MIDDELBUMSCHl C IJ B A IV T. W. 122. Donderdtii 1850. 10 October. öcötuvcw cu Stbminidtvaticu. iSimicnlAttb^dic ^tjbiugcu. i5ttitcnlattbd«frc STijbittgcti. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. FRÖTIÏTCIE ZEELAND. AANB E S T EB ING Op Donderdag den 24 October des jaars 1850, des voor middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland ofbij deszelfs afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat, in de Provincie Zeeland, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuurte Middelburg worden aanbesteed Het maken van 400 El lengte STAKET het herstellen van een PAALHOOFD, en het bestorten van een gedeelte van den Onderzeeschen OEVER met Vilvoord- sche Steen aan den Jong- Breskens-Polder. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek der bovengemelde aanbesteding zalboven en behalve aan liet lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur te Middel burgter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Caland, te Middelburg, en bij den Aspirant-Ingenieur N. T. Michaëlis te Breskens. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. VERPAG SITING TOLLEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat op Donderdag den 17 October aanstaande des middags ten twaalf ure ten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den TAUX der TOLLEN, op den Straatweg tusschen de Steden Vlissingen en Middelburgliggende de conditiën dezer Verpachting van heden af ter lezing voor een iegelijk ter Griffie van laatst genoemde Stad. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 7 Octo ber 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, J. W. van SONSBEECK, L. S. Lid van den Raad. BETALING TAN PENSIOENEN, over het derde kwartaal 1850, ten Kantore van den Arrondisseinents-Be- taalmecster te Middelburg. AANBESTEDING. Het COLLEGIE van REGENTEN over het Arm-Gast en IVeeshuis te VLISSINGEN zal, op Dingsdag den 15 Oc tober 1850, des voormiddags ten 10 ure precies, in het Gesticht No. 1 (Gasthuis), in het openbaar aanbesteden, de levering der benoodigde LEVENSMIDDELEN, BRAND STOFFEN, KLEEDING en SCHOEISEL, ten dienste dier Gestichten in 1851, alsmede de Behoeften voor de Spijs bereiding in het Winter-saizoen van 1850 op 1851 waarvan de conditiën dagelijks ter lezing liggen bij den Amanuensis en Rentmeester in de WagenaarstraatWijk I. No. 98. VEEMARKT TE OOSTBURG. op Maandag, den 22 October 1850. ARMBESTUREN. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburghebben op gisteren avond gecollecteerd een verzegeld pakje, voor het Hollandsche Veldhetwelk door tusschenkomst van Ds. Slotemaker zal worden overgemaakt. Middelburg, den 8 October 1850. Diakenen voornoemd J. j. v. d. HARST Lz.Praeses. W. A. DORMAAR Hz., Scriba. MIDDELBURG, den 9 October. SïATEN-KESIEBAAL Maandag is de zitting der Staten-Generaal door den koning met de volgende rede geopend .- Mijne heeren Ik heb gewilddat reeds deze vergade ring der Staten-Generaal geheel en al het uitvloeisel zoude zijn van de regten, welke de onlangs gevestigde instellingen aan het Nederlatidsche volk verzekeren. Het is mij aangenaam mij van zijne nieuw gekozene vertegenwoordigers omringd te zien. Onze betrekkingen met alle mogendheden blijven steeds van goede verstandhouding getuigen. n In de moeijelijkhedenwelke in Duitschland zijn ont staan volgen wij, met opzigt tot Limburg, den weg, dien de traktaten en het belang van Nederland aanwijzen. n De buitenlandsche handel gaat vooruit. De jongste veranderingen onzer scheepvaartwetgeving zullen wij mogen er ons mede vleijen niet alleen eigene krachtmaar ook de banden van welwillendheid en vruchtbare gemeenschap met andere volken versterken. De republiek van Venezuela heeft hare handels- en scheepvaart-traktaten met Nederlandovereenkomstig hare tegenwoordige handels-politiekopgezegd. De regering tracht de nadeelen te keeren welke uit dezen maatregel voor onzen handel zouden kunnen voortvloeijen. Intusschen is aan de bezwaren en vorderingen voldaan welke van deze zijde bij die republiek uit anderen hoofde waren ingebragt. De zee- en landmagt kwijten zich loffelijk van haren pligt. De wetten op de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren zullen weldra aan uwe beraadslaging worden onderworpen. Doelmatige vereenvoudiging- van het beheer en de in- rigtingen der marine zaï de middelen doen vinden om zonder benadeeling van het materieelreeds in het volgende jaar de active zeemagt te vermeerderen. Tot de vorming van een deugdelijk verdedigings-stelsel sedert lang het voorwerp mijner zorg zijn voorbereidende maatregelen genomen die een goeden uitslag beloven. De toestand der koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen