MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 103. ©ingsdag 27 Augustus. 185$, öcölwsrcn ca Stbwiniötiratien.. f ERKIEZIÏfGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de belangheb benden Dat de verkiezingen zoo van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als voor de Provinciale Staten, binnen deze Gemeenteop de daartoe respectivelijk aangewezen da gen, zijnde Dingsdag den 27 Augustus en Dingsdag den 3 September e. k. zullen plaats hebben op de Boven-Voorzaal van het Raadhuis, terwijl de toegang zal opengesteld zijn langs den Voortrap Dat in hetzelfde Lokaal ook de opening van de Stembil- letten zal plaats hebben en wel voor de Leden van de-Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingevolge van het Koninklijk Besluit van den 19 Augustus jl. no. 5, op Vrijdag den 30 Augustus e. k.en voor de Leden van de Provinciale Staten op Woensdag den 4 September daaraanvolgende Dal in beide Kies-Vergaderingeii als Voorzitter zal funge ren de Heer Wethouder de Stoppelaar en dat tot Leden van het Bureau van Stemopneming, door den Raad dezer Stad, zijn benoemd de Heer Wethouder Mr. A. M. Becius en de Heer A. van den Broecke Jz.beide Leden van den Raad. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 26 Au gustus 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, M. F. LANTSHEER. ïliolen. Den 22 dezer werdt te St. Maartensdijk de eerste bij eenkomst gehouden van Kiesbevoegden in het Onder-Kies district Kanton Thoien zamengeroepen dooreenige Kiezers, welke daartoe werden uitgenoodigd. De Heer IV. J. van Voorst Catshoek die zich provisioneel met de leiding der Vergadering had willen belasten, sprak, alvorens de werkzaamheden een aanvang namende ver gaderden met eene zeer gepaste toespraak aan. Daarna werd voorgesteld het benoemen van een Bureau der Vereeniging van Kiesbevoegden zullende bestaan uit 5 Leden waartoe bij overgroote meerderheid van stemmen werden benoemd: de heeren IV. J. van Voorst Catshoek, M. K. IVagtho .7. J. BijbauII. van Gorsel en M. M. da Lange welke benoeming zich die Heeren hebben laten welgevallen. Vervolgens is men overgegaan tot het maken van een gros tal waaruit de candidatuur van de Leden voor de Provin ciale Staten zal plaats hebben. Bij geheime stemming bleek dat de Heer van Voorst Catshoek op zich vereenigde 55 stemmen M. K. PVagtho 55 J. L. de Casembroot 53 F. de Casembroot 50 M. M. de Lange 47 Chr. IVas 43 H. van Gorsel 42 J. J. Bijbau 37 D. Rij nenburg 29, P. C. Dane Cz. 19 J. IVas 18 P. Vermaat 16 F. IVas 3 A. van Klinke ia, B. Boom 7, M. Dont 6, J. Stols 4; P. van der S/ikke 4, Kien Ellzman 4, C. van Noorden 4 J. L. van Stapele 4 C. van der Lek de Clercq 3 lz. Kruijsse 3 C. de IVilde Dz. 3, IV. N. Frederich 3, M. Catshoek 2 Ad. Geluk 1 IV. IVas I L. C. van den Oudendijk 1 en .7. L. Christiaanse I. Daarna is men overgegaan tot het kiezen van een Candi- daat voor de Tweede Kamer en is bij stemming gebleken dat de Heer G. A. Fokker op zich vereenigde 36 stemmen P. C. Dane 3 IV. J. van Voorst Catshoek 1 en M. K. IVagtho 1 aan deze stemming konden de opgekomene Kiezers uit drie Gemeenten in ons Kanton geen deel nemenaangezien zij behooren tot het Kiesdistrict Zierikzee. De Vergadering, die zich door eensgezindheid en bedaard overleg kenmerkte, heeft besloten om zich op 29 aug. e. k. des morgens ten 10 ure andermaal te vereenigen, om alsdan de finale candidatuur voor de Leden van de Provinciale Staten vast te stellen. Oostburg. Het Bureau maakt aan alle belanghebbenden bekend, het volgende verslag van het verhandelde in de bijeenkomstge houden den 22 dezer. Er zijn 58 Kiezers tegenwoordig, waarvan 7 uit de Ge meenten AxelNeuzen en Zuiddorpeen de overige uit die van KadzandGroede, Oostburg, Schoondijke, Zuidzande, Aardenburg en Sluis. De