MIDDELBUMSCHE COURANT. i N°. 110. Donderdag 12 September. 23e0tusren csi Qlbminiötiraticn. UIT LOT IJS Q. De GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie ZEE- LAND brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat bij de vroeger aangekondigde en op den 2 dezer maand in het openbaar gedane uitloting van Aandeelen in de Pro vinciale Geldleeningen 1. van 20,000 voor de instandhouding van de bestaande Stoombootdienst in het Veer van Vlissingen op Breskens; 2. van 220,000 voor de verbetering der IVegen in het Vierde en Vijfde District 3. van f 24,000 voor de verbetering der Communicatie tusschen de Eilanden Noord- en Zuidbeveland zijn uitgekomen de volgende Nommers Van de eerstgenoemde, de Nommers l, 9 en 13, ieder van 500. Van de tweede genoemde de Nommers 2542, 115 125, 126, 184 en 194, ieder van 1000. Van de laatstgenoemde Geldleening, het Nommer 8groot f 1000. Welke mitsdien ingevolge de Plans dier Geldleeningen gearresteerd bij Koninklijke Besluiten van den 29 Julij 1842 110. 56; van den 28 Junij. 1845, no. 62 en van den 17 Junij 1847, no. 116, met den eersten Januarij aanstaande ten Kantore van den Arrondissements-Betaalmeester te Mid delburg, zullen worden afgelost, tegen intrekking der be trokken Obligatien en van de daarbij afgegeveneop dat tijdstip niet verschenen Intrest-Coupons. Middelburg, den 6 September 1850. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. geneeskundige commissieis veroordeeld geworden in eene 1 ffluitschland. Frankfort 7 september. Eene giste- TKIIKIE ZIJS G EIV. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND brengen ter kennis der belanghebbende Ingezetenen van dit Gewest, dat Zijne Majesteitnaar aanleiding van art. 55 der wet van den 4 Julij des loopenden jaars Staatsblad no. 37), bij Hoogstdeszelfs besluit van den 7 dezer110. 3 heeft be paald dat de, op den 11 dezer maand in te leveren Stem briefjes, voor de herkiezing van een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalin het Kiesdistrict Goeszullen geopend worden op den 13 daaraanvolgende. Middelburg, den 10 September 1850. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten, van den 6 September jl. 110. 18 Provinciaal Blad no. 123), Brengen ter kennis van de Ingezetenen dat de inlevering van Stembiljetten binnen deze Gemeentetot verkiezing van vier Leden van de Provinciale Statenzal plaats hebben op Dingsdagden 17 September e. k.,op de Boven-voorzaal van het Raadhuis Dat in hetzelfde Lokaal de Stembiljetten van geheel het Kiesdistrict zullen geopend worden op Woensdag 18 Sep tember daaraanvolgende Dac op beide dagen de toegang tot de plaats der stem opneming zal opengesteld zijn langs den voortrap terwijl het Bureau zal zijn zamengesteld als op den 3 en 4 September jl Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den- 9 Sep tember 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. BIJBEL-GENOOT SCHAP. VERGADERING van de LEDEN des BIJBEL-GENOOT- SCHAPS alhier, op Donderdag den 19 September des mid dags ten dén urein het Museumten einde de jaarlijksche Rekening te hooren en eenen nieuwen Directeur te ver kiezen alsmede de openvallende plaatsen der aftredenden te vervullen. Middelburg, 11 Sept. 1850. A. M. CRAMER, Secretaris. iSinttettlAtib^dte ®ijbiugcw. MIDDELBURG, den 11 September. Laatstleden maandag werd alhier de eerste vergadering der nieuw verkozene provinciale Staten met eene aanspraak ,door den voorzitter geopend. Op grond van art. 67 der provin ciale wetwerd echter de vergaderinguit hoofde van het ongenoegzaam getal aanwezige leden verdaagd tot maandag den 23 dezer. Aanstaanden