MIDDELBIIRfiSCHI m COURANT. W. 134. Donderdag 7 November. BfeËN ÏS60tnrcw sm Sbrnim^tsritstien. bijrelgenootsghap. istmicnlfiM&ddic SuiteHlatt&schc ®ijbiugcii. 2>ttg£20nbcn KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VEERE als daartoe door den Stedelijken Raad geautoriseerd bren gen ter kennis, dat op Vrijdag den 2a dezer maand, des voormiddags ten elf ure ten Raadhuize aldaar in het open baar zal worden overgegaan tot de uitloting van dertig Nommers ad/10 ieder, der achterstallige loopende Schulden derzelve Stad. Veere, den 2 November 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. KLEINMAN Ter ordonnantie van dezelve J. P. van den HEUVEL Secretaris. NEDERL. HJN1) EL-MAATS C UNIT IJ. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Donderdag 21 November 1850 16,444 Kranj. en Kannass.Java SUIKER, liggende aldaar. 6,149 dito dito DITO, liggende te Rotterdam. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 October 1850. VAN DER OUDERMEULEN, Preside m TOLLENAAR Secretaris. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeeling van het Nederlandsch BIJBELGENOOTSCHAP maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 14 November, des avonds ten zes ure in de Nieuwe Kerkdoor den Wel-Eerw. Heer J. P. Hasebroek, verslag van den staat des Genootschaps uit. gebragten tevens eene toepasselijke redevoering zal gehou den worden; zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit, om hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige samenkomst, waar men tevens den ver deren zegen des Allerhoogsten over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 6 November 1850. H. du BUISSON BECIUS President. A. M. CRAMER Secretaris. MIDDELBURG, den G November. Gisteren is alhier de eerste zitting der najaars-vergadering van de provinciale Staten geopend. Er waren 36 leden te genwoordig nadat de heer Iiennequin wiens geloofsbrie ven na onderzoek waren in orde bevonden de gevorderde eeden had afgelegd en zitting nam. De vergadering begon hare voorbereidende werkzaamheden. Van het beslotene gedurende de zittingen zullen wij later hoofdzakelijk ver slag geven. Laatstleden maandag is voor het geregtshof dezer pro vincie in hooger beroep behandeld de zaak van den uitgever van de Ekstertegen een vonnis van de arrondissements- regtbank te Zierikzee waarbij hij wegens de plaatsing van een artikel veroordeeld was in eene geldboete. De uitgever A. A. Craford heeft bij die gelegenheid zelf zijne zaak ver dedigd. De uitspraak is bepaald op maandag den 11 dezer. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn weder 6 schepen bevrachtals 3 voor Amsterdam en 3 voor Rotterdam. Een bediende van de Nederlandsche bank te Amster damis dezer dagen met een deficit van ongeveer f 11,000 in de hem toevertrouwde kas ontvlugt. Met zekerheid verneemt men dat door het departe ment van oorlog dezer dagen order is gegeven om den staf, met de 3de en 4de kompagnie van het 3de bataillon van het 2de regement infanterie van Bergen-op-Zoom naar Rotter dam te doen marcheren, ten einde aldaar op den 16 dezer aan te komen om tot nader order garnizoen te houden en zulks ter vervanging van het depót van het corps mariniers van daar sedert eenigen tijd naar elders vertrokken. Flissingen 5 november. Op de najaars-inspectie der dienst doende schutterij alhier, welke dezen namiddag met tamelijk gunstig weder is afgeloopen werden door den kapitein A. Be nier gemeld corps kommanderendeaan de scherpschut ters zeven prijzen uitgereiktmet de schiet-oefeningen in den afgeloopen zomer behaald als volgt De eerste prijs, zijnde eene zilveren koppelplaat, door den schutter C. J. Nobelsde 2de, eene verguld zilveren