MIDDELRURCSCHE COURANT. M°. 130. Diügsdag 29 Octosber. =fc ISeötiircn ea !21bmitu$tfatUn. iSittctcnlanbdrftc Eijbiugcu. ÏSuitcul&ttbdche 'o X 1: "3 VEREEN/GING tot bevordering der Toonkunst- BESTUURDEREN der Vereen iging tot bevor^ring der Toonkunst, berigten bij deze, dat met primo November aan staande een nieuwe Cursus op de Zang- en Muziekschool zal worden geopend, en noodigen diegenen uit, welke ge negen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit Onder wijs te doen deel nemen zich dienaangaande vóór het einde dezer maand bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Het Bestuur geeft tevens kennis dat het groot Examen op de Zang- en Muziekschool zal plaats hebben op Woens dag den 30 October aanstaande des middags ten half twee ure, tot bijwoning waarvan de Ouders der Leerlingen, als mede de overige Leden der Vereeuiging met hunne Dames beleefdelijk worden uitgenoodigd. Middelburg, 28 October 1850. G. de BRUYNE, Secretaris. ADVERTENTIE. De VOEDINGS-COMMISSIE der Kompagnien van het ode Regement Vesting-Artillerie te VLISSINGENzal, op Dingsdag den 5 November 1850, des middags om 12 ure, op het Bureau van den Plaatselijken Koramandantaanbe steden de bij gezegde Kompagnien benoodigde AARDAPPE LEN, van af den 11 November 1850, tot en met den laat- sten Julij 1851; waarvan de voorwaarden ter lezing liggen op het Plaatselijk Bureau en wel des morgens van 9 tot 12 ure. MIDDELBURG, den 28 October. De Nederlandsche Staats-courant van heden behelst een koninklijk besluit van 24 dezerhoudende bepalingen om den delfstoffelijken rijkdom van den Oost-Indischen Archipel dienstbaar te maken aan de ontwikkeling van de Nederlandsche nijverheid. De minister van financien heefc, bij resolutie van den 22 dezer, goedgevonden te arresteren eenige punten van instructie voor het toezigt op het verboden vervoer van brieven en paketten te houden door ambtenaren der belas tingen. Laatstleden vrijdag ziju de afdeelingen der tweede ka mer wederom vergaderd geweest, tot het onderzoek der wets ontwerpen nopens den arbeid inde gevangenissen en tot wij ziging der wet op de pensioenen. Onder dagteekening van den 4 dezer is door de ka mer van koophandel te Amsterdam den koning een eerbie dig adres aangeboden waarbij de hooge noodzakelijkheid wordt ontwikkeld dat door de hooge regering ten spoe digste de meest doeltreffende maatregelen worden genomen, des noods tegen belangrijke opofferingen ten einde den Nederlandschen Rijn-spoorweg in dadelijk verband te brengen met het Duitsche spoorwegen-net opdat Nederland niet langer in den staat van afzondering van Duitschland blijve in welke het thans verkeert en daardoor te kort schiete in den algemaenen handels-wedstrijd die thans wordt ge voerd maar daarentegen de voordeelen worden verkregen welke met den aanleg van den Rijn-spoorweg zijn bedoeld doch tot dus verre niet zijn genoten. Men leest in de Indiër Wij vernemen van goederhand, dat op Java belangrijke proeven zijn genomen in hoe ver het bekende stelsel van Melsens, betreffende eene verbeterde bereiding van suiker, in Indie met goeden uitslag zou kunnen worden toegepast. Deze proeven zijn bij uitnemendheid gelukten spoedig mag men het oogenblik te gemoet zien dat dit stelsel vol.edig op Java ingevoerd in deze gewigtige industrie eene belang rijke omkeering zal brengen welke het suiker-product van Javazoo al niet verdubbelen althans aanzienlijk zal ver meerderen." plan van den heer Cores de Friesom de ge meenschap met de verschillende stations in O. Indie door eene regelmatige stoomvaartdienst te onderhouden wordt verwezenlijkt. Het eerste stoomschip daarvoor zal aan de werf van den heer F. Smitaan den Kinderdijk worden getimmerd, en de machines ad 50,000 aan de fabriek te Fijenoord worden vervaardigd. Bij besluit van den 10 dezer heeft Z. M. een octrooi voor 10 jaren verleend aan