MIDDELRURGSCHE COURANT. 4 V V' WÊÉ imkxr.& N°. 114. 21 September. Zaturda Scöttuccu cu Cü&miuistiratien. 15tmicnlanb$cfce SEijjbiugcu. Buikulaiibdclte &ijfeutgen. VERKIEZTK GEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien arr. 69 van de Wet van 4 Mei 1850 (Staatsblad no. 37); Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat af schriften van de Processen-verbaal van Stern-inlevering en Stera-opnemingvan den 17 en 18 dezer, tot benoeming bij herstemming van vier Leden voor de Provinciale Staten, in het Kiesdistrict waarvan Middelburg de hoofdplaats is in de Benedenzaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 Sep tember 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. VEEMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden dat de NAJAARS PAARDEN- en VEEMARKT naar aanleiding van het Besluit van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken van den 14 Maart 1849, zal plaats hebben op Donderdag den 10 October aanstaande. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 Sep tember 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. MIDDELBURG, den 20 September. Uit de bekende lijsten waaruit eene herstemming voor leden der Provinciale Staten moest geschieden zijn op gis teren verkozen In het kiesdistrict Zierikzee de heeren jhr. TV. D. de Jonge TV. J. van Voorst CatshoekC. van der Stolpe Mz. J. van der Have Cz. In het kiesdistrict Goes de heeren: A. Kakebeeke rnr. J. C. R. van der BiltJ. F. van de PutteB. van der Man- deremr. J. J. van Deinsemr. G. TV. T. Vogelvanger P. P. T. PierssensO. Verhage. In het kiesdistrict Sluis de heeren 6". II. van Biggelen A. de SmidtL. van den Berg P. IV. Steenkamp H. G. llammacher J. A. Blankert. Bij de herstemming ter benoeming van een lid der tweede kamer van de Staten-Generaalin het hoofd-kiesdistrict As sen, is de heer mr. P. van der Veente Smilde, met 825 stemmen benoemd, tegen den heer mr. L. N. graaf van Rand- wijck die 523 stemmen verkregen heeft. Z. M. kennis hebbende genomen van het verslag, om trent den afloop van de ligting der nationale militie van 1849, heeft den minister van binnenlandsche zaken gemagtigd om aan de overhedenwelke zich in dezen loffelijk van hare taak hebben gekweten en het hare hebben toegebragt ter be hoorlijke verzekering van de uitvoering der wet, hoogstdes- zelfs tevredenheid deswegens kenbaar te maken. De beroemde Engelsche kruidkundige Robert Brown bevindt zich sedert eenige dagen te Leyden. De Nederlandsche schilderschool heeft een gevoelig verlies geleden, door het overlijden van den hoogst verdien stelijken portret- en historieschilder, Charles van Beveren. Breda 18 september. Laatstleden zondag, den 15 dezer, zijn alhier aangekomen en in het gebouw der koninklijke militaire akademie opgenomen de adelborsten der marine van het 2de, 3^e en 4^e studiejaar, te zaraen 72 in getal. Den volgenden morgen werden deze jongelieden in de uit spanningszaal der akademie in den kring verzameldwaar zij toen door den gouverneur den generaal-majoor Seelig hartelijk welkom geheeten en op eene gepaste wijs toege sproken werden. Ook des middags aan tafel werd door den gouverneur een toast aan de vereenigde kweekelingen der land- en zeemagt en den toekomstigen roem des vader lands door beider eendragtige pogingen ingesteld terwijl daarna een der kadetten van het vierde of hoogste studiejaar der militaire akademie de nieuwe kameraden der marine met een* uit het hart voortgekomen welkomst- en vriendschaps- dronk begroettedie door een der adelborsten van liet vierde jaar dadelijk in denzelfden zin beantwoord werd, beiden door het levendigst gejuich van al de kweekelingen krachtig beaamd. Werkelijk mag^ men de .goede verstand houding en den weerkeerigen vriendschappeiijken omgang der kadets en adelborsten alleruitmuntendst noemen. De avond was aan toonkunstig genot gewijd waartoe de muziek der stedelijke schutterij zich bereidvaardig aangebo den