MIDDELBURGSCHE C 0 II R A IV T. fer -J W. 108. Zaturda I 7 September. 23csturen en Qlbministratien. iSimtculAuösche tEijbtugctt. Ëuitcntanbdchc ^ijbhigcu. ^anTM|\ce8!iin^taudtö£ er ifV ZEGELEN.; >!SS HERKIEZINGEN. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen van dit Gewest, dat zij, bij Besluit van heden, naar aanleiding van Art. 14 der wet van den 6 Julij jl.regelende de zamenstelling en de magt van de Provinciale Staten, {Staatsbladno. 39,) heb ben bepaald dat de Herkiezingenter benoeming van Le den der Provinciale Staten, in de Kiesdistricten, alwaar zulks zal noodig zijn zullen plaats hebben op Dingsdag den Zeventienden der loopende maand. Middelburg, den 6 September 1850. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien art. 69 van de wet van 4 Mei 1850 {Staats blad no. 37) Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat af schriften van de Processen-Verbaal van Steininlevering en Stemopneming, van de benoeming van Leden voor de Pro vinciale Staten, in het Kiesdistrict, waarvan Middelburg de Hoofdplaats is, in de Beneden-Voorzaal van het Raad huis zijn aangeplakt en ter Secretarie voor een ieder ter in zage nedergelegd. Gedaan ten Ilaadhuize der Stad Middelburg, den 6 Sep tember 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd 'PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. MIDDELBURG, den 0 September. De Staats-courant van 5 september bevat een koninklijk besluit van 28 augustus jl.houdende bepalingen omtrent den doorvoer van zout. Insgelijks een koninklijk besluit van 30 augustus jl. hou dende vernietiging van de verordeningen op het houden van openbare verkoopingen te Hontenisse. -De Fransche regeringgehoor gevende aan cie vertoo- gen welke deswege door den Nederlandschen gezant te Pa rijs zijn ingediend, heeft goedgevonden te bepalen, dat Ne- derlandsche stoombootenin geregelde vaart tusschen Ne- derlandsche en Fransche havensvoortaan niet meer zullen gehouden zijn een renversaal van het Nederlandsch paspoort over te leggen mits het manifestwaaruit blijkt dat de goe deren uit Nederland afkomstig zijn door de Nederlandsche beambten der in- en uitgaande regten geviseerd zij en be houdens de verpligting oin voor zoodanige Nederlandsche voortbrengselen welke aan een verminderd regt zijn onder worpen bewijzen van oorsprong te leveren. Z. Exc. de minister van justitie heeft bij circulaire van 3 augustus 11. de heeren procureurs-generaal bij den hoo- gen raad en de provinciale geregtshoven de officieren van justitie bij de arrondissements-regtbankenkantonregters directeuren en commissarissen vau policie aangeschreven een wakend oog te houden op het clandestien vervoeren van brieven en die ambtenaren aangemaand aan die surveillance hunne ernstige krachten te wijden. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken in er varing gekomen zijnde, dat bij sommige banken van leening grove misbruiken plaats hebben daarin bestaande dat voor het beleenen of lossen van panden op buitengewone uren en voor de toezegging van eene bijzondere zorg voor laken of andere goederen eenige centen gevorderd of aangenomen wor den heeft de gewestelijke besturen aangeschreven, hiertegen met alle zorgvuldigheid te waken. Op verlangen van het departement van marine heeft dat van oorlog aangezien het korps mariniers thans weder onvoltallig is, den vrijwilligen overgang van miliciens bij hetzelve weder opengesteld. Naar men verneemt zijn bij het ministerie van bin nenlandsche zaken twee hoofdambtenaren aangesteld en is bij dat departement ook benoemd tot adjunct-commiesde onder het ministerie de Kempenaar ontslagen heer J. Tideman, destijds adjunct-redacteur van de