Voorzitter verklaart de Vergadering geopend. Op deszelfs verzoek' leest de Secretaris de notulen voor van het verhandelde in de vorige vergadering, welke wer den goedgekeurd en gearresteerd, zoo als zij zijn voorgedragen. De Voorzitter deelt de lijst mede der Candidatenwaar voor gestemd is in de Vergadering te Axel van den 17 dezer maand, en stelt voor om deze alleen aan te nemen voor no tificatie, op grond dat deze uitkomst over het algemeen in lijnregten strijd is met die van onze Vergadering van den 13 dezer maandhet overigens aan ieder Kiezer individueel overlatende op die lijst zoodanig acht te slaan als hij zal vermeenen te behoorenDienovereenkomstig wordt door de vergadering besloten. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat is ingekomen een brief van den Heer H. A. CallcnfelsMed. Doctor te Oostburgdaarbij verzoekende ZEd. bij de verkiezingen niet verder in aanmerking te willen nemen, dewijl zijne betrek king als Geneesheer hem niet zoude veroorloven die van Lid van het Provinciaal Bestuur aan te nemendat ook de Heer H. .7. van Eek Litt. Hum. Doctor en plaatsvervangend Kan- tonregter te Axeleen gelijk verzoek heeft gedaanop grond dat de Heer P. D. Buijze, Med. Doctor te Neuzen, op het grostal gebragt zijndede naauwe familie-betrekkingen die tusschcn dien Heer en den Heer van Eek bestaan, volgens de ware beginselen eener constitutionele regering niet gedoo- gendat beide in dezelfde Vergadering zitting nemen; dat ook gelijk verzoek, op gelijken grond, is gedaan door den Heer F. L. BenteynBurgemeester te Oostburg, uit hoofde van de plaatsing op het grostal van zijnen broeder, den Heer I. C O. Benteyn, Notaris te IJzendijkeen nog dat de Heer C. F. Pauwels, te Sas-van-Gentdie door ongesteldheid ver hinderd is zelf tegenwoordig te zijn, heeft doen te kennen gevenzeer vereerd te zijn met zijne plaatsing op het gros tal en bereid te wezen de candidatuur te aanvaarden, met verzekering van in den zin onzer oproeping ten algemeenen nutte te zullen medewerken. De Secretaris, de Heer M. Luteyn Mazurespreekt daarna de Vergadering in krachtige bewoordingen aan, om haarde ware beginselen onder het oog te brengen die haar bij de verkiezingen moeren leiden. E11 alsnu tot de werkzaamheden der stemming zullende overgaan wordt de Vergadering door den Voorzitter alvo rens op eene zeer gepaste wijze, waarin hij de Kiezers aan maande tot het helpen bevorderen van eene getrouwe en vrij zinnige uitvoering der grondwettoegesproken. Onmiddellijk na deze toespraak, verzoeken de Heeren J. Blindenbach en .7. M. Ilennequin"op gelijke gronden als door den Heer H.J.vanEck zijn aangevoerd, hen niet ver der in aanmerking te willen nemenuit hoofde van de plaat sing op het grostal van den Heer Adriaan van den Broecke tot wien zij in naauwe betrekking van bloedverwantschap of zwagerschap staan. De vergadering hierop tot de stemming overgaandeer langen de volgende negen heeren bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid alsM. Mazure te Groede; Adriaan van den Broecke, te Aardenburg, en I. C. O. Benteyn, te IJzendijke, ieder met 52 sremmen; Abraham de Smidt Hz. te Schoondijke, en II. G. Hammacherte Groede, ieder met 40 stemmen; P. D. Buijze, te Neuzen, met 35 stem men; .7. A. B/ankert, te Sluis, met 34 stemmen; L. van den Berg, te Oostburg, met 33 stemmen, en J. F. Bonte, te St. Kruis, met 30 stemmen. Als tiende Candidaat erlangt echter niemand de volstrekte meerderheid, daar de naastbijkomendende heeren C. F. Pauwels, te Sas van Gent, slechts 29, en S. H. van Dig gelen, te Axel, niet meer dan 27 stemmen bekomen. Dien tengevolge wordt voor deze kandidatuur tot eene tweede stemming besloten. De vraag gerezen zijnde of de stemming zich bepalen zal toe de beide laatstgenoemde heerendan wel of zij