had en een aantal stukken voortreffelijk uitvoerde terwijl gezegd muziekkorps na den afloop den gouverneur der akademieden generaal-majoor Seelignog eene luis terrijke serenade bragt. De dag had over het geheel een feestelijk voorkomen daar de ingezetenen uit eigen beweging, ook mede terzake van het «sjarigé bestaan van het stads teekcn-instituutde vaderlandsche vlag hadden uitgestoken die men allerwege zag wapperen. Gisteren morgen zijn de lessen ook voor de adelborsten der ede 3de en 4de studiejaren bij de akademie aangevan gen en is alles in gang gebragtals ware het de hervat ting der lessen na eene gewone vacantie. De goederen van het Medembliksche-Instituutde biblio theek en modellen zijn achtervolgelijk in een vijftal schepen herwaarts overgebragt, cn zijn-reeds of worden nog in de daar voor bestemde lokalen geplaatst en in orde gesteld. Kerknieuws. IJssclmonde 15 september. Heden was het voor deze gemeente een feestdag. - Hare hartelijk geliefde leeraar J. J. van Deinse. vierde gedaeiitCnis van zijne 2ojarige Evangelie dienst. Ilij was vroeger te Heilo en te Sas-van-Gent c. a.en gedu rende de laatste 10 jaren alhier werkzaam in de Heilige bediening. Buitengewoon was de deelneming niet alleen door naastbestaanden en vrienden door ambtsbroeders en kerkeraadsleden door de rijken en aanzienlijken maar ook door armen in woorden en daden betoond op aandoenlijke wijze. Eene groote schare was lot de plegtige gods dienstoefening opgekomen waarin de beminde man vol ootmoed en dankbaarheid sprak naar aanleiding van Hand. XXI vs. 19 en 20a. Het zeldzaam voorregt viel hem te beurtdat dit feest door zijne beide ouders werd bijgewoond zijn grijze vader Ds. Adr. van Deinse, mogt zelfs voor het eerst weder met de gemeente opgaan, naauwelijks hersteld van eene ernstige ziekte, die de vrees had doen ontstaan dat deze heugelijke dag door hem niet zou zijn beleefd. Vecre 20 september. Met genoegen verneemt men dat Ds. L. P. Troutmann de op hem uitgebragte beroeping naar deze gemeente heeft aangenomen. Thans zijn de benoemde afgevaardigden bekend die door de groote kerkeraden der Nederlandsche Israëlitische gemeenten naar 's Gravenhage zullen worden gezonden tot liet aldaar bijwonen der algemeene vergadering waarop over een algemeen reglement voor het Israëlitisch kerkgenootschap zal worden gehandeld. Het zijn de heeren mr. A. C. Cosman en mr. S. E. Nijlcerk van Amsterdam 2'. Polak Daniels en mr. A. de Pinto van 's Gravenhage (de laat ste van de Nederlandsche Portugesche Israëlitische gemeente aldaar) J. Hartogcnsis van 's Hertogenbosch; J. B. Drielsma van Leeu warden J. A. Philipson van Zwolle L. Ali Cohen van Gronin gen B. E. Herschel, van Amersfoort; S. Bloemendaal van Maas tricht; D. M. Ezechielsvan Rotterdam, en V. van Lissavan Middelburg. Noch van de Nederl. Israëlitische hoofdsynagoge te Nij megen noch van de Nederl. Portugesche Israëlitische gemeente te Amsterdam zijn leden voor de algemeene vergadering afgevaardigd. De verkiezingen voor de overige leden regtstreeks door de contri buerende Israëliten gekozen hebben bereids in vele gemeenten plaats gehad of zullen achtervolgens worden gehouden. Jduitschland. TVeenen 14 september. Het statuut voor de organisatie van Hongarije is uitgevaardigd. Daarbij wordt de wet buiten werking gesteld, bij welke aan de mi litaire magt een zeker aandeel in de regeling en het bestuur der burgerlijke zaken was opgedragen. Bij gebrek aan klinkende munt, is men in Oostenrijk er toe gekomen om het muntpapier in stukken te scheuren en deze stukkennaar gelang der verminderde waarde uit te geven. Dezer dagen is dit bedrijf in Praag verboden. Frankfort 16 september. De keurvorst van Hessen is in den avond van 15 september alhier aangekomen en heeft zich onmiddelijk naar de villa van de gravin Schaumburg bege ven werwaarts zijne bedienden hem reeds waren voorgegaan. De minister Baumbach vergezelde hem terwijl Hassenpflug