MIDDELBURGSCHI COURANT. W N°. 125. Donderdag 17 October. 185#ÏJ x 25c sturen cu 2lbtmtusU*<ttien. PROTIÜCI E Z E ELASD, AANBESTEDING. iSutttculatibschc &ijbn?gcu. BuiicisiUubscïtc STijbingcti. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCI1E ZAKEN. Op Donderdag den 24 October des jaars 1850, des voor middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland of, bij deszelfs afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaatin de Provincie Zeeland aan het lokaal van het Provinciaal Bestuurte Middelburg worden aanbesteed Het maken van 400 El lengte STAKET* het hers'ellen van een PAALHOOFD, en het bestorten van een gedeelte van den Onderzeeschen OEVER met Viivoord- scite Steen aan den Jong - B reskens - Polder* Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek der bovengemelde aanbesteding zalboven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur te Middel burg ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informa tici! te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Caland, te Middelburg, en bij den Aspirant-Ingenieur N. T. Michaëlis te Breskens. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. WAARDE STADGENOOTEN I Overtuigd van uwe belangstelling in het lot uwer verarmde Medeburgers, en uwe zucht om mede te werken aan de on dersteuning en leniging van derzelver kommervollen toestand, hebben wij ons wederom vereenigd met het doel0111 met de voorbereidende werkzaamheden voor de uitdeeling van gezonde en voedzame Spijs aan Armen en Minvermogenden, gedurenden den aanstaanden Winterons onledig re houden hopende, even als in vorige jaren op uwe ruime deelneming. Wij achten het overbodig hier ter plaatse de doelmatig heid en het nut derSpijs-Uitdeeling te betoogen en de toe nemende behoefte aan dezelve te vermelden vermits uwe bekendheid met dezelve ons steeds door uwe milde bijdra gen is gebleken; daarom zullen wij de vrijheid nemen, I11- schrijvings-Biljetten tot deelnemingals naar gewoonte, rond te zenden, en de Kaarten, in de week vóór de eerste Uit deeling, aan de Inteekenaren toe te zenden. Middelburg, den 8 October 1850. De Commissie van Spijsuitdeeling aan Min vermogenden te Middelburg, h. du buisson becius Voorzitter. S. DE WIND. S. BOMME. j. van reigersberg versluys Secretaris. a. j. van den broecke Thesaurier. P. N. SCHORER. D. M. VAN DUSSELDORP DE SUPERYILLE. A. W. SNOUCK HURGRONJE. MIDDELBURG, den 16 October. Bij besluit van den 13 dezer heeft Z. M. goedgevonden: 1. aan mr. G. .7. Brucebenoemd gouverneur-generaal over Nederlandsch Indieeervol ontslag te verleenen als commis saris des konings in de provincie Overijssel2. in diens plaats tot laatstgemelde betrekking te benoemen jhr. mr. C. Backer lid van de tweede kamer der Staten-Generaal. Bij besluit van diezelfde dagteekening beeft Z. M. aan inr. S. van der Swalme op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der stad Vlissingen. Bij Zr. Ms. besluiten van den 8 en 9 dezer zijn benoemd: tot regter-plaatsvervanger in de arrondissements-regtbank te Goes mr. C. de TVitt Hamer advokaat aldaar; tot kanton- regter te Tholen mr.P. van der Biltadvokaat te Goes. Naar men verneemt is thans in gereedheid 0111 wel dra aan den raad van state te worden onderworpen, de voor- dragt van wet betrekkelijk de nieuwe regterlijke organisatie. Men schrijft uit Axel 11 october Heden zijn door het kies-collegie tot leden van den stedelijken raad benoemd de heeren H. J. van den Berge en A. Markusse Naar men verneemt, zijn 19 werklieden, en wel 15 scheepstimmerlieden en 4 smeden van de landswerf aan den Helder op de werf te