MIDDELBURGSCHE C 0 IJ R A N T. N°. 128. Donderdag 24 October. 13 est ure u en ^bministratieu. tShtttCttlaubscite Cijbtugcn. 2» avsvtfzM —gco ■- STATEW-GEWEKAAU 15uitcul<*nh@efrc 2Tijï>ii»gca. ALGEMEENE VERGADERING van de Ledenzoo wel Vrouwen als Mannen, der Vereeniging tot uitbreiding des Christendoms in China, op Vrijdag den 25 OctGber des namiddags ten half twee ure, in de Beneden-Kamer van het Concertgebouw op de Groenmarkt. J. H. GERLACH, Secretaris. VEREENIGING tot bevordering van den Tuinbouw in de Provincie Zeeland. Heeren LEDEN worden geconvoceerd tegen Donderdag den 31 October aanstaande des namiddags ten 2 ure, in het Beneden-Lokaal der Concertzaal te Middelburg ten einde over te gaan tot de benoeming van het Bestuur. De Commissie tot het in werking brengen der Vereeniging voornoemd M. J. van VISVLIETSecretaris. NEDERL. HAN DEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Donderdag 21 November 1850 id,444 Kranj. en Kannass.Java SUIKER, liggende aldaar. 6,149 dito dito DITO, liggende teRotterdam De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 21 October 1850. VAN DER OUDERMEULEN President. TOLLENAAR Secretaris. VEEMARKT op het Doup NIEUIVLJ(ND Woensdag 6 November 1850. MIDDELBURG, den 23 October. Het ontwerptot het verleenen van een pensioen aan drie leden der voormalige Eerste Kamer, betreft de heeren jhr. J. H. van Lynden van Lutienburg mr. P. A. Brug- mans en M. Piepers, vroeger leden van den raad van State, en is ten bedrage van ƒ4000 jaarlijks, op grond, dat eene billijke schadeloosstelling behoort te worden toegekend aan de leden van de voormalige Eerste Kamer, welke, tijdens hunne benoeming rot het lidmaatschap der kameraanspraak op pensioen hadden en aan wie, uit hoofde dier benoeming, voor diensten in andere betrekkingen bewezen, een kleiner pensioen is toegekend geworden dan hun anderzins zou zijn verleend. Bij koninklijk besluit van den 10 dezer is de heer J. D. Fischer benoemd tot consul-generaal in het koningrijk Sardinië, om verblijf te houden in Genua. Z. K. H. prins Hendrik is zondag nacht uit de resi dentie naar het groothertogdom Limburg vertrokken. Z. IC. H. zal op deze reis een bezoek afleggen bij H. M. de koningin weduwe, te Soestdijk. Wij herinneren hiermede aan onze mede-ingezetenen dat de wettige koers der thans nog in omloop zijnde Tien- en Vijfcents-stukjes met aanstaanden zaturdag (26 october) eindigt, en dat men dezelve gedurende de drie laatste dagen dezer week nog kan inwisselen bij den heer arrondissemeuts- betaalmeestcr of bij de heeren ontvangers der Rijks- en Plaat selijke belastingen terwijl die inwisseling ook nog kan ge schieden op maandag en dingsdag (den 28 en 29), doch als dan niet anders dan bij gemelden heer arrondissements-betaal- meester of bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Het nommer van het bij de Gebr. Mullerte 's Her togenboschit 15 cent per maand, uitkomend tijdschrift: de Evangelie-spiegelhetwelk juist op den zeventigsten ver jaardag van Tollens werd uitgegeven, is bij die gelegenheid aan den geliefden volks-dichter opgedragenals eene hulde aan den man die zoo gunstig op den huisselijk-godsdiensti- gen zin van onze natie gewerkt heeft. Men verneemt dat de dichter, in een hoogst vleijend schrijven aan de redactie en uitgevers, zijne erkentenis voor de ze onderscheiding, welke evenzeer hen vereert die haar bragten als hem die ze ontvingheeft te kennen gegeven. Colijusplaat 16 october. Heden avond had alhier eene plegtigheid plaats waarvan de herinnering niet ligt bij de aanwezigen zal worden uitgewischc. Op de eerste verga dering namelijk van het departement Noordbevelandder maatschappijtot Nut van V Algemeen droeg de ^ójarige voorzitter P. J. Landsknegtpredikant te Wissekerke, het praesidium over aan zijnen opvolger den heer J. H. Bybau. Vooraf was door dezen aan den achtenswaardigen grijsaard, namens de vergaderingeen sierlijk bewerkten zilveren inktkoker aangeboden als een bewijs van hulde en erken tenis voor de verdiensten door hem met nog jeugdig vuur aan genoemd departement, van deszelfs oprigting af, bewe