eenige uren later aankwam. Den volgenden dagdes mor gens ten 10 ure, hield de keurvorst met zijne ministers raaden ontving kort daarop den Oosten rij kscheii veld maarschalk von Schirnding. Later moeten nog bijzondere conferentiën tusschen de Hessische ministers en de leden van den bondsdag hebben plaats gehad. Mag men de loopende geruchten gelooven dan zoude graaf Thun op nieuw aan den keurvorst ondersteuning door Oostenrijksche en Beijersche militairen hebben toegezegd indien het volk tot daden van geweld mogt overslaan. De Hessische regering zou van haren kant besloten hebben tot het uiterste vol te houden. Des namiddags is de keurvorst naar Hanau vertrokken waar hij voorloopig zal verblijven. De ministeriëu worden naar Bockenheim verplaatst. Zoo als wij gisteren zeidenheeft Pruissen bevel gegeven dat zijne troepen in Hessische plaatsen in garnizoen dezelve zouden verlaten en zich naar het Nassausche begeven. In den morgen van 17 dezer moeten zij reeds Bockenheim verlaten hebben. Te Kassei is in den staat van zaken weinig of geene ver andering gekomen er bleef op 16 september een ongestoorde rust heerschen. Het hof van appel heeft nog niets omtrent de aanklagt tegen het ministerie beslist. De luitenant-gene raal Bauer voerde voortdurend het opperbevel. Het bijeentrekken der Hanoversclie troepen aan de Hes sische grenzen zoo uit Hameln als uit Miindenbevestigt zich. De troepen hebben bevel gekregen om bij het uitbreken van onlusten het land binnen te rukken. Een der Berlijnsche bladen genaamd Constitutionele correspondentdat met het ministerie in relatie schijnt te staan, zegt in zijn jongste nomraer, dat het unie-parlement binnen kort te Erfurt weder zal worden bijeengeroepen. Twee telegraphische depeches uit Weenendato 14 en 15 september, melden, dat het officiële dagblad in zijne nummers van die twee dagen de ministeriële voordragt om trent de politieke en administratieve organisatie mededeelt. Het bestuur van het land zal worden opgedragen aan een stadhouder, die te Pesth zijn verblijf houdt. De geheele provincie zalmet behoud der indeeling vn co niaten in vijf districten worden gesplitstte weten Pesth Pres burg, OedenburgKaschau en Grosswardein. Uit Sleeswijk-IIolstein is geen nieuws. Generaal TVillisen heeft bij ee!;e dagorder zijne troepen dank gezegd voor de dapperheid en volharding, in de gevechten van 12 en 3 september betoond er bijvoegende dat het doel dezer operatie volkomen gelukt was. In de landsvergadering is namens het stadhouderschap ongeveer gelijke mededeeling gedaan. ISaüic. Aan eene minnelijke oplossing der groote questie tusschen Rome en Sardinië is nog niet te denken. Men zegtdat Piits IX binnen kort een document openbaar zal makenwaarin hij de zaak van den aartsbisschop van Turin voorstelt als de zaak der geheele catholijke wereld. De Toscaansche ministeriële wijziging zou in den geest der constitutie zijn geschied. Eenige bijzondere berigten melden dat de Fransclie gezant te Turin de heer Ferdinand Barrotmet warmte de zaak van het hof van Rome voorstaat, en volgens den last, hem opgedragen koning Victor Emanu'èl zou aanraden den heer Siccardi op te offeren om concessien aan den hei ligen stoel te geven. Van eene andere zijde wordt verzekerd dat het kabinet van Turin geenszins genegen is om een stap terug te doen. Frankï'1)Ic. Parijs 17 september. Het dagblad le National is zeer vergramd op de Girardin en verklaart niet langer dcszelfs polemiek met de Prcsse\tte willen voortzetten. De heer de Girardin uitgenoodigd zich te vereenigen met het programma vervat in de volgende weinige woorden eerbied voor de constitutie antwoordt met den kreet geene constitutie meer Datroept de National uitdat is eene daad van verraad. Wij verwerpen, dus gaat het blad voort en zullen altijd verwerpen dien schandelijken transactiegeest, waaraan de heer de Girardin de grondbeginselen de kracht en de eer der republikeinsche partij