Staats-Courant. Men verneemt dat de heer J. H. Lintztot dusverre boekhouder bij 'skonings thesaurie, door H. K. H. mevrouw de prinses Marianne der Nederlanden benoemd is tot admi nistrateur der eigendommen van H. K. H. Volgens de rlmsterdamsche Courant heeft de heer mr. A. J. Duymaer van Twist de verkiezing tot lid van de Tweede Kamer voor het district Steenwijk aangenomen zoodat voor het kies-district Zwolle eene nieuwe vrije keuze moet plaats hebben. De grijze vice-admiraal de Man heeft laatstleden za turdag, op Zr. Ms. fregat prins Hendrik der Nederlanden alvorens dat schip den volgenden morgen de reede van den Helder verlieteen bezoek afgelegd. Maandag morgen ten 4L ure bevond zich genoemd fregat op de hoogte van Sche- veningen. Naar men verneemt zal Zr. Ms. korvet sumatra kapitein-luitenant ter zee F. X. R. V Ilooftvan den He - der naar Vlissingen vertrekken om zich gereed te maken voor eene reis naar Batavia ter overbrenging van den nieuw benoemden gouverneur-generaal naar Nederlandsch Indië. Blijkens bij het departement van marine ingekomen be- rigten is Zr. Ms. fregat de prins van oranje den 18 julij 11. te Curafao binnengeloopenen zoude gemelde bodem den 27 daaraanvolgende dat eiland weder verlaten ter verdere oefe ning der equipagie in zee en vervolgens naar Vlissingen terug- keeren. Den 25 junij laatstleden is te Suriname aangekomen Zr. Ms. brik de haai kapitein-luitenant IV. Stefensvan Hellevoetsluis. De Noordbrabander zegtdat met den 15 dezer reeds een gedeelte der kweekelinge-i van het koninklijk instituut der marine te Medemblik in het gebouw der koninklijke militaire akademie te Breda zijn intrek neemt. In den Courrier Batave leest men een brief dato' 20 augustus jl., van Leiru-Rollin namens de Europesche democratische hoofdcommissie te Londen aan den redac teur van den Courtiervan Bevervoordewelke aan ge noemde hoofdcommissie onder toezending van eenige nom- mers van zijn blad aangeboden had in betrekking met haar te treden. De beruchte Fransche volksleider antwoordt, dat hij dit aanbod gaarne aanneemtdat hij de pogingen van van Bevervoorde om de republikeinsche beginsels in Neder land aan te wakkeren toejuicht; dat echter tot bevordering van de zaak der democratie in Europa, geld noodig isdat volkenzoo als het Nederlandsche wier welvaart door geene revolutie geleden heeftde volken die zich om de wille der vrijheid aan de schaden der omwenteling hebben blootgesteld, moeten tegemoetkomen, waarom hij door tus- schenkomst van van Bevervoorde geldelijke bijdragen van de Bataafscbe democraten" wenscht te ontvangen. Men schrijft uit 'jGravetihage 4 september: De officiële benoeming van den heer Brucetot gou verneur-generaal van Neérlands Indië, is tot heden nog niet geteekend. Men twijfelt echter niet of dit zal spoedig ge schieden. Bij de eergisteren morgen gehouden vergadering van het comité van defensiepresideerde Z. K. H. prins Frederik. Naar men verneemt zal den 20 dezer eene plegtige rouw-loge gehouden worden van TUnion Royale in deze residentieter eere van de nagedachtenis van wijlen den achtbaren regerenden meester derzelve den heer Vewey-Méjan. Ook verneemt men dat de overledene aan de loge al hier vermaakt heeft zijne uitgebreide en belangrijke maf onieke DIDirvUlCCK.."" k. H. mevrouw de prinses Marianne der Neder- landen is, van haar uitstapje naar Aken, op haar buiten verblijfbij Voorburg teruggekeerd. Men schrijft uit UtrechtDe ongehoorde en plotselinge handeling in het ontslag van onzen zeer geachten gouver neur heeft hier algemeene afkeuring en deelneming verwekt, en men prijst zeer het waardig gedrag door dien bewinds man bij deze gelegenheid gehouden. Als bewijs van hoog