is over het algemeen bevredigend. De koloniale geldmiddelen zullennaar ik hoop in staat zijn tot eene hoogere bijdrage ten behoeve van het moederland dan waarop was gerekend. In den loop dezer zitting zullen de wets-ontwerpen tot regeling der koloniale belangen overeenkomstig de grondwet, worden aangeboden. Onze huishoudelijke toestand geeft reden tot tevredenheid en moed. Ten gevolge van den gezegenden oogst des vorigen jaars, daalden de prijzen van vele der eerste levensbehoeften hetgeen grootelijks tot verligting der armoede heeft ge strekt. Sommige oorden des rijks hebben door de stormen en hoogen watervloed van den laatsten winter zwaar geleden. Doch deze rampdie andere eveneens bedreigde streken dank zij der Voorzienigheid heefc gespaard deed de na tionale weldadigheid in het schoonste licht uitkomen. Hare hulp, door mij ingeroepen, kwam te gemoet waar tegemoet koming noodig waszoodat het verlies van hen die zich zeiven niet konden helpen zoo veel mogelijk is vergoed. Zoo de oogst van dit jaar, volgens de voorloopige be- rigten, middelmatig is, wij mogen andere, meer duurzame verschijnselen niet uit het oog laten. De ontginning van gronden staat niet stil over het al gemeen gaat de landbouw in vermogen en kennis vooruit; ook de ambachts- en fabriek-nijverheid vertoont ontwikke ling; onderscheidene takken staan gunstig; de middelen van vervoer te lande en te water breiden zich gestadig uit en ondersteunen de toenemende levendigheid van het binnen- landsch verkeer. Ik ben ernstig bedacht op bevordering onzer gemeen schap met naburige landen door toepassing der inrigtingen en krachten welke de liedendaagsche kunst aan de hand geeft. Ik wensch daartoe nog in den loop dezer zitting uwe mede werking te vragen. De staat onzer rivieren vordert voorzieningen afdoende verbetering. Bij de voor te dragen Rijks begrooting wordt deze aangelegenheid in uwe zorg bijzonder aanbevolen. De wetten op het gemeente- en armbestuur en de ont eigening ten algemeenen nutte, zijn ontworpen. Deze ont werpen benevens die op het regt van vereeniging en ver gadering, op de verantwoordelijkheid der ministers en op de nieuwe regterlijke inrigting, zullen u weldra worden voor gelegd. De nieuwe provinciale vertegenwoordiging, in alle ge westen zamengekomen heeft de belangrijke taak, haar toe vertrouwd met ijver aanvaard. De gesteldheid der geldmiddelen is voldoende. Genoeg zaam alle bronnen van 's Rijks inkomsten beantwoorden ruim aan de verwachting. Deze omstandigheidgepaard met de uitkomsten van een spaarzaam beheer, opent het uitzigt, dat zonder on voorziene voorvallen het slot van de loopende dienst meer dan toereikend zal zijn om het nog overgebleven deel van het te kort van een vroeger dienstjaar te dekken. Er zullen u wetten worden voorgesteldzoo tot ver betering van het belastingstelsel, als ter uitvoering van art. 122 en 176 der Grondwet. De behandeling van al deze veel omvattende en gewig- tige onderwerpen zalvertrouw ikworden geleid door dien geest van gemeen overlegwelke onsmet hooger bijstand in staat moet stellen om hetgeen het Vaderland van ons wacht te volbrengen." Door de Nederlandsche handel-maatschappij zijn be vracht geworden drie schepen waarvan een voor Amsterdam en twee voor Rotterdam. In Overijssel blijft de besmettelijke longziekte onder het rundvee bij voortduring in verschillende gemeenten heerschen en heeft zich dezer dagen ook onder Raalte en Heino ge openbaard. Den 5 dezer is te Hellevoetsluis binnengekomen Zr. Ms. schooner atalante luit-ter-zee jhr. A. Klerckvan Vlis- singen. Vlissingen 9 october. Weder is van .hier een droevig on geval te vermeldenheden morgen werd bij het aflaten van het water in de Pottenkade ontdekt het lijk van een mari nier, in eene staande houding in het slijk gezakt. Waar schijnlijk is de ongelukkige door de duisternis met laag wa ter in de kade geloopen en is zijn geroep, indien dit heeft plaats gehad, door niemand gehoord. Men verneemt dat hij als oppasser van een officier op Zr. Ms. fregat de prins van oranje heeft gediend. Men schrijft uit Luxemburg 2 october Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden stedehouder van den koning-groothertog, wordt den 15 dezer hier ver wacht. De kamer var. afgevaardigden heeft den heer Ch. Metz dien een onzer dagbladen telkens beschuldigt van zucht 0111 het gezag des groothertogs te verzwakken bijna eenstemmig tot voorzitter herkozen; in de aanspraakwaar mede hij deze betrekking weder aanvaarde, betuigde hij ge hechtheid aan het constitutioneel koningschap. Tusschen de kamer en de regering bestaat goede verstandhouding de af gevaardigden vertrouwen de bekwame mannen die thans hec bewind voeren. Het hoofd van het departement van finan cien heeft gisteren een zeer gunstig verslag uitgebragt ons land heeft een overschot in kas en geen schuld. Geen land heeft minder belastingen. Aan de werken van openbaar nut wordt krachtig de hand gelegd." Merknieuws. Goes 7 october. Onze nieuwe leeranr de wel-eerwzeer gel. heer li. A. Soetbrood Piccardtvan Pijnacker tot ons overgekomen deed gisteren avond zijne intrede in deze ge meente met het uitspreken van eene leerrede over Eph. III vs. 17. 