MIDDILBURRSCIIE C O U R A IV T. W. 126. Zaturdag lQJOctobcr. <x* - STATEN-GENERAAL ïïcötuccu cit !3tbmini$tatien. isimiculattbsïcltc ^ijbingen. öuitcnlaubedtc {Eijbitigeu. BENOEMING WIJK- EIS BUURT MEESTERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat, ter aan vulling van de vacaturen, ontstaan in het Collegie van Wijk meesters door het aan de Heeren L. A. van den Abeele en A. Vos verleend eervol ontslag door Hun Edel Achtbare tot Wijkmeester van de Wijk I2 is benoemd de Heer Hngh Adriaan Fraserwonende op den KinderdijkP. no. 94 en in diens plaatstot Buurtmeester van genoemde Wijk de Heer Izaak van den Abeelewonende op de Nieinveha- venI. 110. 108; terwijl tot Buurtmeester van Wijk A. is benoemd de Heer Jan Timmerman van der Quastwonende in den Langendelft, A. 110. 101. Burgemeester en Wethouders willen een iegelijk bij deze hebben uitgenoodigdom gemelde Wijk- en Buurtmeesters in hunne betrekkingen te erkennen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den t4 0cto- ber 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Htm Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. MA NB E S TE DIS G. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE over de GE VANGENISSEN te Middelburg, zal, op Dingsdag den 22 October 1850, ten 10 ure precies, in hare gewone Verga- derkamer, onder nadere goedkeuring, openlijk aanbesteden, de levering der onderscheidene Artikelenbestaande in Ro<r°enen Tarwen-BroodAardappelen, Rund- en Kalfs- VleeschRund VetBoter, Schenkel- Vleesch Gort, Rijst, Gele en Groene Erwten Groenten ZoutPéper A-zijn Raap- en Patent-Olie, Kaarsen, Groene Zeep Koffij Cichorei Zoete- en Karnemelk Stroo Steenkolen Turf en Houtbenoodigd voor het onderhoud der gezonde en zieke Gevangenen, gedurende het jaar 1851, in het Burgerlijken Militaire Huis van Verzekering aldaar- liggende de con ditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYSVt. SLEGT Secretaris. V ERE ENIG ING tot bevordering «Ier TwostkwnsÉ. BESTUURDEREN der Vereeniging tot Bevordering der Toonkunst berigten bij deze, dat met primo November aan staande een nieuwe Cursus op de Zang- en Muzijkschool za! worden geopend, en noodigen diegenen uit, welke ge negen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit onder wijs te doen deelnemen, zich dienaangaande vóór het einde dezer maand bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Middelburg, den 18 October 1850. G. de BRUYNE Secretaris. MIDDELBURGden 18 October. De heer II. J. Meijer, in Groningen tot lid van de eerste kamer der Staten-Generaal benoemd heeft voor die betrekking bedankt. Bij koninklijk besluit van den 11 october jl. is tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de heer .7. .7. A. Iseghem Nederlandsch consul te Ostende. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden vertrekt aan staanden zondag naar Luxemburg vergezeld van hoogstdes- zelfs adjudanten en Zr. Ms. adjudant in Luxemburgsche dienst, den heer van Heemskerk, met talrijk gevolg. Aan het Nieuwe diep loopt het geruchtdat te gelijk met de korvet sumatra die Z. Exc. den gouverneur- generaal van Neêrlands Indie, mr. Brucenaar Batavia zal overbrengen twee andere oorlogsvaartuigen op den 24 dezer maand derwaarts zullen vertrekken, waarop, behalve ver schillende personen, tot het gevolg van den gouverneur- generaal behoorende, ook zullen worden ingescheept elf officieren van gezondheid voor de dienst van het leger in O. I. bestemd. Niet alleen het aannemen van regements-kinderen is voorloopig gestaakt, maar ook het aannemen van vrijwilli gers beneden de 18 jaren, en dit wel tot 15 januarij 1851. Zulks wordt in verband gebragt met het voornemen dat, op voorstel