HIDOfiLBDMSGHE C O II B A N T. eiedertafel CONCORDIA. W. 133. Bingsdag 5 November. ■JlXhK 2$e#üttnew cw SïbroittijStiTAtie»». Woensdag den 6 JVovember 1850. ISinnettlanb^cbe SHjbiajjctt. iSuitstflanbdc&e (Eijbittgcti. JZ* BEKENDMAKING WEGENS HET GLUI. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN, brengt bij déze'ter kennisse van de Ingelanden die daarbij belang hebben, dat bij haair is ingekomen een besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 5 September 1850, no. 47 3de Afdeeling Ahoudende eeni- ge bepalingen nopens de hoedanigheid en de afmetingen der voor het vervolg aan de Polders te leveren Materialen. Zijnde bij genoemd besluit ten opzigte van het GLUI de navolgende voorschriften gegeven Voor wat da hoedanigheidbetreft. Dat het Stroo v&ozi zijn gezond en helder, goed uitgeschud en niet krachteloos gedorschen voor zoo verre hetzelve tot de beugels van krammatten moet gebruikt worden goed uitgekamd van al het korte en kromme Stroo gezuiverd 9 en met een strooband stijf met de pin tot bossen GLUI ge- bonden." Dat 'wijders de afmetingen van het te leveren GLUI zul- len behooren te zijn ah volgt Bossen Gerst- en Haver-Stroo ,1,10 Ellen lengte. n Tarwe Glui1 40 Rogge Glui1 70 Alle deze Stroo-soorten bij den band op 3 palm van de stop peleinden 100 duimen dikte in omtrek. En worden Ingelanden bij deze uitgenoodigd zich hiernaar vooral wat de hoedanigheid van het Glui en de dikte der bossen aanbelangtbij het gedurende den aanstaanden win ter te maken Gluite regelen aangezien het Glui de ge noemde vereischten missendedoor de Directie niet vermag te worden aangenomen. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze wor den aangeplakt ter plaatse waar zulks gewoon is te geschie den alsmede worden geplaatst in de Middelburgsche Courant. Gedaan ter Vergadering van de Centrale Directie voornoemd. Middelburg, den 31 October 1850. SPRENGER, Vt. Ter Ordonnantie van dezelve J. J. I. SPRENGER. BRAND SCHOUW ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat op Maan dag den 2 December aanstaande, en volgende dagen, eene jaarlijksche algemeene Brandschouwing aan alle Huizen, Pak huizen en Gebouwen door de Generale Directie over het Brandwezenvergezeld van den Heer Commissaris van Po- licie zal worden gehoudenen manen mitsdien een ieder aan om voorschrevene Ambtenaren in hunne betrekkingen behoorlijk te erkennenin zijne Woningen en Gebouwen toe te laten en inspectie te laten nemen mitsgaders hunne uit spraak omtrent het aanleggen verbeteren en veranderen der Vuurplaatsen schoonmaken van Schoorsteenen verleggen van Brandstoffen als anderzins ten spoedigste na te komen en in alles zich naauwkeurig te gedragen overeenkomstig de bestaande reglementen van Policie op het Brandwezen zul lende op de nalatigen en overtreders worden toegepast de straffen en boeten bij gemelde Reglementen vastgesteld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 1 Novem ber 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. VEEMARKT te KRUIN INGEN Zaturdag den 9 November 1850. STOOMBOOT DE STAD VLISS INGEN. ALGEMEENE VERGADERING van Actiehouders op NaamDonderdag den 7 November 1850, des voormiddags ten 11 ure in de Tuinkamer van de Sociëteit Sint-Joris om aan te hooren en te helpen besluiten op de mededeelingen en voorstellen door de Directie te doen. Namens de Directie J. J. de KANTER Administrateur. LOON FOOR WERK. De COMMISSIE Loon voor Werkgevestigd binnen deze Stad, roept bij deze op diegenen, welke begeeren bij hare Iurlgting hetzij in of buiten hare Werkplaatshetzij door het pluizen van Touw, werk te