MIDDELBURGSCHE C O IJ R A IV T. W. 107. Donderdag 1850» - yw MM 5 September. Ijcstuvcn c« 2tbmi«ii0tffAtieti. üjinticaïanböche ®ijbit»geti. lauitcnlanbscfec t&ijbiugen. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND verwittigt de belanghebbenden dat de eerste Bijeenkomst van de Vergadering der nieuwe Provinciale Sta ten van dit Gewestzal plaats hebben op Maandag den p dezer maanddes middags ten i 2 ure in de Concertzaal te Middelburgen dat de deur van het Gebouw, uitkomende op de Groenmarktvoor het Publiek zal worden opengesteld. Middelburg, den 4 September 1850, De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, verwittigt de belanghebbenden dat, bij beschik king van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 2 dezer, Letc. G. 2de afdeeling, is be paald, dat in het Idoofd-Kiesdistrict Goes, de herstemming, ter benoeming van een Lid van de Tweede Kamer der Sta- tec-Generaalin de Hoofdplaatsen der daartoe vroeger aan gewezen Onder-Kiesdistricten, zal geschieden op Woensdag den 11 der loopende maand. Middelburg, den 4 September 1850. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. NOTIFICATIE. DE STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Za ken Opperhoutvester, met overleg van Heeren Gedeputeer de Staten van dit Gewest, is bepaald, dat in deze Provin cie, voor dit jaar, de Groote Jagt zal geopend zijn op Maandag den ió September aanstaande mitsgaders dat met betrekking tot de Lange Jagt, op het publieke Jagtveld in het iste 3de, 4de en 5de District, is vastgesteld! a. Dat zij slechts tweemaal 's weeksals: in het iste District des Woensdags en Zaturdagsin het 3de Dis trict des Maandags en Vrijdagsen in het 4de en 5de District des Dingsdags en Vrijdags zal mogen uit geoefend worden. b. Dat niet meer dan vier Hazen, telken reize, zullen mogen gevangen worden. c. Dac geene vereenigde Jagt met lange Honden z-al mo gen gehouden worden en dat degenen welke d.e Jagt uitoefenen, steeds 1000 Ellen of ongeveer ééne Neder- landsche Mijl van elkander verwijderd zullen moeten zijn. Dat voorts niet zal mogen worden gejaagd op gronden waarop noghetzij Graangewassen of Peulvruchten in den grond te Velde staan; wordende de Eigenaren van privatieve Jagten grenzende aan de Zee of Rivieren aandachtig ge maaktdat dezelve, mede aan de zijde van die wateren, behooren afgepaald te worden, en wijders de belanghebben den ouderrigt, dat degenen, die Wild zullen wenscben te vervoeren naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet is geo pend zichtot het bekomen van Consent-Biljettentot dat einde bij de Houtvesters zullen kunnen vervoegen. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad geplaatst, en in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affixie toegezonden worden. Middelburg, den 2 September 1850. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. den verzonden naar de Steden GoesZierikzee Dordrecht en Rotterdam het Kantoor telkens één uur voor de afvaart der Stoomboot zal geopend worden terwijl de laatste ligting der Bus zal plaats hebben een half-uur voor het vertrek. De afzenders van Brieven verlangende dat deze langs de gewone Postroute worden verzonden, worden verzocht, dit op het adres te vermelden;terwijl eindelijk, bij de aan komst der Boothet Kantoor tot de uitgifte der medege- komene Brieven mede een uur zal geopend zijn. De Directeur, MUNTENDAM. NEDERL. HA N BEI-MAATS (JIIA F PIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat op Dingsdag den 1 October aanstaande na afloop der door haar aangekondigde SPECERIJ-VEILING te ROTTERDAM nog zullen wor den geveild 14 Kisten, inhoudende 167 Flesschen KANEEL-OLIE liggende