MIDDËLBURGSCHË C 0 U R A IV T. m, SI N°. 129. Zaturdag 26 October. zi^ ïr*™? 'h£bbc",a hnmfc jSe0tutcn est ^bmiuidttrdtieu. jSititsetilanb^dte STijbuigcM. iSuiteulanb^cftc 2Tijbi«0c«. STEDELIJKE FABRICAGE. Te beginnen met Maandag den 28 dezer maand zal de Haven-Barrière weder kunnen worden bereden en het Kan toor van Inklaring voor de Plaatselijke Belastingen van de Sint-Geers-Barrière derwaarts worden teruggebragt. VEEMARKT te S AS-F AA- GENT Donderdag den 31 October 1850. KORTGEEA. VEEMARKT den 6 November aanstaande. Aldaar zullen te koop aangeboden wórden 15 stuks Paar den 40 stuks Hoornvee, een aantal vette Schapen en Var kens in;;soorr. Uitde'eling der Premien bij nadere regeling. De Burgemeester, A. van DAMME. FE REE AJGIAG tot bevordering van' den Tuinbouw in de ProT'Isscie Zeeland. Ileeren LEDEN worden geconvoceerd tegen Donderdag den 31 October aanstaande des namiddags ten 2 ure, in het Beneden-Lokaal der Concertzaal te Middelburg, ten einde over te gaan tot de benoeming van het Bestuur. De Commissie tot het in werking brengen der Vereeniging voornoemd M. J. van VISVLIET Secretaris. STOOMBOOT BE STAD FLISSINGEN. ALGEMEENE VERGADERING van Actiehouders op Naam, Donderdag den 7 November 1850, des voormiddags ten 1 1 ure in de Tuinkamer van de Sociëteit Sint Joris om aan te hooren en te helpen besluiten op de mededeelingen en voorstellen, door de Directie te doen. Namens de Directie J. J. de KANTER Administrateur. ARMBESTUREN. Het DIAKONIE-ARMBESTUUR van Koudekerks heeft 11. Zondag, bij de namiddag-godsdienstoefening, in de Ar men-collecte een verzegeld pakje ontvangen, waarin 1,75 gesloten waren het betuigt den edelen gever daarvoor bij deze dank. MIDDELBURG, den 25 October. Bij de op gisteren alhier gehoudene aanbesteding van 400 el lengte staket en verdere werken aan den Jong-Breskenspol- deris zulks aangenomen door den heer J. Filiste Breskens voor ƒ18600. De tegelijkertijd aanbestede vernieuwings-herstellings- en onderhoudswerken, aan de provinciale waterstaats-werken en wegen zijn in vijftien perceelen door verschillende aan nemers, aangenomen voor ƒ16450. In het hoofdkiesdistrict Sluis is op gisteren tot lid der Staten van Zeeland gekozen, de heer J. M. Hennequin te Sluismet 245 van de 436 geldige stemmen op den heer A. J. Onghenate Zuiddorpe, waren 191 stemmen uitgebragt. Bij koninklijk besluit van 21 dezer is, op daartoe gedaan verzoek, aan den heer C. Fis eervol ontslag verleend als lid der centrale directie van Walcheren. Bij hetzelfde besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Ser-Lippenspolder de heer .7. van''t Hof; tot gezworen van den Eendragtspolder de heer .7. de Putter Lz. in plaats van den heer A. IVol- ferteervol ontslagen tot gezworen van den klein Huissens- polder, de heer J. Scheede tot gezworen van den Marga- retha-polder, de heer H.IVolfert; tot gezworen van den Nieuwen Neuzen-polder de heer N. Grenu tot beheerder van den Louisa-polder de heer C'. Colpaert. Bij Zr. Ms. besluit van den 16 dezer is aan den luit.- ter-zee van de 2de kl. jhr. E. de IVendt Alberda van Ekensteinmet den laatsten der maand op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit het korps zee-officieren der Ne- derlandsche marine,- en bij besluit van den 20 dezer, is de kapitein-ter-zee titulair 1'. G. Crombet eervol ontslagen uit zijne betrekking van militairen kominandant van het konink lijke instituut voor de marine, te rekenen met den laatsten september jl.onder toekenning van wachtgeld verlee ning van den titulairen rang van schout-bij-nachten magti- gin.g om de activiteits-uniform van dien rang te mogen dragen. Bij het wets ontwerp houdende wijziging der wet van 1846 