ruimnaald door den schutter B. J. Belderokde 3de eene zilveren ruimnaald door den sergeant^ H. p. van qs de 4de, eene dito door den sergeant-majoor J. Burger de 5de eene ditodoor den sergeant J. J. Lannoide 6de eene dito, door den sergeant G. IJ. Duponten de 7de, eene dito, door den sergeant-majoor-titulair F. C. Dommisse waarnevens aan elk een certificaat werd overhandigd waarbij hen het dragen daarvan geregtigd wordt. D-aarna is door den kommandant een diner gegeven waar aan onder anderen hebben deel genomen de officieren en de auditeur-militair der schutterijde burgemeester en wethou ders dezer stad en de provinciale kommandant. Gedurende het diner werden door het muzjjkcorps eenige stukken uit gevoerd niets werd onbeproefd gelaten otn daaraan zoo veel luister mogelijk bij te brengen. tweede kamer. Zitting van 4 november. Is ingekomen een wets-ontwerp met daarbij behoorende memorie van toelichting tot het toekennen der hoedanigheid van Nederlander aan den heer mr. A. Costnan te Amsterdam. De heer van Dam van Isselt heeft de nadere verklarin gen gegeven die bij de beraadslagingen over het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede door den heer minister van binnenlandsche zakenbetrekkelijk het beweren van dat lid ten aanzien van het oprigten van scholenvan hem verlangd zijnwaarop door den heer minister van binnenlandsche zaken in het breedeen door de heeren Mackay en Groen van PrinsteVer kortelijk, is geantwoord. De vergadering is vervolgens overgegaan tot het opmaken van de nominatie ter vervulling der vacature in den Hoogen Raad ontstaan door het eervol ontslag van den heer mr. Th. baron van Herzeele. Op de lijst zijn gebragtde heer mr. J. A. Mutsaers, lid van de Tweede Kamer, oud-mi nister van de Roomsch-Katholijke eeredienst en oud-kanton- regter als eerste kandidaaten de heer mr. S. Schmolck raadsheer in het hof van Zuidholland als tweede kandidaat. De vergadering heeft besloten dingsdag, des namiddags ten twee ure, met het opmaken der nominatie voort te gaan. Nog is in deze zitting verslag uitgebragt1. omtrent het wets-ontwerp betreffende de heffing der grondbelasting in het hertogdom Limburg; en 2. omtrent dat tot vaststel ling van het regt van registratie voor de brieven van natu ralisatie. De dag waarop over die wets-ontwerpen beraad slaagd zal worden zal nader worden vastgesteld. Bij de voordragt aan de tweede kamer der Staten Gene raal betreffende de postzegelswordt voorgesteld om den termijn, bij de wet van april 11. voorde invoering derzelve gesteld, te verlengen tot den 1 januarij 1852. Men verneemtdatbij het onderzoek dat er in de vorige week in de afdeelingen van de tweede kamer is aan gevangen over de voordragten van wet, uitmakende de staatsbegrooting voor den jare 1851 er vele gewigtige be denkingen zijn in ihet midden gebragtzoo over den staat van 's lands financien in het algemeen als over verschil lende hoofdstukken in het bijzonder. Men verzekert ook dat onder de middelen die men bij gelegenheid van het onderzoek van de begrootings-wetten wederom ernstig te1- sprake heeft gebragtzou behooren de landverkoop op Java, waarvan de opbrengst, naar men meendezou kunnen strekken tot amortisatie van schuld. Men kan voorzien dat deze aangelegenheid bij de tweede kamer tot een onderwerp van naauwgezette overweging zal worden gemaakt. Ook deelt men mededat er in den loop dezer week met het onderzoek van de ontwerpen van begrooting zal wor den voortgegaan datterwijl de regering zich zal bezig houden met de overweging van het deswege op te maken voorloopig verslag de kamer zal behandelen de ingediende ontwerpen van wet, die van minderen omvang zijn zoodat erimmers op dit