MIDDKLBU1GSCIIK COURANT. ft m°. 113. Donderdag 1850. 19 September. föcgrtuven eti 3bmtui^tVAtUti. Hittttenlföttbsigfag tTijbiugeu. v yóiv- iauitcnlatibdchc eijïmigcu. fi De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND verwittigt de belanghebbenden dat de Verga dering der Provinciale Staten van dit Gewest, in plaats van op Maandag den 23 dezergelijk vroeger was bepaaldzal gehouden worden op Dingsdag den 24 dezerdes voormid dags ten elf ure in de Concertzaal te Middelburgen dat de deur van liet Gebouw uitkomende op de Groenmarkt voor het Publiek zal worden opengesteld. Middelburg, den 17 September 1850. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCE1. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROPINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 26 September des jaars 1850, des voormiddags ten xo ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad, Commissaris des Konings inde Provin. cie Zeelandof, bij deszelfs afwezigheiddoor een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zee land, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur, te Mid delburg, worden aanbesteed 1. Het defenderen van den oever aan de Watering van Stavenisse met twaalf kapitale Rijs-Zinkstukken twee Rijshoofden en met Rijsbeslag voorzien van twee af te vlakken Dijksnollen 2. Het aanwerken van een Buiten-berm en voorzien van denzelven met Rijsbeslag en Vilvoordschen Steen aan den Polder van Bruinisseover 400 el lengte; 3. Het bezinken en verder voorzien van eene afschuiving in den Zeedijk van den Polder SchouwenDistrict Scharrendijkemet het overhalen en defenderen van den Zeedijk aidaar, over 100 el lengte, en 4. Het maken van 6500 vierkante ellen Glooijing van Vilvoordschen steen op Puin aan den Noorddijk- polderWatering van Walsoorden. Alle deze vier Perceelen met inbegrip der vereischte Materialen Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken der bovengemelde aanbesteding zullen, boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnen landsche Zaken, en aan dat van het Provinciaal Bestuurder Provincie Zeelandte Middelburg, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Galandte Middelburg en de Ingenieurs J. A. van Dorthte Tholen W. Badon Ghijbente Zierikzee J. Dirkste Neuzen en den Aspirant-Ingenieur N. T. Michaeliste Breskens. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van Zeeland, van den 4dezer (Provinciaal Blad 110. 120); Brengen ter voldoening aan den inhoud daarvan ter kennis der belanghebbenden, dat, ingevolge verlangen van het Departement van Marineom aangezien het Korps Ma riniers thans weder onvoltallig isde. vrijwillige overgang vau Miliciens bij hetzelve die door het Departement van Oorlogbij circulaire van 29 Mei laatstleden was geslo ten weder door laatstgemeld Departement is opengesteld. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 13 Sep tember 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. UERPA CHTING. Het PLAATSELIJK BESTUUR van HOEK zal, op Dingsdag den 24 September 1850, in het openbaar, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren, ingaande primo Januarij 1851 presenteren te verpachten, de KOORNMO- LEN derzelve Gemeente waarvan de voorwaarden van he den af ter inzage liggen bij den Burgemeester, aldaar, en bij den Secretaris derzelve Gemeentete Neuzen. Het Bestuur voornoemd L. NIJSSEN, Ter ordonnantie van hetzelve J. C. STEENKAMP p. Wz. BIJBEL-GEN O OTSCHAP. VERGADERING van de LEDEN des BIJBEL-GENOOT- SCHAPS alhier, op Donderdag den 19 September des mid dags ten één ure, in het Museum, ten einde de jaarlijksche Rekening te hooren en eenen nieuwen Directeur te ver kiezen alsmede de openvallende plaatsen der aftredenden te vervullen. Middelburg, 11 Sept. 1850. A. M. CRAMER, Secretaris. MIDDELBURG, den 18 September. Uit de lijst van acht personen waarover in het hoofd kiesdistrict Middelburg, bij herstemmingvier personen tot leden der provinciale Staten van Zeeland moesten worden gekozen is 11a het openen der stembus op heden gebleken dat de stemming de volgende uitkomst heeft gehad. Ingeleverd 619 stembiljetten van onwaarde 7. Jh, mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke bek we 08 stemm. de heer G. J. Sprenger ó1. Lutesp Jhr. mr. ,7. van Reigersberg Fersluys de heer A. van den Broecke Jz. Mr. A. F. Si filé H. Holle .7. .7. de Kanter yy y> y> 99 Zoo dat de vier eerstgenoemden zijn gekozen. 