alhier, onder voorbehoud deze hoeveelheid met 5 Kisten inhoudende 54 Flesschen te vermeerderen ingeval het Schipwaarmede die aanvoer verwacht wordttijdig binnenkomt. De Directie geeft tevens de verzekering dat zijvóór 1 September 1851, geene andere Kaneel-Oliedan de beide bovengemelde partijen zal aan de markt brengen. De Monsters, alsmede de Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds verkrijgbaar worden gesteld. Amsterdam, 2 September 1850. VAN DER OUDERMEULEN, President. TOLLENAAR, Secretaris. POSTERIJEN. De MINISTER van FINANCIEN, in aanmerking ne mende, dat met den I September aanstaande de Wet van 12 April jl. Staatsblad no. 15), tot vaststelling van het Briefport en tot regeling der aangelegenheden van de Brie- venposterij zal worden ten uitvoer gelegd herinnert mits deze de Ondernemers der openbare Middelen van Vervoer en een ieder die zich tot dusverreonder welke benaming ookmet het overbrengen van Brieven ten nadeele van 's Rijks Posterij heeft belast of ingelaten, mitsgaders de In gezetenen die gewoon waren van zoodanige Middelen tot verzending van Brieven gebruik te maken, dat, volgens art. I der bovengemelde Wetaan den Staat de uitsluitende bevoegdheidom geslotcne of ingeslotene Brieven of Pak ketten Papieren bevattende, van de eene plaats naar de andere tegen genot van Vrachtte doen overbrengen be houdens enkele bij de Wet vermelde uitzonderingenis voorbehouden en dat zij die zich met zoodanige over brenging mogten belasten of inlaten, tusschen plaatsen waar door de Administratie gelegenheid tot het verzenden of ontvangen van Brieven gegeven wordtof met het voor anderen ter verzending aannemen bijeenverzamelen of be stellen van Brievenin Gemeenten waar eene Post-inrigting bestaat, zouden vervallen in de straffen bij art. 25 der meergemelde Wet vastgesteld. Tevens worden de Ingezetenen in het algemeen gewaar schuwd om zich van alle verzending van Brieven met ongeoorloofde Middelen te onthoudentot voorkoming der schade, die voor alle daarbij belanghebbenden uit het aan houden en in beslag nemen der buiten de Post verzondene Brieven te wachten is. 'sGravenhage den 30 Augustus 1850. De Minister voornoemd, VAN BOSSE. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te Middel burg brengt bij deze ter kennis der Ingezetenen, dat aan gezien van af den 1 September, met de Stoombootdienst tusschen Middelburg en Rotterdam eene Depêche zal wor- De voorloopige COMMISSIE ter bevordering van de uitbreiding van het Christendom in CHINA noodigt allen uit, die door hunne naamteekening van hunne belangstelling in die goede zaak de blijken gegeven hebben tót het bij wonen eetier Vergadering op Vrijdag den 6 September 1850 des middags ten twaalf ure in het Museum. Namens de Commissie A. M. SNOUCK HURGRONJE, fung. Secr. MIDDELBURG, den 4 September. Da jaardag van den kr-aeiipains. dcx Nederlandenthans prins van Oranje welke heden den tienjarigen leeftijd zal bereikt hebben is hier door het uitsteken der vlaggen gevierd. Bij koninklijk besluit van den 21 augustus 11. zijn tot ridders van de militaire Wiilems-orde vierde klasse benoemd de luitenant-ter-zee der iste klasse II. Camp kommandant van Zr. Ms. stoomschip vf.suvius; de luitenant-ter-zee van de ede klasse P. M. van der Haak, dienende op gemeld stoomschip en oudste officier van de beide sloepen en de matrozen der 2de en 3de klasse van dien bodem, 6'. Gerstha gen en P. C. van Deelen wegens hun gehouden moedig ge drag bij gelegenheid eener ontmoeting op den 24 maart 11. van voormeld schip met eenige zeeroovers nabij het midden rif der Boompjes-eiiandenop eene reis van Soerabaija naar Batavia. Op daartoe door de ministers van