zich tot meerdere personen uitstrekken zal, preadviseert de Voorzit ter om, overeenkomstig de bepaling van art. 104 der wet van 4 julij 11. Staatsblad no. 37,) regelende het kiesregt zich tot het opgenoemde tweetal te bepalenen stelt aan de Vergadering ter beslissing voor de vraag of dienovereen komstig zal worden besloten dan wel of men uit grooter getal kiezen zal, om later, zoo tot dit laatste besloten wordt, het juiste getal te bepalen? De vraag in eerstgemelden zin beslist en tot de tweede stemming overgegaan zijnde verkrijgt de heer C. F. Pau wels 30en de heer S. H. van Diggelen 25 stemmen (heb bende drie leden zich vóór den aanvang dezer herstemming verwijderd en wordt alzoo eerstgenoemde tot tienden Candi daat geproclameerd, De Voorzitter besluit met deze vergadering voor gesloten te verklaren, voor zoo veel niet de definitieve verkiezingen eene herstemming mogten noodzakelijk maken in welk ge val hij zich voorstelt eene nadere oproeping aan de leden te doen, hen wijders vermanende, zonder echter iemands over tuiging geweld te willen aandoenom bij de eindstemming zich aan de in deze Vergadering benoemde Candidaten te houden, en ook, ieder in zijnen bijzonderen kring, zijne vrienden, door zedelijke overtuiging, tot gelijke keuze aan te moedigen en alzoo weder te bevestigen waarheid der spreuk onzer vaderen: Eendragt maakt magt. Namens het Bureau, 23 Augustus 1850. hammacher, Voorzitter. m. luteyn mazure, Secretaris. Aan de redactie der middelburgsche courant. Van uwe onpartijdigheid durven wij verwachten dat gij in uw dagblad eene plaatsing van dit artikel zult toestaan even als gij dit hebt vergund aan anderen, welke hunne denk beelden op het stuk der Verkiezingen hebben gemeend pu bliek te moeten maken. Toen er eene oproeping aan alle Kiesbevoegden te dezer Stede werd gerigtom zich te vereenigen ten einde zich gezamenlijk omtrent de keuze van Candidaien voor de Pro vinciale Staten te verstaanzouden ook wij daaraan hebben gehoor gegeven ware het niet dat die oproeping gepaard ging met het (verpligt) verzoek eene verklaring te teelte nen opzigteus onze staatkundige gevoelens. Volgens onze meening erlangde daardoor de bewuste ver gadering eene staatkundige kleur en vertegenwoordigde mits dien alleen eene partij in plaats vanzoo als wij hadden vermeend wenschelijk te zijn dat juist alle partij die slechts tweedragt onder de natie kenschetstware op den achter grond geschoven. Intusschen vleidden wij ons nog dat de uitslag dier Verga deringen niet van dien aard zoude zijn of wij zouden met de voorgesteld wordende Candidaten ons kunnen vereenigen en meenden dat daarbij zoude hebben doorgestraald een geest vau vrede en toenadering waarvan de gevolgen zou den zijn geweest, dat slechts dan verandering in de te ver kiezen Leden voor de Staten zoude zijn voorgesteldwan neer werkelijk bestaande redenen zulks gebiedend noodza kelijk maakten. Die uitslag heeft echter onsen zeer velen met ons, niet bevredigdonder allerlei schelluidende woorden is het ons toegeschenen dat verborgen is hetgeen eenmaal opzigtens eene der vele Fransche omwentelingen werd gezegd: Ote tol de letqite je m'y mette. Lang hebben wij gewacht op de eene of andere demon stratie ten einde den geest der Kiesbevoegden eene andere rigting te geven dan het schijnt, dat eene soort van vrees allen bezielt0111 zich slechts te bepalen tot afkeuren van het plaats gehad hebbende, in de dagelijksche gesprekken, en daardoor cause gagnée te geven aan een klein gedeelte der Burgerij hetwelk slechts den moed toont te hebben om openlijk voor zijn gevoelen en werkzaamheden uit te komen. Dien moed achten wijen wenschen dat die worde na- gcolgd door hen die opzigtens hetgeen voor de natie wen schelijk is andere denkbeelden hebben. Ten einde daartoe