MIDDELRURGSCHE COURANT. vlk W. 123. Zaturda 12 October. 33cöturcn ci\ 3bminis(t*ratien. öimtGttïattböchc ÊEijbitigcu. iSuitenïanb^chc (Tijbiugct». <r O OPRIGTING FABRIEK. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG ontvangen hebbende een Request van IVillem Pieter van de Kamerhoudende verzoek om in zijn Huis, Wijk I. No. 10, Kadastraal bekend Sectie C. No. 770 een Stoomketel te plaatsen tot het vervaardigen van Camphine. Brengen het bovenstaand verzoek ter kennis der Ingezete nenonder mededeeling datnaar aanleiding van het Konink lijk besluit van den 31 Januarij 1824 Staatsblad no. 19), rakende de vergunningen ter oprigting van sommige Fabrie ken en Trafieken, op Vrijdag den 18 dezer, des namiddags ten één uur, ten Raadhuize dezer Stad, de vereischte in- fonnatien de commodo et incommodomet opzigt tot deze Fabriek zullen worden genomenwordende mitsdien een ieder, die vermeenen mogt daartegen eenige bezwaren te moeten kenbaar maken, uitgenoodigdzich ter aangewezen plaats en uur daartoe te vervoegen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den ir Octo ber 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR, 1. p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE over de GE VANGENISSEN te Middelburg zalop Dingsdag den 22 October 1850, ten 10 ure precies, in hare gewone Verga derkamer, onder nadere goedkeuring, openlijk aanbesteden, de levering der onderscheidene Artikelen bestaande in Roggen- en Tarwen-BroodAardappelen, Rund- en Kalfs- Fleesch Rund VetBoter Schenkel-Vleesch GortRijst Gele en Groene Erwten Groenten ZoutPeper Azijn Raap- en Patent-Olie, Kaarsen, Groene Zeep, Koffij Cichorey Zoete- en Karnemelk Stroo Steenkolen Turf en Houtbenoodigd voor het onderhoud der gezonde en zieke Gevangenen, gedurende het jaar 1851, in het Burgerlijken Militaire Huis van Verzekering aldaar - liggende de con ditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Vt. SLEGT Secretaris. NTIDDEEBURGSCH ziekenfonds. BESTUURDERS-VERGADERINGtot opname van Leden, Dingsdag 15 October 1850, des avonds ten 7 ure, in het gewone Lokaal van Sint-Joris. J. J. PIETERSE Tz.Secretaris. Heeren Inteekenaren op de Lijst ter oprigting eener jaar lijks te houden TENTOONSTELLING van BLOEMEN enz. worden geconvoceerd tegen Donderdag den 17 October aan staande des namiddags ten 2 ure in het Beneden-Lokaal der Concertzaalop de Groenmarkt te Middelburg, om aan te hooren het verslag der Commissie, op den 4 Julij 11. be noemd tot het ontwerpen der Statuten. Middelburg, 10 October 1850. Namens de Commissie voornoemd M. J. van VISVLIET, Secretaris. VEEMARKT TE OOSTBURG niet op Maandag 22, maar op Maandag 28 October 1850. MIDDELBURG, den 11 October. Het verdient opmerking dat, terwijl van de 68 leden waaruit de tweede kamer der Stateu-Generaal bestaat, slechts 17 nieuwe leden zullen optreden, in de eerste kamer daar entegen, die slechts uit 39 ledenis zamengesteld16 nieuwe leden zitting zullen nemen. Bij Zr. Ms. besluit van den 29 sept. is de titulaire ka pitein-ter-zee A. Bezemer inspecteur van uitrusting levens middelen en kleeding te Amsterdammet den laatsten decem ber aanstaande eervol uit die betrekking ontslagen onder toekenning van wachtgeld. Zijnde voorts nog, bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezeraan hem de titulaire rang verleend van schout-bij-nacht, met magtiging om de activiteits-uniforra van dien rang te mogen dragen. Bij koninklijk besluit van den 5 october is aan den zich thans met verlof hier te lande bevindenden majoor der artillerie bij het leger in Oost-Indie G. IV. L. Hencketop zijn daartoe gedaan verzoekverleend eervol ontslag uit Zr. Ms- dienstonder toekenning van pensioen en vergun ning om de activiteits-uniform van het wapen der artillerie in Oost-Indie te dragen. Bij Zr. Ms. besluit