van de commissie van defensie bij het departement van oorlog zou bestaan tot het oprigten van een pupillen- of instructie-bataillonop den voet zoo als die in Oostenrijk en Pruissen gevonden wordenen waaruit de bekwaamste en geschiktste officieren en onder-officieren getrokken worden De Dordrechtsche Courant zegt, dat zich ook in die stad onder het oppertoezigt der hoofden van het stedelijk bestuur en van andere aanzienlijke ingezetenen eene maat schappij gevormd heeftten doel hebbende de daarstelling eener geregelde stoomvaart op Noord-Amerika. Utrecht 16 october. I11 eene vergadering van studenten eergisteren alhier gehouden, 0111 te beraadslagen over de voorgenomen maskeradeheeft men zich bijna eenparig ver- eenigd met het plan om een optogt te houden, waarin eenige der beroemdste mannen uit de vaderlandsche geschiedenis tot ÏÓ72 met hunne omgeving, zouden voorkomen. In dien togt zouden, volgens het plan, de vroegste tijden worden voorgesteld door Claudius Civilusde invoering van het Christendom door Radboud, de kruistogten door gtnaïWil lem I, het middeneeuwsch hofleven door graaf Floris V, het middeneeuwsch volksleven door de rederijkers, de tijd van verdrukking door Vargasde vestiging der onafhanke lijkheid door eene allegorische verbeeldingder unie van Utrecht eindelijk Hollands grootheid door Willem IIIals aanstaand stadhouder. Men meldt uit Luxemburgdat in het naburige Echter- nach eene bende boosdoeners den schrik verspreiden. Die booswichten allen vreemdelingen hebben de militaire kas die gelukkiglijk slechts weinig bevatte, geplunderd. Zij heb ben in hét huis van den majoor de Sturler willen dringen doch de schildwacht aan de deur de bajonet geveld hebbende, hebben zij zich op den ongelukkigen soldaat geworpen en hem eenige dolksteken toegebragt, aan welker gevolgen hij den volgenden dag is bezweken. Op het daardoor ontstane gerucht, werd door den huisbediende des majoors een venster geopend en de boosdoeners namen de vlugt met achterlating vau eenigen buit. Mevrouw de Sturler van den schrik bijna krankzinnig geworden, heeft de wijk genomen bij eene vrien din op een half uur afstands van Echternach. QHandelsbl.j eerste kamer. Zitting van 15 october. Wordt besloten tot de toelating van den heer Tonckens nadatnamens de commissie tot onderzoek van de geloofs brieven over diens geloofsbrieven door den heer Philipse nader rapport was uitgebragc. De vergadering 'neefc het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede onveranderd vastgesteld. Het za! Z. M. den koning worden aangeboden don- eene commissie bestaande uit den voorzitter, de leden die de commissie voor het ont werpen hebben uitgemaakt en de heeren van Meurt en de Sitter. Op voorstel van den heer van Wessem is door de verga dering besloten dat in de eerstvolgende bijeenkomst in over weging genomen zal worden de vraag of tot de nieuwe keuze van een griffier en tot eene herziening van het regle ment van orde moet worden overgegaan. tweede kamer. Zitting vat15 october. Is ingekomen eene missive van den heer Backer daarbij zijn ontslag nemende als lid der kamer, uit hoofde van zijne be noemingtot commissaris des konings in de provincie Overijssel. Door de afdeelingen zijn tot leden der commissie voor het voorstel tot herziening van het reglement van orde verkozen de heeren Meeusen, Heemskerk WintgensGodefroi en Poort man. Zitting van den 16 october. Zijn ingekomen de navolgende wets-ontwerpen als r een ont werp van wet tot vaststelling van het regt van registratie op de brieven van naturalisatieeen ontwerp van wet tot toekenning van pensioen aan drie leden van de voormalige eerste kamer der Staten-Generaal een ontwerp van