367 33f 3 3<52 277 271 140. sergeanten daarentegen met eene tweede categorie vermeer derd worden, die iets minder soldij zullen genietèif; - Het kleedings- of reservefonds der onder-officieren dat thans met dat der manschappen gelijk staat, zal verhoogd worden. Eene reeds meermalen voorgestelde, en algemeen doelma tig g fdrdeelde verandering in de kleeding en uitrusting der troepen te voet, heeft voor alsnog, minder kans om te sia- ge-( aangezien hoogerzijds daarmede niet wordt ingestemd. 'Zr. Ms. stoomschip ardjoeno is vrijdag II. uit de ht.oord-zee in Texel binnengekomen. De kotter dë vlinder -crYfe dien dag uit Texel naar Vlissingen verzeild. n E De Staats-courant van gisteren behelst een koninklijk be sluit van den 13 dezer {Staatsblad no. 60) tot buiten koers- stelling en inwisseling der stukken van 10 en 5 centen, naar de wet van den 28 September 1816 Staatsblad no5o)jjver- vaardigd van den volgenden inhoud s Wij WILLEM IIIbij de gratie Gods, Koning der NederlandenPrins van Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburgenz. enz. enz. Gezien art. 1. der wet van den 17 September 1849 Staats blad no 45) waarbij bepaald is datop de daartoe door ons vast te stellen tijdstippen alle zilveren muntstukken naar de wet van den 28 September 181 <5 {Staatsblad no 50) vervaar digd hetzij in eenshetzij achtereenvolgens, buiten koers zul len worden gesteld nadat tot derzelver inwisseling gelegen heid is gegeven Op de voordragt van onzen Minister van financiënvan den 11 September 1850 110. 66 (G. S.) Hebben goedgevonden en verstaan Art. 1. Op den 27 October 1850 worden buiten koers ge steld de stukken van 10 en 5 centen, naar de wet van den 28 September 1816 {Staatsblad no. 50) geslagen; zullende van Maandag den 7 October 1850 tot en met Zaturdag den 26 October daaraanvolgende alsmede nog op Maandag en Dings dag den 28 en 29 dier maand, gelegenheid tot derzelver in wisseling worden gegeven. Art. 2. Tot de inwisseling in art. 1 bepaald, zullen ge bruikt worden zilveren muntenbij voorkeur stukkeu van 10 en 5 centen, en voor zooveel noodig ook andere zil veren pasmunt en standpenningen. Art. 3. Behalve bij de Nederlandsche Bankzal de inwis seling plaats hebben bij de Arrondissements-betaalmeesters. Art. 4. Onze Minister van financien wordt gemagtigdom de noodige maatregelen te nemen omtrent de inwisseling bij de vorige artikelen bepaald ook om die te bevorderen op de kantoren der Rijks-ontvangers van de belastingen door overneming tot en met den 29 October 1850 van de buiten koers gestelde stukken van 10 en 5 centen. Onze Minister van financien is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan een afschrift, tot informatie, zal wor den gezonden aan de algemeene Rekenkamer en aan de Raden en Generaal-meesteren der munt, en hetwelk in het Staats blad zal worden geplaatst. 's Gravenhageden 13 September 1850. De Minister van financien WILLEM. VAN BOSSE. Engeland. Londen 14 september. Gisteren heeft de hertog van Wellington in dreigend levensgevaar verkeerd. Bij het terugkeeren van Douvres naar Warmercastle werden de voor zijn rijtuig gespannen postpaarden schichtig en wierpen hetzelve van eene hoogte af, waar het in een veld nederkwam. De postillon geraakte onder het rijtuig, maar bleef onverlet. Twee zee-officierendie den weg langs waudelden en het ongeluk zagenhielpen den grijzen hertog uit bet rijtuighij had zijne gewone bedaardheid van geest niet verloren en gaf last zoodra mogelijk naar Walmer voort te rijden. De Bridgetown groot ongeveer 1000 tonnenlasten den 4 j'ulij jl. met 390 landverhuizers van Liverpool naar Quebec vertrokken heeft in den nacht van 3 op 4 augus tus zoodanig tegen eene rots te Clamcove tusschen de ka pen Ballard en Race, op Newfoundlandgestootendat die bodem kort daarna geheel uiteen geslagen is. Met ach terlating van ai hunne goederen zijn gelukkig nog alle pas sagiers met uitzondering van drie kinderengered kunnen worden. Zwitserland. Sedert geruimen tijd werden tusschen den bondsraad en de regering van Genève gewigtige stukken betrekkelijk de woelingen der uitgewekenen in dat kanton gewisseld. Thans zoude bondsraad in het bezit van papie ren geraakt zijn die onwedersprekelijk bewijzendat in het kanton Genève zaken geschieden welke met de onzijdig heid van Zwitserland en de bestaande bondsbesluiten in strijd zijn weshalve genoemde regering ten ernstigste aan hare bondsregterlijke verpligtingen herinnerd wordt. Bij besluit van den 12 dezer heeft Z. M. aan den heer W. F. L. baron Rengers op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het collegie van curatoren der hooge- school te Groningen. Bij besluit van den 15 dezer, heeft Z. M. goedgevon den tot lid van het collegie van curatoren der hoogeschool te Groningen, te benoemen den heer mr. B. Wichersvoor zitter van het provinciaal geregtshof van