II. B. WALLACH, Buitsnliinb^clic tEij&iuijcu. ^ïsucrtcntica». TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. «namsc33iEi=_-s) Z. K. H. de prins van Oranje heeft zich eergisteren, met Z. K. H. prins Hendrik naar Rotterdam begeven. Ter plaatse waar het gebouw der Yachtclub wordt opgetrokken zijn HH. KK. IIH. ontvangen door den heer Hoboken pre- sident der commissie voor den opbouw die de plegtigheid opende met eene aanspraak aan den kroonprins. Deze legde vervolgens den eersten steen waarna de mr. metselaar Nemo eene korte aanspraak hield. Na een roeitogt op de Maas keerde de kroonprins naar den Haag terug, terwijl prins Hen drik een diner te Rotterdam bijwoondeaan de werklieden is namens Z. M. eene som gelds uitgereikt. In de opgaaf van de gift van H. M. de koningin weduwe aan het Tollensfondsis niet weinig verschil onder de berigtgevers. Het artikel daaroverin ons vorig nom- rner uit de Utrechtsche courant overgenomen spreekt van f 15000. Men leest thans in de Amsterdamsche courant van een bedrag van f 500. Door een aanzienlijk getal ingezetenen te Rotterdam is een verzoek aan, de hooge regering gedaan om eene Duitsch- Protcstantsche gemeente te mogen oprigtenalwaar in de Hoogduitsche taal zal worden gepredikt. Voor het groot aantal Duitscherswelke voortdurend of tijdelijk Ai.tr ver blijven zou, ten dien aanzien, in eene wezenlijke behoefte worden voorzien daar bij geene der Protestantsche gezind heden aldaar in deze taal godsdienstoefening wordt gehouden. Zondag, den 29 september is te Leeuwarden overle den de heer mr. Arent van lialmael jr. ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, auditeur-militair van Fries land en als zoodanig fungerende voor de provinciën Gronin- geu en Drenthe. Hij heeft zich vooral in het vak der dra matische poëzij en geschiedkunde als een warm beoefenaar doen kennen. Woensdag middag is te Scheveningen de eerste steur- liaring aangebragt, met een der bomschuiten van den heer J, Hoogenraadin lading hebbende 11,000 stuks. Spoedig volgde een tweede pinkvan den heer P. Farkevisser met 8000 stuks. De vangst schijnt nog niet groot te zijn. Men verneemtdat door den heer J. Radink boekhan delaar te Amsterdam aan den heer mr. van Lennep ten bewijze zijner belangstelling in den arbeid door laatstgeraelden aanvaard in het bezorgen eener nieuwe uitgave van Fon- dePs werken ten geschenke is aangeboden eene allerbelang rijkste en in hare soort eenige verzameling der meest zeldzaam voorkomende drukken van de meeste dier werken te zamen in niet minder dan 25 banden. Het was, naar men meent, de bedoeling geweest van den beer Radink dit geschenk den heer van Lennep aan te bie den bij het banket, 11a afloop van het taai-congres gehouden in de uitvoering van welk plan hij alstoen door toevallige omstandigheden is teleurgesteld geworden. Wij verheugen onsdat door deze onbekrompen mildheid welke den gever zoowel als den begiftigde vereertdeze laatste des te beter in staat zal gesteld worden om aan zijnen arbeid dien hoo- geren graad van volkomenheid bij te zetten, welken niet al leen de heeren Binger (de uitgevers) maar ook het letter minnend publiek regt hebben te verwachten. I commissie eensklaps en zonder daarover met Pruissen in overleg te treden, ontbonden hebben, door zijne twee com missarissenbaron Kubeck en generaal Schonhalsterug te roepen. Eerstgenoemde zou reeds den 3 dezer vertrokken zijn en daags daarna door den andere gevolgd worden. Het toezigt over de nog loopende zaken zou aan baron Nell en majoor Czwikowski zijn opgedragen. De Deutsche Zeitung wil echter weten dat dit berigt ongegrond isofschoon het zoowel door de Kölnals Frankf. Zeitung bevestigd wordt. Laatstgenoemd blad voegt er bijdat Oostenrijk gelijktijdig eene nota heeft afgezonden waarin het kabinet van Weenen met kracht protesteert tegen elke inmenging van Pruissen in de Keur-Hessische aangelegenheden. Hamburg 3 october. Het ontbreekt altijd aan naauwkeurige berigten omtrent de vorderingen der Holsteiners bij den aan val op Friedrichstadt. Deze sterkte wordt steeds belegerd en is werkelijk den 1 october door de