oogenblik geen voornemen bestaat om uiteen te gaan of de werkzaamheden te schorsen. EngeïantS. Londen 2 november. De beweging tegen hetgeen men noemt de pausselijke propaganda wordt zoo al gemeen, dat het gouvernement in het einde wel zal worden genoodzaakt maatregelen daartegen te nemen. De minister Grey heeft ter dezer zake op een bij hem ontvangen brief geantwoord dat de pausselijke bul alleen uit de dagbladen bij de regering is bekend dat de organisatie der Roomsche bisdommen nog niet door Hr. Ms. ministers is goedgekeurd en dat overigens lord Minto gedurende zijn verblijf te Rome nopens dien maatregel niet is geraadpleegd en op geenerlei wijze daartoe heeft bijgedragen. Van het vasteland van Indie zijn tijdingen tot 3 octo ber ontvangen. Over het algemeen heerscht er volkomene rust. De gouverneur-generaal vervolgde zijne bezoekreis door de Engelsche bezittingen. Sir C. Napier zou naar Engeland afreizen als de marquis van Dalkousie te Simla zou zijn ge komen. Men weet dat reeds door Groot-Brittanje en de Ver- eenigde Staten een traktaat is gesloten om een doortogt der landengte van Panama tot stand te brengen thans heeft zich de ondernemingsgeest weder gevestigd op het meermalen geop perde plan om te ondernemen het doorgraven der landengte van Suez. SJtsiiscHilaiid.Frankfort 2 november. Gisteren is een Beijersch legercorps onder bevel van den vorst von Thurn en Taxisuit omstreeks 8000 man benevens het Oostenrijksche bataillon jagers en 20 stukken geschutin Hanau binnenge rukt. Een gedeelte dier troepen is terstond naar Gelnhausen doorgemarcheerd. Gelijktijdig is te Hanau eene proclamatie van den keurvorst van Hessen aangeplakt. Al dadelijk is door deu commissaris der bondsvergadering het keurvorstendom in staat van oorlog verklaard de uitle vering van alle wapenen binnen 24 uren bevolen het hou den van volksvergaderingen verbodenalle politieke ver- eenigingen ontbonden verklaard en de uitgave van dagbladen, tijdschriften en brochures afhankelijk gemaakt van de ver gunning der overheden. De bevolking van Hanau moet na het binnenrukken der Beijerschen eene volmaakt rustige houding bewaard hebben de eenige demonstratie, die van haren kant plaats had, bestond daarin, dat de proclamatien van den keurvorst en van den bonds-commissaristerstond nadat zij aangeplakt waren over al weder afgescheurd werden. Uit de tot dusver ontvangen berigten blijkt niet van eenige beweging der aan de Keurhessische grenzen bijeengetrokken Pruissische troepen. Z. M. de keizer van Oostenrijk is den 29 october uit Warschau te Weenen teruggekeerd. De Berlijnsche Constitutionnelle Correspondentdie geacht wordt mededeelingen van het ministerie te ontvan gen meldt onder dagteekening van den 1 dezer: Naar wij vernemen heeft de president-minister, graaf von Brandenburg uit Warschau berigten mede teruggebragt, welke de hoop wettigen dat de Duitsche aangelegenheden zonder aanwending van gewelddadige middelen zullen kunnen geregeld worden. Met name moet de keizer van Oostenrijk zich ten stelligste tegen eenen oorlog tusschen Pruisser. en Oostenrijk verklaard hebben. Ook vorst Schwarzenberg koes tert, volgens de geloofwaardigste verzekeringen geenszins die vijandige gevoelens tegen Pruissen welke sommige bla den aan dien staatsman toeschrijven. Wat Rusland betreft, moet keizer Nikolaas zich hoofd zakelijk op zijne voor twee jaren gedane verklaring waarbij het beginsel der niettusschenkomst als de grondslag der Rus sische staatkunde werd opgegeven en op zijne jegens Oos tenrijk aangegane verbindtenisom een nieuwen opstand in Hongarije en Gallicie te voorkomen, ingeval Oostenrijk in een buitenlandschen oorlog gewikkeld mogt