den heer Louis Rouleten wel voor eene vernieuwde toepassing van zijne uitvinding, om het zeewater tot goed drinkbaar water te maken. Weldra zai op een Nederlandsche oorlogs-korvet een toestel naar de uitvinding van den heer Roulet op last van Z. Exc. den minister van marine, en vervaardigd in de fabriek van de heeren Paul van Vlissingcn en Du dok van Heelte Am sterdam worden geplaatsten naar men vertrouwt doen zien, welk belangrijk nut door deze uitvinding aan de zeevaart is bewezen. Men schrijft uit Zwolle den 25 october Het afscheidsbezoekwaartoe Z. Exc. <- e ïeer mr. q "t Bruce een ieder die zulks verkoos bij annonce ver zocht had was buitengewoon druk Z. Exc. en ecitgenoot waren zeer aangedaanbij de gedachte van weldra het vaderland te verlaten en zoo vele vrienden en betrekkingen achter te laten. Z. Exc. gaf bij herhaling te kennen dat hij nimmer om die gewigtige betrekking gevraagd had, maar dat hij de beschikkingen van den koning eerbiedigde." De heer D. van Schreven gaf gisteren een afscheids diner aan eenige HH. plattelands-burgemeesters; 33 derzelve boden Z. Ed. heden een plateau van zilver aaneenige fabriekanten van Enschedé 6 zilveren kandelaars. Het vertrek van den nieuwen gouverneur-generaal is bepaald op aanstaanden woensdag', en wel met de stoomboot de IJssel naar Hellevoetsluisom van daar de reis met de sumatra naar Nederiands-Indie te vervolgen." Kerknieuws. De secretaris van de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerkdaartoe door de hooge kerkvergadering speciaal gelast, brengt tot algemeene kennis dat zij in te gaan met 1 januarij 1851, het weekblad geti teld Godsdienstig Weekblad en Kerkelijke Courantten ge volge van eene met don uitgever IV. II. van Heiningen ge sloten overeenkomst, erkent als het eenig officieel orgaan dei- kerk en de opbrengst van elk exemplaar voor een gedeelte strekt tot stijving van de algemeene synodale weduwenbeurs. De redactie der Kerkelijke courant berigt, dat zij ook gaarne aan de afgescheidenen de gelegenheid geven wil om hunne kerkelijke berigten in haar blad bekend te maken. Engeland. Londen 24 october. De onverschilligheid die sedert geruimen tijd;metj betrekking tot buitenland- sche staatkunde heerschteheeft thans plaats gemaakt- voor eene levendige belangstelling ten gevolge van het eerste artikel in the Timeswaarin aangekondigd wordt dat Rusland en Frankrijk, ten gevolge der weigering van Pruissen om zijne hulp aan de Sleeswijk-Holsteinsche pro vinciën terug te trekken gezamenlijk aan Engeland voorge slagen hebben om op nieuw met krachtvan Pruissen de nakoming van het traktaat te eischen terwijlin geval van blijvende weigering, Rusland in de Silesische en Frankrijk in de Rijn-provincien eenen inval zouden doen. Een mi nisterraad die gisteren plotseling te zarnen geroepen was (zijnde de dag van zamenkomst eerst op 6 november aanstaande bepaald) heeft een weigerend antwoord op bo- vengenoemden voorslag gegeven, zoo als trouwens (gelijk the Times zegt) te verwachten wasdoch daarbij voorge steld dat ieder der drie mogendheden zich afzonderlijk tot Pruissen wenden zoude, tot bereiking van het gewenschte doel. Naar men verzekert hebben zich eenige Engelsche en Amerikaansche kapitalisten vereenigd om de stille zuidzee en den Atlantischen Oceaan door een kanaal te vereenigen. In 12 jaren tijds zou die onderneming kunnen worden daargesteld. De kolossale eti grootsche kokerbrug over de straat van Menaide Britannia Bridge is voor het gebruik van het publiek en de geregelde spoorweg-gemeenschap tusscheu Londen en Dublin opengesteld. Een aantal huizen en schuren van het volkrijke dorp Blox- hamop kleinen afstand van het stadje Banburyin het graafschap Oxford gelegen zijn ji. vrijdag geheel in de asch gelegd- De hoeveelheid graan en wolbij die gele genheid door de vlammen verteerd moet eene vrij aanzien lijke