24 Augustus. Zaturda SceUttrcn cu SIbmittietirAtUi*. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND iSuutguI«utb£cite Cijbuigsu. JauiteulAttb&che STijbittgcs*. Brengen ter kennis van de Ingezètependat Zijne Maje steit, naar aanleiding van art. 55 der Wet van den 4 J11 lij ,850 CStaatsblad no. 37) bij hoogstdeszelfs besluit van den ip Augustus 1850 no. 5 heelt bepaald dat de Stembrief jes ter benoeming van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalop den 27 dezer maand in te leveren, in de Hoofd-Kiesdistricten middelburg, goes en zierikzee zul len geopend worden den 30 daaraanvolgende. Middelburg, den 23 Augustus 1850. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBUllCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. FE li KI EZIPi GEN C C. Ttfoordbeveland. De Vergadering van Kiezers in Noordbeveland zameti- o-eroepen om te raadplegen aangaande de keus van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en tien Leden voor de Provinciale Staten heeft zich geconstitueerd door de benoeming van eene Commissie uit haar midden ter leiding dezer Vergaderingwaartoe benoemd werden de Heeren A. A. MooijaartJ. IV. Vader J. H. Bybau, A. de Moor en A. van Damme. Aan de Vergadering mcdedeeling gedaan zijnde van het verhandelde te Zierikzee, op den 19 dezer, betreffende de Provinciale Staten is daarna overgegaan tot het maken van een grostal candidaren welke geacht werden daartoe bq voorkeur tn aanmerking te kunnen komen en waartoe bij meerderheid van stemmen aangewezen werden de personen alhier in volg-orde van stemming vermeld namelijk de Hee ren A. A. Mooijaart.7. TV. Vader, Hubregt Molenburgh J. Schalkwijk Job van der Have C. van der Lek de Clercq .7. HoogenhaomKrijn IVagtho K. IV. de Jonge, J. H. L. VaderCorn. van der Stolpe J. F. Schuurbeque Doetje, M. C. de Gram A. Molenburgh A. van Damme IV. J. I'. Kr oefA. Vader, IV. J. van Voorst Cats'aoekIV. D. de Jonge en Leendert Bolle. Hebbende de Vergadering bepaaldin de aanstaande week definitief te stemmen aangaande de benoeming van tien Leden voor cis Provinciale Staren, Daarna overgegaan zijnde tot het raadplegen over de be noeming van een lid voor de Staten-Generaalzoo zijn door de Vergadering bij meerderheid van stemmen tot hare Candidaten aangenomen: 1. de Heer PJ. Bachiene en 2. de Heer .7. .7. van Deinse. De ondergetekende vermeent op goede gronden onderrigt te zijn dat men zich moeite geefc hem bij de aanstaande Verkiezing tegenover het afgetreden lid den Heer Mr. D. van Kek, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer over te stellen, en acht zich alzoo verpligt aan Heeren Kiezers bekend te maken dat liet gehoor geven aan zoodanige stern- min<r tot niets anders dan tot eene versnippering van stem men', en wel mogelijk tot een geheel ander resultaatdan men zich'voorstelt, leiden zoude, en dat eindelijk, bij eene on verhoopte benoeming, de ondergeteekende daarvoor zoude bedanken; terwijl deze gelegenheid wordt waargenomen om kenbaar tè maken dat hij de candidatuur van de Provin ciale Staten bij de vereeniging van Kiesbevoegden van Mid delburg en Vlissingen aan hem toegewezen volgaarne aan neemt en op deze onderscheiding hoogen prijs stelt. Middelburg, den 23 Augustus 1850. P. DAMAS VAN CITTERS. Tot het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft zich te Goes voor het kiesdistrict Goes tot candidaat gesteld, mr. Joannes Jacobus van Deinse, lid der Arrondissements-Regtbank aldaar. Ter voorkoming van allen twijfeldie er bij sommi gen nog bestaatacht men het doelmatig de kiezers indach tig te maken dat de stembiljetten die ingevuld worden tot de benoeming van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal en voor de Provinciale Staten moeten zijn