MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 127. Biügsdag 22 October. LÏEDERTAFEL CONCORDÏJ. ïs&m 23e0tu$ren en Qlbmiuiötrrttict». Woensdag den 23 October 1850. i5uinenlattb0cltc fijbtugcu. I5tiitenl<utb0cfre Sfijbittgcn. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van de belanghebbende Ingezetenen van dit Gewest, dat Zijne Majesteitnaar aanleiding van art. 55 der wet van den 4 Julij jl. (Scaatsblad no. 37)bij hoogst, deszelfs besluit van den 16 dezer, no. 8, heeft bepaald, dat de Stembriefjes tot benoeming van een Lid van de Pro vinciale Staten, op den 22 dezer 111a nid in te leveren in het Hoofd-Kiesdistrict Sluis, zullen geopend worden op Donder dag den vier-en-tvtintigsten daaraanvolgende. Middelburg, den 16 October 1850. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBÜRCH. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene circulaire van den Heer Staats raadCommissaris des Konings, van den 15 October 1850 A. no. 6572 iste afdeeling (Provinciaal Blad no. 140); Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat de Chefs van al de daarbij betrokken Korpsen door het Depar tement van Oorlog zijn gemagtigdom aan de Miliciens der ligting van 1847, die vergunning mogten vragen tot het aangaan van een Huwelijkde vereischte toestemming daar toe uit te reiken, onder bepaling nogtansdat de belang hebbende Manschappen casu quo vooraf hunne schuld op het Kleeding- en Reparatie-fonds aanzuiverenen voortsom ook aan zoodanige Miliciens welke buiten staat zijn aan deze voorwaarden te voldoen, die vergunning te verleenen mits hun onvermogen om hunne Schuld aan te zuiveren door een bewijs, afgegeven door de bevoegde Autoriteit, naar behooreii worde bekrachtigd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Octo ber 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. STRANDVONDERIJ. De regt'nebbenden op 27 VISCHNETTEN212 Vademen LIJN en 17 BOEITONNETJES gemerkt G. No. 6, ge- vischt 3?- mijl van den wal Z. Z. O. van Ostende kunnen zich ter reclame vervoegen bij den Opper-Strandvonder Be- westen-Schelde te Middelburg. MUZIEK- GEZEL S C HAP UIT KUNSTLIEFDE. Heeren Leden worden verwittigddat de Bijeenkomsten zullen aanvangen op Donderdag den 24 October 1850, ten 6\ ure precies. De Secretaris D. J. van der HORST SERLÉ Jz. MIDDELBURG, den 21 October. Bij Zr. Ms. besluit van den 12 dezer is aan den kapitein ter-zee, equipagemeester bij 's Rijks werf te Vlissingen H. van de Velde en aan den onder-equipagemeester aldaar J. Matthijsen eervol ontslag verleend uit de gemelde be trekking; en wel eerstgenoemde met den iaatsteu maart 1851, onder genot van het vroeger aan hem verleende pensioen en de laatstgemelde met den 31 december aanstaande, be houdens nader toe te kennen pensioen en wordt de kapi tein-luitenant-ter-zee titulair J. Lehman de Lehnsfeldequi pagemeester bij 's Rijks werf te Rotterdam met den 1 april 1851 als zoodanig overgeplaatst bij 's Rijks werf te Vlissingen. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer is de hofmeester bij het koninklijk instituut voor de marine J. C. Siegerist met den laatsten september jl. eervol uit zijne betrekking ontslagen onder toekenning van wachtgeld. Bij Zr. Ms. besluit van den 13 dezer is in zijne tegen woordige functien herbenoemd en bij continuatie aangesteld tot griffier bij het kantongeregt te Cortgene, de heer K. J. van den Bussche. Bij koninklijk besluit van den 6 dezer is aan mr. T. baron van Herzeele voormalig raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden een pensioen verleend van 3000 's jaars. Het Staatsblad no. 73 bevat een koninklijk besluit van 28 september jl-houdende vaststelling van een reglement, betreffende het hooger beroep aan den Hoogen Raad der Ne derlanden van de arresten in burgerlijke zaken, in eersten aanleg gewezen door het hooggeregtshof van Neder!.