Domlerda 22 Augustus Qlbmitüs-iratica. i5itmcnJatib@rftc STijbiugcii. AI ES-FE 11 GJLDERIlfGEA Kietoers-Vergaalerlag te ©oes DEN l6 AUGUSTUS. Dc voorzitter opent de Vergadering met cenc korte toespraak. De Presentielijst bevat 66 namen van aanwezige Kiezers. Aan de orde is de herleiding door stemming van liet in Me vorige Vergadering gearresteerd dubbeltal tot een elftal Candidatentot leden der Provinciale Staten. Vooraf verzoeken de Heeren li. O. Pilaar en Mr. P. J. A. van Dam voor de verdere stemming niet in aanmerking te komen. De uitslag der stemming isdat de meerderheid der stemmen zich Tereenigen op de Ileeven: Mr. Al. P. Bldattwlieenmet 58 stemmen; 1. Cf. J. van den Bosch', 57 B. van der Alandere, 48 P. Bt uner Har- denberg48; Mr. 6'. 11'. T. Vogelvanger, 44; J. 1<\ van de Jutte, 41; Mi\J. C. R. van der Bilt32 A. Kale.he.eiee, 27; P.P. T. Pierssens24 Ph. J. Bachiene24; Mr. .71 J. van Deins'e23. Welke Heeren diens volgens als Candidaten der Vergadering worden geproclameerd; terwijl zicli vereenigd hadden op do Heeren: W. Scydlitz, 22; O. Verhagen, 19; Mr. C. de 1 Vilt Hamer, 18; Dr. W. Janssen, 17; P. Verlaare, 16; Kcikebeeke14; P. I. Butaüe13; Mr. F. N. van der Bilt, 10; A. B. Mentz, 0; Air. 'B. V. van der Bilt, 6 stemmen. Mlesters-Vergadering 4e lÈierikzee DEN I 7 AUGUSTUS. Tegenwoordig 90 Kiezers. Nadat de President der Commissie de Vergadering- met cene korte aanspraak had geopendheeft menten gevolge van een voorstel der Commissiede namen der Personenwelke in aanmerking kwamen bij de vergadering als Candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- ncraal, genoemd door middel van briefjes. Alpliabctisch waren het de navolgende Heeren Mr. S. II. Anemaet, te SominelsdijkJhr. Mr. J. F. Schuurbeque Boeijete Zierikzee Mr. B. C. Cau, aldaar: Mr. C. van der Lek de Clercqaldaar; Mr. J. W, D. van Dongenaldaar; Mr. A. J. F. Egter, aldaar; Mr. I)7". .7. P. Kroef, aldaar; Mr. G. A. Fokker, te Middelburg. Daarna is men overgegaan tot het stemmen over de genoemde I er- sonen doch alvorens hebben de Heeren Cau-en van der Lek de Clercq verklaard te wcnscliênbij deze stemming niet in aanmerking te komen. Ten gevolge der daarop plaats gehad hebbende stemming zijn de stemmen verdeeld als volgt: Mr. (f. A. Fokker, 50 stemmen; Mr. S. H. Anemaet, 30; Mr. i 1J. P. Kroef, 5; Mr. A. J. F. Egter, 1; Mr. J. W. D. van Dongen, 3; Mr. .7. F. Schuurbeque Boeije, 1. Niemand der Heerenop welken stemmen waren uitgebragtpresent zijndeen ook niemand der Kiezers een bepaalden last deswegens heb bende, is het niet uitgemaakt geworden, of de in aanmerking komende Heeren de Candidatuur als lid dor Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal hebben aangenomen. Voorloopige SÏBes-Vergadering voor de Provinciale Staten, GEHOUDEN TE AXEL, DEN 17 AUGUSTUS 1850. Tegenwoordig 95 Kiezers. Do Vergadering bijeen geroepen door de Heeren Al. H. Telchuys Ij. H. Janssen en J. C. Steenkamp, wordt door eerstgenoemden dier Heeren geopend met de navolgende toespraak Mijne Iïecren Toen wij het voornemen om ecne oproeping van Iliesgeregtigden voor de Leden der Provinciale Staten te doenten uitvoer bragten stel den wij ons daarbij ten doel gccnc andere keuze te bevorderen dan van mannen die hunnen tijd begrijpen en met dezelve geleidelijk voortgaan om kort te gaanvan vrijzinnige mannen in de edele beteekenis van dat woord Die van de tegenwoordig zijnde Kiezers van ander gevoelen mogt zijn gelieve deze Vergadering te verlaten hij kan tot ons doel niet medewerken! Gij blijft allen! Welnu wij zijn dan eensgezind van gevoelen in cene zaak die de belangen en het welvaren van ons Vaderland, en meer bepaaldelijk