van den 29 sept. is, met ingang van den 1 januarij aanstaande, de inspecteur van uitrusting, levensmiddelen en kleeding der marine L. Visser, thans te Delfshaven gevestigd in die betrekking naar Amsterdam over geplaatst. - De raad van bestuur van het koninklijk instituut van in- gaiieurs heeft den 5 dezer aan zijn' president, den heer F. FV. Conradals een blijk van deelneming in het feest dat Z. Ed. op dien dag vierde (zilveren bruiloft)een fraai zilveren plateau aangeboden. Het heeft den koninklijken beschermheer van gemeld instituut behaagd zich aan de le den van den raad van bestuur aan te sluiten en tot dat ge schenk ruimschoots bij te dragen waardoor Z. M. alweder een blijk heeft gegeven van hoogstdeszelfs bijzondere be langstelling in dat ligchaam en van hooge achting voor den waardigen president. Sedert februarij II. zijn te Legden ingeschreven 129 studentenvan welke 98 die het laatste Staats-examen heb ben ondergaan. De overige ingeschrevenen genieten voor het grootste deel hunne wetenschappelijke opleiding aan het Am- sterdamsche athenaeum. Uit Utrecht wordt berigtdat in de studentenrol van de akademie aldaar, sedert april II., zijn ingeschreven 110 stu denten van welke 83 het laatste Staats-examen hebben onder gaan en de overigen de athenaea bezoeken. Gisteren heeft de hoogleeraar J. 11. Philipse, rector magnificus van de hoogeschool te Groningen op de gewone wijze het rectoraat overgedragen aan den hoogleeranr F. Z. Ermerinsdeze plegtigheid zou plaats hebben in het groot auditorium van het akademie-gebouw. Zr. Ms. stoomschip Suriname, onder bevel van den luit.-ter-zee iste kl. G. Fabius, van Hellevoetsluis naar Bata via, is den 3 dezer te Falmouth binneugeioopen. Eredag october. Nadat, ten gevolge van Zr. Ms. besluit van 11 augustus 11. de voorloopige vereeniging van het koninklijk instituut der marine met de koninklijke militaire akademie was tot stand gebragt heeft het personeel van laatstgemelde instelling, namelijk de heeren officieren en beambten zich eenparig vereenigd om de heeren zee-officieren en leeraren die van het Medembliksche instituut herwaarts gekomen zijn op een feestmaal te noodigen ten einde al dadelijk den wederkeerig gewenschten broederband op eene vriendschappelijke bijeenkomst naauwer toe te halen. Dit had plaats 11. zaturdag in de groote zaal van het Hotel des Flandreswelke daartoe behoorlijk ingerigt en smaakvol versierd was. Het feest onderscheidde zich door gulle vrolijkheid en regt kameraadschappelijken toonen beant woordde volkomen aan het doel. Hartelijke toasten werden er uitgebragtzoo op het welzijn des konings en des Va derlands op Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden den beschermer der akademieals op de vereeniging der beide iurigtingenden bloei en roem van Neêrlands zee- en landmagtzoo hier te lande als in de overzeesche gewesten waartoe de wederkeerige kennis en vroegtijdig gelegde vriendschapsband der kweekelingen van leger en marinein volgende tijden vermogend konden bijdragen. Al deze feestdronken werden met vaderlandsch gevoel, herhaaldelijk, luide en hartelijk toegejuicht. Eergisteren avond zijn in onze stad verscheidene ingezetenen het slagtoffer geworden van een voorval dat gelukkig tot de zeldzame behoort, maar ter voorkoming waarvan men echter geene voorzorgen genoeg kan aanwenden en dat derhalve zoo hier als elders ter waarschuwing kan strekken. Eene koe van den slagter Bol naar het slagthuis geleid wordende vermoedelijk door het een of ander voor werp of geluid verschriktrukt zich eensklaps los van het touw zijns geleiders en loopt woedend een aantal straten door, zonder dat het kon gelukken haar te vatten, waartoe de avond voorzeker het zijne bijdroegal wie het wilde dier op zijnen weg ontmoette liep het overhoop wierp of