MIDMLBURftSCHE m COURANT. W°. 93. Zaturdag 3 Augustus. 1850. 2GX 13c0turcti et* Obmiuidtvatien. f 84.— ISinttettiattbscfte ®tjbingcu. STAATS-L O TE RIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831, 110. 68 (Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den 25 J al ij jongstleden, bepaald de prijzen, het opgeld daar onder begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en De- bitanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste Klasse der 211de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: bij verkoop Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste - 42 00 - 16 80 - 8 40 - 4, 20 BIJ VERHURING Geheeie Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste f 47 23 50 9, 40 4 7° 2, 35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgesteld, dat de CQllecteursSplitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 29 Julij 1850. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, DE STOPPELAAR, Wethouder. PUBLICATIE. DE BURGEMEESTER DER STAD MIDDELBURG brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat bij hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden het door den Heer Staatsraad Gouverneur op den 26 Julij jl. executoir verklaarde Kohier N. 2 van de Personele Belasting, voor het dienstjaar 18|® met uitnoodiging aan een iegenlijk wien zulks aangaat, om, na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag ten spoedig ste het door hem verschuldigde te kwijten inet herinnering tevensdat de bezwaren welke dienaangaande mogten be staan binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Middelburg, den 1 Augustus 1850. De Burgemeester voornoemd. PASPOORT van GRIJPSKERKE. AANBESTEDING. Op Dingsdag den 13 Augustus 1850, des voormiddags ten 10 ure, zal, door de Dijks-Directie van den Nieuwen Neuzen-Polder in het Logement bewoond door de Erven Steenkamp te NEUZEN worden aanbesteed Het vernieuwen en herstellen van RIJS-KRAM- en AARDEWERKEN aan dien Polder; het zinken van drie Stukjes op den Onderzeescheu Oever en in de Rijsbeslagen alles met de daartoe vereischte Mate rialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij Inschrijving en Op bod. De Bestekken der bovengemelde Aanbesteding zul len boven en behalve bij den Dijkbaas van dezen Polder, Cornelis van der Hoofdalwaar alle inlichtingen te bekomen zijnen door welken daags vóór de Aanbesteding locale aanwijzing zal worden gedaan in het Logement van opge- melde Erven Steenkampalsook in het Logement van den Heer Meijer, te Neuzen, acht dagen voor de Aanbesteding ter lezing gelegd worden. STOOMBOOT DE STAD VLISSINGEN. De DIRECTIEwenschende te voldoen aan een van vele zijden te kennen gegeven verlangen ombij gelegenheid van de op handen zijnde Muziekfeesten te Antwerpenop 19, 20 en 21 Augustus, de dienst der Stoomboot zoodanig te regelen,dat daarvan door de deelgenooten aan die feesten de uieest mogelijke partij kon getrokken wordenheeft de eer bij deze aan de belanghebbenden te berigten 1. Dat bij het aanwezig zijn van een genoegzaam getal Passagiers (hetwelk bepaald wordt op 30) de Stoomboot op Zondag den 18 Augustus, des morgens ten 6 ure van Vlis singen zal vertrekken en denzelfden dag des middags ten 3 ure van Antwerpen naar Vlissingen zal terugkeeren. 2. Dat diegenen, welke op genoemden dag daarvan ge bruik maken om naar Antwerpen te vertrekken en, hetzij op denzelfden dag, hetzij op Donderdag den 2a daaraanvol gende terugkeeren kunnen volstaan met éénmaal te betalen namelijk bij het vertrek. 3. Dat aangezien de bij deze geannonceerde extra-reis afhankelijk is gemaakt van een voldoend getal Passagiers de belanghebbenden worden verzocht zich vóór Vrijdag den 16 dezer te willen aanmelden bij den Agent P. R. Siegers te Vlissingen of bij den ondergeteekenden als wanneer in de Middelburgsche Courant van Zaturdag den 17 dezer zal worden aangekondigd of deze extra-reis al of niet zal plaats hebben. 