van onze Provincie zoo zeer betreft! Wij willen vrijzinnige mannen afvaardigenletten wij bij het vestigen onzer keuze op hunne beginselen en nemen wij er geenen van wie wij niet vertrouwen kunnendat zij hij genoegzame bekwaamheid, den wil en ijver en lust bezitten om onze medeburgers van nut te zijn door hunne belangenwaar het voorkomt voor te staan en te bevor deren Portuin, aanzien of geboortevroegere of erfelijke waarneming, zijn geene voldoende geldige redenen om het Lidmaatschap der Provinciale Staten thans te verkrijgen wij sluiten echterbehalve degenen die de wet opnoemt, niemand uit! wij zeggen: die vrijheid voor zich zelve verlangt, moet dit ook voor anderen verlangen." Die dus het Lidmaatschap der Provinciale Staten begeertverlangt een edelen burger-pligt te vervullen; geen geldelijk voordeel, (veeleer winstderving) maar de dankbaarheid zijner lastgevers en de opprijs- stelling zijner verdienstenzoowel door dezenals door de Regering zal11a getrouwe pligtvervullingzijne belooning wezen. Niet herkiezing, en voor het minst medelijden, wacht hem, die zijn mandaat slechts aanneemt om der wille van den fraai klinkenden titel, en die niet voldoet aan de verwachting die het volk van hem had 1 Voorts, Mijne Heeren! moetik u mededeelen dat ik laatstleden dings- dag de Kies-vergadering van ons District, gehouden te Oostburg, heb bijgewoond; op die Vergadering heb ik voorgestelddat vermits de Kantons Sluis en Oostburg uitmakende het vierde District van Zeeland 23000 inwoners bevatten en ons bij hun gevoegd Kanton Axel 15000 wij bewoners van het Kanton Axelaanspraak mogten maken om vier afgevaardigden uit ons midden te verkiezenbekend met de belangen en behoeften der Provincie, maar ook meer bepaald van dit hun toegevoegd Kanton, terwijl wij billijkerwijs hun zonden toestaan zes mannen, in hun midden woonachtig, te noemen; Welke vier en zes mannen zoo de Kies-vergaderingen het omtrent de Candidaten konden eens wordenovtr en weder door de Rureaux van vereeniging tot die Verkiezingen, zou worden ondersteund, met alle middelen hun daartoe ten dienste staande. De op die Vergadering tegenwoordig zijnde Kiezers gaven onverholen te kennen, dat mijn voorstel op billijkheid was gegrond en hunne goed keuring moest wegdragen. Van die goedkeuring getuigt ook de stemming dier Vergadering, waarvan de Lijsten ter inzage voorhanden zijn. Om het doel dat wij ons voorstellen te bereikenis het noodig dat wij ons vereenigen omtrent Candidaten die wij afvaardigen willen. Zonder vereeniging is het haast onmogelijk dat eenigen Persoon het tot zijne benoeming vereischte groote getal stemmen op zich verkrijge en al uwe stemmingdie gij dus geïsoleerd doetis zonder kracht en gaat verloren Alvorens echter over te gaan tot de beraadslaging over hetgeen ons te doen staat, stel ik de Vergadering voor, met briefjes, bij meerder heid van stemmenvier Personen te benoemen die het Bureauvoor alles wat de Verkiezing der Provinciale Staten en* Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalalhier betreftzullen uitmakenen die on derling de werkzaamheden zullen regelen en verdeelen. De stemming voor het Bureau dien overeenkomstig geschied zijnde bleek het dat bij meerderheid van stemmen waren gekozende Heeren S. H. van DiggelenAI. H. TelchuysP. W. Steenkamp en L. Hoelands Jarmen. Daarop de tweede der genoemde Heeren tot Presidentde eerste tot Secretaris en de twee laatste» tot Stemopuemcrsbij onderlinge schikking benoemd zijndeisalvorens tot de stemming over te gaandoor den Heer S.J. Hojfman, te Neuzen te kennen gegeven, dat de Heer H. J. van Eek licm verzócht lmd aan de Vergadering mede te doelen dat