Holsteiners beschoten. Men verzekert wel dat de Denen op zekere voorwaarden de overgave hebben aangebodendoch iets stelligs is daar van niet gebleken. De laatste berigten houden in dat de stand der zaken nog weinig veranderd isdat Friedrichstadt slechts van eene zijde is aangevallendat de in die stad ge- legerde Denen met hun hoofdleger in dadelijk verband zijn gebleven dat dit hoofdleger nog geene pogingen heeft aan gewend om die stad te ontzetten en dat de generaal IFillisen, met het gros van het Holsteinsche leger nog altijd bij Heilig- stadt geposteerd isten einde elke poging der Denen om de belegering te doen opbreken te verijdelen. Wat betreft Tonningen aan den mond van deEider,deze plaats schijnt beurtelings door Denen en Holsteiners te zijn bezet. Het laatste berigt houdt in, dat de Denen daar mees ter zouden zijn gebleven. aldaar den 30 sept. is aangekomen vergezeld van een Sar- dinische commissaris, die hem toen heeft verlaten. Hij zou naar Lyon vertrekken en in die stad zijn verblijf vestigen. De Fransche regering schijnt omtrent den aartsbisschop eene gunstiger houding aan Le nemen dan tegen het bewind van Sardinië. Door een der dagbladen wordt verzekerd, dat er eene geheime aanschrijving van den minister van oorlog bestaat die gerigt is aan al de bevelhebbers der militaire afdee- lingenwaarin zij worden aangemaand om hunne troepen aanhoudend met wapen-oefeningen en manoeuvres bezig te houden en niet te vergeten dat zij zich even marschvaardig moeten houden als of zij in tijd van oorlog waren. Het overlijden van den heer Frederic Bastiat wordt tegengesproken door een brief van hemzelven geschreven uit Genua, den 26 september, aan een zijner vrienden alhier. Zr. Ms. fregat de prins van oranje is te Vlissingen bin nen de dok gekomen. Italië. Het blijkt nu, dat de aartsbisschop Franzoni tegen alle vermoeden zich werkelijk naar Frankrijk heelt be geven. Hij is te Brianfon aangekomen, waar de prefect hem heeft ontvangen met al de aan zijnen stand verschuldigde achting. Een brief verzekertdat de Sardinische regering aan de Fransche verzocht heeft, dat deze zich in eene of an dere stad in het binnenste van Frankrijk met de bewaring van den aartsbisschop zou belasten, en dat dit verzoek in een kabinetsraad overwogen is. Een andere brief zegtdat de heilige stoel op de veroor deeling der bisschoppen van Turin en Cagliarizal antwoorden door eene excommunicatie van den jongen koning en het geheele koningrijk van Sardinië. Goes 1 october. Op de in 1849 alhier wederom in stand gebragte scheepstimmerwerf bFelgclegen toebehoorende aan de gebroeders Harinckis, door den scheepstimmerman Arie Boer, heden de kiel gelegd voor een nieuw vaartuig. Sedert meer dan 26 jaren was bovengenoemde werf buiten werking. Moge de oprigting hiervan gewenschte vruchten dragenen deze ondernemingwelke aan zoo vele menschen handenarbeid verschaft, steeds bloeijen en de medewerking vinden, die zulk eene onderneming verdient. iSsigelantl. Londen 3 october. Het blad the Stan dard zegt regelregt van de admiraliteit te weten, dat er tot dusver niets "ontdekt was hetwelk eenige de minste inlichting nopens het lot van sir John Franklin zou hebben kunnen geven. Sir John Ross had, volgens de bij dat blad ontvan gen berigten het plan om tegen het einde der maand augus tus naar Engeland terug te keeren. Er heeft dezer dagen te Glasgow eene allerbelangrijk ste weddingschap plaats gehad. Een Duitschermet name Harwitz had aangenomen twee partijen schaak te gelijk ge speeld zonder het schaakbord te ziente winnen tegen twee goede spelers. Hij plaatste zich aan het eene uiterste gedeelte der zaal zijnde beide tegenpartijen aan het andere einde. De heer Harwitz opende het gevecht, zijne beide eerste zet ten op een stuk papier schrijvende, hetwelk naar den presi dent der club gebragt werd. Deze las de zetten aan de beide spelers voor die op hunne beurt speelden zoo werden de partijen voortgezet en ten slotte door den heer Harwitz ge wonnen. Dit feit is bijna ongelooflijk. Men weet toch hoe moeijelijk het reeds is om twee partijen te gelijk te spelen maar dit te