vrijdag, des morgens ten 10 ure, zal voor het provinciaal geiegtshof alhier behandeld worden de zaak van Rosalia Heldersoud 31 jaren, geboren te Blan kenberg in Belgielaatst gewoond hebbende als dienstmeid te Vlissingen zijnde zij beschuldigd van kindermoord en tot raadsman haar ambtshalve toegevoegd de advokaat mr. w. c. Borsius. Men verneemt dat Paulus Staf, wonende te Goes bij vonnis van de arrondissements-regtbank alhiervan den 6 dezernaar aanleiding eener aanklagte van de plaatselijke geldboete van honderd gulden ter zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Heden had alhier door de commissie van toezigtin tegen woordigheid van de heeren onderwijzersde jaarlijksche prijs - uitdeeling plaats aan de leerlingen aan het stedelijk instituut van middelbaar onderwijs te weten aan de 2de klasseaan L. Baale voor vorderingen in het Fransch Hoogduitsch Engelsch en de wiskunde A. C. L. de Beveren van Sou, voor vorderingen in de wiskunde het Fransch Engelsch en Hoog duitsch en P. Eerhulst voor vorderingen in de wiskunde het Fransch Engelsch en Hoogduitsch aan de 3de klasse aan II. J. Boogaertvoor vorderingen in het Fransch de wiskunde en het HoogduitschJ. A. Fakvoor vorderingen in de wiskunde, het Fransch en het Hoogduitsch, en II. Calkoen voor vorderingen in het Fransch aan de 4de klasseaan .7. P. Roetert Tak J. J. de I-Vilde .7. D. Lijnaar le Nobel en .7. van Muijenalle vier voor vorderingen in het Fransch; aan de 5de klasse, aan A. M.TakA. Luteyn IV. K. van Deinse en M. II. J. M. van Soninsgelijks alle vier voor vorderingen in het Fransch waarvoor eenige der bekroonde leerlingen op eene gepaste wijze in verschillende talen hunne erkentelijkheid aan heeren commissarissen voor het instituut betuigden. Naar men verneemt is, als maatregel van bezuiniging, bij besluit van Z. M. den koning van 31 aug. jl., te reke nen van jan. 1851, ingetrokken, de jaarlijksche toelage van 300 aan de officieren van den generalen staf, die, bij de betrekking van adjunct-chef van den staf eener divisie of brigade, tevens fungeren als adjudant van den komman derenden generaal hetgeen bij de infanterie algemeen plaats heeft. Die toelage was hun in 1843 toegelegd, en kon eigenlijk niet anders worden beschouwd dan als eene tege moetkoming voor het voeren van den dubbelen titel. Als zeker wordt gemeld dat de heer E. van der Oudermeulen zijn bepaald verlangen te kennen heeft gegeven, bij de stemming vooreen nieuw lid der tweede kamer, voor die betrekking niet in aanmerking te komen. Men leest in de Amsterdamsche courant: De benoeming van den staatsraad commissaris des ko- ningsmr. G. J. Bruce tot gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indie is thans bepaald, en binnen kort zal zijn- hoog-ed. gestr. de reis derwaarts aannemen." Ten gevolge van het aannemen van het lidmaatschap voor de tweede kamer door de heeren mr. M. J. de Man, voor Almeloen mr. IV, H. Dullertvoor Zutphen moet te Arnhemwaar beide die heeren ook verkozen waren eene nieuwe keuze plaats hebben. De griffier der Staten en overige ambtenaren ter pro vinciale griffie van Groningen doordrongen van gevoelens van hoogachting en erkentelijkheid jegens den afgetreden gou verneur den heer staatsraad IV. F. L. baron Rengers, die gedurende meer dan twintig jaren als hoofd des bestuurs van voornoemd gewest werkzaam was, hebben, door eene daar toe uit hun midden benoemde commissieals een bewijs hunner hulde en tot een blijvend aandenken dien waar- digeu man een fraai bewerkt stuk zilver aangeboden. Zaturdag 11, is te 's Gravenhage de 35ste vergadering van de algemeene synode der