som beioopen. De dagbladen maken thans het pauselijke breve van 24 september bekendwaarbij de bisschoppelijke hiërarchie in Engeland hersteld wordt. De herstelling dier hiërarchie heeft hier te lande den arg waan en de vijandigheid jegens de R. K. kerk die allengs scheen te verflaauwen op eens weer verlevendigd. Bijna alle dagbladen bestrijden met zeldzame eenparigheid den stouten stap van het Rotneinsche hof. Verleden vrijdag zijn te Ayr (in Schotland) twee zoo genaamde post-duiven teruggekomen welke sir John Ross voor eenige maanden van daar had medegenomen toen hij die haven verliet om in de Noordpool-strekeu de schepen van sir John Franklin op te zoeken. De afspraak was, dat die duiven door den heer Ross losgelaten zouden worden hetzij wanneer hij iets van sir Franklin zou gevonden heb ben hetzij wanneer hij (Ross") zeifin het ijs ingevroren zou zijn. Welke van deze beide omstandigheden nu heeft plaats gegrepen is tot dus ver onbekend nademaal bij geenc der duiven een briefje is gevonden. Eene der duiven is naar men voor zeker meent te kunnen houden van een briefje voorzien geweestmaar schijnt dit verloren te heb ben nademaal zij zeer gehavend is. De afstand we.ken deze vogelen op hunne terugreis uit de Noordpool-streiten naar Ayr doorvlogen hebbenwordt op niet minder dan 2000 mijlen berekend. Van de terugkomst van duiven die zoo ver van hare gewone verblijf plaats verwijderd waren bestond nog geen voorbeeld. Zweden- De cholera is thans in vijf regeringsdis tricten uitgebroken; te Gothenburg heerscht zij zeer sterk. Te Norköping vroor het den 12 dezer reeds zoo sterk dat het ijs nadenmiddag nog niet gesmolten was. Ook in de voorsteden van Christiania hebben zich cholera-geval- led opgedaan. Duitschland. Berlijn 24 october. De aandacht is thans op Warschau gevestigdalwaar besluiten kunnen wor den genomen die beslissende zijn voor het behoud o „et verbreken van den vrede in Duitschland. Oostenrijk zal Pruissen niet ligtelijx aanvallenzonder op de hulp van Rusland te kunnen rekenen. Oostenrijk levert op dit oogen blik minder bezwaar op voor het treffen van een vergelijk met Pruissen, dan de Hoven van Beijeren en Wurtemberg. I Sommigen zouden niet opzien tegen een feilen krijg ter bevor- dering eener gewenschte Duitsche eenheiddoch de mees ten zijn allezins beducht voor een dergelijk onheil, waarvan welligt de revolutionaire democraten en vrij zeker de bui- tenlaudsche mogendheden voordeel zouden zoeken te trekken. Het is allezins te betreuren dat de Hessische verwikke lingen, die, zonder het halstarrig vasthouden aan een en kelen persoon, wel vatbaar waren voor oplossing, maar thans groot nadeel kunnen stichten, tusschen beiden zijn opgeko men. Beijeren heeft eene krijgshaftige houding aangenomen, alsof liet de uitvoerende magt ware van de bondsvergade- ring. Het is te wenschen dat het uit hoofde der ernstige maatregelen van de zijde van Pruissen, daarbij blijven moge zoo niet dan zou Pruissen zich zeker krachtdadig moeten doen gelden. Frankfort 24 october. Het bevestigt zich, dat de bonds vergadering in eene harer laatste zittingen het besluit heefc genomen dat het groothertogdom Baden voor den 1 januarij 1851 door de Pruissen ontruimd moet worden. Of en in hoeverre het kabinet van Berlijn zich bereidwillig zal toonen 0111 aan dit besluit te voldoen, hangt vaii nadere gebeurte nissen af, nopens welker afloop zich nog niets met zekerheid laat zeggen. Zeker is het, dat ook de Badeusche kamer thans bij de regering op de verwijdering der Pruissen en het terugroepen der Badeusche troepen aandringt. Een Duitsch dagblad beweert, dat op aandringen des keizers van Rusland de koning van Pruissen zich bereid heeft verklaard, onder diens bemiddeling, met Oostenrijk tot eene minnelijke schikking te komen ter zake der Duit sche aangelegenheden. Keulen 25 octoberDe Pruissische