A N N°. 97. Dingsdag 1850. 13 Augustus. ISutttculAttfcdcfac Sijbiutgcn. VERKIEZINGEN. Het BUREAU der Vereeniging van KIESBEVOEGDEN te Middelburgbrengt ter kennis van alie belangstellenden, dat in hare Vergadering van den io dezer, bij zeer groote meerderheid van stemmen tot haren Candidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal is gekozen De lieer Mr. j. j. slicher van domburg. Wijders dat door haar is geformeerd een grostal van 29 Personen om daaruit in eene later te houdene Vergadering elf Candidaten te kiezen voor de Provinciale Statenop welk grostal voorkomen de volgende namenin volgorde der op hen uitgebragte stemmen Jhr. p. damas van CITTERSte Middelburg. Mr. pm. van den broecke te Middelburg. d. uyttenhooven te Vlissingen. Mr. h. du buisson becius te Middelburg. Mr. a. F. sifflé te Middelburg. j. F. fak brouwer te Middelburg C. viste Middelburg. Jhr. Mr. m. c. paspoort van grijpskerke te Middelburg S. LUTEYNte Middelburg. B. B0MME te Middelburg. h. holle te Oostkapelle. h. j. van deinse te Middelburg. w. M. snijder te Veere. a. van den broecke jz. te Middelburg. j. j. DE kanter te Middelburg. G. j. sprenger te Middelburg. A. H. g. fokker te Middelburg. Dr. j. c. VAN den BROECKE te Middelburg. Mr. p. j. G. van diggelen te Middelburg. z. snijder te Middelburg. Mr. a. p. van deinse te Middelburg. Mr. m. dobbelaer te Middelburg. Mr. s. van der swalme te Vlissingen. Jhr. Mr. j. VAN reigepsberg versluys te Middelburg Mr. s. de wind te Middelburg. Mr. g. van ijsselsteyn te Middelburg. Dr. j. w. callenfels te Vlissingen, Mr. g. a. fokker te Middelburg. A. ruysch te Vlissingen. NB. Na het arresteren dezer Lijst hebben de Heeren Mr. PH. VAN DEN BROECKE eil J. F. FAK BBOUWER verklaard ernstig te verlangen, dat hunne namen bij verdere stemmingen bij deze Vereeniging niet meer in aanmerking zullen genomen worden. Namens het Bureau J. J. de KANTER Secretaris. Aan de Kiezers van de Leden der Provin ciale Statenin liet Kiesdistrict Sluis. Wordt bij deze berigtdat er op Zaturdag den 17 Augustus 1850, des voormiddags om 10 ure in eene daartoe geschikte Zaal van het Logement van de Weduwe Janssen van Roozen- daal, te AxelHoofdplaats van het Onder-Kiesdistrict van dien naamzal beproefd worden KIEZERS-VEREENIGIN- GEN tot stand te brengen ten welken einde al de Kiezers worden uitgeiioodigd alsdan op te komen om over de Ver- ecuigingen te beraadslagen overeen te komen tot het benoe men van onderscheidene Coinmissien van Bestuur en al wat strekken kan om bij de op handen zijnde Verkiezing het ge- wenschte doeleenheid van keuze namelijk te bevorderen. Axel, 8 Augustus 1850. M. H. TELCHUYS. L. HOELANDS JANSSEN. J. C. STEEN KAMP PWz. MIDBELBURG, deii 12 Augustus. Voorleden zaturdag, den 10 dezer, heeft in het Klein Schuttershof alhier, de bepaalde bijeenkomst van kiesbevoeg- den in Walcheren plaats gehad. Bij monde van mr. Ph. van den Broecke werd aan de vergaderingvan wege de com missie tot oproepingvoorlezing gedaan van een stuk hoofd zakelijk inhoudende eene verklaring der beginselen waarvan die commissie was uitgegaan. In de gelegenheid gesteld zijnde om daarvan mededeeling te doenlaten wij dat stuk hier in zijn geheel volgen. Mijne heeren Wanneer wij u welkom heeten aan deze plaatsdoen wij dit met eenige zelfvoldoening want uwe tegenwoordigheid ^drukt het zegel der goedkeuring op het geen wij hebben verrigt. Ofschoon doordrongen van de noodzakelijkheid om het verkiezingswerk dat ons wachtdoor eene voorloopige ver eeniging vau kiesbevoegden zooveel mogelijk voor te berei den en tot eene zekere eenheid te brengen hadden wij ons nogtans tot dat doel niet durven opwerpen ware het niet dat wij daartoe van verschillende zijden waren aangezocht, en bij eene vroegere dergelijke gelegenheid het vertrouwen