's Morgens van dien dag was zijn eerw. onderons bevestigd, door zijnen jongsten ambtgenootden wel-eerw. zeer gel. heer E. Molt met eene leerrede over Hebr. XIII vs. 17<z. De buitengewoon talrijke opkomst der gemeente bij beide godsdienstoefeningen getuigde vau hare hooge belangstelling in deze gewigtige plegtigheden. Te Haarlem is door den kerkerand der Nederd. Hervormde ge meente beroepen tot herder en jeeraarDs. P. R. Hugenholtzte Geervliet. Uit de Boekzaal blijkt, dat in 1849, ten behoeve van noodlijdende kerken en personen uit de buitengewone collecten is ontvangen eene som van j 26,816 81waarvan uit 's Gravenhage 1791 64* Rotterdam ƒ1920 91", Leyden 1105 7P% Amsterdam 4805 70 Utrecht 1328 36 Middelburg 552 07» Zierikzee f 287 91 Goes 210 24» IJzendijke 193 86 enz. De dezer dagenin het synagogaal ressort van Middelburg ge- houdene kiesvergaderingenter verkiezing van 13 afgevaardigden ter algemeene vergadering te 'sHage, naar aanleiding der bekende mi nisteriele circulaire hebben het volgende resultaat opgeleverd getal stemgeregtigden 146; ingekomen stembriefjes 98; waarvan 2 onwet tig en 2 in blanco. De meeste stemmen verkregen; mr. M. II. Go- defroi Amsterdam, 74; mr. M. J. van Gigch, 'sHage, 70; mr. E. J. AsserAmsterdam, 69; dr. S. J. Mulder, idem, 60; mr. J. E. Goudsmit, Leyden 58; S. van Zier Ez.Utrecht, 55; E. B. Rubens, Amsterdam, 51; mr. H. H. Tels Rotterdam, 50; Ak. Lehren Amsterdam, 49; J. J. Posnoidem, 46; IV. 1P~. Praag, Middelburg, 41; P. Az. Jacobs, Amsterdam, 40; J. E. Benja min, idem, 36; Js.Metz, Middelburg, 33; mrA. S. van JYierop Amsterdam, 32; V. van Lis sa Middelburg, 24; enz. enz. Engeland. Londen 5 october. Andermaal heeft in deze hoofdstad een hevige brand gewoed. Eergisteren avon namelijk is de groote talksmelterij der heeren IV. IV. en R. Brooksnabij de brug van Southwarkdoor de vlammen vernield en hebben ook de vlaspakhuizen van den heer fVard in Little-Guildfordstreecaanmerkelijke schade geleden. Men verneemt met leedwezen dat de cholera onder de troepen te Huil is uitgebroken en reeds verscheidene slagt- offers gemaakt heeft. Duitschland. In berigten uit IVefnen van eergis teren wordt het tot stand brengen van eene of- en defensive alliantie tusschen OostenrijkBeijeren Saksen en Wurtem- berg als zeker gemeld. Het bewind van den keurvorst van Hessen vervolgt den eenmaal ingeslagen weg. Het heeft in den generaal Haynaitbroeder van den Oostenrijkschen veldheer van dien naam een man gevondendie zich met de verantwoorde lijkheid wil belasten om den staat van beleg te doen eer biedigen. Deze bevelhebber is begonnen met de hoofd-offi- cieren van de burgerwacht in Kassei te ontslaan maar schijnt geene geschikte opvolgers te hebben kunnen vinden en is daarop tot het besluit gekomen om de burgerwacht te ont binden. Dit besluit is den 4 genomen. Dien dag is eene groote parade gehouden en heeft de generaal Haynau de officieren vermaand om den keurvorst getrouw te blijven de constitutionele partij geenszins de hand te reiken of de uniform af te leggen en de kiel aan te trekken. Deze aanspraak moet volstrek geen algemeenen bijval hebben gevonden en het allerminst bij de artillerie. Dit heeft den bevelhebber intusschen niet beletom de krijgsraden te benoemen aan welke de uitoefening van het regterlijk gezag moet worden toevertrouwd. Hij vindt echter bezwaar bij de regtsgeleerden die het openbaar ministerie bij dezelve moeten waarnemen. Het collegie van financien is gelastom de heffing der belastingen voort te zetten. Het constitutionele dagblad is in beslag genomen; de schrijver, een der afgevaardigden is gevangen gezet. De vergader plaats der stenden is met troepen bezet. Om eene ontmoe ting te verhoedenhad de burgerwacht de wachten niet be trokken, maar zoude zij hare wapenen, die des avonds moesten worden ingeleverd niet vrijwillig afgeven. Volgens depeche uit Kiel, van 2. dezer hebben al de Russische oorlogschepen die haven verlaten en eene depeche uit Koppenhagen van 3 dezer, houdt in dat de koning van Denemarken den vorigen dag aldaar was teruggekeerd. Bij zijn vertrek uit Flensburg had hij verklaard dat die stad

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1