doen zonder het schaakbord te zien en ze bei den te winnen zie daar eene taak die tot dusver nimmer met een gelukkigen uitslag bekroond werd en vermoedelijk zonder voorbeeld is. ISaltscliland. Te Kassei is den 2 oct. een besluit van den keurvorst bekend gemaaktwaarbij de bevelhebber in die stad gemagtigd wordt tot het benoemen van eenen militairen krijgsraad, voor welken ten gevolge van den staat van beleg, de niet tot den militairen stand behoorende per sonen teregtgesteld zullen worden. In die stad heerscht veel ontevredenheidmaar het blijft er rustig. £>2 groothertog van Hessen heeft op 3 october eene verordening uitgevaardigd waarbij alle politieke vereenigin- gen van welken aard ook, in zijn land verboden worden. Uit Frankfort wordt heden eene belangrijke tijding medegedeeld, welke, indien zij zich bevestigt, ongetwijfeld strekken zal 0111 de spanning tusschen Oostenrijk en Pruissen nog aanmerkelijk te verhoogen. In weerwil der reorganisa tie van den bondsdag was de interimistische bonds-comtnissie, vroeger door de twee groote Duitsche mogendheden inge steld nog altijd in wezen gebleven. Oostenrijk nu zou die Sjpanje. De koningin zal bij de aanstaande opening der cortes in de troonrede de indiening aankondigen van een wets-ontwerp tot regeling der binnen- en buiteniandsche staatsschuld. Het ontwerp is nog niet opgestelddaar de minister eerst het verslag der voor deze aangelegenheid be noemde staats-commissie wil afwachtenten einde zoowel voor ljem als voor de cortes de beslissing geheel vrij blijve. De Spaansche regering heeft tijdingen ontvangen die doen vreezen dat er weer een gewapende aanval op het eiland Cuba beraamd wordt. De nieuwe kapitein-generaal zal daar om welligt spoediger, dan eerst het plan was, naar Cuba vertrekken. Uit Madrid wordt geschreven dat het groote vraag stuk van het bestieren van luchtschepen zijne oplossing nabij schijnt te wezen. De Spaansche luchtreiziger .7. Montema- jor heeft met zijn luchtschip Aeoius proeven daarvan afge- gclegd die met de meest voldoende uitkomst bekroond zijn geworden. Ten gevolge hiervan is thans bepaald, dac hij den 15 dezer te Madrid met zijn luchtschip zal opstijgen, zonder zich aan voor-of tegenwind te storen Frankrijk over trekken en naar Londen zal zweven om er vau het Britsch gouvernement de premie te ontvangen die het uitgeloofd heeft aan diegenen, die tegen eiken luchtstroom eene, lucht reis zou weten te volbrengen. Frankrijk. Parijs 3 october. De president der republiek heeft thans het grootste gedeelte der troepen wel ke de eerste militaire divisie uitmakenbij Versailles iu oogenschomv genomen. Telkenmale zijn bij die wapenschou wingen de officieren en soldaten11a groote exercitien in het vuur te hebben verrigtop kosten van Louis Napoleon onthaald op wijn brood, vleesch cigaren enz. Dit schijnt allezins te worden afgekeurd door den generaal Changarnier die beweertdat de krijgstucht noodwendig hieronder moet lijden. Reeds vroeger heeft de genoemde bevelhebber zich nadrukkelijk verklaard tegen de militaire maaltijden. Het onthalen der troepen bij Versailles stuit hem niet minder tegen de borst, en bij de laatste wapenschouwing is hij plotseling vertrokken zoodra een begin was gemaakt met het uitdeelen van den wijn en de spijzen. Hij moet zich niet hebben ontzien openlijk zijn misnoegen aan den dag te leggen over deze handelwijze van den president. Dit maakt een ongunstigen indruk, en velen vreezen, dat dit weder aanleiding tot spanning zal geven tusschen den genoemden generaal en Louis Napoleon welke niet dan nadeelige gevolgen zal kunnen hebben. De permanente commissie der wetgevende vergadering heeft heden, donderdag, als naar gewoonte eene zitting gehouden. Men heeft zich gedurende een korten tijd bezig gehouden met den algemeenen toestand van Frankrijk en is daarna zonder iets van belang verrigt te hebben uiteenge gaan. Parijs 4 october. Het schijnt dat de permanente commis sie der wetgevende vergadering zich het voorgevallene bij de wapenschouwingen te Versailles alwaar bij het defileren een der regementen leve de keizer! zon geroepen hebben, zal