op de burgerlijke pensioenen, wordt voorgesteld het maximum van pensioen van 5000 op 4000 te brengen voorts dat aan alle burgerlijke ambtenaren 5 Pct* hunner wedde ofbelooning zullen worden gekort; dat het onderzoek van alle aanvrifgen om pensioen wordt opgedragen aan een raad voorde pensioenen, bestaande uit vijf door den koning te benoemen leden. De voorgestelde wijzigingen zullen in werking komen op den 1 januarij 1851 met welk tijdstip het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren wordt opge heven. De verleende pensioenen zullen niet meer door de Staats-courantmaar jaarlijks, bij het indienen der Staats-1 begrootingaan de Staten-Generaal worden medegedeeld. liet Handelsblad meldt, dat de paters Jezuiten uit de R. C. kerk de Krijtberg te Amsterdam voor eene som van ongeveer ƒ150,000 aangekocht hebben eenige groote per ceelen op de Heerengrachthoek Spiegelstraat Z. met oogmerk om op dat terrein eene kerk op te rigten. Te 's Hertogenbosch wordt een adres aan de tweede kamer geteekend opdat deze bij de regering aandringe of zelve de noodige maatregelen neme tot wering van den meer en meer, tot schade van den handel en de burgerklasse, toe hemenden overvloed en omloop van vreemde koperen munt. provincie zouden zich na die nederlaag van het leven heb- 1 ben beroofd. STAT KA"-« ESI ERAAE Staten-Generaal benoemd den iieet ^an [e eer;,te kamer der Cremers. Eene commissie van leden der tweede kamer van ue Staten-Generaal heeft zaturdag namiddag het door die kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonrede bij de opening der tegenwoordige zittingj, aan {Zijne Majesteit den koning aangeboden. Zijne Majesteit heeft daarop het volgende geantwoord Mijne Heeren De gevoelens in dit adres uitgedrukt worden door mij op hoogen prijs gesteld. Zoodanige gewenschte over eenstemming tusschen de regering en de vertegenwoordiging voorspelt eene gelukkige volbrenging van de gewigtige taak welke op beiden rust. Zij geeft de gegronde hoop, dat (de belangen van het Vaderland, door eendragtigezamen werking krachtig zullen worden bevorderd." tweede kamer. Zitting van 22 october. Is verslag uitgebragt omtrent de geloofsbrieven van de heeren Tpeij en van Lynden nieuw benoemde leden uit de kies-districten Leeuwarden en Arnhem. Die leden hebben na toegelaten te zijn, de gebruikelijke eeden afgelegd en zitting genomen. Onder de in deze zitting ingekomen stukken behooren twee koninklijke boodschappenten geleide van even zoo vele wets-ontwerpen met daarbij behoorende memorien van toe lichting, betrekkelijk de vaststelling der begrooting van de algemeene lands-drukkerij voor 1851 en het vaststellen van bepalingen omtrent liet bouwen, planten en maken van an dere werken binnen zekeren afstand van de vestingwerken van den Staat. Nog is door den Hoogen Raad der Neder landen ingezonden eene lijst van aanbeveling van zes candi- datenwaarop bij het opmaken eener nominatie ter vervul ling der vacature in dien raad, door het aan den heer inr. Th. baron van Herzeeleop zijn verzoek verleend eervol ont slag ontstaan, zal kunnen worden acht geslagen. Op die lijst zijn gebragt de navolgende heeren 1 mr. J. A. Mutsaers, lid van de tweede kamer der Staten-Generaal oud-minister van het departement voor de zaken der Roomsch-Katholieke eeredienst en oud- kautonregter mr. M. JViardi Beekman, raadsheer in het hof van Noordhollandmr.J.Crans, raads heer in het hof van Zuidholland; mr. IV. J. C. van Hasselt regter in de arrondissements-regtbank te Amsterdam; jhr. mr. A. G. van Vredenburchofficier van justitie bij de arrondis sements-regtbank te Middelburg, en mr. D. .7. B ij leve ld president van de arrondissements-regtbank te 