0 U B A N T. I" 185pv N°. 135. Zaturdag 9 November. ücötuvcu en 3lbmiui$tv*Atien. ümineKÏAttbschs Stjbtagctt. s» •-c-cne-® i3uit<ml<ïnb0cfte eijfcingcu. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS, in de Provincie Zeeland Verwittigt de belanghebbenden dat de vergadering der Provinciale Staten van dit gewest hare werkzaamheden inliet openbaar zal hervatten op morgen Zaturdag den 9 dezer des middags ten 1 uur, in de Concertzaal te Middelburg en dat de deur van het gebouw uitkomende op de Groen markt als naar gewoontevoor het publiek zal worden opengesteld. Middelburg den 8 November 1850. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te Middel burg, brengt bij deze ter kennis der Ingezetenen, dat van af heden ook dagelijks de Brieven naar Goes per namid dag Diligence zullen worden verzonden, ten half vier ure; de laatste ligtiug der Bus zal plaats hebben ten 3}- ure. De Directeur, MUNTENDAM. AANBESTEDING. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg, zijn voornemens om op Dingsdag den 12 November 1850, des voormiddags 10 ure, in een der Lokalen van het Gasthuis, te houden de gewone Aanbesteding der in de ge stichten benoodigde LEVENSMIDDELEN BRAND- en LICHTSTOFFEN enz., en zulks voor het geheele dienst jaar 1851 waarvan de conditiën in gemeld gesticht voor een ieder ter lezing liggen. LOON rooit WERK. De COMMISSIE Loon voor Werk gevestigd binnen deze Stad, roept bij deze op diegenen, welke begeeren bij hare Inrlgting hetzij in of buiten hare Werkplaatshetzij door het pluizen van Touw, werk te erlangen, zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaal, alwaar tot de inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd op de volgende da gen telkens van des middags 12 tot des namiddags a ure, als: op Woensdag den 6, Donderdag den 7, Vrijdag den 8- Zaturdag den 9, Maandag den 11 Dingsdag den 12, Woens, dag den 13, Vrijdag den 15 en Zaturdag den 16 November 1850 onder verdere kennisgeving dat diegenen welke nala tig mogten zijn zich binnen den bepaalden tijd aan te mel den gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 4 November 1850. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M, CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secretaris. MIDDELBURG, den 8 November. Bij het departement van marine is van den luitenant- ter-zee C. Fabius kommanderende Zr. Ms. naar Oostindie bestemd stoomschip suriname het berigt ontvangen dat hij met dat stoomschip den 17 october jl. ter reede van Punchal (Madera) is aangekomen11a den 8sten te voren de haven van Fahnouth verlaten te hebben alles was vol maakt wel aan boord. Zr. Ms. transportschip merwede onder bevel van den luit-ter-zee iste klasse B. H.' Staring, is uit de West- Indien laatst van Charlestown in Amerika, dingsdag morgen te Hellevoetsluis binnengekomen. Te Nieuwe Diep zijn den 3 dezer aangekomen Z. Exc. de minister van koloniën en de generaal Nahuys van Burgst zij hebben zich aan boord van de sumatra begevenalwaar de heer Bruce een afscheids-diner heeft gegeven. In de dingsdag door de Nederlandsche Handelmaat schappij te Amsterdam gehouden veiling van 62,342 bossen bindrotting, is alles verkocht van 7,30 tot 9,50. Dingsdag voormiddag geraakte de locomotief Lucifer die den eersten spoortrein van Amsterdam naar Rotterdam voerde nabij het station Delft uit het spoor en werd de goederenwagen door den hevigen schok op den beestenwagen geschoven waardoor die beide rijtuigen zwaar beschadigd werden en eene koe gekwetst werd. De passagiers hebben geen letsel bekomen en ten half vier ure was de spoorweg weder vrij voor de overige treinen. Den vorigen avond had op denzelfden spoorweg een treurig ongeluk plaats