Nederlaudsche Hervormde kerk op de gewone wijze gesloten. - In de II. donderdag te Rotterdam door de Nederland- sche Handelmaatschappij gehoudene veiling van 139,420 balen Java-koffij is alles naar qualiteit verkocht van 25J tot 33 centsen in de op maandag gehouden veiling van 82,591 kran- jangs en kanassers Java-suiker is mede alles naar qualiteit van f 26^ tot 38! verkocht. Op den 9 september heeft mentusschen zeven en half acht ure des ochtends, zoo binnen de stad Haarlem, als buiten dezelve, aan de duinzijde, eene beweging be speurd welke door velen voor eene aardschudding is ge houden, en door een zwaar, doch dof geluid is vergezeld geweest. Zr. Ms. fregat prins iiendrik der Nederlanden is den 3 september jl.des namiddags ten 3 ure de hoofden gepasseerd en Zr. Ms. schooner atalante die het fregat tot op gemelde hoogte vergezeld heeftden 5 dezer te Hellevoetsluis binnengeloopen. ren avond hier ter stede ontvangene telegraphische depeche uit Berlijn inhoudende dat Frankrijk en Engeland hadden te kennen gegeven dat zij zich bij den engeren-raad niec zouden doen vertegenwoordigen, inaar verlangden dat voor Duitschland één bestuur zou worden zamengesteld aan 't welk Pruissen zoude deel nemen heeft bij velen groote be vreemding verwekt; doch voor der zake kundigêu was het duidelijk dat eene zoodanige verklaring niet kon gedaan zijn, vermits eene vertegenwoordiging der vreemde mogend heden bij den engeren-raad als eene onbestaanbare zaak moet wordeii beschouwden alleen eene vertegenwoordiging bij de bonds-vergadering kan te pas komen weshalve de vreem de mogendheden steeds hebben beweerd dat de traktaten van 1815 te dezen aanzien nog regteus bestaan en van kracht zijn terwijl ook de onderhandelingen tusschen Pruissen en Oostenrijk, het regelen van dit punt voornamelijk ten doel hebben. Hamburg 8 september. De Deensche regering heeft aan de Pruissische te kennen gegevendat zij zich zou te vreden stellen met de ratificatie van het tusschen haar beide geslo ten vredes-traktaat door de afzonderlijke Duitsche Staten, bij gemis eener centrale magt voor geheel Duitschland. Zij heefc verder voorgesteld, 0111 de overige over dit traktaat bestaan de geschillen aan de beslissing der .Britsche regering t der werpen. Zwitserland. Reeds vroeger in dezer, z mer leden sommige oorden zwaar door stormen onweders en orkanen thans is Opper-Aargau111 het kanton Bern», daardoor in de laatste dagen van augustus zoo lievi - bezochtdat het als in eene woestijn verkeerd is. 7\Iiet'alleen is de oogst vernield, maar vele gebouwen zijn van <- ken en vensters ontblooten de inurer van sommige huizen zijn zoodanig gescheurd als hadden zij een bombardement doorgestaan. Lucerne is nog veel zwaarder bezocht. De hagelsteenen vielen daar zoo digt als men zich niet herinnert het vroeger ooit gezien te hebben de orkaan heeft de schoone linden- dreven verwoest, bijna zes duizend dennenboomen ontwor teld en een toren der I raucïskaner-kerk doen instorten. Al leen in de gemeente Meggen is de schade op 140,000 frs. begrootnaardien nagenoeg geen enkele vruchtboom ge spaard is en alle tuinen en graanvelden verwoest zijn. Ook te Einsiedeln is den 23 zware hagel gevallen en heeft veel schade aangerigt. Dergelijke berigten zijn uit Glarus en Waadtland ontvangen. In den nacht van den 1 op den 2 dezer zijn te Felsberg bij Chur groote rotsklompen afgescheurd en nedergestort gelukkig zonder het dorp te beschadigen welks inwoners bij het naderen des gevaars de vlugt genomen hadden. 