hij verlangde niet als Cnndidaat in aanmerking te worden genomen terwijl daarna de Heeren 11'. Schvylenburg en genoemde Heer Iloff- man verklaardenzich als Candidaten voor te doenverder is door de Vergadering, bij stemming met. gesloten briefjes, geformeerd het na volgende grostal Candidaten voor het Lidmaatschap der Provinciale Staten te weten; S. H. van Diggelen, Burgemeester te Axel, met 7S stemmen; P. W. Steenkamp, Burgemeester te Neuzen, 70; 1. C. O. Benteyn, Notaris te IJzendijke68 Al. AluzureBurgemeester te Groc- de, 67 A. J. OnghenaBurgemeester te Zuiddorpo60; Mr. J. Eg- berts RisseeuwAdvokaat te Oostburg, 51; A. de Smit, Notaris te Schoondijkc51; H. I. Callei./dsh* Mod. Doctor te Oostburg, 47; P. J. CarpcntierDoctor te Aardenburg, 46; I. Hoelands Janssen, Med. Doctor te Axel, 34; Al. H. Telchuys, Griffier te Axel, 33; A.B.Thomaes, Grondeigenaar te Sas-van-Gent27; W. Sclmylenburg Rijks-ontvanger te Axel23; P. D.Buyze, Med. Doctor te Neuzen, 22 .7. J. 1 enken, Notaris te Zaamslag, 21 S. J. Hojfman, Rijks-ontvan ger te Neuzen, 18; .7. A. B/ankert, Particulier te Sluis 16; 77. G. HammacherNotaris te Groede, 14; en A. van den BroeckeParticulier te Aardenburgmet 11 stemmen. Terwijl 26 andere Personen van cén tot 8 stemmen hebben verkregenen die als minder dan liet daartoe gestelde ée'n tiende der stemmen vereenigende niet op het grostal wor den gebragt. Vervolgens door den Heer )V- Schuylenlurg gevraagd zijnde het voorstel te mogen doen oin staande de Vergadering, over te gaan tot stemming van Candidaten voor Leden in de Tweede Kamer der Staten-Generaal deed de Voorzitter Zijn-Ed. opmerkendat deze Vergadering uitsluitend was beschreven voor de vereeniging over de Candidaten naar bet Lidmaatschap der Provinciale Staten en dat vermits iutusschen het meerendeel der Kiezers zich hadden verwijderd, hij vermeendehet gedane voorstel niet te mogen in omvraag brengen. Hierop is cene tweede Vergadering bepaald op Zaturdag den 24 Augustus 1850 des namiddags e'e'n uur, ten Raadhuize van Axel, in welke zal worden overgegaan tot het.voorstellen van 1. Twee Candidaten voor het Lidmaatschap in de Tweede. Kamer der Staten-Generaal 2. Van tien Candidaten voor het Lidmaatschap der Provinciale Staten. Wordende hjj deze voorts al de Kiezers in het Provinciaal Kiesdis trict Sluis en voor zoo veel het eerste punt aangaat, ook die in het Rijks-Kiesdistrict Middelburguitgenoodigd die Vergadering bij te wonen. M. H. TELCHUYS. S. H. van DIGGELEN. P. W. STEENKAMP. L. HOELANDS JANSSEN. Kiezers-Vergadering te Vlissingen, DEN ip AUGUSTUS. Eerst werd overgegaan tot het benoemen van twee Candidaten voor afgevaardigden ter Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan de stem ming namen 101 Kiezers deel, en van het vroeger opgemaakt viertal werden de Heeren Mrs. J. J. Slicher van Domburg en D. van Eekmet 88 en 66 stemmen, tot Candidaten geproclameerd. Alvorens er werd overgegaan tot bet formeren van een elftal Can didaten voor Leden van Provinciale Staten van Zeeland, uit het reeds bestaande grostalgaf Dr. J. W. Callenfe/s te kennendat ZEd.als zullende ter verkiezing in dit Onder-Kiesdisdrict voorzitten niet be noembaar wasen derhalven verzocht om bij de stemming buiten aan merking te blijven. Bij eene eerste stemming, waaraan 104 Kiezers deel namen, ver kregen de Heeren D. Uyttenhooven 95, Mr. S. van der Swalme 85 Jhr. P. Damas van Cittcrs 58, B. Bomme 57, A. Ruysch 57, Mr. A. F. SifjlÊ 57, Mr. P. J. G. van Diggelen 51 S. Luteyn 50, .7. Eraser 49 W. Al. Snijder 47 77. Holle 44 Mr. II. du Buisson Becius 43 C. Vis 38 Jhr. Mr. Af. C. Paspoort van Grijpskerke 32, J. J. de Kanter Z\', J. P. Smith 31 