erlangen, zich totdat einde aan te melden aan het Lokaalalwaar tot de inschrijving der Werklieden zal worden gevaceerd op de volgende da gen telkens van des middags 12 tot des namiddags 2 ure als .'op Woensdag den 6, Donderdag den 7, Vrijdag den 8, Zaturdag den 9, Maandag den 11 Dingsdag den 12, Woens dag den 13, Vrijdag den 15 en Zaturdag den 16 November 1850 onder verdere kennisgeving dat diegenen welke nala tig mogten zijn zich binnen den bepaalden tijd aan te mel den gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmerking te kunnen worden genomen. Middelburg, den 4 November 1850. De Comipissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMER, President. IiUBERTUS REKKERSecretaris. MIDDELBURG, den 4 November. Bij besluit van den 2 dezer heeft Z. M.op de voordragt van den minister van binnenlandsche zakengoedgevonden tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw te be noemen den heer A. Swaan burgemeester en opper-strand- vonder te Terschelling, en zulks tot erkenning van den moed en het beleid door hem aan den dag gelegd bij de redding van de op 29 september jl.in de nabijheid van het eiland Terschelling, gestrande Fransche brik le Jeune Auguste. Bij Zr. Ms. besluit van den 28 octobcr 11. is aan den lui- tcnant-ter-zee 2de klasse K. G. W. baron van Wassenaer met den laatsten ocfober, op .zijn verzoek, eervol ontslag Verleend uit het corps zee-officieren der Nederlandsche marine. Te Amsterdam is op den 1 dezer de heer mr. H. Pro vó Kluitmet 760 van de 1307 uitgebragte stemmen, tot lid der tweede kamer verkozen. In de teregtzitting van den Hoogen Raad der Neder landen kamer van burgerlijke zaken van donderdag 11.heeft de procureur-generaalmr. G. A. G. van Maanen conclusie genomen in de bekende zaak van den heer B. Llon tegen Z. M. koning Willem III en Z. K. H. prins Hendrikin hoedanigheid van mede-erfgenamen van Z. M. Willem II. De procureur-generaal heeft geconcludeerd tot toewijzing van de conclusie der gedaagden en tot veroordeeling van den eischer in de kosten. De uitspraak is bepaald op den 29 november aanstaande. Den 29 october 11. is aan de Utrechtsche hoogeschool tot doctor in de regten bevorderd de heer C. de Jongeuit Zierikzee met theses. Aan de Groninger akademie zijn thans ingeschreven 216 en met de apothekers- en chirurgijns-leerlingen, die de lessen bijwonen 236 studenten. Het getal leerlingen aan de landhuishoudkundige school aldaar bedraagt 31, waarvan 10 uit de provincie Groningen. Blijkens de Groninger Courant liep te Medemblik het geruchtdat aldaar het koloniaal werfdepót, thans te Har derwijk zou worden gevestigd. Op den 17 october 11. stierf te Revalin 79 jarigen ouderdom, de Russische admiraal graaf van Heyden (een Drenther van geboorte) die bij den slag van Navarino het Russische eskader kommandeerde. Volgens het Zondagsblad zou de heer Beckers inspec teur-generaal bij de geneeskundige dienstwegens verlamming en andere ligchaamsgebrekenzijn pensioen hebben aange vraagd. Jl. vrijdag is aan 's rijks werf te Amsterdam de kiel gelegd van Zr. Ms. stooin-oorlogschip sindoro zijnde het derde stoom-oorlogschip dat op die werf in de laatste vier maanden op stapel is gezet. Volgens een van den kapitein-ter-zee jhr. II. A. van Karnebeekkommanderende Zijner Majesteits fregat prins hendrik der Nederlanden bij het departement van marine ingekomen berigtwas dat fregat den 28 september jongst leden zeilende op 13 gr. 18 min. Noorderbreedte en 25 gr. 29 min. 27 sec. lengte bewesten Greenwich. Alles was wel aan boord en de gemelde bevelhebber was voornemens om de kaap de Goede Hoop aan te