-Indie. Het Staatsblad no. 65 behelst een koninklijk besluit van den 15 dezerhoudende goedkeuring van een reglement van policie voor het Nederlandsche gedeelte van het kanaal van Luik naar Maastricht. Rotterdam 18 october. Directeuren der Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen hier ter stede gevestigdhebben besloten te doen uitreiken aan G. E. Balch, gezagvoerder van het Amerikaansche fregatschip Columbusde gouden medaille, en aan vier zijner matrozen, J. FaerfieldA. Philips, E. Gobb en IV. IJ. Smithieder» eene geldelijke belooning. Aan John HUI Abram voerende het Engelsche fregatschip Blanchmede de gouden medaille aan John O.vne en IV. Luke Hallzijne eerste en tweede stuurlieden ieder de groote zilveren medaille en aan John IVilsonmatroos, eene geldelijke belooning; benevens een getuigschrift, waarin hunne edele daden zijn vermeld, en wel allen voor verleende hulp in het redden der bemanning en passagiers van het op den 25 maart 11. op 28 gr. ZB. en 75 gr. OL. van Greenwich in een hevigen storm ont mastte en daarna op zijne tehuisreis van Moulmain gezonken Nederlandsch fregatschip Maduragevoerd geweest door kapitein P. D. Nap, hier ter stede behoorende zijnde door den eersten redder 14 personen in Mauritius en door den tweeden twee-en-twintig personen aan de kaap de Goede Hoop veilig aan wal gebragt. Als mede eene som van f 100 ter beschikking te stellen v£ii den heer G. J. Goekoop, te Goedereede om onder de redders der equipage van het aldaar op de kust gestrande kofschip Freundschaftkapitein C. IVichardsverdeeld te worden. Terwijl mede onder, steuning aan behoeftige weduwen van in zee omgekomene zeelieden uit het weldadig fonds van wijlen mejufvrouw Ida Maria de Raath is uitgereikt. Men is te Nijmegen niet vreemd aan het denkbeeld dat het aan de stedelijke regering aldaar eindelijk gelukken zalvan het gouvernement den noodigen bijstand te verwer ven tot den aanleg eener nieuwe havenwaaraan reeds vele jaren groote behoefte is gevoeld. Het ter sprake bren gen van dit belangrijk onderwerp in eene vorige bijeenkomst der Staten-Generaalmoet de belangstellende aandacht van den minister van binnenlandsche zaken bijzonder opgewekt en het uitzigt geopend hebben op eene aanzienlijke bijdrage van 's Rijks wege. Handel en scheepvaart in het algemeen zijn, zoowel als de welvaart dezer stadbij deze aangelegenheid grootelijks be trokken. (Se. P.j De provinciale geldleening voor de kanalisatie in Dren the, k 75,000, tegen 41 pet.is geheel volgeteekend. Van de Midden-Eems (Hanover) schrijft men het volgen de: Algemeen is hier de aandacht gevestigd op de Drentsche kanalisatie. Om die onderneming met kracht bij onze rege ring te ondersteunenheeft zich te Meppen een comité za- mengesteld uit leden der stedelijke regering en handelaren en heeft dat comité zijne werkzaamheden reeds begonnen. Onze regering heeft met den aanleg van den spoorweg loopende van Einden over LeerPapenborgMeppen en Lingen naar de Pruissische grenzen, een begin gemaakt, en zjjn thans te Leer een twaalftal ingenieurs met de voorbe reidende werkzaamheden bezig." Gisteren morgen is bewesten Vlissingenop het strand aangespoeld het lijk van den persoon genaamd D. den Hol landereen der twee ongelukkigen die, nu drie weken geleden hunnen dood in de golven moesten vinden. Oost-Endisclic Tijdingen. (per Landmail.) Javasche courant 31 julij. In den avond van den 11 julij is aan het zeestrand nabij Oedjong Damat (residentie Japara)op eene plank, half bewusteloos komen aandrijven een inlander, die voor het dis— tricts-hoofd van Japara verklaard heeft: dat hij genaamd