER den 2 November 1 850. geb. Graaf. Ingezetenen dezer Stad die verlangen mogten in aanmer king te komen voor de thans vacerende betrekking van BODEbij het Collegie van Regenten over den Algemeenen Armen te Middelburg, worden verwittigd, dat zij zich ten dien einde in persoon behooren aan te melden bij genoemd Collegiein deszelfs Vergaderkamer in de Oude Kerkstraat en wel op aanstaanden Woensdag den 13 dezer, des avonds tusschen 6 en 8 ure. Alléén op hen die van een onbesproken gedrag zijn en tevens goed kunnen Iezeu schrijven en rekenen, zal voor de bovengemelde betrekking acht geslagen worden. Haukbetuiging aan mijne Begunstigers voor hun vertrou wen dat ik zoo vele jaren genoten heb, daar ik nu vijftig jaren GROF- en HOEFSMID ben en hoop nog verder met hunne gunst en recommandatie vereerd te worden. Borssele9 November 1850. DIRK WISSE. B'j J* HENDRIKSE, Noordstraat, C. 31 zijn nog te bekomen KOOP- en IIUUR-LOTEN voor de 5de Klasse der 212de Staats-Loterijde trekking begint Maandag den 11 dezer. R. COUTURE JiUFliAjyNE. DE LA HATE, a 1'honneur d'annoncer aux Dames son retour de Paris, et son séjour en cette Ville jusqu'au 15 du courant, avec un assortiment de MODES D'IIITER tels que Cliapeaux Bonnets, Coiffures, FieursRubansen tous genres et des plus nouveaux ainsi qu'un assortiment de MÉRINOS DE FRANCE Drap.Chambord Amazone, Montpensier, Ca- chemir, FlanelleParamates et Écossais nouveaux, Soieries de Lyon CHALS en tous genres Écharpes Ficluis, Cra- vattes ColletsPélerines habillées et articles de Fantaisre, tous articles Francais de confiance. Prix fixe. Hótel Nederlandsch LogementAbdijchez M. Bultfijs Middelbourg 9 Nov. 1850. R. COUTURE. Jn het begin der aanstaande week, staat aan te komen Schipper van Maarenmet eene lading beste WINTER AARDAPPELEN en heeft ook eene partij van fijnex soort en smaak (Wolkammers genaamd)adres bij J. de Kok Heerengracht, M. 31. Kruidenier A. SNIJDER heeft ontvangen opregte Geoctroijeerde POEDER-CHOCOLAAD in FJesschen uit de eenige Koninklijke Fabriek die 111 Nederland en Belgie besraat; alsmede opregte Engelsche Durham MOSTERD BLOEM in geplombeerde FJesschen en beste Witte Genua SLA-OLIE. Bij J. VETHLett. G. No. 116, bij de Spijkerbrug, is te bekomen ingelegde PALING met den Pot en bij de Portie tot civilen prijs. "Wederom als vorige jaren, gedurende den Winter, ver krijgbaar fijne Gemarineerde HARING Jt 7! cent per stuk; benevens ingelegde PALING, k 70 cent de 5 ons; alles zeer zindelijk behandeld. Bij H. J. de WAARDT FELTENlange Noordstraat. NB. Deze Haring is ook verkrijgbaar te VLISSFNGEN, bij den Heer C. Muller in de Kerkstraat. Qntvangen nieuwe Spaansche KASTANJES, CHINA'S- APPELEN en Malagasche CITROENEN bij de Weduwe B. A. Schutzgroote Markt. "yerschegesp. Inlandsche OESTERS bij Lameyn, Penningh. JJit de hand te koop 100 Stuks zware OLMEN BOO- MEN onder KAPELLE in Zttidbevelandte bevragen bij IV. d'e Groenete Kattendijke. MANUFACTUREN. Wordt gevraagd een LOOPJON GEN adres bij Z. de Buisonjéte Vlissingen. Hen JONGEN benoodigd (Manége.) Met half November eene DIENSTMEID benoodigd, St. Pieterstraat, No. 81. varende in het Beurtveer tusschen de Steden en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. november 1850. VAN MIDDELBURG: Zondag 10, 'stnorg. 'ölure Woensd. 13. 61 Vrijdag 15, 7j Zondag 17, 91 VAN ROTTERDAM: Zaturdag 9,'smorg. 7 ure Dingsdag 12, 9 Donderd. 14, ioi Zaturdag 16, 4 Dingsdag 19, 6 De AFVAART-LIJSTJES voor November en December zijn gedrukt en voorhanden in de Boekwinkels van de Weduwe C. Jongkindt £5? Zoon en de Gebroederi Abrahams.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 2