gehad. De conducteur de Goede stortte, nabij Haarlem, bij het klimmen van den eenen op den anderen wagen naar benedenen zijne ledematen wer den door den voortstoomenden trein verbrijzeld. Toen men hem bij de aankomst te Amsterdam miste en zulks naar Haarlem geseind wasvond men hem deerlijk gekwetst buiten het spoor liggen en in den loop van den nacht is hij overleden. De najaars-yeemarkt, te Nieuw- en Sint-Jooslandden 6 dezer gehouden leverde het bewijsdat men daaraan boven die in de hoofdplaats de voorkeur geeft; zoo uit deze als uit onderscheiden andere gemeenten waren aangebragt 14 paarden, 6 3 koeljen3 kalvers, 3 schapen en 2 var kens de handel was in evenredigheid van het aangebragte vrij levendig, en men meent met grond te kunnen verwach ten dat deze markt meer in belangrijkheid zal toenemen. Zierikzee 5 november. Het op de werf de Goede Intentie alhier, toebehoorende aan den heer J. Strickaertin aan bouw zijnde brikschip van circa 200 zware lastenzal den naam voeren van Johannes Albertusenonder reederij en administratie van den heer J. C. Londtte Amsterdam ge voerd worden door kapitein Londt. Kerknieuws. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Haarlem is opgemaakt eene nominatie ter ver vanging van deu wel-eerw. heer van Hamel, beroepen pre dikant te Groningen, op welke, naar alphabetische volg orde, zijn gebragt de heeren J. II. Gerlachpredikant te Middelburg; L. Rouletkandidaat te Leyden en E. A. Zu- blipredikant te Delft. Provinciale Sitaïen van Seelaml. Zitting van 5 november. Wordt gelezen eene missive van den minister van binnen- laudsche zaken van den 1 november ten geleide van Zr. Ms. besluit van 30 october 11. houdende goedkeuring van het door de provinciale Staten voorgestelde reglement van orde, met eene nota van aanmerkingen van den minister, ten ein de bij eventuele herziening van het reglementdaarop te letten. Het nu gesanctionneerde reglementwordt aangenomen. De vergadering wordt op voorstel van den voorzitter gesplitst in drie afdeelingen die bij trekking aldus zijn ingedeeld iste afdeeling: de heeren van Reigersberg VersluisVo gelvanger, Fransen van de Putte, van den Bosch, Kake- beeke van Diggelen Uyttenhooven Snijder Molenburgh Blaaubeen Buyze en van der Stolpeen uit de gedeputeer de Stateude heeren Schuurbeque Boeije en Vis. 2de afdeeling de heeren van Deinse Paspoort van Grijps- kerke van der BiltSteenkamp van der Mandere Wag- tho Pierssens Mooijaartde Crane Mazure Hammacher en van den Bergen uit de gedeputeerde staten de heeren van Citters en Botnme. 3de afdeeling de heeren Sprenger Beutner Hardenberg, Ilennequin de Smidtde Jonge Benteyn Verhagen Kr oef, van der Have van den Broeckevan Voorts Catshoek en Luteyn; en uit de gedeputeerde Staten de heeren du Buisson Becius en van der Swalme. De raadkamer van de gedeputeerde Staten wordt voorge steld tot plaats van vereeniging der eerste afdeelingde kamer van den militie-raad voor de tweede, en de kamer der centrale directie van Walcheren voor de derde. Vervolgens werd naar aanleiding van art. 22 van het re glementbekendgemaakt, dat ter tafel van den griffier ligt de lijst der in deze winterzitting aan de orde van den dag- zijnde onderwerpen houdende 1. Kennisneming van de goedkeuring van het reglement van orde bij koninklijk besluit en nota van aanmerkingen van den minister van binnenlandsche zaken. 2. Ontwerp der gemeentewet. 3. Adres van A.B. Thomaes, tot wijziging van het regle ment van policie der poldersmet bijbehoorende stukkeu. 4. Adres van redigerende eigenaren der Zeeuwsche Cou rant opclat deze worde erkend als provinciale courant met berigt van gedeputeerde Staten bevattende opmerkin gen voor en tegen. 