1 October 25c0ln§rcu eu £1 bmhus>iv*«a Ua iSinttenlAnbsclie &i;bingcu. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De abonnemcnts-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per rost f3- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen ae betaling nesckiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één tot zes regels f 1 50 en voor iedcrcn regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie liet Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BERE NB MJ.KING. De COMMISSIE uit het Provinciaal Geregtshof in Zee land, te zamengesteld ter voldoening van art. 11 der Wet op het Notaris ambt, van den c> Ju 1 ij 1842 (Staatsblad no. 20) tot het afnemen der Examina van hen die verlangen mog- ten zich in staat gesteld te zien om naar het ambt van No taris te dingen maakt bij deze aan de belanghebbenden be kend dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op Woens dag den zesden November eerstkomende des voormiddags te tien ure, en volgende dagen (is 't noo.1) in een der Ver trekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspiranten aan de voorschriften van art. 3 der voorschrevene Weten verlangt overigensdat zoodanige stukkenwelke aan haar moeten worden ingediend tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den Hove. Middelburg, den 30 September 1850. De Commissie voornoemd De Procureur-Generaal G. van IJSSELSTEYN bij den Hove Raadsheer. M. VERBRUGGE. A. J. van DEINSE, Raadsheer. GE N E E S RUJN B E Vrijdag den 4 October aanstaande, des middags ten 12 urezal erin hare gewone Vergaderkamer in de Abdij eene' openbare zitting van de Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland plaats hebben tot het afnemen van examina. Js. de MAN Jz., Secretaris. AANBESTEDING. Het COLLEGIE van REGENTEN-over het Arm-, Gast en Weeshuis te VLISSINGEN zal, op Dingsdag den 15 Oc tober 1850, des voormiddags ten 10 ure precies, in het Gesticht No. 1 (Gasthuis), in liet openbaar aanbesteden, de levering der benoodigde LEVENSMIDDELEN. BRAND STOFFEN, KLEEDING en SCHOEISEL, ten dienste dier Gestichten in 1851 alsmede de Behoeften voor de Spijs bereiding in het Winter-saizoen van 1850 op 1851 waarvan de conditiën dagelijks ter lezing liggen bij den Amanuensis en Rentmeester in de WagenaarstraatWijk I. No. 98. ZONDAGSCHOOL. Degenen die tot het ontvangen van Onderwijs in de Zon dagschool wenschen toegelaten te worden gelieven zich daartoe ten spoedigste aan te melden bij den Iloofd-Onder- wijzer Gouka. De lessen des Woensdags avonds, gedurende het Winter-jaargetijdezullen aanvangen op den 2 October aanstaande. Middelburg, den 30 September 1850. Namens de Commissie voor de Zondagschool J. BORSIUS, Secretaris. ARMBESTUREN. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburg hebben op gisteren avónd gecollecteerd een ver zegeld pakje met het opschriftFoor het Hollandsch Held, lett. M. 29 Sept.hetwelk, door tusschenkomst van Ds. Slo- temakerzal worden overgemaakt. Middelburg, 30 Sept. 1850. Diakenen voornoemd, G. J. STERK, Praeses. W. H. DORMAAR Hz. Scriba. MIDDELBURG, den 30 September. KORTE OPGAAF VAN HET HOOFDZAKELIJK VERHANDELDF., Zitting van 27 September 1850. Tegenwoordig 37 Leden. De beer P. P. T. Pierssem voor het eerst als nieuw ver kozen lid tegenwoordig, legt de gevorderde eeden af. Op voorstel van den heer Bomme zal het verslag van ge deputeerde Staten ook door de Zeeuwsche courantop kosten der provincie worden medegedeeld. jhr. mr. .7. F. Schuurbeque Boeije verklaart, voorloopig de betrekking