's Gravenhage. Kerknieuws. Middelburg 24 october. Men ver neemt, dat tot predikant bij de Christelijke afgescheidene ge reformeerde gemeente te dezer stede beroepen is, de wei-eerw. heer H. TI. Mi lierthans herder en leeraar te Gorinchem en dat zijn-wel-eerw. dat beroep heeft aangenomen. Te Delfshaven is den 20 dezer, ter vervulling dei- opengevallene predikantsplaats bij de Hervormde gemeente uit het vroegere zestal het volgende drietal gestemd: DD. G. Barger te Vreeland D. Gildemeester te Ophemert.7. C. Verhoef, te Sluis. Engeland. Londen 2t october. Er zijn oproeping- brieven rondgezonden voor een kabinetsraad, die op woensdag 23 dezer in het hotel van het ministerie van buitenlandsche zaken zal gehouden worden. De Globe berigt, dat de regering eenen neger benoemd heeft tot consul-generaal van Groot.Brittanje in de kolonie Liberia, op de westkust van Afrika. Dit is het eerste voor beeld dat een kleurling tot zulk een post door de Engel- sche regering benoemd wordt. De heer IVyld lid van het parlement en eigenaar van eene groote fabriek van landkaarten is voornemens eene aard globe van 56 voet diameter naar de tentoonstelling te Lon den te zenden. I11 dezen bol zal een behoorlijke in- en uit gang wezen de verschillende landen der wereld zullen aan Inwfeifiïtf"- cn n'et aai1 de buitenzijde zijn aangeduid en het dat de bezoekef"èeiï6jSCijeii en trappen zijn voorzien op maken en elk der landen bezoeireu jle.. wereld zou kunnen werpen op de groote expositie zullen te zien zij 11'.J- -mr. BïuitscklftsitS.Berlijn 21 october. Op dit oogenblik bestaat er eene soort van stilstand in de verhandelingen tus schen Weenen en Berlijnde beslissing moet nu van War schau komen. Van beide zijden maakt men oorlogzuchtige toebereidselen en houdt de troepen marschvaardig. De Pruis- sischc hebben Keurhessen van alle toegankelijke zijden inge sloten. Ook in Beijeren worden alie beschikbare troepen marschvaardig gemaakt. De president der Fransche republiek moet' zich heb ben uitgelatendat hijingeval van eenQ botsing tusschen Oostenrijk en Pruissen zich aan de zijde der laatstgenoemde mogendheid scharen en, in geva! van nood, eene armee aan den Rijn gereed houden zou. Men zegt dat [de heer de Persigny in last heeftom deze vriendschappelijke verzeke ringen aan ons kabinet over te brengen. Hamburg 20 october. Uit de dagbladen van Koppen hagen blijkt, dat, daar het aan Duitschland ten eene- malc ontbreekt aan eene uitvoerende magtwelke krachtda dig in het midden kan treden teil einde orde en regt in de hertogdommen van Sleeswijk en Holstein te herstellen men er op zal moeten rekenenom den krijg vol te hou den en alzoo een winter-veldtogt te ondernemen. Van de Deensche zijde wordt verklaarddatdaar het vreaes-verdragmet Pruissennamens Duitschland geslo ten door de Duitsche Staten is geratificeerdhet fregat de Ge/ionhetwelk in de magt der Duitschers is gevallen geenszins langer door de Denen zal worden opgehouden maar zal kunnen worden vervoerd naar de plaats alwaar het zal behooren te blijven. Uit Eckretiförde wordt ook reeds gemeld dat men van hoog getijde gebruik heeft gemaakt, 0111 het genoemde fregat uit de binnen- naar de buitenhaven te brengen. Dit fregat heeft altijd Pruissische bezetting behouden. Keu/en 22 october. De berigten uit Kassei melden dat de staat van zaken aldaar den 19 nog niet merkelijk was veranderd. De heer Oetkerwelke op last van het geregts- hof reeds had behooren te zijn ontslagen bevond zich den 20 nog in verzekerde bewaring, en de bevelhebber Haynait toonde stilzwijgend het gezag van de gevestigde regteriijke magt ie miskennen. De hofraad Becker beeft zich met de ordonnantie tot ontslag naar den