achting en vriendschap is dan ook bij het nederleggen zijner ambtsbetrekking door heeren gedeputeerde Staten en den griffier, aan Zijn HEdg.met eene hartelijke toespraak door het oudste lid van dit collegie een fraai bewerkten zilveren inktpot tot aandenken vereerd.' Engeland. Londen 2 september. De ter aarde be stelling van Louis Philippe in de kapel te Weybridge in het graafschap Surreyhad heden morgen plaats. Eene menigte Franschen waaronder velen die zich door geboorte of talenten onderscheidenhad zich te Claremont veree- nigdom die sombere plegtigheid bij te wonen. Onder hen merkte men den hertog de Montmorency graaf d Hau- detotde generaals de BerthoisDumas en de Charbonnes en graaf Friant op, aan welke de onderscheiding te beurt viel vau slippendragers te wezen. De groot-rouwdragers waren de graaf van Parijs, de hertog van Nemours, de prins de Joinviile en de hertog van Aumale. De koningin de hertogin va Nemours en andere leden der koninklijke familie waren in de kapel tegenwoordig. Vóór de ter aarde bestelling werd eene stille mis gelezen en de kist vervolgens in den kelder nedergelaten die terstond daarna verzegeld is waar na de stoet naar Claremont terugkeerde. De kist, die het stoffelijk overschot des vorsten bevat, heeft het volgend eenvoudig opschrift, in de Fransche taal s Louis Philippede koning der Franschen. Geboren te Parijs, den 6 october 1773 gestorven te Claremont graaf schap Surrey, Engeland, den 26 augustus 1850." Men schat het successieregtdoor de familie Orleansten gevolge van het overlijden van Louis Philippe te betalen op ongeveer viermaal honderdduizend ponden sterling- De gedenkschriften des voormaligen konings mogen niet dan na verloop van tien jaren openbaar gemaakt worden omdat zij eenige bijzonderheden bevatten, wier publiekmaking zekere aanzienlijke familien zeer zou hinderen. Duitschland. Uit Frankfort wordt onder dagteeke- ning van den a dezer aan de Köllnische Zeitung het volgen de gemeld w Indien er niet iets van veel belang in den weg gekomen isdan bezit Duitschland thans weder eene bondsvergade ring. Zaturdag morgen is eene voorbereidende zitting ge houden. Weinige uren laternadat een courier uit Weenen bij den voorzittenden Oostenrijkschen gezant aangekomen was, werd in allerijl eene tweede vergadering bijeengeroe pen. Heden morgen eindelijk op den voor de opening be paalden dag, heeft men dezelfde elf personen, welke tot hiertoe het plenum uitgemaakt hebben zich naar het paleis van Thurn en Taxis zien begeven ten einde zich als enge- ren raad te constitueren. Omtrent hetgeen in die vergadering geschied isheeft men nog niets met zekerheid vernomen." Hamburg 1 september. Bij het Sleeswijk-Holsteinsch leger begint de langdurige rust weder voor meerdere beweging plaats te maken. Zaturdag morgen rukte de linkervleugel uit, ontmoette de Denen bij Sorgbrügge en maakte vijf en dertig gevangenen. De Ilolsteinsche jagers hebben twee dooden en vijf gekwetsten. De regtervleugel vond Eckern- fiorde door de Denen verlaten. Daar deze terugtrokken keerden ook de Sleeswijk-Holsteiners naar hunne kantonne- menten terug. Men zag weldra meer gewigtige gevechten te gemoet. Verscheidene nieuwe officierenwaaronder de Nassausche eerste luitenant von Breitenbachzwager van von der Tan en von Gagemen vele vrijwilligers, waren aangekomen. Laatstleden vrijdag middag zag men een groot aantal Rus sische oorlogschepen voor de Kielerhaven sommige daar van zeilden weder wegmaar andere schijnen daar post te willen vattenzoodat daar thans acht oorlogschepen dier natie en een üeensch fregat eene linie vormen. Men ver wachtte een aanval der Denen op Frederikshaven. Italië. Het Journal de