van lid der gedeputeerde Staten te aanvaarden. De heer B. van der Mandere zegt, die betrekking niet op zich te kunnen nemen. Overgegaan wordende tot de keuze van twee leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaalworden daartoe ver kozen de heeren mrs. IV. C. M- de Jonge van Ellemeet en C. van der Lek de Clercq. Wordt gelezen een rapport van gedeputeerde Staten en een ontvverp-regiement over de uitwatering in bet 5de district dezer provinciehetwelk 11a eenige wijziging wordt aange nomen en aan Z. M. den koning ter goedkeuring zal worden toegezonden. Op een adres tot verkrijging van toelage voor den weg van Neuzen naar Zaamslag zai worden onderzoek gedaan om daarop, in verband met andere behoefcen nader te beslissen. Op een adres van den heer Strootman en een van den heer Dirkz 0111 belooning voor werkzaamheden aan de verbete ring der wegen in het 4de en 5de district dezer provincie, wordt de gevraagde gratificatie afgewezen. Op een adres van de wedtuve van den provincialen vee arts van Hertum om eene jaarlijksche bijdrage' tot opvoe ding harer kinderenwordt een gunstig besluit genomen. I11 plaats van den heer B. van der Mandere wordt tot lid van de gedeputeerde Staten verkozen de heer mr. 51. van der Swalme die deze keuze in beraad neemt. Uit eene nominatiedoor gedeputeerde Staten voorgedragen 0111 daaruit een griffier te benoemen en waarop zijn geplaatst de heeren.7. Slegtthans nog fungerend griffier, N. W. Praag, commies, chef der eerste afdeeling bij het provinciaal bestuur (buitengewoon inspecteur bij 's rijks belastingen) en D. Jerascommies bij het provinciaal bestuur, wordt benoemd de lieer .7. Slegt, die zijne benoeming met eene doelmatige toespraak aanvaardt. Het ontwerpen van een regiement van orde voorde verga dering der Staten, wordt opgedragen aan eene commissie, waar toe worden benoemd de heeren: de SmidtUyttenhooren van Citters, van den BoschSprenger en Mooijaart. Een verzoek van het bestuur van het zesde landhuishou delijk congrestot geldelijke ondersteuning wordt gesteld in handen der commissie voor de begrooting. De volgende vergadering werd bepaald op heden maandag 30 septemberdes voormiddags ten elf ure. STA.'ffENÏ-dENï EM AL VERKIEZING VAN LEDEN VOOR DE EERSTE KAMER. Door de provinciale Staten van Zuidhollandde heeren D. Blankenheym O. BAt Hooftmr. ,7. A. Philipse, A. van Rijckevorsel Hz. mr. A. Boxman jhr. mr. W. M. de Brauw en A. van Weel Dz. Door de provinciale Staten van Groningen de heeren .7. de Sitter en H. J. Meijer. Door de provinciale Staten van Utrecht: de heeren jhr. mr. .7. C. Martens van Sevenhoven en mr. ,7. W. H. Bosch. Door de provinciale Staten van Gelderlandde heeren jhr. mr. C. E. ,7. F. van Nispen van Pannerden jhr. H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg en Neerijnen, jhr. H. J. C. J. van Heeckeren van Enghuizen, mr. H. F. van Meurs en mr. C. H. baron van Rhemen van Rhemenshuizen. TWEEDE KAMER. In het hoofd-kiesdistrict Arnhem zijn voor de verkiezing van twee leden voor de tweede kamer der Staten-Generaal in stede van de heeren Dullert en de Man uitgebragt op den heer baron van Lijnden 835, op den heer baron Mackay 79&°P den heer Guyot 550 op den heer ,7. C. Schneither 457 stemmen. Daar niemand de volstrekte meerderheid be kwam zal tusschen deze bij herstemming moeten beslist worden. I11 het hoofd-kiesdistrict Gouda is verkozentot lid van de tweede kamer der Staten-Generaal, de heer mr. L. Metman. 