opoffertzonder eenigeti waarborg voor de aanneming der royalisten. Het laatste woord van de Presse is: geene revolutie'^meerdat is ook het onze; wij willen dit doel bereiken door de constitutie te eerbiedigen de Presse daarentegen door haar te schenden. De tijd zal tusschen ons vonnis velicn dochwat er ge beuren moge, onze keuze is gedaan. Wij komen er open lijk voor uit en eindigen met deze verklaring de al te lange polemiek. Wij verkiezen eene revolutie voor de constitutie, boven eene revolutie tegen de constitutie wij strijden liever voor het regt dan tegen het regt De Messager du Midi verhaalt, op geloof van een ooggetuige dat in den avond van 30 aug. in de hemelstreek van den grooten Beer een schitterend verlichte bol gezien werd zicli buitengewoon snel in de rigting van Oost naar West bewegende en met eene hevige ontploffing in het Zenith verdwijnende. Onmiddellijk daarop hoorde men een fluitend geluiden eene zware massa viel op den grond neder in de nabijheid van eenige landlieden die in hunnen wijngaard wan delden. Die massa werd, nadat de pastoor was geroepen, van de haar omringende aarde ontdaan; en tot niet geringe verbazing vertoonde zij eene aanzienlijke hoeveelheid goud- deelen. Sedert dat oogenblik ziet men in de omstreken vati Montpellier eiken avond vele liedenmet de oogen op het Zenith gevestigd, denkende dat ook hun uit het Hemelsche Californie iets zal toevallen. Dezer dagen namen eenige Belgische natuurkundigen op de hoogten van Belleville, met vliegers, waaraan eene gemagnetiseerde ijzeren punt bevestigd waseenige meteoro logische proeven, toen plotseling een hunner, die zich niet genoegzaam geïsoleerd haddoor een electrischen stroom ge troffen, bewusteloos nederzonk. Door de spoedig aange- bragte hulp werd hij in het leven terug geroependoch zijn regterarm is verlamd en hij zal dien welligt nimmer weder kunnen gebruiken. Lola-Montes is weder te Parijs teruggekeerdmaar ver keert thans in behoeftige omstandigheden de heer Heald heeft haar geheel aan haar lot overgelaten. Eene dievenbendewelke aan die van Cartouche en Mandrin doet denken had zich te Belleville in eene afge legen straat gevestigd. De staf der bende bestond uit een kapitein een luitenanttwee onder-luitenantsvier briga- diars en acht onder-brigadiers; 120 personen stonden onder de bevelen van dezen staf. De bende was volgens zeer zon derlinge statuten georganiseerd; zoo kon onder anderen nie mand daarbij worden ingelijfdof hij moest ernstige zaken met de regterlijke magt aan de hand gehad hebben. De ka pitein en twee van de brigadiers dezer bende zijn thans in handen der justitie gevallen waarop de bende zich ontbon den en van Belleville verwijderd heeft. De kapitein die zich baron der Ardennen deed noemenis een jong mensch van goede familie, die aanvankelijk eene goede opvoeding heeft genoten maar later beurtelings soldaat en acteur is ge weest de vrouw van een kapitein te Havre had hare fami lie verlaten en was den aanvoerder der bende naar Belleville gevolgd; weinige dagen geleden bevond de aanvoerder zich met deze vrouw in den schouwburg in eene logenaast die welke voor de Indiaansche prinsen bestemd wasmet oog merk deze van hunne kostbare diamanten te berooven doch dit voornemen leed schipbreuk daar de heer Roqueplan de directeur van den schouwburgzijne loge aan de prinsen had aangeboden. Het bendehoofd had onder anderen twee sierlijke rijtuigen ter zijner beschikking, welke nu naar de prefectuur van politie zijn overgebragt. Het genootschap le Dix Becembre doet in alle voor steden van Parijs eene petitie ter onderteekening rondgaan waarin gevraagd wordt 1. herziening der constitutie; 2. het tienjarig presidentschap van Louis Napoleon3. een jaar- lijksch inkomen voor hem van zes millioen francs; 4. de Tuilerien als woonplaats voor den president. De meeste bladen bestrijden intusschen de beginselen wel-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1