MIDDELRURGSCHE C 0 II R A N f N°. 132. Zaturdag 1850. 2 November. Ï3c0tt»«rfitï en ^bmittidtVAtieu. Cijbiagett. «CC.O iauitciïïauösiclje ®ijbingcn. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND Verwittigt de belanghebbendendat de eerste bijeenkomst van de Najaars-Vergadering der Provinciale Staten van dit Gewestzal plaats hebben op Dingsdag den 5 November aanstaande, des middags ten 12 ure, in de Concertzaal te Middelburg en dat de deur van het Gebouw, uitkomende op de Groenmarktvoor het publiek zal worden opengesteld. Middelburg, den 3T October 1850. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. MAATSCHAPPIJ tot BETORDERING van LANDBOUW en VEETEELT- De GEWONE VERGADERING der Afdeelings-Besturen in Walcheren op den eersten Maandag in November, wordt uitgesteld tot op den eersten Maandag in de maand Decem ber aanstaande. AANBESTEDING. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg zijn voornemens om op Dingsdag den 12 November, 1850, des voormiddags 10 ure, in een der Lokalen van het Gasthuis te houden de gewone Aanbesteding der in de ge stichten benoodigde LEVENSMIDDELEN BRAND- en LICHTSTOFFEN enz., en zulks voor het geheele dienst jaar 1851 waarvan de conditiën in gemeld gesticht voor een ieder ter lezing liggen. WELDADIGHEID. De COMMISSIE voor de LOTERIJ of TOMBOLA ten behoeve der Weduwen en Weezen van de op 27 Sept. jl. ter reede dezer Stad verongelukte Zeelieden heeft het ge noegen den Deelhebbers te berigtendat gisteren bij haar ontvangen zijn twee groote en prachtige Mandarijn-Vazen van Japansch Porcelein door Hare Majesteit onze geëerbiedigde en weldadige KONINGIN als bijdrage aan de Tombola geschonken. Weldra tot het vormen van den Catalogusen het num meren der aanvankelijk ingekomen voorwerpen zullende overgaandaar zij hare tentoonstelling in den loop der maand November aanstaande denkt te openen verzoekt de Commissie met beleefden aandrangallen die zoo goed zijn geweest zich reeds tot het schenken van bijdragen te willen verbinden, in zoo ver die nog niet ingekomen zijn dargeen wat hunne menschlievendheid er voor bestemde zoo spoedig doenlijk wel te willen inzenden; terwijl, aan gezien de deelneming in Loten eene onverwachte uitge breidheid heeft verkregen zij andermaal hare Stad-en Land- genooten ten vriendelijkste verzoekt, door het schenken van Dames-Handwerken, voorwerpen van Kunst, Smaak en huishoudelijk gebruik Boek- Muziek- Steendruk- of Plaatwerk Kunstbloemen natuurlijke Planten enz. enz. het doel der Commissie, in het belang der ongelukkigen wier welvaart zij ter harte neemt, bevorderlijk te willen zijnzullende elk aan de Tombola dienstbaar voorwerp hoe gering ook van waarde met erkentelijkheid worden aanvaard. Vlissingen den 28 October 1850. De Commissie voornoemd Mr. S. VAN DER SWALME. A. Ruysch. B. Flander. T. van UyE Pieterse. MIDDELBURG, den 1 November. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten goedgevonden 1. aan den officier van gezondheid van de 3de klasse D. Buy ze uit aanmerkingdat hij ter zake van zijnen gezondheidstoe stand gedeeltelijk voor de dienst ongeschikt isop het daar toe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit de dienst te verleenen en 2. te benoemen bij het korps ingenieurs mineurs en sapeurs tot isten luitenant bij ancienneteitden 2den luitenant jonkheer L. M. van der Goes van het korps. De minister van financiën in aanmerking nemende dat bij de algemeene verspreiding onder de ingezetenen van de stukken van 10 en 5 cents, naar de wet van 1816 ge slagen waarvan de inwisseling volgens Zr. Ms. besluit van den 13 september jl. Staatsblad 110. 