zen. Voorzeker werd het gevoelen van'allen uitgedrukt, toen de nieuw benoemde voorzitter zijnen voorganger een ongestoord bezit toewenschte van de rust die hem eerlang verbeidt. Het was een woord warm en uit het hart ge sproken en maakte daarom indruk op allen. De Hemel verhoore de wenschen op den waardigen Landsknegt zoo welsprekend uitgebragt, en spare hem nog lang tot vreugd van allen die hem achten en genegen zijn 1 Goes 17 october. Een droevig onheil had heden middag alhier plaats; de loodgieter IV. van Ettingerbezig zijnde met eenig werk op het dak van een huishad het ongeluk, door het omkantelen van de ladder, van het vrij hooge dak te storten met dat gevolg dat hijvreesselijk aan het hoofd gekwetst, op de straat ter neder viel en eenige oogenblik- ken later overleednalatende eene weduwe en drie nog zeer jonge kinderen. (G. Ct.j Oost-In<llsohe Tijdingen, {per Landmail.) QVervolg.j Zr. Ms. stoomschip bromo onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. IV. Stollis den 6 aug. ter reede van Batavia teruggekomen van eene expeditie ter op sporing van zeeroovers. In de rooversbaai op Tanah-Djam- pea had men niets gevonden doch op het eiland Kalatoea had de luitenant der 2de klasse R. L. de Haes eene bende ontmoet en op de vlugt gedreven waarna hij hunne kam pong had vernield. Den 21 julij zijn met den particulieren schooner Ju- pitervergezeld van den agent van het Nederlandsch In dische gouvernement op BaliM. Lange alhier aangeko men gezanten van Klonkong, Badong Tabanan en Gianjir, die den 27 daaraanvolgendemet inachtneming der ge bruikelijke plegtigheden bij den gouverneur-generaal ten gehoore zijn toegelatenen bij deze gelegenheid onder aanbieding van eenige geschenken, hebben overhandigd brie ven van hunne vorsten van welke die van Klonkongge schreven door dewa agoeng Ketoet Agoengonder verze kering van toegenegenheid en vriendschap de kennisgeving inhield van het overlijden van den dewa agoeng Poetra en van het bestaande voornemen om diens lijk den 9 au gustus te verbranden alsmede dat hij denzelven in het be stuur had vervangen en bekleed was met de magt om te regeren over alle onderdanen van Klonkongen dat zijn zoon dewa agoeng Qede door den dewa agoeng Poetra verheven en bevestigd was en vervolgens regeren zal op den zetel in het paleis te Klonkong. De brieven van de radjas van Badong, Tabenan en Gianjir behelsden de mededeeling van hun voornemen om de contrakten stipt te onderhou den en betuiging van hun verlangen om steeds in vriend schap te leven met den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie. Deze gezanten zijn nadat hun ter overbrenging aan hunne vorsten, brieven en geschenken van den gouverneur- generaal waren ter hand gesteldden 3 dezer naar Bali te ruggekeerd. Sederc eenigen tijd hebben de ter westkust van Bor- neo, voornamelijk onder Sambasgevestigde Chinezen een geest van verzet geopenbaard tegen 'sgouvernements ver ordeningen, en zijn zij in geschil geraakt met de rijks groo- ten aldaar, weshalve de regering eenige troepen derwaarts heeft gezonden. Het door de tweede kamerin hare zitting van II. don derdag, aangenomen adres is van den volgenden inhoud: Sire De tweede kamer der Stateu-Generaal schat op iioogeu prijs dat Uwe Majesteit reeds terstond aan het JYederlandsehe volk het Tolle genot heeft willen verleenen van de regten welke de onlangs gevestigde instellingen aan de natie verzekeren. Zij vindt daarin een nieuw bewijs dat gij Sire 1 steeds onder de dierbaarste belan gen des Vaderlands in de eerste plaats stelt de verwezenlijking der grondwet. Wij verheugen ons in de verzekering, dat onze betrekkingen met alle mogendheden van goede verstandhouding getuigen eu vertrouwen dat in de moeijelijkheden waartoe de bijzondere stelling van Lim burg aanleiding geeft, het ware belang vau Nederland voor Uwer Ma- jesteits regering niet uit het oog zal worden verloren. De bloei van den buitenlandschen handel, waarop de goede ver standhouding met andere landen zoo grooten invloed heeft is voor ons Vaderland van het grootste belang. Wij verwachten met Uwe Ma jesteit, dat de jongste