worden, beroe pen hebben." Hamburg 1 november. Naar men verneemtis van de zijde van het stadhouderschap der hertogdommen den Pruis- sischen generaal Hahti kennis gegeven van de voorwaarden, waarop het een wapenstilstand en wel voor den tijd van een jaarzou willen sluiten. Deze voorwaarden bestaan wat de hoofdzaak betreftin het scheiden van Sleeswijk in twee declen waarvan het zuidelijke door de Denen zoude worden ontruimd en gemeenschappelijk met Holstein door het stadhouderschap worden beheerd. Men vermoedt, dat de generaal Hahndie steeds in Kiel verblijft, zijnen adju dant met deze voorstellen naar Berlijn heeft gezonden. Frankrijk. Parijs 3 november. Er is sprake van een bij vele vertegenwoordigers bestaand plan om den generaal Changarnier voor te dragen tot president van de wetgeven de vergadering in de plaats van den heer Dupin. liet Bulletin de Paris meent te mogen verzekeren dat een gedeelte der meerderheid in de wetgevende verga dering het voornemen koestert om eerlang een voorstel te doen tot intrekking der tegen de gevallene vorstenhuizen uitgevaardigde verbaunings-decreten. Te Saint-Lys (arrondissement Muret)] zijn de j socia listen geslagenen behooren de vier op nieuw herkozen leden tot de partij der orde. De elf staatkundige veroordeelden waaronder ook de heer Blanquidie nog in de gevangenis te Mazas verblijf hielden zijn eergisteren van daar naar Belle Isle-en-Mer overgebragt. Ondanks de wapenstilstand tusschen het Elysée en de parlementaire partij is de toestand nog ver van geheel ge ruststellend te zijnvooreerst is het thans zeker, dat de ge neraal Neumayer zijne nieuwe benoeming niet aanneemt men wil zelfs dat hij door den generaal Changarnier tot dit besluit is aangezetmaar dit is niet waarschijnlijkove rigens geeft de wijzewaarop het besluit van den generaal Neumayer door de dagbladen TOrdreT Assemblie Nationale en alle iegitimistische bladen wordt toegejuichtgenoeg te kennen dat hij bij een groot gedeelte der behouaende partij ondersteuning vindt. Wat nu hier nog uit volgen zal blijft even onzeker als het uitzigt op eene spoedige bestendiging van onze regering, en het vereenigen der partijen die Frank rijk verdeeld houden. 1 Er worden nog gedurig nieuwe arrestatien en huis zoekingen bewerkstelligd, ten gevolge van ontdekkingen die in beslag genoinene papieren, te Lyon en elders, hebben, aan het licht gebragt. De policie is buitengewoon waakzaam. De commissie van vijf-en twintigen is heden, zondag, buitengewoon bijeen en zal hare zitting dagelijks houden tot aan de hervatting der wetgevende vergadering. Deze soort van permanentie heeft eenig gewigt. 4 november. Gisteren avond heeft de permanente com missie eene langdurige bijeenkomst gehad waarin over de volgende dagorder van den generaal Changarnieraan de generaals die onder zijn bevel staan, beraadslaagd werd: Volgens de wet is het leger onbevoegd om te beraad slagen volgens de militaire reglementen moet het zich on der de wapenen vgn alle demonstratien en kreten onthouden. De generaal opperbevelhebber herinnert deze bepalingen aan de troepen die onder zijne bevelen staan." Deze dagorder, die niet vooraf aan den minister van oor log was bekend gemaaktheeftzoo men verzekertop het Elysée veel verbittering verwekt. Over het vestigen eener Regtbank te Neuzen. In de Zeeuwsche Courant van vrijdagden 18 october 1850, no 321 wordt door mr. D. van Eek lid van de tweede kamer der Staten-Generaal en aldaar vertegenwoordigende het 4de district van Zeelandeene nota openbaar gemaakt door hem op den 18 augustus 1850 aan den minister van justitie gezonden ten betooge van het verkeerde der reg-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1