'z> 30•'SS- Op vrijdag den 27 dezer heeft voor het provinciaal ge regtshof alhier teregt gestaan Cornelia de Jongeleerster te Goes beschuldigd van moed willigen doodslag. Volgens de acte van beschuldigingzoude zij op den 24 junij dezes jaars, haar tienjarig zusje Johanna Martina de Jonge, het welk door het armbestuur bij haar was besteedter zake dat zij zich bevuild had derwijze hebben geslagen op het bioote lijf, en wel in de heupstreek en langs het linker dij been dat het kind aan de gevolgen dier mishandeling op vrijdag den 28 junij, omstreeks vijf ure des namiddags, was gestorven. Het bleek dat het kind sedert die mishandeling mank liep, dat het zelfs nog op den morgen van deszelfs sterfdag was uitgezonden om voor de beschuldigde eene boodschap te doen en dat het van een ongezond en klierachtig en zeer zwak gestel was geweest. De beschuldigde heeft hare be kentenis herhaald, dat zij op genoemden dag, in driftver voering', dat kind heeft geslagen zoo zij zegtmet een harer muilen; dat zij niet weet hoe lang zij geslagen heeft, dat zij niet wist dat het zoo erg wasdat zij verder naar het kind dan ook niet heefc omgezien of geneeskundige hulp doen verstrekken. Onderscheidene getuigen als ook genees- en heelkundigen zijn gehoord zoo omtrent de daadzaken als omtrent het ver band tusschen de toegebragte slagen en den kort daarop ge volgden dood van het kind. De heer procureur-generaal heeft de beschuldiging volge houden en na de ontwikkeling van het bewezene der daad zaken en de regtvaardiging van de regtskundige beschouwing van het gepleegde misdrijfgerequireerdde schuldigverklaring en het opleggen der straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd, benevens een confinement van hoogstens twin tig jaren. Mr. Ph. van den Broecke heefc als verdediger der be schuldigde ontkend het bestaan van bet verband tusschen de toegebragte beleediging en den dood van het kindvoorts voor zoo veel noodig de regtskundige beschouwing der daad zaken zoo die al bewezen waren, bestreden, en beweerd dat hier aan geenen moedwilligen doodslag kon gedacht wor den hoogstens aan onwilligen doodslag door gebrek aan voorzigtigheid. Bij arrest van heden heefc het hof de feiten aan de be schuldigde te laste gelegd, bewezen verklaard doch tevens dac aan hetzelve niet overtuigend was bewezen dat de dood van het kind het gevolg is geweest van de aan hetzelve toege bragte slagenhaar mitsdien vrijgesproken van de misdaad van moedwilligen doodslag doch schuldig verklaard aan hec wanbedrijf van het moedwillig toebrengen van slagen voor zien en strafbaar gesteld bij artikel 311 van het wetboek van strafregt, en te dier zake de beschuldigde, Cornelia de Jonge, veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van twee jaren, tot eene geldboete van vijftig gulden en in de kosten van het proces. Bij koninklijk besluit van 25 september jl. is aan den heer T. J. Lidth de Jeude eervol ontslag verleend uit de betrekking van hoogleeraar aan 's Rijks^ vee-artsenijschool in te gaan met 1 jaiiuarij 1851. Bij het departement van binnenlandsche zaken is thans wederom gevestigd eene afdeeling voor de zaken van de nij verheid en den landbouw. Aan het hoofd dier afdeeling is geplaatst de heer Staringh die laatstelijk tot referendaris bij het departement benoemd is. De veelvuldige vergaderingen van den ministerraad in de laatste dagen gehouden worden door sommigen in verband gebragt met de mogelijke aftreding van een of meer leden van het kabinet. Zoo zegt een los geruchtdat de minister Sonsbeeckcommissaris des konings in Overijssel, en de minister