stootte het met de hoornszoodat verscheidene personen deels zeer zwaar deels minder gevaarlijk gewond en gekneusd werden, onder anderen, en wel zeer ernstig, de wel-edel- gestr. heer van den Heuvelpresident der arrondisseraents- regtbank een ten minste zeventigjarige grijsaard. Na ginds en her te hebben geloopen en door het water gezwommen te zijn heeft het dier zich des nachts op het erf van den mr. metselaar Hultermans opgehoudenis gisteren morgen vati daar door de haven gezwommen en eindelijk op den vestingwal gekomenwaar het door eenige militairen doodgeschoten werd. QBred. Ct.j Kerknieuws. Brielle 6 octoberlieden genoot onze geliefde leeraar, ds. H. P. de Kanter, het bijzonder voorregt gedachtenis te vieren van zijne 25jarige evangelie-bediening in deze gemeente. Zijn eerw. had tot grondslag zijner rede gelegd, Joh. XVII :4 laatste gedeelte. Na eene breede ontwikkeling bepaalde ziju eerw. zich bij dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag en bragt aan den Be stuurder van ons lot, met een diep geschokt gevoel, het offer zijner erkentelijkheid voor den zegen hem gedurende dat tijdvak zoo mil- delijk toegedeeld. STATEiV-GEiVBSKAAIi. vereenigde zitting. Maandag 7 October. Bij de plegtigheid der opening van de zitting der Staten- Generaalwerd Z. M. de koning vergezeld door Z. K. H. prins Hendrik. In de hof-loge bevond zich Z. K. II. de jeugdige prins van Oranje. Al de loges en tribunes in de vergaderzaal waren met toe schouwers en hoorders bezet. Op de straten welke Z. M. passeerdetoen hij zich naar de vergaderzaal begaf en naar het paleis terugkeerde was eene talrijke menigte toeschouwers ook uit naburige plaatsen, verzameld, die den koning op de levendigste wijze hunne gehechtheid en hunnen eerbied betoon den. Z. M. heeft zich bij die plegtigheid bediend van de fraaije staatsie-koets, die vroeger door wijlen IVillem Ven ook door koning IVillem I in de residentie dikwijls gebruikt werd, doch welke nu geheel nieuw en zeer prachtig opge maakt is. Zoodra de troonrede was uitgesproken, is de vereenigde zitting der beide kamers door den voorzitter, den heer D. Blankenlieym (voorzitter der eerste kamer) gesloten en zijn de leden uiteen gegaan. eerste kamer. Zitting van 8 october. De voorzitter, de heer D. Blankenheymbeeft de verga dering geopend met eene toespraakwelkeop voorstel vau den heer van Sasse van Tsseltgedrukt zal worden. Ver volgens heefc de voorzitter drie commissien benoemdom de geloofsbrieven der leden te onderzoeken. TWEEDE KAMER. Zitting van 8 october. De tijdelijke voorzitter, de heer Anemaetals oudste in jaren, heeft de bijeenkomst geopend met eene toespraak, waarin hij wees op het belang van de plaats gehad hebbende invoering van het nieuwe kiesstelsel, en den wensch uitte, dat de kamer zóó aan hare roeping mogt beantwoorden dat zij het Vaderland tot nuthare kiezers tot eer zou ver strekkenen dat de vastheid van het regerende stamhuis er door bevestigd zou worden. Op voorstel van den heer van Hall en andere leden is besloten deze toespraak te doen drukken. Vervolgens heeft de tijdelijke voorzitter drie com missien benoemd, om de geloofsbrieven te onderzoeken. In handen dezer commissien zijn gesteld eenige ingekomene adres sen betreffende de verkiezingen van sommige leden. Die adressen zijn I. van jhr. F. A. M. A. van Andringa de Kempenaerover de verkiezingen in liet district Leeuwar den 2. van mr. Zegers Veeckemover de verkiezingen te Amersfoort; 3. van C. Pompe c. s., over die van *s Her togenbosch 4. van J. Thissen c. s.over die van Roermond. Zitting van 9 october. De commissien belast met het onderzoek der geloofs brieven van de leden, hebben hare verslagen uitgebragt, en de beraadslagingen zijn daarover gehouden waarvan de uit slag is geweest, dat al de leden zijn toegelaten, voor