Rome van 24 augustus meldt dat de Sardinische gezant Pinelli aldaar, aan het hoofd eener talrijke deputatie aankwam. De nieuwe organisatie der Kerkelijke Staten zag men nu spoedig te gemoet. De courant van Genua verzekert, dat door Engeland even als door Oostenrijk, aan het pauselijk gouvernement eene nota is gerigt om te protesteren tegen het systema van reactie, dat tot heden zoo stijfhoofdig wordt vastgehouden. Frankrijk. Parijs 2 september. Heden morgen was er groote ministerraad. Er werd gehandeld over de binnen- en buitenlandsche staatkunde, en het verschil daarover kon wel leiden tot een crisis. De heeren Baroche en d'Haut- poul weigeren een staatkundig pad in te slaan, dat zich van hun vroegeren weg te ver zou verwijderen. De verbanningswet tegen de beide takken der Bourbons welgevallig zou zijn. Men zegt dat de heer Michel Chevalliersecretaris generaal van den president, zou vervangen worden door den heer Romieu oud prefect. pjet comité voorde vrijheid van onderwijs, aan welks hoofd staan de aartsbisschop van Parijsde bisschop van Langres, de oud-minister Falloux enz.vraagt dringend on dersteuning voor de partikuliere inrigtingen van ouderwijs die zich zulk een bijstand waardig maakten. De sluimerende staatkunde begint te herlevenzoo wel onder de hoogere als lagere standen der republiek. Het is vooral de sociëteit Dix Dicembre wier leden alle ijverige Bonapartis'en zijn, die haar wakker maakt, doch hoogst waarschijnlijk niet tot genoegen dier partij. De generaal Changarnier verbood aan de officieren en onder-officieren van het Parijsche garnizoen deel te nemen aan eene inteekening voor een bankette geven aan den president. Die order verwekt natuurlijk veel sensatie. Het document, door den aartsbisschop van Parijs bekend gemaakt, ten aanzien van het schrijven en lezen van ge schriften en dagbladen die kerkelijke aangelegenheden be handelen wordt druk besproken en vooral de vermaning ten dien opzigte aan het blad TUnivers gerigt. Dit blad werd als het hoofdorgaan der R. C. geestelijkheid beschouwd. De redactie daarvan zal hare zaak voor den pauselijken stoel brengen doch inmiddels den wil des prelaats, als haar geestelijk hoofd, eerbiedigen, en geene kerkelijke za ken behandelen. Parijs 3 septemberDe president is heden naar Cher- burg vertrokken; wijselijk heeft hij, door incognito den spoor trein naar Asniéres te nemenzich weten te onttrekken zoowel aan de toejuiching van de partij Dix Dècembreals aan de demagogische manifestatien. Den dag voor zijn vertrek heeft de president het museum der marine in oogenschouw genomenhij was daarbij ver gezeld door een officier, die hem de noodige uitlegging en technische verklaring gaf in dit vak van wetenschap. De prinses Mathildenicht van den president, zal mede naar Cherburg vertrekken 0111 er het groot bal bij te wonen dat die stad voornemens is te geven. Al de geruchten van wijziging 111 het ministerie zijn weder verdwenen. Het Bulletin de Paris, dat ze het eerst in omloop bragtverklaart thans zelf datten gevolge van een kabinetsraad voor het vertrek van den president ge houden en waarbij al de ministers tegenwoordig waren men overeengekomen is om alle verandering uit te stellen. De heer Barochedie men als de meest bedreigde persoon noemde, vergezelt den president. Zoo veel bekend is hebben thans vijf-en-twintig alge meene departementsraden zich voor de herziening der staats regeling verklaard vele echter met inachtneming van den vorm en den tijd door de constitutie zelve bepaald. Men schrijft uit Londen dat de lords der admiraliteit zich met het stoomschip Black.Eagle naar Cherburg zullen

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1