bevelhebber von Bardeleben begeven doch deze heeft geweigerd dit stuk aan te nemen, op grond, dat hij van die betrekking was ontslagen, en zij aan den heer Helmschwert was opgedragen en deze laatste heeft zich van het aannemen van de acte verschoondom dat hij zijne aanstelling nog niet had ontvangen. De heer Duysingdie met den heer Ehvers tot het inrig- ten van een nieuw bewind zoude moeten medewerken was almede weder naar Wilhelmsbati ontboden. De onderhande lingen waren nog niet afgebroken maar men twijfelde of de heer Elwers welmet het bijeenbrengen van een nieuw bewind den keurvorst zou kunnen voldoen. China. Hongkong 23 augustus. Met de Pekinsche courant ontvangt men het belangrijke berigt, dat keizer I-Tcheou openlijk zijn hoog misnoegen aan zijnen eersten minister, voormaligen onderwijzer en oudoom Ki-yng heeft te kennen gegeven wegens de politieke denkbeelden door dezen staatsman aan den dag gelegd. Daar het rapport zelf niet is bekend gemaaktis het onmogelijk te beoordeelen in hoe verre's keizers handelwijze ten deze op billijkheid gegrond mag wezen; maar niet onwaarschijnlijk is hetdat de minister een ijveraar is voor hervormingen in het rijk met welke de keizer zich niet vereenigen kan. De minister zou aan den keizer hebben voorgehouden dat bijaldien hij niet tot ire vereischte hervormingen wilde overgaan hij de ergste onlusten in het rijk te vreezen zou hebbenen hetzij dat de minister werkelijk een goed profeet is hetzij dat hij tot het doen uitkomen zijner voorspelling een weinig de hand geleend mag hebben zooveel is zeker, dat er bereids in de provincie Van Kouantidie aan die van Canton grenst, een geduchte opstand is uitgebarsten. De muitelingen hebben zich van de rijke koopstad Ho meester gemaakt en beheerschen eenen der bevaarbare takken vaii den Tiger. Hun opperhoofd Li-Tin-Pan heeft den titel van generalissimus aangenomen en op zijne vanen doen schrijven dat hij van den hemel den last bekomen heeft, om het Tartaarsche stamhuis uit te roeijeti en het Chinesche van Mino te herstellen. De tegen hem opgetrokken keizerlijke troepen hebben het onderspit j gedolven en de gouverneur en eerste magistraatspersoon der Frankrijk. Parijs 21 october. De constructie-win- kels van den Straatsburgschen spoorweg bij de gemeente Chapelle St. Denis, zijn in den afgeloopen nacht, met eene aanzienlijke hoeveelheid materieelin de asch gelegd. De oorzaak van het onheil is niet bekend. Men zegt, dat de heer Odilon Barrot gedenkschriften opstelt over de politieke gebeurtenissen, die de laatste 20 jaren gekenmerkt hebben. Ilij schijnt echter niet voornemens te zijn om ze terstond het licht te laten zien. Ten gevolge van de poging tot ontvlugting in de citadel van Doullensop 14 dezer, heeft men aan 58 gevangenen, welke zich bij die gelegenheid oproerig gedroegenverzwa ring van straf moeten opleggen. Men houdt zich overtuigd dat de rust niet verstoord zal worden gedurende de drie weken welke nog zullen verloopen alvorens de wetgevende vergadering bijeenkomt. De heropening der kamer zal echter wel denkelijk weder het begin wezen van spanning en onrust. Men is in de hooge kringen geenszins gerust omtrent de gezindheid der meerderheid en de bewindslieden beijveren zich om de af gevaardigden die hier ter stede terugkomen te doen inzien, dat de permanente commissie zich niet geheel heeft gehouden binnen de palen hnrer bevoegdheid. De roode-republikeinsche partij heeft in den laatsten tijd niets gewonnen in de schatting der menigte. De politie heeft verscheidene bestuurders en handlangers van zooge naamde californische maatschappijen die geeue genoegzame

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1