Groningen. Bij de nieuwe stemming, welke den 14 dezer in het hoofd-kiesdistrict Gouda heeft plaats gehad heeft niemand de vereischte meerderheid van stemmen verkregenmaar zal eene herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren mr. L. Metman en FE. baron Mackaywelke de meeste stem men op zich vereen igden. De Nederlandsche Stoompost berigt dat Hunne Exc. de ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog benoemd hebben eene commissie van twee hoofd-ingenieurs van den waterstaatbenevens twee hoofd-officieren der militaire genie, ten einde de algemeene voorwaarden waarnaar de werken der genie en waterstaat uitgevoerd moeten worden naar de behoefte des tijds te wijzigen. Genoemde commissie heeft hare werkzaamheden, onder voorzitting van den hoofd-in- genieur van Zeelandin de residentie aangevangen. Naar men verneemt is in den raad van defensie eene nieuwe organisatie van het wapen der infanterie geprojec teerd, welke zeer veel bijval vindt en ongetwijfeld tot uit voering zal komen. Volgens dat ontwerp zal het rijk in territoriale afdee- lingen verdeeld worden; de indeeling in divisien en brigades vervallen; het getal regementen blijven, doch de bataillons 5 kompagnien en de depots 2 kompagnien bekomen; voorts zal een bataillon, onder de benaming van instructie-batail- lon worden geformeerd tot opleiding van militairen voor hoogere gradenterwijl de manschappenthans in de klasse van disciplineeene afzonderlijke straf-kompagnie zullen uitmaken. Het aantal korporaals zou verminderd dat derstrijd nog niet opgeven IMitscMand. Een Weener dagblad laat zich zeer hevig over de behandeling uit, den generaal Ilaynau te Lon den wedervaren, en zegt, dat den Oostenrijkschen gezant aldaar onverwijld gelast is genoegdoening, door tusschenkomst der Engelsche geregtshoven te vragenvoor de krenkinghet Oostenrijksch nationaal eergevoel in den persoon van dien generaal aangedaan. Berlijn 13 september. Welk aandeel de Pruissische rege ring zal nemen aan den constitutionelen strijddie thans in Keur-Hessen wordt gevoerd is nog niet bekend. Pruissen heeft den doortogt van Hessische troepen naar het in de Pruissische bezittingen ingesloten gebied van Schaumburg niet geweigerd vermits het bij traktaat daartoe verpligt is. Daardoor ontneemt het ook aan de Hessische regering elk voorwendsel tot weigering van den doortogt van Pruissische troepen door Kassei of Fulda, zoodra dergelijke doortogt jn het belang van Pruissen mogt worden gevorderd. Frankfort 14 september. De berigten uit Kassei van den 13 des morgens melden, dat het arrest van het hoogste ge regtshof in Keur-Hessen waarbij de ordonnantie van het keurvorstelijk bewind tot voortdurende heffing der belastin gen "oor onwettig en derhalve niet uitvoerbaar is verklaard, een diepen indruk heeft gemaakt, vermits dit arrest als een voor- bot e werd aangemerkt van een volgend arrestbij hetwelk o k - ordonnantie op den staat van beleg door de hoogste- egterlijke magt als onwettig en niet verbindende zoude wor- ien voorgesteld. Het gevolg daarvan is geweestdat de bejaarde gene- aal Batier, met de hoogste militaire magt bekleed, heeft verlangd, om, ter zake van zijne verzwakte gezondheid, d arvan ontslagen te worden en tevens pensioen te mogen et.angen. Men schijnt voor het oogenblik geenen geschik- ten opvolger te hebben kunnen vindenen in den avond van den- 12 zoo radeloos te zijn geworden dat de keur vorst zelfs tot het besluit is gekomen 0111 zich heimelijk met zijne drie ministers uit Kassei te verwijderen. Intusschen was tot dien tijd toe, in weerwil van de niet geringe span ning welke allerwegen in Kassei werd bespeurd, aldaar nog niets voorgevallenhetwelk als eene verstoring der openbare orde kon worden aangemerkt. De keurvorst en zijne ministers hebben zich in de eerste plaats naar Hanover gewend en van daarmet den stoom trein zich naar Dusseldorp begeven. Het wordt bevestigd dat de Hanoversche regering vier bataillons naar de Hessi sche grenzen heeft gezonden; maar het blijkt niet, dat deze de grenzen zijn overgetrokken. In Hanover heeft de keur vorst een onderhoud van een paar uren met den koning gehad. Ten aanzien van hetgeen verder is voorgevallen is men nog niet in het zekere onderrigt. Op grond van bijzondere en telegrafische berigten wordt gemeld, dat in Kassei de rust verder ongestoord is gebleven en dat de burgerlijke overheid zich met de militaire magt heeft verstaan aan gaande de handhaving der verordeningen van policie. Ande ren meenen echter, dat de keurvorst en zijn bewind den en rekenende op ondersteuning

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1