J. C. Dutilh 28, Abr. van den Broecke Jz. 27 A. li. G. Fokker 22, G. J. Sprenger 22 cn Z. Snijder 19 stemmen, en alzoo de zes eerstgenoemden dadelijk de volstrekte meerderheid. Bij eene tweede stemming, loopende over de tien eerstopvolgende Heeren en waaraan 60 Kiezers deel namen vorkregen de Heeren .7. Fraser 43 77. Holle 43 Mr. P. J. G. van Diggelen 38 S. Luteyn 38, J. P. Smith 30 Mr. 77. du Buisson Bccius 25 W. AI, Snijder 22 C. Vis 18 ,7. J. de Kanter 16 en Jhr. Mr. Al. C. Paspoort van Grijpskerke 13 stemmen. De vier eerstgenoemden werden op het elftal geplaatst. Eindelijk bij eene derde stemming tusschen de Hoeren .7. P. Smith en Mr. 77. du Buisson Becius werd de eerste met 30 van 44 stemmen op de lijst der Kandidaten geplaatst. Het elftal Candidaten voor Provinciale Staten bestaat derhalve uit de HeerenD. Uyttenhooven te VlissingenA'lr. S. van der Swalme te YlissingenJhr. P. Damas van Cittcrs te Middelburg, B. Bomme te Middelburg, A. Ruysch te Ylissingen, Mr. A. F. Sijjié te Middelburg, J. Fraser te Vlissingen, 77. Holle te Oostkapelle, Mr. P. J. G. van Diggelen te Middelburg, S. Luteyn te Middelburg en J. P. Smith te Vlissingen. JfEltEItL. I1JADEL MAATSVILAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-KOFFIJ- VEILINGEN der Maatschappijvan 1R50, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveel heden hieronder vermeld Te AMSTERDAMop Maandag 2 September 1850, 338,257 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 537 Sumatra waaronder zijn begrepen 142,750 Balen die in de Voorjaars veiling op 14 Maart van dit jaar werden opgehouden. Te ROTTERDAM, op Donderdag 5 September 1850, 119,747 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 19 Ó73 liggende te Dordrecht. Te MIDDELBURG op IFoensdag 11 September 1850 29,227 Balen Java KOFFIJliggende aldaar. De Directie geeft voorts de verzekering, dat zij vóór hare Voorjaars-Veilingen van 1851 geene andere Koffij dan de bovengemelde partijen zal aan de Markt brengen. De Monsters zullen op Vrijdag 2 Augustus eerstkomende verkrijgbaar zijn, en de Notitien met de Veil-conditieu in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 24 Julij 1850. VAN DER OUDERMEULEN, President. TOLLENAAR, Secretaris. MIDDELBURG, den 21 Augustus. Het heeft Zijne Majesteit behaagd, bij besluit van den 5 dezerde straf des doods met den strop waarroe de te 's Hertogenbosch gedetineerde Bankeur P. Hoogervorst ter zake van diefstal van goederen waarbij hij als schildwacht: geplaatst wasis veroordeeld te verwisselen in vijf jaren kruiwagenstrafmet instandhouding der mede tegen hein uit- gesprokene vervallenverklaring van den militairen stand. Z. K. H. prins Frederik werd maandag avond van hoogstdeszelfs reis naar Zweden op het huis de Paau\v te rug verwacht. Z. K. H. zal op zijne reis herwaarts een bezoek afleggen bij H. M. de koningin-weduwe te Soest- dijk. Dingsdag ochtend ten elf ure moest de tweede kamer der Staten Generaal eene zitting houden tot het ontvangen der organieke wetten, die, ingevolge het 5de add. art. der grondwet, nog gedurende deze zitting aan de kamers moe ten worden voorgedragen terwijl er ten half twee ure eene vereenigde zitting van de beide kamers zou plaats hebben, waarin de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal namens den koning door den minister van binnenlandsche zaken moest worden gesloten en met welk tijdstip de beide kamers zullen zijn ontbonden. Men schrijft ons uit Vlissingen: De buitengewone reiswelke de stoomboot de Stad Vlis singen op zondag 11. naar Antwerpen en terug heeft gedaan verschafte zeer veel genoegen aan het publiek ruim 200 personen namen deel aan die reis, waarvan