aantrekken en deswegens den minister van oorlog in eene vol gende zitting zal interpelleren- Bij het doortrekken van de voorstad St. Antoine moet de president eenige afkeurende manifestatien hebben onder vonden. Men meent echter dat hier voornamelijk straatjon gens in het spel waren en dat de zaak van weinig gewigt is. De twisten tusschen de legitimistische partijen zijn le vendiger dan immer te voren. De meeste dagbladen van die kleur vallen den heer de la Rochejaquelein aan met meer hevigheid dan zij vroeger de Socialistische herscheuschimmen bestreden. Uit Gap wordt gemeld, dat de heer mgr. Franzoni BeJglc. Brussel 4 october. Van den 8 tot den 16 zullen gebeden worden opgezonden, om van den hemel het herstel der koningin af te smeeken. De Turksche gezant, prins Kallimakiis naar Parijs teruggekeerd. De koning heeft, op voorstel van den minister van binnenlandsche zaken besloten dat de portretten van al de voorzitters der wetgevende vergaderingen in Belgiesedert 1830, zullen worden vervaardigd en in de zalen vau het paleis der natie geplaatst zullen worden. De heer van Gobbelschroy oud-minister tijdens koning IVillem I, is eergisteren op zijne buitenplaats te Woluwe overleden. Kemal effendiinspecteur der scholen van het Turksche rijk, door den sultan met eene zending betreffende het on derwijs belastis te Brussel aangekomenom de wetenschap pelijke inrigtiugen des lands te bezigtigen. [[eden beviel zeer voorspoedig van een" welgeschapen ZOONF. S. H. van WALT geliefde Echtgenoote van Retranchement W. C. MEIJER den 27 September 1S50. Predikant. [[eden is bevallen van een' ZOON, J. C. KOOMAN, geliefde Echtgenoot van Middelburg P. HOLSCHER den 6 October 1850. IVijnkooper. [-[eden is tot onze droefheid overleden ons jongste Kindje KAREL WILLEM BUYS oud 3 dagen. Middelburg J. BUYS Hoedenfabrikant. den 6 October 1850. A. C. BUYS, v. d. Nood. Algemeene kennisgeving. £)e Notaris P. van de Graft zal, op Woens dag den 9 October 1850; des avonds ten acht UB ure, in het Nederlandsch Logement, in de Abdij binnen Middelburg, publiek bij opbod en afslag presenteren te verkoopen een HUIS eu ERYEstaande en gelegen te Middelburg, op het Molenwater, Wijk N. No. 45; de Grondlasten bedragen 18,73 en Erfpacht 9,24. Voorschreve Huis en Erve is daags vóór en op den Ver koopdag te bezigtigen, van des morgens 10 tot des namid dags 3 ure, op vertoon van eene Toegangkaartte bekomen ten Kantore van opgemelden Notaris. \7ERKOOPING op Donderdag den 10 October 1850, des middags ten één uur, op de Noordzijde van den Dam van eene partij gezaagde Eiken en Greinen RIBBEN en DEELEN van onderscheidene lengte en dikte, Eiken SCHUT- TINGPALEN4 stel VENSTER-BLINDEN, eenige KO ZIJNEN enz. Alles op Woensdag te voren te zien. Qoor sterfgeval uit de hand te koop het HUIS en PAK HUIS op de Vlasmarkt, K. 129 en 130, waarin sedert ruim 30 jaren eene Apotheek is uitgeoefendadres bij Doc tor Datnme. Jn lossing de Brik Mary kapitein Sharp met Newcastle SCHAAL- en MAATKOLEN, en worde verwacht Schip per Fenemavan Brussel, met SCHAAL, en KAGCHEL- KOLENvoor rekening van BEHEYDT Co. J. OOST LIEVENSE. J. A. SISTERMANS. jNjieuw aangekomene CITROENEN, bij van der Harst Reigerstraat, en van der Harst, Langevijle. [-[et Depót van SLIJMPII.LEJV sedert jaren gevestigd geweest zijnde bij wijlen den Heer C. .7. van Overbeeke is verplaatst bij den Heer L. Ripping, op de Vlasmarkt, K. 158, te Middelburg. Voor het oogenblik geen voorraad voor handen zijnde zal de ontvangst nader geannonceerd worden, W. KAKENBERG heeft een bekwamen VLEESCH- HOUWERSKNECHT benoodigden een Vos MERRIE- PAARD te koop. tlftfTTMNflK.Ai:. HOF-TANDMEESTER. VAN Z' M. DEjy KONIKG '<E~ zal alweder eenige dagen alhier vertoevenom geconsulteerd te worden over alles wat betrekking heeft tot eenig gebrek aan MOND of TANDEN. Is gelogeerd bij den Heer Buiterijs Ne der la ndsch Lnge me ntj ip de Abdij. Het Depót zijner Tandmiddelen is thans gevestigd bij den Heer F.J, STADES, Apotheker op de Spuibrug te Middel burg, en bij den Heer BELSY, op de Kaai te Vlissingen.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 2