Vlissingen overgeplaatsten gisteren met de rijks-stoomboot Ardjoeno derwaarts vertrokken. Min dere werkzaamheden teil gevolge van de herstellingen die aan den Helder aan het droog dok moeten gedaan worden zouden deze verplaatsing noodzakelijk hebben gemaakt. Uit Rotterdam wordt gemeld n Met groot genoegen vernemen wij, dat het onlangs ont worpen plan tot daarstelling van eene geregelde stoomvaart tusschen Rotterdam en Nevv-York grooten bijval bij onze stadgenooten vindt, en dat reeds voor een belangrijk deel der vereischte som, die een millioen guldens bedraagt, is geteekend. Te regt hoopt men dat het onder gegoede ingezetenen van verschillende standen verdere deelneming vinden zalen dat zij het voorbeeld van leden der stedelijke regering en andere aanzienlijken, die een ruim aandeel in deze onderneming genomen hebben zullen volgen. Door haar toch kan voor land en stad eene ruime bron van welvaart en bedrijvigheid geopend worden." In de Indiër leest men Volgens partik 11Iïere berigten zijn de onlusten op Banks nog op verre 11a niet gedempt. De invloed van den muiteling Amir schijnt eer toe dan af te nemen. De resident van Banka is met de stoombootdie de Europesche brievenmaal in julij 11. te Batavia bragtaldaar aangekomen, naar men zegtom met den gouverneur-generaal maatregelen te beramen ten einde krachtdadiger den opstand te dempen. Op het hoofd van Amir is een prijs gesteld van 1000 Sp. matten en op die van de voornaainsten zijner volgelingen een prijs van 100. Sp. matten." S-rAU'Eai-CEWEESAAÏa. eerste kamer. Zitting van 9 october. Do geloofsbrieven der afgevaardigden onderzocht en in voldoende orde bevonden zijnde, zijn de leden die dezelve hadden ingeleverd in deze zitting der eerste kamer toegelaten. Alleen ten aanzien van den in Groningen verkozen heer Tolte kens heeft men het nemen van een besluit uitgesteld omdat niet was overgelegd de provinciale lijst der hoogst belasten. Ais voorzitters der afdeeiingen zijn verkozen de heeren van Meurs Jordens van Beek Vollenhoven en Philipse als onder-voorzitters de heeren van der Lek de Clercqvan SwiuderenBoxman en Borskials ledenbelast met het opmaken van een adres van antwoord de heeren van der Lek de Clercq Jordens van Nispen en de Branw. Zitting van den 10 october. De discussien hebben plaats gehad over de toelating der in de provincie Noordbrabant benoemde leden. Na eene korte beraadslaging, waaraan de minister van binnenlandsche zaken heeft deelgenomen zijn de heeren van der Beken Pasteel, van Sasse van Tsselt en van den Dries met alge- meene (27) stemmen en de heeren Verheij van dén Bogaard en de Bruijnmet 24 tegen 3 stemmen als leden der verga dering toegelaten. Tegen de toelating dezer beide laatste heeren hebben ge stemd de heeren van Andringa de Kempenaervan Eijsinga en van Foreest. Zitting van den 12 october. De commissiebelast met het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede heeft haar ontwerp ter tafel gebragt, hetwelk naar de afdeeiingen is verzonden geworden. Tot leden voor de commissie voor de verzoekschriften zijn benoemd de heeren van Rhemen van Rhemenshuizen van IVessem van Beeck Vollenhoven van Eysinga en Bec - renbroek. Zitting van 14 october. Door de daartoe benoemde commissie wordt ter tafel ge- bragthet ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Daarin komen de volgende zinsneden voor Van groot gewigt achten wij Uwer Majesteits toezeg ging, dat verscheidene voordragten, uit de grondwet voort- vloeijendeons eerlang zullen worden aangeboden te meer daar die grondwet omtrent sommige vroegere aanbieding verlangde. Tevens