buitenlandsche zaken, van koloniën en van marine gedaan voorstelzijn deze dooi den koning gemagtigdhoogstdeszelfs tevredenheid te be tuigen aan den Nederlandschen consul-generaal te Caraccas, den gouverneur van Curafao en onderhoorigheden en den kommandant en de verder betrokken scheepsbevelhebbers en officieren van Zr. Ms. zeemagt in de West-Indiën ter zake van derzelver verrigtingen in de met Venezuela bestaan hebbende moeijelijkheden waardoor voldoening is verkregen wegens de voor Nederland kwetsende in het congres der genoemde republiek gebezigde uitdrukkingen, schadevergoe ding is verstrekt voor dé verliezen door Nederlandsche on derdanen, ten gevolge van onregtmatige handelingen geleden en eindelijk het noodige is voorbereid om deze te vrijwa ren voor de nadeelige gevolgen der, onder den naam van Ley de espera, bekende schorsingswet voor betalingen in meergenoemd gemeenebest terwijl de vriendschappelijke verhouding tusschen Venezuela en Curafao als geheel her steld is te beschouwen. Naar men verneemt is het ontwerp van wetbetrek kelijk het regt van vereeniging en vergadering, thans dooi den minister van justitie in gereedheid gebragtom aan den Raad van State te worden onderworpen. De ontwerpen der Staatsbegrooting voor den jare 1851, die, ingevolge art. 120 der grondwet, dadelijk na herope nen der gewone vergadering van de Staten-Generaal van wege den koning moeten worden aangeboden zijn bij de departementen van algemeen bestuur bereids in gereedheid. De commissie tot het afnemen van het examen van hen, die van de akademische lessen gebruik willen maken, heeftna het houden van twee-en-twintig zittingen hare werkzaamheden geëindigd 297 j°nge'ingen zijn door haar geëxamineerd. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn be vracht geworden acht schepen als5 voor Amsterdam 2 voor Rotterdam en 1 voor Dordrecht. Ds. van Senden zal een verhaal zijner reis in het heilige land (in vier deelen groot 8vo, elk deel van 20 vel druks met eene kaart van Palestina) uitgeven bij de boek handelaars J. Noorduyn en Zoon te Gorinchem de prijs zal waarschijnlijk f 12 zijn. vene gaaischieting plaats, waaraan, onder velen, ook deel genomen werd door een aantal leden der handboog-schutte rijen van Hulst en Kloosterzande. De hoofdprijs werd behaald dooreen der leden van de handboog-schutterij te Kwadendamme; terwijl een der zijvogels door de schutterij Willem Teilvan Kloosterzande de andere door een der leden van Altijd in Roeren werd geschoten. Utrecht 2 september. De heer F. van de Poll, welke den 1 dezer de betrekking van commissaris des konings in de provincie Utrecht heeft nedergelegd heeft te dier gelegen heid door middel onzer courant, openlijk vaarwel gezegd aan de ingezetenen van dit gewest. In dit stuk verklaart die bewindsman dat nimmer bij hem het denkbeeld is opge komen om zijn ontslag uit die betrekkiug te vragen of zijne functien uit zichzelven neer te leggen. Integendeel verklaart hijtoen de minister van binnenlandsche zaken mij op 17 augustus naar 's Hage had opontboden, en mij het voorstel deeddat ontslag uit mijzelven te vragen heb ik dien staats-ambtenaaralzoo het mij niet bleekdac dit voorstel mij op 's konings last gedaan werd zeer kort en stellig mijne weigering te kennen gegeven met bijvoe ging dat er bij mij daartoe geene de minste reden bestond dat ik te zeer gehecht was aan de ingezetenen van dat ge west en dat ik zoude meenen te kort te doen aan het ver trouwen, mij door drie vorsten uit het huis van Oranje gedu rende 37 jaren bewezen, indien ik in deze oogenblikken vooral mijnen koning verliet. Dat ik van mijn stellig voorne men aan Z. M. zeiven zoude kennis geven zoo als