verandering onzer scheepvaartwetten gunstige gevolgen zoo voor de ontwikkeling van eigene krachten als voor de betrekkingen tot andere volken zal hebben. Het opheffen van belemmeringen het ontslaan van banden en het met beradenheid toe passen van het beginsel van vrijheid zal ook in de staathuishouding voor ons heilzame vruchten dragen. Het verheugde ons de verzekering te ontvangen dat de zee- en landmagt zich steeds loffelijk van haren pligt kwijten. Met Uwe Maje steit gevoelen wij hetgewigtige van een deugdelijk verdedigingsstelsel. Door het spoedig tot stand komen daarvan zal aan de krijgsmagt eene vaste inrigtiug Runnen gegeven worden tcvena gttbchikt om de rede lijke kracht van het leger te verhoogen. Wij vertrouwen dat bij het verzekeren van de veiligheid van den Staat spaarzaamheid zal betracht worden. Met welgevallen hebben wij vernomendatdoor doeltreffende vereenvoudigingen van het beheer en de iurigtingen der marine de middelen zullen kunnen gevonden worden om zonder benadeeling van het materieelspoedig de active zeemagt uit te breiden. De voorspoed en het geluk der koloniën en bezittingen van het Rijk in audere werelddeelen staan met de welvaart van het moeder land in het naauwste verhand. Wij vernamen met belangstelling van Uwe Majesteit, dat de toestand dier gewesten over het algemeen be vredigend is. Wij hopen, dat, wanneer de gunstige staat der kolo niale geldmiddelen eene bijdrage ten behoeve van het moederland hooger dan de geraamde, toelaat, tevens voorde belangen dier kolo niën voldoende zal zijn gezorgd. Wij verblijden ons dat de huishoudelijke toestand des rijks re den tot tevredenheid en moed geeft. Wij hopen dat de Voorzie nigheid ons moge bewaren voor de herhaling der rampen, die som mige oorden des rijks getroffen hebben, en die op eene loffelijke wijs door de nationale weldadigheid zijn gelenigd. De voorbijgaande min gunstige omstandigheden worden echter opgewogen door verschijnse-y len van welvaart welke wij met Uwe Majesteit dankbaar erkennen en waaronder wij vooral ook de ontwikkeling van landbouw BU nij verheid rekenen. Van het uiterst gewigt beschouwen wij di uitbrei ding van de middelen van vervoer te water en te la c'ie afdoende verbetering van den staat onzer rivieren en alle:, w trekken kan om eene verbeterde en versnelde gemeenschap, eu 's Jantjs als met naburige rijken te bevorderen De mededeelingen omtrent de gesteldheid der geldmiddef en hebben wij met belangstelling ontvangen. Het verdwijnen van het 'ekortvan een vroeger dienstjaar en het gegeven uitzigt op een batig' slot van de loopende dienst, wekken hij ons vertrouwen voorde toekows' Een spaarzaam beheer en eene grondige verbetering van ons belas tingstelsel gevoegd bij de werking der wetten die uitvoerim' aan de artt. 1-2 en 176 der grondwet zullen geven: dit alles kan kriJclilm bijdragen tot verdere verbetering van onzen financielen toestand. Door Uwe Majesteit is de aanbieding toegezegd, zoo van deze als van andere gewigtige wets-ontwerpen. Wij vertrouwen, dat tijdig aan ons zullen worden voorgelegd al die wets-ontwerpen, waarvan de grondwet de aanbieding, hetzij in eene vroegere, hetzij in deze zitting voorschrijft. Gewigtig en veelomvattend is voorzeker de taak die ons wachtdaar wij zullen worden geroepen om de grondwettige instellingen verder in het leven te brengen het financieel huishou den te regelen en de zedelijke en stoffelijke belangen van het volk te bevorderen. Sire! wij verwachten, dat de eendragtige zamenwer- king van regering en vertegenwoordiging het mogelijk zal maken 0111 alles wat ons te behandelen zal gegeven worden tot stand té brengen. De goede uitkomsten, welke inde afgeioopene zittin-ver kregen zijn versterken ons in de hoop dat wij met Hoo<-er° hij stand zullen volbrengen hetgeen het Vaderland van ons wacht. Engeland. Londen 19 october. De United Service Gazette verzekertdat de Engelsche en Russische kabinetten zich vereenigd hebben om Denemarken en Sleeswijk-Holstein tot het sluiten van vrede op behoorlijke voorwaarden te dwin gen. Indien noodig, zou een eskader, uit stoomschepen en