onge- teekendals zijnde anders van onwaarde. Ingevolge art. 61 der kieswet zijn van onwaarde de brief jes1. die het zegel van het hoofd-district missen; 2. die onderteekeud zijn; 3. die geen persoon duidelijk aanwijzen; 4. die niet ingevuld zijn 5. die andere stembriefjes omvat ten of 6 die daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. MIDDELBURGden 23 Augustus. Bij Zr. Ms. besluit van den 18 dezer zijn de navolgende adelborsten van het koninklijk instituut voor de marine te Medemblik benoemd tot adelborsten van de iste klasse bij de Nederlandsche marine, als: F. E. van der Meuten, jhr. II. O. JVichers jhr. A. C. van Haeften IC. C. Bunnik jhr. ridder H. A. van RappardM. J. BijleveldII. Hovy jhr. A. J. M. de Maereli. IV. F. Baart de la Faille IV. H. F. van OordtIV. F. van der Burg F. II. T. Troes terH. C. M. E. [labets, II. K. Koning, P. J. D. Breu- keiman C. A. A. AmandH. L. Jolly IV. F. de Bruyn Kops, G.J.de Joncheeren en J.D. J. van der Hegge Spies; tot adspirant-ingenieur bij de marine A. .1. II. Beeloo. Bij besluit van den 20 dezer, heeft Z. M. goedgevon den te benoemen tot dijkgraaf van den Nieuwen Kraaijert- polderden heer D. Boonman, in plaats van wijlen den heer J. G. Menheeretot dijkgraaf van den Reigersbergschen- polder den heer .7. de Jager in plaats van den heer J. Tratnpeeervol ontslagen 5 tot dijkgraaf van den Soeleker- kepolderden heer J. de Riddertot dijkgraaf van den Olie slagerspolder, den heer A. van Cruyningenin plaats van wijlen den heer P. Risseeuw tot gezworen van den Ador- nispolder den heer ,7. de Huiler in plaats van wijlen den heer .7. du Bols, benoemd tot dijkgraaf; tot gezworen van den Klsinenpas of Waesbergheden heer .7. Meysmanin plaats van den heer .7. Buysse benoemd tot dijkgraaf; tot beheerder van den Anna-Jacobapolder den lieer A. Braam; tot beheerder van den Kramerspolder, den lieer IV. Galand allen in de provincie Zeeland. Wij vernemen, dat op voordragt van prof. de Jonge, correspondent der Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam door heeren directeuren dier maatschappij in hunne vergadering van 15 dezer, de gouden medaille is toegekend aan den heer L. tl. F. Berkelheel- en vroed- meester te Biggekerkeen zulks wegens het redden van den drenkeling J. Olbertijnvan wiens ongeval is melding ge maakt in onze courant van den 8 junij li. Wij kunnen het kunstminnend publiek berigten dat de schilderstukken van de heeren van der IVaaije.n Pieterszen en van den Berg'iethans nog in het gebouw der teeken academie ten toongesteld aldaar nog tot Maandag avond den 26 dezerzullen te zien zijn. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden is den 19 dezer van zijne buitenlandsche reis op het Huis de Paauw nabij de residentie teruggekeerd, Den 27 zal te Amsterdam eene reünie plaats hebben van officieren der Nederlandsche zeemagt die het bombarde ment van Algiers in 1816 hebben bijgewoond. Naar men verneemt zal met den 1 september eerstko mende het nieuw cellulair huis van arrest en justitie te Am sterdam worden betrokken en zijn bereids eenige ambtenaren tot dat einde aangesteld. Tweede J&anter dei- ëtatea-Geacraal. Zitting van 20 attgttsfas. Eene op heden ochtend ten elf ure bepaalde vergadering heeftdaar een half uur na het voor de zitting bepaalde tijd stip geen genoegzaam aantal leden tegenwoordig was, geen plaats gehad. De voorzitter heeft eene lijst van de namen der afwezige leden laten voorlezen. De voorzitter heeft daarop kennis gegeven van een aantal ingekomen stukken waaronder behoorden eene missive van mevrouw de weduwe Vervvey Me janhoudende berigt van het overlijden van haren echtgenoot, lid der kamer; missives van de heeren IVichers en van Nispen van Sevenaerdaarbij kennis gevende dat zij