der toenmalige vereeniging hadden mogen ondervinden. Maar eene doelmatige voorbereiding toteene zekere eenheid in het verkiezingswerk, waarvan wij spraken, kon den wij ons siechts voorstellen bij eene gelijke rigting in het staatkundige. Voor allen welke staatkundige gevoelens ook toegedaan, deze plaats toegankelijk te stellen, dit zou tot uitkomsten lelden kunnenstrijdig met hetgeen wij bij onze oproeping bedoelden. Ook is elders bij vroegere verkiezin gen het onbestaanbareja zelfs voor de publieke orde ge vaarlijke, van al te gemengde vergaderingen gebleken. Van daar dat wij het raadzaam hebben geacht eene be paalde leus te geven aan onze vereenigingofschoon dan ook 1 van tijdelijken aard. Is aan de eene zijde die leus van ruime beteekenisaan de andere zijde meenden wij haar niet te onbepaald te mogen stellen, en het was daarom dat wijten einde van de gezindheid om aan de grondwet eene volledige en onbekrontpene uitvoering te gevenden zin in het licht te stellen, op het tegenwoordig ministerie wezen, als, naar onze zienswijze die gezindheid door zijne daden in het al gemeen uitdrukkende. Wie onder die leuze deze vergadering wilde binnen komen zou (meenen wij) niet slechts door zijne tegenwoor digheid maar ook door zijne nnamteekening die leuze bea men willen, wie het eerste wilde en niet het laatste, zou eene dubbelhartigheid aan den dag leggen welke wij uit onze vereeniging wenschten verbannen te zien. Van daar dat wij het doelmatig oordeelden de kiesbevoegden vóór hunne in trede in deze zaal de bekende verklaring te laten teekenen. Maar men versta ons hier welmijne heeren l Die leuze welke wij ter bevordering van zekere eenstemmigheid nood zakelijk achten predikt geen systema van uitsluiting bij de te doene keuzen. Koude dit van onze vereeniging het doel worden wij zouden de eerste zijn die zich aan haar ont trokken. Doch eene vereeniging, welke bepaalde personen als hare candidaten aanwijst, moet, naar onze meening, geene verschillende geene tegenstrijdige bestanddeelen kun nen inhouden. Stellen wij onze vereeniging voor alle kie zers zonder uitzondering open het zou elke candidatuur aan eenige beteekenis ontbreken het toeval alleen zou be slissen welke dier bestanddeelen de bovenhand erlangen zou. En zietdaar wat wij wilden voorkomen. Gaarne laten wij aan anders denkenden hunne gevoelens. Zonder ze te deelen willen wij ze eerbiedigen. Wij dron gen niemand hier te komen. Wie binnenkwamdeed het uit vrijen wil en zoo wij vertrouwen uit overtuiging. Overigens M. H.zullen wij u niet opzettelijk bepalen bij de gewigtige taak welke ons te vervullen staat. In zonderheid hebben wij hier het oog op onze eerste keuze voor de provinciale Staten met betrekking tot ons eiland. Zeker zal een ieder onzer erkennen dat het in Walcheren daarvoor niet aan stof ontbreekt. Zoo wij slechts den kring waarin wij onze candidaten zoeken zullen niet te zeer be perken zoo wij vooral persoonlijke consideratien en kleingeestige vijandschappen aan het algemeen belang willen ten offer brengen dan zullen wij in velschillende standen der maatschappij bij menigen burger kunde en ijver aan zelf standigheid en goede trouw gepaard vinden hoedanigheden welke een ieder die ze bezitals onzen candidaat aanbe velen." Daarop verzocht de spreker, dat de vergadering zou over gaan tot het kiezen van vijf leden uit haar midden welke het bureau zouden uitmaken. De geheime stemming daarover had tot uitkomst, dat de vier leden der commissie tot op roeping benevens de heer H. J. van Deinse daartoe wer den gekozen waarvanbij onderlinge overeenkomst mr. Ph. van den Broecke de betrekking van voorzitter de heer H. J. van Deinse die van onder-voorzitter de heeren J. F. Fak Brouwer en A.H. G. Fokker die van stemopnemers en de heer .7. J. de