mogen wij voor Uwe Majesteit den eer biedigen wensch niet verbergen dat ook het ontwerp van wet op het onderwijs daarbij niet achterblijve. liet geopend uitzigt op het verdwijnen van het tekort eens vroegeren dienstjaars, door het ruim vloeijen van de bronnen van inkomstengevoegd bij een spaarzaam beheer moet hoog gewaardeerd worden. Dit laatste mag zelfs bij guustigen toestand der geldmiddelen, niet uit het oog wor den verloren. De ontwerpen tot verbetering van het belastingstelsel en de zoo dringend noodzakelijke ter uitvoering van art. 122 en 176 der grondweczullen wij met aandacht overwegen." De beraadslaging over dat ontwerp werd bepaald op den volgenden dag. In dezelfde zitting zijn verkozen tot leden der commissie voor de huishoudelijke zaken der kamer de heeren Philipse en de Brauiv. Tot leden die deel zullen uitmaken van de gemengde com missie uit de beide kamers voor de openbaarmaking van het verhandelde in de kamers, zijn verkozen de heeren Phi lipse, de Brauw en van Pallandtnadat door de vergade ring bepaald was, dat het voor den duur der vorige zitting vastgestelde reglement van orde provisioneel van kracht zou blijven. tweede kamer. Zitting van 14 october. In deze zitting heeft de minister van financien de begroo- tingswetten over 1851 ingediend, en bij die gelegenheid eene uitvoerige aanspraak gehouden. De commissie, in wier handen bij eene vorige zitting zijn gesteld de geloofsbrieven van den heer ZE. baron Mackay heeft daaromtrent verslag uitgebragten geconcludeerd om dien heer als lid der vergadering toe te laten. De heer Mac kay heeft daarop in handen des voorzitters de bij de grond wet gevorderde eeden afgelegd en onmiddellijk zitting ge nomen. De heer Backer heeft, bij eene missive van 13 october berigtdat hij ten gevolge van na zijne benoeming als lid voor de commissie voor het ontwerpen V3ii een antwoord op de troonrede plaats gehad hebbende omstandigheden zich verpligt heeft geacht zijn ontslag uit die commissie te ne men Dien ten gevolge is de afdeeling, waartoe de heer Backer behoorttot de benoeming van een nieuw lid voor die commissie overgegaan en is daartoe benoemd de heer Lotsy. Onder de in deze vergadering ingekomen stukken komen voor dertien wets-ontwerpen strekkende tot het verleenen der hoedanigheid van Nederlander aan de heeren P. C. Vos- winkel Dorsselen te Utrecht, p\ IV. von IVattenwijl te Ley- den IVA. J. 1'VuIfingh te 's Hertogenbosch C. G. IVe- gelin te Nijmegen J. Sichel van Meerdervoort te Amster dam C. A. Bresser te Nijmegen E. Sillem te Amsterdam, 17. Klugkist Hesse te Kollum Th. G. Th. V. baron de Con stant Rebecque te 's Gravenhagemr. C. F. J. baron de Constant Rebecque te 's Gravenhage TV. baron de Constant Re becque te 's Gravenhage, F. A. IV. Miquel te Amsterdam en E. F. Dinaux te Delft. Naar aanleiding van een voorstel van den heer IVintgens heeft de kamer met 34 tegen 6 steramen beslist, dat het re glement van orde der kamer aan eene herziening zal worden onderworpen, en dat te dien einde door de afdeeiingen eene commissie zal worden benoemd. De commissie, in wier handen gesteld zijn geweest de ge loofsbrieven van den heer de Poorter, heeft verslag uitge bragt omtrent nader bij haar ontvangen stukken en tot toe lating van dien heer ais lid der vergadering geadviseerd, met. welk voorstel de vergadering zich heeft vereenigd. De commissie voor het ontwerpen van een adres van ant woord op de troonrede heeft haar ontwerp ter tafel gebragt, hetwelk naar de afdeeiingen is verzonden ten einde aldaar te worden onderzocht. Eügcland. Londen 12 october. De koningin, prins