wet tot afschaffing der leges enz. in zake van de in- en uitgaande regten en accijnsen een ontwerp vau wet betrekkelijk de helling der grondbelasting in het hertogdom Limburgeen ontwerp van wet tot wijziging der wet van 9 mei 1846,09 de burgerlijke pensioenen een ontwerp van wet tot het doen eener overschrijving op de begrooting van liet pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over 1850, en een ontwerp van wet tot vaststelling eener afzonderlijke begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 1851. De kamer heeft een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het ontwerp van adres van antwoord op de troonrede hetwelk den vorigen dag door de commissie nader was vast gesteld. Nadat de algemeeue strekking van het ontwerp was goedgekeurd, zijn de vier eerste paragraphen onveranderd aangenomen en werd de verdere beraadslaging op den vol genden dag (17 oct.) bepaald. [Wij zullen dit adres, wanneer het finaal is aangenomen, mededeelen.j Ruitschland. Weenen 12 october. De keizer zal zich waarschijnlijk van Bregenz naar Lombardije begeven om dit gedeelte des rijks te bezigtigen en de Italiaansche armee in oogenschouw te nemen. Men denkt dat de keizerin-moeder den aanstaanden winter hier zal doorbrengen. Frankfort 14. october. De tijding, dat de keurvorst van Hessen had besloten om zich aan het hoog bewind te ont trekken is niet bevestigd. Heden morgen, meldt het offi ciële dagblad van Kasseihetwelk hier ter stede gedrukt wordt, dat het deswegens uitgestrooide gerucht allezins on gegrond is. Hamburg 12 october. Men meldt uit Holsteindar de Denen zich nog bij voortduring in Friedrichstadt versterken, en hunne positieindien ook al de overstroomingenbij felle vorst, geen nut meer zouden kunnen aanbrengen, van nieuwe werken van verdediging voorzien. Keulen 15 october. De prins van Pruissen is in Berlijn aangekomen. De Pruissische troepen welke het observatie-corps van Kreuznach uitmaaktenhebben bevel bekomen 0111 naar Wetzlar op te rukken ten einde de aldaar vereenigde troepen Prniet te versterken.'*"Pruissen onderhoudt alzoo vier observatie korpsen als: een in Mecklenburg, een bij Wetzlar, een bij Paderborn én een bij Erfurten daarenboven nog een be- zettings-leger in Baden. Den 2 was in Kassei alles nog in den vorigen toe stand. De generaal Haynau heeft verklaard, den officieren, die hun ontslag hadden verlangd nog eenigen tijd te willen laten om zich te bedenken. Tot den 12 had bij nog geene maatregelen van bedwang verordend. Twee divisien Oostenrijkers zijn gereed, om, des ge vorderd te kunnen marcheren eene van het 3de korps in Bohemer; en eene van het 4de in Tyrolte zameu uitmakende 22 bataillons26 eskadrons, met vier batterijen veld-artil- Ierie en twee batterijen rijdende artillerie. Stalle. Eene telegrafische depêche uit Romevan 10 dezer, zegt dat de buitengewone gezant van Piemont, ridder Pinellizijne paspoorten verlangd heeftnaardien het Roomsche Jiof ten opzigte der geschillen met Piemont voor waarden gesteld had met welke hij zich niet kon vereenfgen. Men verzekert dac van wege het pauselijke kabinet aan de Piemontesche regering op nieuw een protest gerigt is te gen de maatregelen welke ten opzigte van de aartsbisschop pen van Turin en Cagliari genomen zijn. Spanje. Madridsche dagbladen waarschuwen tegen de geruchtente Londen en elderswegens de voornemens der Spaansche regering ten opzigte van de regeling der buitenlandsche schuld verspreid. De minister van financie heeft in deze zaak nog niets gedaan dan het onrwerp aan de junta mede te deelen ten einde deze het met volkomene vrijheid beoordeele, en de regering is ten eenemalen vreemd aan hetgeen de voorzitter