door ongesteldheid verhinderd wer den aan de werkzaamheden deel te nemen drie wets-ont- werpen tot het verleeneu van de hoedanigheid van Nederlan der1. aan IV. A. J. IVulfinghte 's Hertogenbosch2. aan P. C. Voswinkel van Dorselente Utrecht, en 3. aan F. V. von LVattenwylook genaamd F. V de IVattevillete Leyden eene missive van den minister van financien ten geleide van de rekening van het pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren over 1848; eene missive van den minister van financien ten geleide eeuer nota tot toelichting van de bemerkingen voorkomende in het verslag betrekkelijk de op gave van verkochte of afgestane domeinen het rapport der vroeger benoemde commissie voor het verslag omtrent den toestand der hoogere- middelbare- en lagere-scliolen over 1848-1849; en het koninklijk besluit betrekkelijk de sluiting van de tegenwoordige vergadering der Staten-Generaalen de ontbinding der beide kamers. Vereesaïgde zitting «Ier beide kamers, Dingsdag den 20 augustus. Sluiting der zitting en ontbinding der kamers. Voorzitter L. G. A. graaf van Limburg Stirum. De vergadering geopend zijnde wordt door den griffier voorlezing gedaan van het koninklijk besluit van den 9 dezer-, waarbij de minister van binneulandsclie zaken ge- magtigd wordt de zitting der Staten-Generaal namens den ko ning te sluiten en waarbij tevensonder anderen bepaald isdat de tegenwoordige kamers der Staten-Generaal wor den ontbonden. De voorzitter benoemt vervolgens eene commissieom den minister te ontvangen en uitgeleide te doen. Die com missie bestaat uit de heeren van Lidth de Jeude van Meurs AnemaetDullertInsinger Engelkens Meeuwssen en IVijnaendts. De minister van binnenlandsche zaken in de vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich voor den troon en houdt de vol gende rede: Mijne heeren Uwe werkzaamheden gedurende deze zitting hebben zich, zoo door haar bijzonder gewigt, als door verscheidenheid gekenmerkt, Behalve de begrooting werden door u vele ontwerpen aangenomen tot verbetering van het staatshuishouden en van onderscheidene takken van bestuur. De wetten tot regeling van de brievenposterijen van de belangen der Nederland sche scheepvaart inzonderheid hebben te regt de meest al- gemeene deelneming gaande gemaakt. Het gouvernemeut houdt zich verzekerd, dat zij, bij eene wakkere onderne mende nijverheid rijk zullen zijn in weldadige gevolgen voor het binnen- en buiteulandsche handelsverkeer. Ons staatsregt heeft eene beslissende ontwikkeling er langd door de wetgeving tot uitvoering van art. 7 der grondwet aangaande het regt van enquête der Tweede Ka mer het kiesregt, en de vorming en inagt der Provinciale Staten. De invloed, dien deze instellingen op onze maat schappij zullen uitoefenen blijft aan den geest en de va derlandsliefde des volks met vertrouwen overgelaten. Uwe verrigcingen hebben zich niet tot wetgeving be paald. Menig verslag, menige vraag, van uwe zijde aan het gouvernement gerigtheeft uwe steeds waakzame zorg voor 's Lands welzijn doen blijken en tot beraadslagingen geleidwaardoor her gemeen overleg is bevorderd. Bij den aanvang der zitting wekte de onzekerheid uit het aangeboden ontslag van de verantwoordelijke raadslieden der kroon geboren uwe bekommering. Zoodra zij was op geheven hebt gij het door den koning geroepen ministerie in de vervulling zijner zware pligten met ernst en ijver ondersteund. Hetgeen door u als hoofdvereischte eener vaste regering was aangeprezeneendragtige zamenwerking van regering en vertegenwoordiging, hebt gij aan 's kouings gou vernement in hooge mate laten ondervinden. Het is dan ook geenszins eene der gewone redenen tot ontbinding eener vertegenwoordiging, welke dien maatregel ten aanzien uwer vergadering