troepen zijn werke lijk in Keur-Hessen binnengetrokken. In den nacht van den 22 op 23 dezer heeft .de generaal von Bonin welke de bij Wetzlar vereenigde divisie kommandeertbevel daartoe ont vangen. De troepen zijn onmiddelijk opgebroken en hebben met geforceerde marschen den weg naar Giessen ingeslagen, al u-aar zij ook reeds den 23 tot geene geringe verbazing der bevolking, zijn aangekomen. Zij zullen den togt ver volgen en zich spoedig met de troepen van de divisie Rad- zivill, welke almede van Eisenach naar de Hessische gren zen zijn opgebroken vereenigen. De Pruissische soldaten waren zeer wel tevreden. Zij betaalden naar behooren hun ne behoeften. Regtstreeks wordt uit Berlijn gemeld datindien de Bei- jerschen in Hessen mogten binnentrekkende Pruissen last hadden, 0111 hen terug te drijven. Den 25 was in Wilhelmsbad het ministerie Hasseupflug nog bijeen doch bevond men zich in geene geringe ver legenheid. Men had nog geene aanvraag gedaan tot het doen binnentrekken van bonds-troepen en men scheen nog voor dergelijkeii maatregel, uit hoofde van de onberekenbare ge volgen terug te deinzen. ïénlie. De Romeinscbe Moniteur deelt in zijn offi cieel gedeelte een besluit mede van den kardinaal Antonelli waarbij een patentregt wordt vastgesteld op alle kunsten hand- wet keil, takken van nijverheid en van koophandel, die tot dusverre aan geen belastingen onderworpen warente be ginnen met 1 januarij aanstaande. - Volgens de dagbladen van Turin zou het Piemonte- sche ministerie op het punt staan om den heer Fantinibis schop van Fessanoliet kerkelijk bestuur van het bisdom van Turin op te dragen. Volgens il Risorgimento zou de Fransche gezant F. Earvottegen het einde der maandde hoofdstad verlaten om" zich naar Parijs te begeven. Portugal. De dagbladen van Lissabon berigtendat de bekende hertog van Palmella in den avond van 24 oct. overleden is. Hij was sedert lang door eene slepende ziekte aangetast en had in den laatsteii tijd reizen naar Parijs en Londen gedaan om de beroemdste geneesheeren te raadplegen!; maar geen van dezen had hem hulp kunnen verschaffen. Frankrijk. Parijs 23 october. Men vleit zich in den generaal Schramm te hebben gevonden hetgeen men zocht, namelijk militaire bekwaamheid, zonder staatkundige be- teckenk. Het is niet wel mogelijk dat de generaal Chan- garnier zich naijverig betoone ter zake dezer benoeming. De generaal Schramm is de zoon van een met roem bekend officier. Onder de monarchie was hij pair van Frankrijk laatstelijk bekleedde hij de waardigheid van voorzitter van het comité van oorlog. Hij heeft onder den keizer ge diend en zich herhaaldelijk door zijnen moed en welbera denheid zeer onderscheiden. In den slag bij Lutzen heefc hij zich vooral met roem overladen. Naar luid van een onzer dagbladen had de keizer onder anderen den destijds jeugdigen officier Schramm aangewezen om eene redoute te nemen. Tot drie malen toe was die sterkte aangevallen, doch telkenmale waren de keizerlijke troepen met groot verlies, teruggedreven. Van het geheele regement waren nog slechts twee officieren ongekwetst namelijk Schramm en Everts (die onlangs als generaal in Nederlandsche dienst is overleden). Deze beiden hebben de overgebleven manschap pen van het regement verzamelddezelve in twee kolonneti verdeeld waarna zij de redoute ten vierdemale hebben be stormd en eindelijk gewonnen. Dit heeft het lot van den veldslag- beslist. Beide die officieren zijn daarbij gekwetst en door den keizer naar waarde beloond geworden. De nieuwe minister van oorlog staat op zeer goeden voet met generaal Changarnieren hunne onderlinge be trekkingen schijnen niet die moeijelijkheden te zullen onder vinden welke die van den laatsten met generaal dJIlautpoul gekenmerkt hebben, j Heden heeft in de kapel te Saint-Cloud door den pra-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1