doen en vervolgens de reis naar Oost-Indie voort te zetten. De ontbinding der Anna-Paulowna-maatschappvj heeft nog haar beslag niet bekomen. Op de dezer dagen gehou den vergadering zou tot de onderverdeeliug bij loting wor den overgegaanmaar dit bleef achterwege omdat eenige deelhebbers en de commissarissen der hypotheek daarin niet wilden toestemmen. Alles werd dus voor onbepaalden tijd in denzelfden staat gelaten. In de laatste effectenveiling zijn de aandeelen in de hypotheek verkocht voor 50 pet. Dezer dagen groef men op den huize Molenberg te Vughttoebehoorende aan mevrouw de wed. Joh. van Ryckevorselte 's Hertogeiibosch ten einde voor hec ver- breeden en verhoogen van den Vughtschen-weg aarde te ver krijgen. Nadat men ongeveer twee voeten diep had gegra ven vond men het lijk vaneenen soldaat, met pallas en gra naten dat alle kenmerken van vorige eeuwen droegen naar men dachtin 1629 ten tijde der Spaanjaarden te huis behoorde. De palias is ter bezigtiging bij den herbergier van den Acker in liet plankenhuisje te Vught. Hij is zoo groot dat men hem met moeite regt uit houden kan en on mogelijk uit de scheede kan getrokken worden wanneer men die op zijde heeft. De schedel zal worden gezuiverd- en zorgvuldig als eene bijzonderheid bewaardwijl de per soon van wien het lijk gevonden iseene buitenmatige lengte gehad heefc. Wij zijn voor het volgende eene plaats verzocht Woensdag en donderdag 11. was er voor een aantal in gezetenen weder gelegenheid ter bezigtiging ecner verzame ling van schilderijen bouwkundige en andere teekeningen en modellen, alles het werk van de jeugdige beoefenaren dier edele en nuttige kunsten leden der Middelburgsche vereeni- ging Kunst en Vriendschaptegenwoordig onder directie van den heer P. A. Vervcnne. Gedurig is deze den 8 october 1847 met slechts 8 leden op^erigte vereeniging toegenomen in liloei bij gestadigen aanwas van werkende leden en begunstigers. Naar men van alle zijden verneemtheeft de tentoonstelling in het algemeen den lof van deskundigen verworven en heefc de blijken ge leverd dat de kunstbeoefenaars die reeds het vorige jaar leden waren na dien tijd niet weinig in bekwaamheid en wijze van uitvoering hebben aangenomen. Voortdurende aanmoedi ging strekke hun ten prikkel om voort te gaan op den geluk kig ingeslagenen weg!" Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 47 kinderen; 27 van het mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht. Overleden: 38 personen: 18 van het mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht, waaronder 2 elders overleden. Levenloos aangegeven 2. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 10; van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, oj van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25, I; van 25 tot 30, 4; van 30 tot 35, 4; van 35 tot 40, o; van 40 tot 453van 45 tot 501van 50 tot 55,1; van 55 tot 60 2van 60 tot 65, 2; van 65 tot 70, 2; van 70 tot 75 ovan 75 tot 80 1 van 80 tot 85, 1; van 85 tot 90 1. Gehuwd <5 paren. Gedurende de maand october 1850 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 30 kinderen; 12 van het mannelijke en 18 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 19 personen; 11 van het mannelijke en 8 van het vrouwelijke geslacht. (Onder dezelve zijn begrepen 2 militairen in het hospitaal en 2 verdronken). Levenloos aangegeven twee zoons. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, <5; van 1 tot 5 jaren oud, o; van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25 3; van 25 tot 30, o van 30 tot 351 van 35 tot 40, 4; van 40 tot 45, ovan 45 tot 50 1 van 50 tot 55, 2; van 55 tot 601 van 60 tot 65o van 65 tot 70o j van 70 tot 75, ovan 75 tot 80, o; van 80 tot 85, o; van 85 tot 90 o. Gehuwd 8 paren. China. Volgens nieuwe berigten begint hierden wensch naar hervorming steeds luider te worden. Het socialismus maakt in China snelle vorderingen en de dag kan spoedig aanbreken waarop de burgeroorlog het keizerrijk tot den rand des afgronds zal brengen. Onder de hoogere klasse in Peking is eene profetie verspreiddat het 48ste jaar der tegenwoordige tijdrekening (7 febr. 1851) met den val der heerschende dynastie beginnen zalen reeds voor maanden wist men dat door de in onderscheidene provinciën be staande clubsin hunne inrigting en grondbeginselen veel overeenkomst hebbende met dergelijke Europesche vereeni- gingen een opstand tegen den Tartaarschen keizer voorbe reid werd. De leden verbonden zich met een duren eed tot den strijd op leven en dood tegen de thans regerende Tsing» familie, en willen niet rusten voor zij eenen geboren Chinees dat is een van het oudereniet Mongoolsche rasof eenen Christelijken vorst, op den troon geplaatst hebben. EMgeSasad. Londen 31 october. De commissie voor de groote tentoonstelling heeft bepaalddat geen voorwerp in het gebouw mag worden verkocht. Alleen catalogussen en ververschingen zullen er voorwerpen van handel mogen zijn. Men mag zelfs den verkoopprijs niet aan de ingezonden arti kelen vasthechten. Onderscheidene Duitsche handels-steden protesteerden tegen de laatst genomen bepaling, maar ver geefs. Er werd echter besloten datals de inzender de waarde van zijn artikel alleen stelde in de goedkoopheid daar van,'*, hij den prijs aan de commissie kan bekend maken, die dan daaromtrent inlichtingen zal geven. Inzenders, die bij hunne artikelen personen plaatsenten einde het publiek tot koopen irj.; te lokkenverliezen daardoor de plaats aan die artikelen rtjegestaan. Het geta(^aanvragen 0111 plaats is zeer aanmerkelijk uit de city zijn er ïgecr dan duizend gedaan en evenveel uit de wijk Westminlrap. Ook in de andere ^wijken is de deelneming aanzienlijk. -f" BaitscMamïJfe;, WeenenfSg octobcr. Eene telegra fische depeche van^^Bosiiisc^grenzen meldt, dat Bosnië sedert eergisteren 1W4. vól ldW" opstand is tegen Omer pacha. Men hoort den gehea^TjH^geweer- en geschutvuur. Osmar bey staat aan de spityvan den opstand. t> Twee bataillons, meest Hongaarsche staan 'hem als "lijfwacht ter zi^e' .Fisterer. t 7 Berlijn 21 october. vin' den 28 dezer heeft Z. M. de keizer van u nadat.hij 111 den loop van dien dag eene luisterrijk wapenschouwing bijgewoond en bij den keizer van Rusland; hét middagmaal gebruikt had uit Warschau de terugreis naar zijne Staten over Krakau aangenomen. Keizer Nikolaas heelt den Oostenrijkschen vorst vergezeld tot aan het stations-gebouw van den ijzeren spoor weg. Uit Weenen wordt gemelddat de keizer van Oosten rijk kort nadat hij aldaar zou zijn teruggekomen, zich naar Pillnitz het verblijf van het Saksische hof, dacht te bege ven ter zake van zijn ontworpen huwelijk met prinses Si- doniade dochter van prins Johan van Saksen. Daarna zou de keizer vermoedelijk de in Boheraen vereenigde troepen be zoeken. Kort na het vertrek van den keizer van Oostenrijk heb ben ook prins Frederik van Hessen-Kassei en prins Christiaan van Sleeswijk-Holsteiuwelke zich insgelijks in de laatste dagen te Warschau hebben opgehouden de terugreis aange nomen zich naar Koppenhagen begevende. Beide deze prin sen zijn hier aangekomen. Ook de president van het Pruissische ministerie graaf

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1