33uiicnl«tnfr0£!tg ©ijfringew. Hngelanct. Londen 7 september. Naar men zegt zal de luitenant-generaal sir IVilliam Gommde opperbe velhebber der militaire inagc te Bombaybij zijne komst in Indië het opperbevelhebberschap over het Indisch leger aan vaarden in plaats van generaal sir C. Napier. Men leest in the StandardWij hebben kort ge leden een grootgoudbevattend rotsblok geziendat uit de omstreken der baai Annatto (op Jamaica) is aangebragt. De doorsnede toont aan, dat het bijna geheel uit goud en zilver bestaat. Dit blok zal ongeveer zeven per cent van die edele metalen opleveren, dat naar evenredigheid veel meer is dan erts uit Californië geeft." De Noord-Amerikaansche dagbladen zeggendat de drukte in Californië nog gedurig toeneemten dat wederom nieuwe en rijke goudlagen gevonden zijn. De zuidelijke haven van San Francesco blijkt langs hoe meer eeue zeer geschikte haven tot berging van schepen te wezen. ramkrijk. Parijs 8 september. Eene heden mor gen uit Cherburg ontvangen telegraphische depeche behelst het volgende: Gisteren morgen heeft de president der republiek het ar senaal bezochten zich voorts aan boord van het linieschip Friedland begevenalle vaartuigen waren met vlaggen en wimpels versierd en begroetten hem met salvo's uit het ge schut. Eene tallooze menigte was op de kaden bijeen en woonde het prachtig schouwspel bij. Na achtervolgens on derscheidene schepen bezocht te hebbenbegaf de president zich laatstelijk aan boord van de Minerve, waar de artille risten geoefend worden in het behandelen der stukken. In den avond nam hij deel aan een groot bal dat de stad hein aanbood, en waarop duizende personen genoodigd waren. Overal waar hy zich vertoonde werd hij niet daverende toe juichingen begroet." De algemeene raden der departementen MaasTarn- en-Garonne en Sarthe hebben zich vóór, die van het depar tement Lozóre tegen de herziening van de constitutie ver klaard. Naar mate de president op zijnen togt in Normandie met meei bijval en geestdrift door de bevolking wordt ont vangen beginnen de organen van het Elysée weder een stouter en vleijender toon bij het geven hunner verslagen aan te nemen. De president die, zoo als meermalen gezegd is, van zijne zijde zich zeer goed weet te bedwingen en zijne woorden te matigen in de aanspraken die hij tot de auto riteiten en het volk rigt, heefc te Cherburg eene aanspraak gehouden die men eene keizerlijke zou kunnen noemen, want van de groote daden sprekende die zijn oom heeft ver- rigtzeide hijdat indien de keizer dat alles had kunnen doenhet daar van daan kwamdat de natie hem daartoe de noodige magt had verleend en dat om ook op zijne beurt dit te kunnen vervolgen men hem door versterking van magt ook de middelen moest verleenen om het gevaar der toekomst te keeren. De dagbladen van de Elysesche kleur die deze aanspraak mededeelen, verzekeren, dat zij beantwoord werd door luide kreten van leve Napoleon leve de keizerZij zeg gen echter met of dit geroep den dooden of den toekomsti- gen keizer werd toegebragt. Heden merkt men in bijna al de kazernen der hoofd stad eene buitengewone beweging op. Verscheidene briga de-generaals en hoofd-officieren moeten op de binnenplaat sen afzonderlijke wapenschouwingen honden. De heeren DuchatelGuizotDumon en Montebello zijn van Claremont terug gekomen. Deze gewezeue laatste ministers van wijlen koning Louis Philippe zijn hunne hulde aan de nagedachtenis van den overleden vorst en hunne deel neming aan de koninklijke familie komen betuigen. De staatkunde is geheel buiten het oogmerk dezer reis gebleven. Men leest in de Cazette de Lyon van 5 september O3 - (jv, uiviwu Viiv -- -y - t --1 Wl.W

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1