van Rosenthal, commissaris des konings in Gelderland (in plaats van den baron Schimmelpenninck die ontslag zou krijgen) zou worden. In de den 27 clezer door de Nederlandsche Handel maatschappij te Amsterdam gehouden veiling van 373 heele en 1512 halve en kwart kisten java indigo en 160 kisten java cochenille is alles verkochten zijn de prijzen geloopen van de indigo van 270 tot 530 cents, en van de cochenille van 165 tot 255 cents. Zr. Ms. fregat de rijn onder bevel van den kapi tein-ter-zee F. A. Jöhrden 20 junij II. van Batavia te Macao aangekomen en van daar naar Iiong Kong gezeild is den 21 j uIij van laatstgenoemde haven naar Manilla ver trokken. Den 26 is de brik de haai kapt-luitenant Stefensvan Curagao te Hellevoetsluis aangekomeu. Volgens berigc uit Stockholm vau den 10 dezer is bij eene nadere verordening eene quarantaine van tien dagen opgelegd aan schepenkomende van Londen en de verdere havens van de Theemsvan Hul! Hamburg de Holstein- sche havens, Lubeck en Travemünde, Rostock Stralsuud LalandFalster en onderhoorige eilandjes, Bremen en de verschillende havens van de Wezer tot en met Bremerhaven alle welke plaatsen als door de cholera besmet worden be schouwd terwijl eene quarantaine van zeven dagen is voorgeschreven voor schepen komende van de navolgendê plaatsenwegens de cholera als verdacht verklaardte we ten de havens aan de Humber in Engeland Cuxhaven de Hanoversche haven» aan de Elbe die tusschen de Elbe en Bremerhaven de Mecklenburgsche en Potnmersche ha vens Bergen, en eindelijk de havens van Oldenburg. Men meldt ons Vlissingen van den 28 dezer Gisteren heefc weder een dier noodlottige gebeurtenissen plaats gehad welke gedeeltelijk toe te schrijven aan de sterken naijver tusschen het Nederlandsche en het Belgische loodswezen ter dezer plaats, reeds zoo vele slagtoffers heb ben gemaakt. Twee sloepen waren uitgegaan om een vaar tuig, dat uit zee binnen kwam, van eenen loods te voorzien. De Belgische sloep, bemand door schipper Oe/sen, drie lood sen en 4 roeijers, in de Wielingen zijnde op de hoogte van her fort Frederik sloeg omverde Hollandsche sloep was in de nabijheid, bemand door den kwartiermeester J. L. Struyck 4 loodsen genaamd .7. C. Boogaard, L. Hamilton M. van Boven en H. Zegers4 roeijerszijnde M. Dijk graafJ. R. Warneker, P. BetieeT. van der Kuyl en een jongeling, aan wie, door hunne spoedige ter hulpkoming, welke algemeen geprezen wordt en onbegrijpelijk is het ge lukken mogt van de acht drenkelingen zes behouden aan wal te brengen terwijl twee sloeproeijersdoor hunne ge lijken en superieuren algemeen bemind wegens hunne onbe rispelijkheid van gedrag en goed karakter hun graf in de golven gevonden hebben; zijnde D. den Hollander, eene vrouw met twee kinderenen A. Haarzakker eene vrouw met één kindje nalatende, welke huisgezinnen op dit oogen- blik in diepe droefheid en ellende gedompeld zijn. Weder heeft hier een zelfmoord plaats gehad Een soldaat, tusschen donderdag en vrijdag nacht op post staandeheeft zich doodgeschoten. Hij was vroeger korporaal geweest en weigerde nu halstarring dienst te doen. Door zijn gedrag evenwel daartoe genoodzaakt zijnde schijnt dit hem aanleiding gegeven te hebben ora tot zulk een roe keloos besluit over te gaan. Het volgende voorval had gelukkiger uitkomst Laatstleden vrijdag avond viel eene dienstmeid op de Bierkaai voorover in het waterdoch werd spoedig door de schielijk toeschietende menigte, die ter hulp kwam, z®n-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1