Albert en hunne vier oudste kinderen zijn gisteren avond uit Schotland in deze hoofdstad teruggekeerden hebben zich nog heden naar Osborne op het eiland Wïghtbege ven. De openbare inkomsten hebben gedurende het den 10 dezer geëindigd trimestre 289,008 ponden sterling minder dan in de drie zelfde maanden van het vorige jaar opgeleverd. Over het geheeie jaar is de opbrengst 645,475 ponden sterling meer. De grootste vermindering wordt in de hoofd stukken accijnsen en zegelregt waargenomen. Ook de uitkomst van het hoofdstuk in- en uitgaande regten is niet voordeelig. De tegenstanders van den vrijen handel laten niet na hierin slechte voorteekenen te zoeken. lïnitscliland. Berlijn 12 october. Het reeds me degedeelde gerucht eener zamen werking van Pruissen en Oos tenrijk in Hessen, wint meer en meer veld en is geenszins in tegenspraak met de groote toerustingen, die van weerszijden gemaakt worden. Welke bestemming de naar de provincie Saksen gedirigeerde troepen eigenlijk hebben, laat zich voor alsnog niet met zekerheid bepalen. Er moeten dezer dagen uit Weencn voorstellen tot eene overeenkomst in de Hessi- sclie questie aangekomen zijn die daarop neerkomendat Oostenrijk en Pruissen gemeenschappelijk in het keurvorsten dom intervenieren de orde aldaar herstellen en het geschil tusschen de regering en de stenden vereffenen zullen. Indien eene schikking tot stand mogt komen dan zou de bestem ming van het geconcentreerde corps eene geheel andere zijn dan het tot dusverre den schijn had. 13 october. Heden werd hier verzekerd dat de keurvorst van Hessen van de regering afstand heeft gedaan. De in de Russische diplomatie doorgaans goed onder- rigte Neue Pr. Zeit. deelt mede, dat Rusland op het punt staat de bondsvergadering te Frankfort te erkennen. Frankfort 12 october. De koning van Wurtemberg is eer gisteren uit Stuttgart vertrokken om te Bregenz bij den kei zer van Oostenrijk een bezoak afteleggen. Onder het gevolg van Z. M. bevindt zich de minister van buitenlandsche za ken en algemeen schrijft men aan deze reis een belangrijk staatkundig doe! toe. Italië. De graaf Catnille de Cavour. is lid van het kabinet van Ttirin geworden. Deze staatsman wordt beschre ven als een der uitstekendste en achtingwaardigste personen in Piemout, in wien de regering een steun voor de consti tutionele instellingen denkt te vinden. Men verneemt, dat het gemeente-bestuur der stadLivorno door de Toskaansche regering geheel opgeheven is, en voor eene militaire autoriteit plaats zal maken welke geheel Oos- tenrijksch zal zijn aangezien liet garnizoen in die stad voor taan uitsluitend uit Oostenrijksclie troepen bestaan zal. Men kan alzoo zeggen dat Livorno geheel aan Oostenrijk is afgestaan. De paus hield op 3 october een tweede consistorie, doch ook toen zonder toespraak. Men zegt dat even vóór die vergadering de verbanning der bisschoppen van Turiu en Cagliari te Rome bekend werd en deze tijding aan de voor genomen aanspraak des pausen eene aanmerkelijke wijziging behoorde toe te brengen. Frankrijk. Parijs 12 october. De permanente com missie der wetgevende vergadering hield 11a de revue eene buitengewone zitting, die zeer kalm was, wijl alle leden de strekking ook van dit jongste militaire schouwspel af keurden. Het Elysée trekt zich echter dit oordeel niet sterk aan. De commissie benoemde in de bewuste zitting op giste ren eene sub-commissie van 5 leden en belastte haar met de taak, om een rapport op te stellen, dat de houding van het Elysée ten aanzien der revue's in een ongunstig dag-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1