60) uiterlijk op den 29 october moest plaats hebbensommigen zonden hebben kunnen belet zijn om zich van die stukken tijdig te ontdoen, en willende aan de bezwaren deswege te gemoet komen heeft het agentschap van 's rijks schatkist te Amsterdam de betaalmeesters in de arrondissementen en de ontvangers dei- belastingen gemagtigdom de opgemelde sp£cien alsnog bij voortduring in te wisselen op den voet der bekendmaking van den 16 september 11., en om die ook in betaling aan te nemen tot en met zaturdag den 16 november 1850. Dezer dagen is van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd de graaf van KoenigsmarckPruis- sisch minister bij het Nederlandsche hof. Vrijdag was het een dag van vreugde voor de Gro- ninger jeugd. Een 70 Sotal jongelieden van de middelba re scholen hield in navolging van heeren studenten een fraaijen gecostumeerden optogt bij fakkellichtvoorstellende den intogt van de Kruisvaarders in Jeruzalem. Als eene zeldzaamheid wordt uit Schildwolde Gro ningen) gemeld, dat zich aldaar den 25 en 26 octobe vier- ooijevaars opgehouden hebben. 's Gravenhage 30 october. Naar men verneemt is zeker persoon die zondag jl. bij het uitrijden van H. M. de ko ningin de houding aannam alsof hij zich daartegen wilde verzetten, en die door den schildwacht onmiddeiijk werd ge arresteerdnadat hij eeuigen tijd op het stadhuis had door- gebragtdoor een agent van policie weder naar zijne wo ning, aan de Scheveningsche brug, teruggeleid. Men heeft zich namelijk overtuigd dat er volstrekt geene bijbedoeling bij zijne handeling bestaan had doch dat zijne daad alleen het gevolg was van verregaande onbezonnenheid. De be doelde persoon was vroeger bij de mariniers in dienst en is onlangs ontslagen. De Hooge Raad heeft op gisteren uitspraak gedaan in de zaak van Michiel de Hondttegen een arrest van het hof in Zeeland en dat arrest vernietigd en den requirant van cassatie ontslagen van alle regtsvervolging de kosten te dragen door den Staat. De zaak is vroeger in het breecte vermeid en betrof een dagblad-artikel nopens den burge meester van Ooltgensplaat en den Bommel. In de andere zaak van denzelfdeu requirant, met betrekking tot den hoofd commies der stedelijke belastingen te Zierikzee, tegen een arrest van hetzelfde hof, heeft de Ilooge Raad dienzelfden dag de voorziening in cassatie verworpen. Rotterdam 30 october. Maandag avond had alhier de eerste vergadering plaats der deelhebbers iti de geprojecteerde stoomvaart tusschen deze stad en Noord-Amerikawelke onder het presidium van den edel-achtbaren heer J. F. Hof man, burgemeester dezer stad zich geconstitueerd heeft ver- 'klaard. In deze vergadering is met genoegen uit de reeds aanzien lijk geteekende som de algemeene deelneming in deze zaak vernomen welke van de onberekenbaarste gevolgen voor den bloei dezer stad kan zijn. Ook hier ter stede is een valsch nieuw tiencents-stukje ontdekt hetweik zich door de volgende kenteekenen van de echte onderscheidt: de wigt is drie korrels ligter en de omvang iets kleiner; het heeft een blaauwen gloed de kop en letters zijn onduidelijk de rand en lauwerkrans bijzonder slecht bewerkt; de naamletters van den graveur volstrekc-on- zigtbaar. Het stukje dat over het geheel ruw isschijnt van tin vervaardigd te wezen. Men zegt, dat de vervaardiging der medaille ter eere van den dichter Tollens, aan den heer J. C. Elion is toever trouwd en het borstbeeld des dichtersdoor den graveur geboetseerd naar eene daguerreotype op papier of photografie door den heer Deutman te Haarlem vervaardigd. Breda 30 october. De stads-courant vestigt de aandacht van het publiekinzonderheid van den handel- en landbou wers-stand in deze streken op eene 111 dat dagblad opge- nomene bekendmaking van de handel-societeit alhier