een gedeelte de feesten in laatstgenoemde stad zullen bijwonen en eerst don. derdag aanstaande retourneren met genoegen vernemen wij dat deze stoomboot-onderneming thans ook goede zaken maakt waai toe veel bijdraagt de heusche behandeling welke men op die stoomboot steeds geniet." Uit Tilburg schrijft men van den 17 augustus: Uit de gemeente Alphen en Riel verneemt men, dat niet alleen de hagel op den 15 dezer, in eene uitgestrektheid van circa een uur gaans eene groote schade aan de te veld staande boekweit en haver aldaar heeft veroorzaaktmaar dat het ook niet in tnenschen geheugen ligt, dat in zoo weinige uren tijds, eene zoo groote massa water is gevallen als zijnde bijna alle bouwlieden genoodzaakt hun vee uit de stallen te halen en daarmede naar de hoogte te trekken ten einde hetzelve niet in de stallen te zien omkomen terwijl ook vele gezin nen, laag liggende huizen bewonende, dezelve ter oorzake van het instroomen van het water hebben moeten veriaten en elders eene schuilplaats hebben gezocht." Uit de gemeente Hooge en Lage JVierde verneemt men dat ook 11. donderdag het aldaar zoodanig heeft gehageld dat, 111 eene streek van circa J uur gaans, de haver en boekweit te velde geheel is vernield. Men meldt uit Monnickendam den ió dezerDe ziekte onder de varkens neemt alhier en op naburige plaatsen hand over hand toe; zoo men verneemt zijn er te Iipendam daar aan reeds alle varkens gestorven en op Watergang zoude cr slechts 4 overig gebleven zijn vele varkens worden bij het ontdekken der ziekte nog in tijds geslagt en in zout be waard doch vele anderen sterven hun eigen dood worden dadelijk geheel blaauw en zijn in eenen staat van ontbinding deze echter worden door sommige eigenaarsnog voor een spotprijs van 1 s cents per pond, aan den kaarsenmaker alhier verkochtdie dit stinkende smeer in zijne kaarsen weet te gebruiken. In hoever het inzouten en na den dood smelten en voor kaarsen gebruiken van zieke of doode var kens schadelijk voor de menschheid isgeven wij aan het oordeel van kundiger mannen over.'* Kerknieuws. Te Koudekerke is het berigt inge komen, dat ds. Gutteling ook voor het herhaaldelijk op hem uitgebragte beroep tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar heeft bedankt. tPost-IndiscIie Tijdingen. De landmail is weder zeer vroegtijdig ontvangen mede brengende berigten van Batavia, tot het laatst van junij. Er had eene kleine expeditie plaats gehad naar de Batoe- eilanden behoorende onder Ayer-Bangiester westkust van Sumatra. Den 14 mei bad eene landing plaats, onder bevel van den iuitenant-ter-zee ïste klasse C. .7. Berghuis. Na dat de vijandelijke versterkingen een uur lang uit tweeschoo- ners beschoten waren werd de kampong stormenderhand in genomen en in brand gestoken. De luitenant 2de klasse D. van der Gronden kreeg eene ligte kwetsuur aan de hand. Het hoofd der muitelingen, Lawa-Olandais door de zijnen op. gevangen en uitgeleverd. Op de Batida-eilanden heerschen koortsen op Groot Banda waren 800 lijders in behandeling. Het was den 18 april dat de gouverneur der Mo- lukkenJ. B. Cleerensoverleden is* zijne betrekking is voorloopig door den heer Neuman ïste commies ter gous- vernements-secretarie opgenomen, daar de adsJstent-resident de heer A. 77. Rijkschroefmede overleden was, liet Nedrlandsch Indisch leger verloor den <5 mei weder een verdienstelijk hoofd-officier J. L. Westenberg kolonej deur infanterie, konim.andant der 3de groote militaire afdeeliug op Java; sedert 1817 had hij de militaire loopbaan betreden ep had zich vooral in de oorlogen op Sumatra ongemeen on derscheiden

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1