zulks dan ook door mij is gedaan. Welverre dusdat ik eene poging gedaan zoude hebben tot nederlegging mijner func tien is het daartoe door den minister van binnenlandsche zaken gedaan voorstel stellig afgeslagen en van de hand ge wezen. Dat ontslag is mij intusschen op de rapporten van dien ministerteruggezonden, eervol en onder dank betuiging voor mijne gedurende vele jaren bewezen diensten, en ik moet 's konings besluit eerbiedigen en gehoorzamen. Men weet dat de hoogleeraar Opzoomer de candidatuur voor de tweede kamerhem door de democratische hoofd- vereeniging aangeboden, afgewezen heeft, met verklaring dat geen eerlijk en vaderlandslievend man kan instemmen met de taal en bedoelingen van de leden dier vereeni- ging. Hierdoor gebelgdhebben ven Bevervoorde en van der Voonamens de vereeniging, zich naar den hoogleeraar begeven om intrekking dier verklaring, of althans de rede nen derzelvete vragen. Na een onderhoudwaarin de heer Opzoomer o.a. zeide dat de Burger zn Hydra blijk baar de snoode bedoeling hadden om de lagere volksklassen tegen het regerend huis op te zetten en daardoor eene om verwerping der bestaande orde van zaken voor te bereiden verklaarde van Bevervoordedat hij overigens aan de hoofd- vereeniging overlatende verdere maatregelen te nemen zich ook persoonlijk beleedigd achtte, en daarvoor voldoening eischte. Doch de hoogleeraar wees de formele uitdaging om te duelleren af, zeggende dat hij zulks allerbeiagche- lijkst vond." De democratische hoofdvereeniging heeft', van hare zijdebeslotenden heer Opzoomer door van Bever voorde in regten te doen vervolgen en verkondigt dit in het dagblad de Burger. VERKIEZINGEN van lieden voor «Ie Tweede Hamer der Staten Generaal. VERVOLG. boxmeer. De heer itir. J. B. Hengst is, met 549 van de 696 uitgebragte stemmenop nieuw verkozen. roermond. In dit hoofd-kiesdistrict zijn ingeleverd n 18 geldende stembriefjeseene volstrekte meerderheid opleve rende van 5Ó0 stemmen. Daarvan hebben bekomen de hee ren de Lom de Berg 540J. van Wylick 537 J. L. M. Leclercq 448 en K.H.L. Bontamps jói stemmen; weshalve er eene herstemming zal moeten plaats hebben. 'Volgt hier eene verbeterde opgave van ons vorig ncmmerJ) zierikzee. Uitgebragt 855 stemmen op mr. S. H. Ane- tnaet 480, die alzoo is verkozen mr. G. A. Fokker bekwam 182 en mr, W. J. P. Kroef 117 steramen. goes. Uitgebragt 648 stemmen waarvan op den heer Ph. J. Bachiene 259 en op mr. J. J. van Deinse 191 over die beide heeren zal dus eene overstemming moeten plaatshebben. Naar men verzekert heeft de heer Baud de verkie zing tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofd-kiesdistrict Rotterdam aangenomen, en voor die van 's Gravenhage bedankt. Goes 2 september. Op donderdag 27 augustus had alhier de door de handboog-schutterij Altijd in Roeren uitgeschre- Engeland. Londen 31 augustus. Omtrent het ster ven van Louis Philippe verneemt men nog deze bijzonder heid dat zijne kleinkinderen in het park spelende waren toen zij ontboden werden om getuigen van zijnen dood te zijn. Ilij omhelsde "nen de een na den anderenen gaf hun zijnen zegen met een glimlach op de lippen en met teedere bewoordingen in zijnen grooten armstoel gezeten even als op die verjaar- of andere feestdagen, op welke hij gewoon was de gelukwenschingen zijner talrijke familie te ontvangen. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot des voormaligen konings der Franschen is nu op aanstaanden maandag bepaald en zalin tegenwoordigheid der leden zijner familie, in de Roomsch-Katholieke kapel teWeybridge plaats vinden. De pastoor dier plaats, de eerw. Joh# Welsk,

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1