Kanter die van secretaris op zich namen. Nadat eenige punten ter regeling der werkzaamheden door het bureau waren voorgedragen en door de vergadering goed gekeurd werd achtereenvolgens tot de keuze van een can didaat voor de tweede kamer der Staten-Generaal en tot het formeren van een grostal overgegaanuit welk grostal in eene later te houden vergadering elf candidaten voor de provinciale Staten zullen worden gekozen. Van den uitslag van een en ander is hiervoren bereids kennis gegeven door de officiële aankondiging, van het bureau der vereeni ging uitgegaan. Zaturdag middag had het zoontje van den kleermaker J. B. Engelman alhier het ongeluk aan het Thoolsche veer in het water te storten, en zou waarschijnlijk verdronken zijndaar niemand dan zijn 9jarige broeder zich bij hem bevondop wiens angstgeschrei de heeren P. J. de Cloedtkruidenier, en J. F. Schutz, kunstschilder, beide wonende alhier, toe schoten endoor gezamenlijke hulp en inspanninghunne menschlievendheid bekroond zagen door den drenkeling aan zijne dankbare ouders te kunnen wedergeven. Heden morgen is met O. Z. O. wind van Vlissingen naar de Noordzee gezeild Zr. Ms. korvet sumatra onder bevel van den kapit..luit.-ter-zee 't Hooft. C Bij besluit van den 9 dezer heeft Z. M.op de voordragt van den raad van ministers, en den raad van State gehoord hebbende het volgende bepaald t Art. 1. Onze minister van binnenlandsche zaken wordt gemagtigdom de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal onzentvvege te sluiten in eene vereenigde zitting der beide kamers, welke gehouden zal worden op dingsdag den 20 dezerdes namiddags ten twee ure. Art. 2. De eerste en tweede kamer der Staten-Generaal worden rnet het tijdstip van de sluiting der tegenwoordige zitting ontbonden verklaard. Art. 3. De dag der eerste bijeenkomst van de vergaderin gen der nieuwe provinciale Staten wordt bepaald op den 9 september aanstaande. De verkiezing der 11 ieJwe leden van de eerste kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben op woensdag den 11 sep tember daaraanvolgende. Tot de verkiezing van nieuwe leden van de tweede kamer der Staten-Generaal zal worden overgegaan op den laatsten dingsdag der loopende maand augustusden 27 dezer. Art. 4. Overeenkomstig het grondwettig voorschrift, zal de gewone vergadering der Staten-Generaal worden geopend op den derden maandag zijnde den 16 der aanstaande maand september. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschriften zullen ge zonden worden aan de beide kamers der Staten-Generaal aan den raad van Stateaan de departementen van algemeen bestuur, aan de algemeene rekenkamer; en hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst. Bij besluit van den 8 dezer heeft Z. M. het model de^ bij de verschillende verkiezingen te gebruiken stembus mits gaders de wijze harer sluiting vastgesteld. De minister van binnenlandsche zaken heefc ter kennis vati de gemeente-besturen gebragtdat het model der stembus vastgesteld bij Zr. Ms. besluitvervaardigd door Joh. Rijn- bom, koper- en blikslager te Deventer, tegen 10,25 bij hem verkrijgbaar isen dat daarvan een exemplaar aan elk collcgie van gedeputeerde Staten is toegezonden. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer is benoemd tot notaris te Hulst, arrondissement Goes, de heer P. Beumer Ilardenbergthans secretaris te Hulst. Bij koninklijk besluit van den 28 julij jl. is aan den heer A. Amptvoormalig directeur van policie te 's Gra- venhage een pensioen verleend van 466 's jaars. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje zijn woensdag avond, ten half zeven ure, van het Loo in de residentie teruggekeerd. De Drentsche courant meldt, dat dê na te noemen hee ren ingeval zij voor de Staten-Generaal of voor de pro vinciale Staten verkozen worden, de verkiezing zullen aan nemen: voor de Staten-Generaal, de heeren mr. L. L. graaf van Randwijck, te 's Gravenhagemr. L. graaf van Heiden Reinestein te Laarwoud mr. P. IV. Alstorphiui Grevelink te Assen; mrI-V. Goedkoopte Assen mr. P. van der Veen te Smilde voor de provinciale Staten kies-district As sen de heer mr. P. Hofstedete Assen. Men leest in genoemde courant onder 8 augustus: „Gis teren hebben de Staten dezer provincie, met 18 tegen 4 stemmenop voorstel van gedeputeerde Statenhet gewigtige besluit genomen om de deelneming in de op te rigten maat schappij tot uitvoering der kanalen, waarvoor concessie is verleend aan jhr. A. IV. van Echten van Holthe c. s.var, ƒ50,000 tot 225,000.te verboogen. De vereischte gelden zijn dus gevonden en men mag her er 1111 voor houden dat de voorgenomene verbetering en verlenging der Hooge- veensche-vaart met de geprojecteerde zijtakken haar beslag heeft erlangd." De provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zuidholland residerende te's Gravenhage heeft zich verpligt geacht ter kennis van het publiek te brengen, dat, bijeen dollenhondsbeethet eenige middel, waarvan menop wetenschappelijke gronden en bevestigd door de ondervindinggunstige uitwerking kan verwachten in de dadelijke uitbranding (cauterisatie) der wond te vinden is. Veelal toch neemt men in dergelijke noodlottige voor vallen in het eerste oogenblik zijne toevlugt tot volks geneesmiddelenen vervoegt zich eerst later bij deskundigen, van wier hulp men alsdan geen gunstig gevolg meer ver wachten kandaar die cauterisatie zoo spoedig mogelijk na de verwonding moet plaats hebben. Het dezer dagen te Voorburg plaats gehad hebbende treffende voorval met Picter Soniusoverleden aan de gevolgen van een dollen hondsbeetheeft der commissie aanleiding gegeven deze waarschuwing aan het publiek te rigten. Tot aanvulling van het berigt omtrent den brand te Heumen strekt, dat de heer rijks-ontvanger de Wilde, nog bij eene tweede wanhopige poging (en 11a reeds enrstig bezeerd te zijn) al de registers van ontvangst journalen en kasboek rekeningen enz. uit het kantoor heeft gered; het in veiligheid brengen der kas op zich zelf beteekent niet veelwanneer niet tevens de schrifturen aanwezig zijn. Ten behoeve van den landbouwer Jan Janssenwelke bij dien brand zijne i7jarige dochter eu al zijne have verloor worden door-eeuige heeren te Nijmegen, Heumenenz. giften gevraagd. Groningen 8 augustus. Als een blijk van den buiten gewoon ruimen oogst van koolzaad in dit jaar 111 onze pro vincie kunnen wij meldendat op den jl. dingsdag gehou den marktdag alhier aangevoerd is ongeveer achttien honderd last koolzaad, waarvan bijna alles verkocht is, door elkan der 270 gulden het last, bedragende in het geheel de aanzienlijke som van vier honderd zes-en-tachtig duizend gulden. Men herinnert zich niet, dat ooit op eene koren beurs in ons rijk zoodanige belangrijke aanvoer van koolzaad plaats had. In vroegere jaren hadden wij, bij ruime oogsten, enkele marktdagen dat daarvan duizend last ter verkoop werd aangeboden; eens bedroeg de aanvoer elf honderd last doch nooit heeft de aanvoer alhier eene hoogte bereikt als jl. dingsdag. Sedert de onlangs gedane opgave van de vijf-en-veertig zeeschepen die in den loop dezes jaars van verschil lende werven onzer provincie te water en in de haven dezer stad gebragt zijn zijn nog 5 schepen alhier aange komen om verder afgewerkt en opgetuigd te worden. Bovendien zijn van de werven inde Oude en Nieuwe Pekela in dit jaar te water gebragt en van daar uitgevaren 12 zee schepen zoodat het geheele aantal nieuw gebouwde en in dit jaar in onze provincie ter zeevaart uitgeruste schepen het aanzienlijk cijfer van 62 bedraagt.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1