welke met het loffelijke doel om van hare zijde zoo veel mogelijk de op 7 en 8 november alhier te houdene paarden- en bees tenmarkt aan te moedigen en alzoo den bloei der veeteelt en van het paardenras te bevorderen boven en behalve de van stadswege toegestane premien verschillende prijzen en premien uitgeloofd heeft. Wij hebben zegt gemelde cou rantdeze prijzen onder de oogen gehad (zilveren sporen, met zilver gemonteerde koehorens en karwats) en moeten hulde doen aan de keuzemaar bijzonder ook aan den smaak en de keurige bewerking van den vervaardiger en versierder der beide eerstgenoemde voorwerpen den heer van Genk mr. goud- en zilversmid te Breda. Op allen is de naam van de Bredasche handel-societeit gegraveerd. De kamer heeft de eer gehad bij Z. K. II. te dineren bij welke gelegenheid veie toasten op Z. M. den koning groothertog op Z. K. H.op Luxemburg enz. werden gedronken. STATEK-GEADBAAL tweede kamer. Zitting van 30 october. In deze zitting zijn ingekomen twee wets-ontwerpenmet daarbij behoorende memorien van toelichting, namelijkén strekkende tot verlenging van den termijn voor de invoering van postzegels, en één strekkende tot het verleenen der hoe danigheid van Nederlander aan den heer H. Cramcrte 's Gravenhage. De commissie voor de verzoekschriften heeft eenige ver slagen uitgebragtmet welker conclusien de vergadering zich achtereenvolgens heeft vereenigd. Aan de vergadering is berigt gegevendat door de afdee- lingen tot rapporteurs benoemd zijn voor de begrootings- wetten voor 1851, de heeren: van Nispen van Sevenaer van HallLotsyDullert en Storm van 's Gravesande voor de dertien wets-ontwerpen tot het verleenen der hoe danigheid van Nederlanderde heerenvan Hasselt, van IValchren Dommer van Poldersveldtvan Lijnden en Jes- persvoor het wets.ontwerp tot wijziging der pensioenwec van 1846 de heeren: Groen van PrinstererBachienevan Doorn van Goltstein en Poortman voor het ontwerp van wet tot vaststelling der begrooting voor den arbeid der ge vangenen de heeren: Huguenin, TpeyDirks, Baud en Borreten voor het wets-ontwerp betrekkelijk de droogma king van het Haarlemmer-meer, de heeren: van Zuylen van Nje velt, Gevers van Endegeest, van Eek, Schifer en Hu- genholtz. De vergadering heeft voorts besloten aanstaanden maan dag, ten één ure, over te gaan tor het opmaken van deno minatie ter vervulling der vacature in den Hoogen Raad. Aan den heer van Dam van Isselt is verlof verleend ora op dien dag de nadere verklaringen te geven die bij de be raadslagingen over het ontwerp-adres van antwoord door den heer minister van binnenlandsche zaken betrekkelijk het beweren van dat lid ten aanzien van de oprigting van scho len van hem verlangd zijn. De berigten uit Luxemburg van 26 october deelen na dere bijzonderheden mede nopens de plegtigheid der eeds aflegging door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden alsmede hetgeen daarna is voorgevallen. Z. K. H. is bij zijne intrede in het gebouw van de kamer der afgevaardig den door eene commissie ontvangen gewordenwaarbij zich de geheele gemeenteraad had gevoegd. Nadat Z. K. H. de aanspraak (in ons vorig 110. medegedeeld) had gehouden legde hij den bij de Luxembtirgsche constitutie voorgeschre ven eed af. De voorzitter der kamer rigtte toen tot Z. K. H. de vol gende korte aanspraak In naam van hetLuxemburgsche volk, neemt de kamer der afgevaardigden den eed aan door uwe K. H.als ste dehouder van den koning-groothertog van Luxemburg, op de constitutie' afgelegd. Moge God het geluk van Luxemburgdat van den koning-groothertog dat van Z. K. H. verzekeren Leve de koning-groothertogleve de prinsleve voor altijd Luxemburg Z. K. H. verliet alstoeti de