is Mioencn behoord heeft tot de bemanning van eene praauw I'enljallang toe- behoorende aan den Chinees Zjik Ilouian te Batavia gevoerd wordende door den Chinees Lionq met welke hij eenige dagen ge leden van Batavia naar Samaraug vertrokken was. Onverwijld zijn door het bestuur te Japara pogingen aangewend om iets van het lot dezer opvarenden, wier getal, volgens opgave van den inlander Mioen, met inbegrip van den djoeragan een tiental bedroeg te vernemen; doch het is niet gelukt eenige sporen van deze ongelukkigen aan te treffen. Op 27 november van het afgeloopen jaar des morgens ten half vier ure en op den 20 februari) 11. des avonds ten elf ure heb ben uitbarstingen van den berg te Ternate plaats gehad welke door een geluid als van eenen donder en door slagen als van kanonscho ten werden aangekondigd. De uitbarsting van 27 november leverde een treffend schouwspel op, doordiende gloed der lava en de aanhoudende lichtstralen, wel ke uit de opstijgende rookkolom schoten den geheelen berg als het ware verlichtten. Door geene dezer eruptien is schade veroorzaakt. De laatste was vergezeld van eenen onbeduidenden ascbregen welke in eene oos telijke rigting in zee is gevallen. Dien heeft opgemerktdat het eenige dagen vóór do joDgste uit barsting aanhoudend eu zwaar geregend heeft. Op den 6 junij jl. is te Ternate eene aardbeving gevoeld wel ke ongeveer GO seconden heeft aangehouden en later door eenen zwaren schok gevolgd is. Gelukkig hebben deze aardschokken welke op vijftig Engelsche mijlen afstand van den wal in zee gevoeld zijn geene schade aau- gerigt. In den avond van 30 julij jl.omstreeks elf ure zijn ter hoofd plaats van de residentie Banjoemaas twee ligte schokken van aard- heving gevoeldwelke gelukkigerwijze geene schade schijnen te hebben aangerigt. Omtrent den ziektetoestand van Amboina wordt berigt dat de aldaar heerschende epidemie welken men zich vleide spoedig geheel te zien verdwijnen in den laatsten tijd op nieuw in hevig heid is toegenomen zoo zelfs dat zich thans weder in het militair hospitaal bevinden 204 lijders ongerekend een groot aantal ingeze tenen die voortdurend in eenen lijdenden toestand verkeeren. STATEW-GENEKAAE Vrijdag heeft eene commissie van leden der eerste kamer van de Staten-Generaal het door die kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonredebij de opening der te genwoordige zittingaan Z. M. den koning aangeboden. De koning heeft op het adres geantwoord Mijne Heeren! De gevoelens, welke in dit adres van de eerste kamer der Staten-Generaal zijn uitgedrukt, zijn i door mij raec welgevallen vernomen. Zij bevestigen het vertrouwen waarmede ik de tegenwoordige zitting heb ge opend. Ik verzoek u, Mijne heeren, dar kamer mijnen dank te betuigen voor de aangebodene hulde van haren eerbied en gehechtheid." tweede kamer. Zitting van 17 october. In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap» ten geleide van een ontwerp van wetter nadere voorzie* ning tot het verder voortzetten der werken tot droogmaking van het Haarlemmermeer. Drukken, ronddeelen en verzen ding naar de afdeelingen. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de ka mer toegezonden een afschrift der overeenkomst tusscheu Ne derland en Beigiebetreffende het kanaal van Luik naar Maastricht. Drukkenronddeelen en verzending naar eene commissie van vijf leden tot het doen van rapport. Tot leden dier commissie worden door den voorzitter benoemd de heeren Boreel, Sloet tot Olthuisvan Zuijlen van Nje- veltTaets van Amerongen en de Lom de Berg. Daarna zijn de beraadslagingen over het ontwerp-adres voortgezet en ten einde gebragt. Het is aangenomen mee 53 tegen 7 stemmen; waarna de vergadering is gescheiden. Tegen hebben gestemd