der junta aan deze heeft voorge slagen even als aan alles wat de Engelsche houders in hun ne bijeenkomst van 28 augustus behandeld hebben. Teil gevolge van geruchten wegens nieuwe hofkabalen heeft de hertog van Valencia zijn ontslag aan de koningin van Spanje aangeboden maar het is hem terstond gewei gerd en de koning-gemaal heeft dien staatsman de meest geruststellende verzekeringen gegeven. Het ministerie wordt dus niet gewijzigd. Jt rankri jk. Parijs 14 october. Volgens de Patrie heeft de generaal Roguet van zijne kandidatuur in het Noor der-departement afstand gedaan ten gunste van generaal de la Hitte, den minister van buitenlandsche zaken. Het Bulletin de Paris zegtdac de heer de Persigny onverwachts naar Berlijn vertrok ten einde van raad te dienen als het tusschen Pruissen eu Oostenrijk tot een oorlog kwam. Oostenrijk toch huldigt thans principesdie niet met die van Frankrijk sympatiseren en daarom behooren zich, volgens bet Bulletin de Paristegen Oostenrijk te vereenigen Frankrijk, Engeland, SardiniëSpanje en eenige liberale rijken van Duitschland. De wijnoogst valt hier te lande beter uit dan men vermoedde. Het Journal des Débatsover de onrustige bewegingen onzes tijds sprekende, zegt, dat in Engeland de rust steeds bewaard bleef, omdat de wet daar meer eene morele dan materiele kracht heeft. En toch, merkt het Journal aan is die morele kracht in de jongste jaren ondermijnd. Ge tuige de beruchte chartistische demonstratietoen Londen wemelde van soldaten en al de voornaamste publieke ge bouwen door artillerie werden beschermd. De hertog van Wellington zeide bij die gelegenheid met zekeren weemoed Zoo ver is het reeds gekomen dat de wet een voorwerp van verachting wordtWeldra zal er geene andere autoriteit zijn, dan de physieke kracht. In 1831 Was Bristol buiten gewoon oproerig, maar één kolonel met een escadron dra gonders bewaarde de stad en hoe was het te Lyon Daar heerscht ordeuoor de tegenwoordigheid van een maarschalk met 56,000 man. Zoo sterk was in Bristol de wet! En wat is er thans te Londen van dien eerbied geworden? Men moet er 200,000 burgers wapenen en duizende soldaten oproepen om de rust te bewaren. De geruchten van den dag houden in dat de presi dent te rade is geworden om pogingen aan te wenden ten einde zich op de eene of andere wijze met de meerderheid der permanente commissie te verstaan en daardoor weder eene, ofschoon dan ook geringe meerderheid in de wetge vende vergadering te erlangen welke gezind is om aan zijn bewind de vereischte ondersteuning te verieenen. De heeren Thiers en Molé hebben hunne opwachting bij den president gemaakt, even als de voorzitter der wetge vende vergadering de heer Dupin. De laatstgenoemde is voor een korten tijd naar zijn landgoed in het departement van de Nièvre vertrokken. Parijs 15 october. Hetgeen op het Elysée omgaat en be sloten schijnt te zijn wordt op verschillende wijze verhaald en het wordt moeijelijk de ware oogmerken van den presi dent en zijne raadslieden te doorgronden. Uit de bladen die men als organen van het Elysée moet beschouwen ont dekt men dan eens aanval en terugtrekkendan weder ver metelheid en weifeling. Een artikel uit le Constitutionel in den Moniteur overgenomenwaarin een hevige berisping van de handeling der permanente commissie voorkomt heeft veel opmerking veroorzaakt. Voor het oogenblik schijnt men besloten te hebben om van alle verdere wapenschouwingen en manifestatien af te zien en het genootschap Dix-Décembre te ontbinden. De presi dent en de generaal Changarnier zijn naar allen schijn een stemmig, maar de minister van oorloggeneraal d'Hautpoul

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1