zaal, door dezelfde commis- sien alsmede door den voorzitter der kamer, vergezeld. Den volgenden dag beeft de kamer een adres van ant woordmet algemeene stemmen, aangenomen. De verdere berigten uit Luxemburg zijn opgevuld met bijzonderheden over den indruk der aanspraak door den prins gehouden en welke algemeen den besten indruk ge maakt heeft. De gehechtheid (aldus schrijft men) welke de prins aan onze instellingen onze nationaliteit en onzen voorspoed belooft, moet de vrienden des lands met vreugde vervullen. Zij zullen in de tegenwoordigheid des prinsen een' nieuwen waarborg vinden voor de orde, welke in Luxem burg heerscht." EBsgcIsind. Londen 28 october. De Times brengt, in deszelfs hoofdartikel van heden hulde aan de nagedachte nis van den hertog van Palmella dezer dagen te Lissabon overledenals zijnde één dier staatslieden door welke het Weener congres in den jare 18x5 tot stand gekomen is, en wiens gezond staatkundig oordeel en schrandere opmerkingen alstoen veel invloed uitgeoefend hebben op de beraadslagin gen over de gewigtigste vraagstukken van dien tijd, alsmede op de gebeurtenissen in Portugal zelf, gedurende de eerste helft van de negentiende eeuw. Een onzer dagbladen doet den voorslag om, tijdens de tentoonstelling, Hydepark door eene electrische zon te verlichtenwaartoe men in het midden der groote vlakte eenen toren zou bouwen op welks plat het genoemde licht de gazvlamtnen zou vervangen. Er zijn New-Yorksche brieven van 17 october, die veel spreken over de opgewondenheid welke nu reeds heerscht omtrent de verkiezing van den president in 1852. De geestdrift voor Jenny Lind is zoo hoog in Amerika geklommendat op een concert te Bostonhet gepeupel met geweld de zaal bemngtigd eu het publiek grootendeels uitgedreven heeft. Een vrij hevige strijd heeft daarbij plaats gehad. Pwïtschlaml. Frankfort 28 october. De dagbladen deelen weinig berigten mede, die strekken kunnen om over den verwarden toestand waarin Pruissen en Oostenrijk in hunne onderlinge betrekking verkeeren meerder licht te ver spreiden. De oorlogzuchtige en vredelievende tijdingen vol gen elkander in de dagbladen op en maken het moeijelijk om daaruit de ware toedragt der zaken op te maken. Het eenige wat, naar onze meening, uit al die tegenstrijdigheden kan worden opgemaakt, is, dat er tot nog toe geene defi- nitive beslissing is bekend geworden dat de zaken hangende zijn en nog wel eenige dagen zoo zullen blijven, en eindelijk dat, terwijl men zich van beide kanten in vollen ernst met alle kracht ten strijde toerust en eene ontzaggelijke militaire magt op de been brengtde onderhandelingen nog voortge zet en talrijke nota's gewisseld worden, die nu eens hoop dan weder vrees verwekken. Zoo wil de ministeriele Reform te Berlijn op grond van Frankforter brievenwetendat eene schikking der Keur- Hessische aangelegenheden ophanden is, en als gevolg daar van eene vreedzame beslissing van de tusschen Oostenrijk en Pruissen gerezen questien. Van den anderen kant ech ter melden de bladen dat de troepen-bewegingen voortduren, en wordt zelfs uit Coblentz geschreven, dat aldaar het bevel was aangekomen om de jongere manschap van de land weer voor de dienst op te roepen. Volgens brieven uit Sleeswijk duren de troepen-ver plaatsingen bij de Denen nog steeds voort. Van de beide vleugels trekt men de troepen in het centrum zamen. Boven dien rukken schier dagelijks nieuwe afdeelingen en batterijen uit het noorden aan zoodat het Deensche centrum minstens 20,000 man sterk moet zijn, men schat de sterkte van het j geheele leger op 35,000 man. De ligtingen in het noorde- i lijke Sleeswijk duren voort.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1