mede te werken hebben wij gemeend aan onze Medeburgers en verdere Kiesbevoegden in dit Dis trict te moeten voorstelleneene lijst van 11 personen achtenswaardig in ons oog, zoo wegens hunnen maatschap- pelijken toestand als hun onafhankelijk karakter, en die wij aarzelen niet zulks te zeggen waardig zijn aan bet hoofd te staan der Burgerij van hunne woonplaats en Ver tegenwoordigers te worden der Provincie. Bij die lijst hebben wij dan ook minder gelet op de staat kundige strekking hunner gevoelens, dan wel op eerlijkheid van beginselen waardoor het hun tot een pligt wordtna het afleggen van eeneu eed welke hen verbindt 's Lands wetten in hunne beraadslagingen opregt te helpen uitvoeren, daaraan welmeenend gevolg te geven. Wij stellen daarom aan onze Medekiezers, welke onze ge voelens deelenvoor, ai ware het dat door hen bij voor. keur andere personen waren gewenschtnogtans zich op deze te vereenigen ten einde alle versnippering van stemmen te voorkomen. De voorgesteld wordende Personen zijn de Heeren Mr. H. du Buisson BeciusCornelis VisJhr. Mr. Johan van Reigersberg Versluys, Jhr. Mr. Marinus Cornelis Paspoort van GrijpskerkeBastiaan BommeGerrit Jacob Sprenger Jhr. Pieter Datnas van Citters en Abraham van den Broecke Jz., allen te Middelburg; Dirk Uyttenhoovenen Mr. Simon van der Swalme, te VlissingenIVillem Marinus Snijder, te Veere. Middelburg, 26 Augustus 1850. EENIGE KIEZERS UIT DEN ZOOGENOEMDEN BURGERSTAND TE MIDDELBURG. Plaatsgebrek verhindert ons om volgeDS verzoek deze en des voorzitters aanspraak mede te deelen. Na eene afwezigheid van eenige dagen heden geretour neerd zijndeis het den ondergeteekende uit de Middelburg sche Courant van denzelfden dag kenbaar geworden dat hij in eene voorloopige Vergadering van Kiezers, te Cortgeen ge houden op het grostal Candidaten voor de Provinciale Sta ten is geplaatstterwijl hij vóór deszelfs vertrek aan onder scheidene Kiezerszoowel in de Gemeente Cortgeen als Wissenkerke, heeft te kennen gegevente verlangen voor bo venstaande betrekking niet in aanmerking te komen. Ofschoon prijs stellende op de onderscheiding hem te beurt gevallen neemt hij nogtans de vrijheid langs dezen weg te verklaren bij zijn genomen besluit te volharden en te ver zoeken om de stemmen die anders op zijn Persoon mog ten worden uitgebragtin het belang der zaak, wel te wil len voegen en overbrengen op den tweeden Candidaatden Heer ,7. IV. Vader. Wissenkerke, 24 Aug. 1850. j. h. l. vader. Professor Opzoomer heeft aan den Redacteur der Nieuwe Rotterdamsche Courant het volgende geschreven Mijnheer de Redacteur Zoo even zie ik uit een mij toe gezonden blad, de Burger en de Hydra, van 24 aug. 1850, dat de Redactie van dat blad zich noemende de democra tische hoofd vereeniging onder andere Candidaten voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer ook mij aan de Kiezers in den lande heeft aanbevolen. Ik haast mij u te berigten en verzoek alle andere dagbladen dit berigt over te nemen dat ik mij geene aanbeveling stilzwijgend kan laten welgevallen van menschenmet wier taal en bedoelingen geen eerlijk en vaderlandslievend man kan instemmen." AANBESTEDING. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente GAPINGE zullen, op Zaturdag den 31 Augustus 1850, des namiddags ten vier urein de Gemeentekamer aldaar in bet openbaar aanbesteden Het veranderen van een reeds bestaand Gebouw en het inrigten van hetzelve tot eene SCHOOLONDERWIJ ZERS-WONING met de bijlevering der Materialen volgens het bestek, hetwelk van heden af ten Huize van den Heer Burgemeester ter lezing zal liggen. Gapinge den 26 Augustus 1850. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. ZEGERS. Ter ordonnantie van dezelve, D. A. van de KREKF., Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1