de heerenvan der VeenGroen van PrinstererBoreelBaud, MackayvanDamvanIsse.lt en Hofman. In het hoofd-k:esdistriét Leeuwarden is den 16 dezer als lid van de tweede kamer der Staten-Generaal verkozen de heer mr. A. Tpey officier bij de arrondissements-regebank te Leeuwarden. De afdeelingen hebben zaturdag een aanvang gemaakt met hec onderzoek van eenige ontwerpen van wet, die aan hare overwegingen zijn onderworpen. Z. M. de koning zou zaturdag, ten half vijf ure de commissie van de tweede kamer der Staten-Generaal ont vangen die beiast is met het aanbieden van het adresin antwoord op de troonrede. Engeland. Londen 16 october. De partij der be scherming verheugt zich, uit een in de dagbladen geplaatsten brief van lord Stanley bemerkt te hebben, dat hij, de groote verdediger hunner zaak haar niet verlaten heefthetwelk door sommigen uit eene aanspraak onlangs door hem in de vergadering der maatschappij van landbouw te Bury ge houden vermoed was. Bij hec vertrek der koningin uit Balmoral heeft het landvolk volgens nationale gewoonteop een der hoogste bergen een vreugdevuur ontstoken uit 500 ledige teertonnen, 30 ton kolen en zware boomen waardoor een gloed werd te weeg gebragt die uren ver den horizon verlichtte. Hier zullen verscheidene personen roti wteekens dragen wegens het overlijden der koningin van Belgie. De emigratie uit Ierland naar Amerika duurt voorr. In onderscheidene oorden van Ierland heerscht de veeziekte in zorgwekkende mate. De hertogin van Orleans is alhier terug. Denemarken. Koppenhagen 14 october. Van wege het zich alhier opgerigc hebbende comitétot ondersteu ning der inwoners van Friedric'nstad is naar die ongeluk kige, door hare vrienden de Holsteiners platgeschoten stad bereids eene som van 6000 daalders overgezonden. Bij het Deensche leger zijn meer dan 600 decoratien uitgedeeld, alsmede eenige decoratieu der St. Anna-orde, door Z. M. den keizer van Rusland ter beschikking vau den koning van Denemarken gesteld ten einde daarmede te verderen hen die zich op 24 en 25 julij het dapperst ge droegen. ISüSïtseïuüaml. Berlijn 17 october. De Staats Anzeiger heeft eindelijk den sluijer opgeheven die nog over de unie hingdoor de mededeeling van het protocol der laatste zit ting van het provisionele vorsten collegie. De hoofdinhoud van dit document is de volgendehet verbond van 26 mei en deszelfs organen blijven bestaan de verbondene regerin gen verbinden zich tot eene gemeenschappelijke politiek namelijk met betrekking tot de vorming van den grooreren bond; en tot wederkeerige hulpverleening; de unie-consti tutie is voor liet tegenwoordige onuitvoerbaar en het parle ment onnoodig weshalve zij tot later tijd blijven uitgesteld. Het is blijkbaardat deze besluiten van overwegenden invloed zuilen zijn op de vereffening van de geschillen met Oostenrijk en in Keurhessen. Van alle zijden ontvangt men reeds berigten over eene aanstaande toenadering tusschen Oostenrijk en Pruissen eerstgenoemd rijk moet geneigd zijn om in vrije conferentien te bewilligen Pruissen daarentegen 0111 met Oostenrijk de zaken in Keurhessen te regelen. Be vorens zal getracht worden deze laatste kwestie tot een einde te brengen door eene wijziging in liet ministerie en reeds is 'eene lijst van kandidaten in omloop. Er rukken voortdurend meerdere troepen-corpsen naar de grenzen op. Frankfort 17 october. De zamenkomst van den keizer van Oostenrijk en de koningen van Beijeren en Wurtemberg te Bregenz wordt in goed onderrigte kringen als eene ge beurtenis van het hoogste gewigt beschouwd. In de bij deze gelegenheid gehoudene conferentien tusschen de minister presidenten von Schwarzenberg roti der IJford ten eu roti

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1