heeft doen nemen. De kamers der Staten-Generaal worden ontbonden niet om eenig ge brek aan overeenstemming of vertrouwen maar om de natie aanstonds op de meest volledige wijs in het genot van haar wettig kiesregt te brengen. Zij kan nu door hare vertegenwoordigerswelke zij wordt geroepen allen op nieuw te kiezen in geheele vrij heid medewerken tot voltooijing der taak door de grond wet reeds voor eene vroegere zitting bestemd. De koning heeft mij gelast, mijne heeren! u zijne er kentelijkheid te betuigen voor uwe trouwe behartiging van de belangen des Rijks. In naam des konings verklaar ik deze vergadering der Staten-Generaal te sluiten." Hierna wordt de minister weder door opgemelde commis sie uitgeleid en gaat de vergadering uiteen. BuiiscBilaiid. Frankfort 19 augustus. Het in Keulen ontvangene berigtdat Pruissen bepaald zou hebben gewei gerd om eenig gehoor te geven aan de uitnoodiging van Oostenrijk ten einde deel te nemen aan het herstellen van den engeren bonds-raad strookt niet met de alhier van goe derhand uit Berlijn ontvangene tijding, dat Pruissen en Oostenrijk daarover nog onderhandelen. Het moet zeker zijn, dat het verleggen van Badensche troepen naar Pruissen voor eerst zal worden gestaakten daarentegen moet Oostenrijk het voornemen 0111 troepen naar Rastadt te zenden opgege ven hebben. Alhier worden bij gelegenheid van her. vredes-con- greshetwelk hier binnen weinige dagen bijeenkomt, vele vreemdelingen verwacht. Hier ter stede wordt verhaald, dat zich uit Engeland alleen 500 personen aangemeld heb ben tot het bijwonen dezer bijeenkomstdoch daaronder zijn waarschijnlijk ook de uit Amerika verwachte personen begrepen. Onder de lieden van naam, die aan dat congres zullen deelnemen, worden genoemd R. Cobden V. Httgo E. de Girardin Ducpétiaux en Visschers, de beide laat- sten uit Belgie. Te Homburg en Wiesbaden zijn de gewone speelban ken wedereven als vroegeraan den gang. De pogingen dergenen welke verlangden dat het besluit van het ont bonden Duitsche parlement, waarbij die speelbanken verbo den worden zou worden gehandhaafd hebben schipbreuk ge leden op de overweging, dat er geene reden bestond om aan dit besluit van het parlement meer waarde toe te kennen, dan aan eenig ander. Hamburg 19 augustus. De permanente commissie van de Slees wijk-ITolsteinsche lands-vergadering heeft het stadhou derschap uitgenoodigd om, op grond der bepaling van de constitutie, welke het bijeenroepen dier vergadering beveelt, indien de toestand des lands dit noodig maakt hiertoe on- middelijk over te gaan doch het stadhouderschap heefc dit bepaald geweigerd. De sterkte van het Sleeswijk-Holsteinsche leger bedraag thans 35,000 man met 5000 paarden. Er wordt in Hol- stein ernstig op aangedrongen dat uit Duitschland onder steuning in geld worde toegezonden dewijl het onderhou den eener zoo groote krijgsmagt de krachten van dat hertog dom verre te boven gaat. De bij het leger heerschende geest wordt hoog geprezen. Het transport ossen, hetvyelk in han den der Holsteiners is gevallen bedraagt niet meer dan 40 stuks. Bij liet laatste zeegevecht hebben de Denen niet af gehouden maar hebben de Holsteiners zich onder liet ge schut der strand batterijen in veiligheid gesteld. Van sommige zijden wordt uit Koppenhagen gemeld, dat het morganatische huwelijk des koningshetwelk daar ter stede nogal afkeuring schijnt te vindenin verband staat met het geruchtdar Z. IVT. afstand zou doen van de rege ring, ten voordeele van prins Peter van Oldcnburg. Drie handelshuizen in deze stad hebben hunne beta lingen gestaakt. Men beschouwt dit als een gevolg van den verminderden handelen is men beducht voor meer dergelijke onheilen.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1