andere vaartuigen bestaande tusschen beiden treden. Het plan js gevormd om na den afloop der groote ten toonstelling van voorwerpen der Europesche nijverheid, al hier ook eene algemeene Europesche tentoonstelling van schil der-beeldhouw-en kunstwerken te houden. Het blad theExaminer maakt de volgende woordspeing, bewerende dat de middelen die eenmaal de groote Napo léon gebruikteom de sympathie der troepen te verwerven slechts eene enkele letter verschilden van die, welke thans daartoe door den president der republiek worden ge6ezigd de oom bood zijnen soldaten de aanlokkelijkheid van een veld slag (campaign)de neef biedt het leger het genot van Champagne Qchampaignj aan de oom schonk hun het ge noegen van den strijd battlej de neef dat van de flesch. (bottlc.j Brieven uit Athene, van 30 september, gewagen van nieuwe moeijelijkheden met Engeland. Eenige Engelsche schepen hadden zich na hunne lading ingenomen te hebben, niet aan de wettige formaliteiten willen onderwerpen waarop de autoriteiten hun het uitzeilen belet hebben en nu werd namens de Engelsche regering schadevergoeding voor ditjtijd- verlies gevorderd. De Overlandmail heeft tijdingen van het Vasteland van Indie tot 17 september overgebragt. Op het grondgebied van den Nizain bleef de kleine burgerkrijg aanhouden. In Oude waren de zaken voortdurend in een staat van verwar ring. De toestand van Punjaub was zeer gunstig, nadat|de oproerige bevolking ontwapend en tot hare gewone bezit^ heden teruggekeerd was. Sir C. Napier zou Simla den 5 november verlaten en de reis naar Engeland aannemen. Denkelijk zal het maken van spoorwegen tusschen Bornbay en Bengalen in november of december aangevangen worden. Het belangrijkst nieuws uit China, tot 24 augustusis dat onder het 59ste regement Engelsche troepen te Hong Kong eene groote srerfte heerschte. Sedert zijne aankomst in die kolonie had dat regement reeds negentig man meest aan koortsen verloren. Men zcide dat in de provinciën die aan Canton grenzen ernstige sporen van opstand ontdekt waren met het doel om de tegenwoordige Chineesch-Tartaarsché dynastie te doen vallen. Suitschland. Frankfort 19 october. De bijeenkomst in Bregensz schijnt reeds hare vruchten te dragen. Ontuid- delijk nadat de koning van Beijeren te Munchen was terug gekomen zijn, op bevel van den minister van oorlog, alle verlofgangers onder de wapens geroepen. Met opzigt tot de Keurhessische aangelegenheden ver keert men bij aanhoudendheid in de grootste onzekerheid. Aan geruchten ontbreekt het niet. Uit Wilhelmsbad wordt echter geschrevendat eene aftreding van het ministerie Has- senpflug de meest waarschijnlijke oplossingder Hessische kwestie blijft. Deze zoude ook reeds gevolgd zijn, indien de Oos- tenrijksche gezant den keurvorst hiervan niet terughielden denzelven van den Het hoog geregthof te Kassei heeft de in vrijheid stel ling van den heer Oetker hoofdredacteur der Nieuwe Courant van Hessen gevorderd. Het Oostenrijksch legerkorps in Bobemen onder de be velen van den aartshertog Albrechtbestaat thans uit 85,000 man der meest geoefende troepen van alle wapens. Een deel van het in het Vorarlbergsche gekantonneerde legerkorps zal denkelijk naar het Beneden-Innthal verlegd worden. Den 14 dezer is de keizer van Rusland te Warschau aangekomen. Graaf Orlojf bevindt zich in zijn gevolg. Den vorigen dag waren prins Frederik van Hessen de prins van Sleeswijk.-riolstein Sonderburg en prins Eugenius van Wur- tembery, generaal in Russische dienst, aldaar aangekomen. Vtalic. De ridder Pinelli is den 15 dezer te Turin gearriveerd. Het gerucht, nopens een uitstel van de opening van het Piemonteesche parlementis van allen grond ontbloot. Het Romeinsche dagblad IlCattolico meldt, dat mgr. Marongiu afgezette bisschop van Cagliarite Rome is aan gekomen en door den paus is ontvangen. Frankrijk. Parijs 19 october. Het onderwerp der gesprekken js heden een vertoog in het Napoleonnistische orgaan le Constitutionnelwaarin wordt beweerd, dat de generaal Changarniev zich niet van het Elysée-natiotial kan

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1