zoo ver zij de gevorderde grondwettige eeden hadden afgelegd doch dat de heeren Limpens en de Poorter voor alsnog niet zijn toegelaten en in de gelegenheid zijn gesteld nadere op gaven en bescheiden in te zenden, welke, wat den heer Limpens aangaatvooral ten doel moeten hebbenaan te toonen dat hij Nederlander is. Ingevolge art. 6 van het reglement van ordewordt er overgegaan tot het opmaken van eene lijst van drie candida- ten tot het voorzitterschap van de kamer gedurende de te genwoordige zitting welke lijst aan den koning moet aan geboden worden. Tot stem-opnemers worden benoemd de heeren: de Man, van Eek, van Hocvell en Metman. De uitslag der stemming is als volgt: tot eersten kandidaat, mr. A. J. Dttytnaer van Twisttot tweeden candidaatmr. B. FVichersen tot derden candidaatmr. L. D. Storm met het lot tegen den heer van Goltstein. De opgemaakte lijst van candidaten zal aan den koning worden aangeboden door eene commissie bestaande behalve uit de heeren stem-opnemers, uit de heeren Storm van 's Gra- vesande SchooneveldReinders en Httguenin. Moornl-Ameriïia. Het congres der Vereenigde-Sta- ten van Noord-Amerika heefc de wet tot afschaffing van den slavenhandel in het district van Columbiaden zetel van het algemeen gouvernement der unie, definitief aange nomen, de senaat met 33 stemmen tegen 19, de kamer van afgevaardigden met 124 tegen 47. Hiermede is de gelieele reeks van maatregelen door den heer Clay voorgesteld tot schikking der slavenquestietot stand gekomen. Ook is eene wet aangenomen waarbij de straf van zweepslagen op de vloot der Vereenigde-Staten wordt afgeschaft, alsmede het gebruik van sterken drank anders dan ais geneesmiddel. De berigten uit Californie over de Vereenigde-Sta ten ontvangen, behelzen vele bijzonderheden over de twis ten tusschen de beide partijen de zoogenaamde neergehurk- ten en de grondeigenaren. Het hoofd der eerstgenoemdeu en de burgemeester van Sacramento zijn gedood deze stad is in staat van beleg gesteld. Bij het afzenden dezer be rigten van San Francisco, liep daar het gerucht, dat Sacra mento afgebrand was en de neergehurkten helpers uit de mijnstreken ontvingen. Overigens leverde de gouddelving goede uitkomsten opmen begon er tot het goudzameleu gebruik te maken van werktuigen. De geschillen die in de zuidelijke mijnen opgerezen waren tusschen de Amerikanen en de vreemdelingen, waren aanvankelijk vereffend, maar niet zonder dat een groot aantal vreemde gelukzoekers uit het land gedreven waren. Op het eiland Cuba zijn vele hoofd-offieieren uit Span je aangekomen. Het leger werd er versterktwegens de geruchten dat er eene nieuwe expeditie tegen het eiland zou ondernomen worden die in het voorbijgaan eerst keizer Soulouque van den troon van Haïti zou stooten. Engeland. Londen 7 october. Te Portsmouth woont een matroos, FVade geheetendie den 1 october 1750 te New-York is geboren en derhalve reeds meer dan 100 jaren telt. Hij behoorde in der tijd tot de equipage van de sche pen Endeavour en Resolutionmet welke kapitein Cook de reis rondom de wereld deed en hij was een der negen per sonen die met den grooten zeereiziger op het eiland Owhi- bee aan wal gingen toen Cook dood ter aarde storte werd FVadef linkerarm door een pijl doorboord. Kapitein Forsythkommandant van de Prince Albert (een der schepen die zich met het opsporen van sir John Franklin heeft bezig gehouden) is uit de Poolstreken te Aberdeen teruggekomen en heeft onder dagteekening van 1 october, het volgende rapport opgesteld Aan kaap Riley en op het Beechy eiland, bij den ingang der Wellington-straatzijn sporen van de expeditie van sir John Franklin gevonden. Men heefc vijf plaatsen opgemerkt waar tenten gestaan hadden en de steenen lagen er nog

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1