5. Adres van M. Schee'e en anderen tot verbetering van den weg van Zuidzande naar Retranchementmet voorstel daarop van gedeputeerde Staten. 6. Voorstel van gedeputeerde Staten betrekkelijk de kos ten der provinciale werken, over 1851, met bijlagen. 7. Voorstel van gedeputeerde Staten met ontwerp van in structie voor den griffier der Staten. Tot rapporteurs op het adres van den heer Thomaes worden benoemd de heeren Pierssensvan den Bosch en Ilennequin. Het request van redigerende eigenaren der Zeeuwsche Cou rant en het adres van M. Scheele worden gesteld in handen der benoemde commissieten einde daarop rapport uit te brengen. Voorts wordt voorgelezen een adres van den heer Ham macherondersteund door de heeren van den BroeckeBuy ze, Mazure, de Smidt, Steenkamp Benteyn en van den Boschdit adres behelst een voorstel tot verbetering van de wegen overzet-veren en andere middelen van gemeenschap in de provincie Zeelandverzoekende de voorstellerdat door de vergadering een dag moge bepaald worden waar op hij zal worden toegelaten om dit zijn voorstel toe te lichten. De voorzitter stelt voor hiertoe denzelfden dag te bepalen waarop alle aan de orde zijnde onderwerpen zullen worden behandeld. Dien overeenkomstig werd besloten. De volgende bijeenkomst wordt bepaald wanneer de voor zitter zal hebben kennis bekomen dat de afdeelingen met hun rapport gereed zijn. Den volgenden dag zijn door de afdeelingen verkozen tot voor zitters en tot rapporteursvoor het ontwerp der gemeente-wet eerste afdeeling, voorzitter de heer mr. Blaauwbeenrap porteur de heer Uyttenhooven. Tweede afdeeling, voorzit ter jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke rapporteur de heer Mooijaart. Derde afdeeling voorzitter jhr. de Jongerap porteur de heer Hardenberg. §TATEN"®®NEBAAL. tweede kamer. Zitting van 5 november De kamer hcefc zich in deze zitting bezig gehouden met het verder opmaken der nominatie voor de vervulling der vacature in den Iioogen Raadontstaan door het eervol ontslag van den raadsheer Th. baron van llerzeeleOp die """"nraimm tii m» Ui—a——i nominatie zijn na de heeren Mutsaers en Schmolck, in de vorige zitting tot candidaten verkozennog gebragt de hee ren mr. W. J. C. van Hasseltlid der arrondissements-regt- bank te Amsterdam en lid der kamer; mr. G. van IJsselstein, raadsheer in het hof van Zeelanden jhr. A. G. van Vre- denburch, officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Middelburg. Door de commissie voor de verzoekschriften is bij monde van den heer van Doorn, rapport uitgebragt omtrent het on langs ingekomen adres van den heer Nahuys, lid der reken kamer. Dat stuk zal als behelzende bijzonderheden om trent het fonds van den hoogen raad van adelter griffie worden nedergelegden als houdende bijzonderheden die den minister van financiën persoonlijk betreffen op verlan gen van deu ministeraan dezen bij afschrift worden toege zonden. lEiiftscLlaml. Frankfort 4 november. De Beijersche troepen in het district van Hauau zijn nog niet vermeerderd. Zij schijnen niet verder te zijn voortgerukt dan totj Geln- hausenen moeten daar hunne voorposten tot digt bij die der Pruissen, welke tot-het korps behooren hetwelk in Fulda is binnengerukt, hebben uitgezet. Keulen 5 november. Uit Berlijn heeft men per telegraaf belangrijke tijdingen van gisteren. In een den 2 dezer ge houden ministerraad-had de heer von Radowitz bij herhaling op het mobielmaken der negen Pruissische legerkorpsen aangedrongen, en toen zijne gezamenlijke ambtgenooten die weigerden heeft hij zijn ontslag ingediend hetwelk den volgenden dag is aangenomen. Later dienden ook de minis ters von Ladenbergen von der Heydt hun ontslag in maar dat des eersten althans is stellig geweigerd. Ten gevolge van ongesteldheid des president-ministers, graaf Brandenburg is de minister van binnenlandsche zaken von Manteujfeltot plaatsvervangend minister van buitenlandsche zaken benoemd. Eene nadere depêche van heden luidt dusEr ko men vrije conferentien tot stand. De Pruissische kamers zijn tegen den 21 dezer bijeengeroepen. Den generaal von der Groben is bevolen allen strijd (namelijk met de in Hessen binnengerukte bondstroepen) te vermijden. De ziekte van den president-minister graaf Brandenburg wordt bedenkelijker. Of de ministers von der Heydtvon Stock- haussen en von Ladenberg in het ministerie blijven is nog onzeker." Tot den 3 dezer bevonden zich ongeveer vijf-en-twin- tighonderd man Pruissen te Kasseizij zouden gisteren door drieduizend anderen gevolgd en in de kazerne gehuisvest worden. De overste Hahn was tot kommandant der ge noemde hoofdstad benoemden tusschen hem en de auto riteiten heerschteven als tusschen de troepen en de in woners de beste verstandhouding. Volgens een ministerieel Oostenrijksch dagblad heerscht tusschen de kabinetten van Weeneu en Sint-Petersburg de grootste overeenstemming ten opzigte der Duitsche questie. Radetzky en verscheidene andere voorname generaals zijn naar Weeneu ontboden ter bijwoning van een grooten krijgs- - raad. Het Oostenrijksch hoofdleger wordt, zegt men, op honderd en tachtigduizend man, waarbij honderd en dertig escadrons kavalerie gebragt. De voorslagendoor Pruis sen gedaan zijn wel van verzoenenden aard maar komen in zoo ver niet aannemelijk voor dat zij de bemoeijingen der bondsvergadering ten opzigte van Hessen willen beletten. Een Oostenrijksch officier is met depêches naar Kiel vertrokkenom namens den bondsdag de onverwijlde sta king der vijandelijkheden te bevelen, en bij gebreke van dien met gewapende interventie van bondstroepen te dreigen. Italië. Volgens berigten uit Turin van 30 october had zich de mare verspreid, dat dien morgen de lang re gemoet geziene bulle van excommunicatie uit Rome was aangekomenen dat daarbij de koningde kamersalle burgerlijke en regterlijke autoriteiten plaatselijke besturen en bijzondere personen die hunne goedkeuring aan de onder den naam des ministers Siccardi bekende wetten gegeven hebbenuit deu schoot der katholijke kerk worden uitge- stooteu. Ofschoon dit gerucht nog geene officiële bevestiging erlangd had vond het toch algemeen geloof. Wordt het bevestigd zegt een berigtdan zal het eerste gevolg van dien maatregel wezen, dat de tot dusverre door de regering gevolgde staatkunde bij de natie eenstemmige ondersteuning zal vinden; zelfs de senaat, van wien men een ongunstig votum ten aanzien van het clericale vraagstuk verwachtte, zal dan niet kunnen nalaten zich naauw aan het ministerie aan te sluiten. Frankrijk. Parijs 4 november. De zitting der per manente commissie blijkt op verre na zoo onbeduidend niet geweest te zijnals eenige bladen het hebben willen doen voorkomen. De dagorder van den generaal Changarnierover het aanheffen van kreten door de troepenverwekte bij haar veel sensatie. Nooit heeft zij sterker op het punt gestaan om een van die buitengewone maatregelen te nemenwier beperking (ofschoon men er bijna oogenblikkelijk weder van heeft afgezien) sommige dagbladen heeft doen denken aan een groot komplot tegen deu president der republiek. He den morgen had eene nieuwe bijeenkomst plaatsofschoon alle wolken van den staatkundigen horizont waren afgedre ven en generaal Changarnier gaf de meest voldoende ver zekeringen wegens het standhouden der rust. Goed onder- rigte personen zijn van oordeeldat de generaal de ouge-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1