4. Dat voor Reizigers die op de tusschenveeren dien dag zullen aankomen dezelfde bepalingen zullen toepasselijk zijnen 5. Dat het voorregt van gratis terug te mogen keeren niet verder zal worden uitgestrekt dan tot Donderdag 22 dezer. Middelbu'rg3 Aug. 1850. J. J, de KANTER. KERMIS NADAG. De MARKTMEESTER te Middelburg brengt mits deze ter kennis van het Publiek, dat de Teuten, Loodsen en Kramenwelke bij gelegenheid der Jaarmarkt alhier zijn opgerigtmet toestemming van Heeren Burgemeester en Wet houders Maandag 5 Augustus nog geopend zullen blijven. Middelburg, den 2 Augustus 1850. A. DUIK HENDRIKSE. ■nmrr MIDDELBURG, den 2 Augustus. Door de welwillendheid van heeren directeuren der teeken-akademïe alhier is in dat gebouw thans tentoonge steld eeiie fraaije schilderij van onzen vroegeren stadgenoot den heer H. Bourcenu te Antwerpen gevestigd. Men zal in deze schilderij teekening en coloriet moeten prijzen enden heer Bource met het welslagen van zijnen kunst-arbeid geluk wenschen. Wij raden het kunstminnend publiek aan om dit schilderstuk te gaan aanschouwen, waartoe morgen nog gelegenheid bestaat. Naar wij vernemen zullen binnen kort ook schilderstukken van de heeren Pieterse en van den Berghe worden tentoongesteldzijnde laatstgenoemde thans op eene studie-reis in het Tyroische. De Soirées Parisiennes van den heer en mevr. Robin worden gedurende de kermis druk bezochten geen won der, niemand verlaat onvoldaan zijne tent, maar verlangt integendeel hem andermaal te zien werken vooral omdat hij iederen avond verscheidenheid in zijne vertooningen aan brengt, waartoe hem zijn kabinet een voorraad van physische en kunst-werktuigen aanbiedtdie reeds door hunne tentoon stelling het oog bekooren. Met regt bewondert men zijne paauwdie op alle vragen antwoordtdit is een kunststuk bij uitnemendheid; wij spreken nu niet eens van de onuit puttelijke wonderfleschnoch van zijn chromatroplsch-calei- doscopisch vuurwerk dat de meest verrasschende tafereelen voorstelt; noch van de wonderkist die door zijn wil op een bank wordt vastgehouden waarvan de sterkste mannenkracht hem niet weet los te krijgenen die weder op zijn bevel door een kind wordt opgetild; noch van de onbegrijpelijke vermogens waardoor mevrouw Robin geblinddoektzietof althans gewaar wordt en naauwkeurig beschrijft wat men haren echtgenoot in handen geeftwij zeggen alleen het geen men ziet is verrasschendongelooflijken buitengewoon. Wij vernemen dat de heer Robin aanstaanden maandag zijne laatste representatie zal geven. Ook het Diorama van den heer Martin verdient aanbe veling. De tafereelen die men aanschouwt zijn zoo getrouw aan de natuur, dat men zich niet verbeelden kan dat hier de kunst alleen werkzaam is. Zonlicht, maanlicht, zomer- en winter- gezigtendie men ziet veranderen zonder dat een gordijn of scherm die verandering verbergt: men ziet b. v. een gedeelte van eene straat op het eiland Martinique bij het opkomen van de aldaar plaats gehad hebbende aardbeving men ziet den brand daardoor te weeg gebragt, en daarna de ruinen achtereenvolgende voor het gezigt verschijnen zonder dat het tableau wordt weggenomen. Bewonderenswaardig is vooral eene lijkpiegtigheid in Nótre Dame te Parijs, de St. Pieters kerk te Rome van binnen, en de St. Pauiuskerk te Londen van buiten. Ook deze schouwplaats zal men niet onvol daan verlaten. De minister van binnenlandsche zaken onderrigt dat in sommige uitgaven der wetregelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter eerste en tweede ka mer der -Staten-Generaalmitsgaders den rooster hunner aftreding (4 julij 1850, Staatsblad no. 37), het woord onderteekend, in art. 61 voorkomende, bij misstelling veranderd is inongeteekendheeft gemeend daarop de aandacht van alle kiezers te moeten vestigenten einde hunne stemdoor nakoming van hetgeen in die uitgaven verkeerdelijk is gedrukt, niet verloren ga. Ten overvloede wordt hieronder het 61ste artikel der genoemde wet in zijn geheel opgenomen 1 Art. 61. Van onwaarde zijn de briefjes, die he* in art. 37 bedoeld zegel missendie onderteekend zijn geen persoon duidelijk aanwijzenniet ingevuld zijnandere stembriefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastge hecht. De in een briefje ingevulde naam van een lid der vergaderingter wier aanvulling wordt gestemd welks beurt van aftreding op het tijdstip waarvoor de verkiezing geschiedtnog niet is gekomen wordt voor niet geschreven gehouden." Uit een berigt van het bestuur van de rekenkamer blijkt, dat op den 29 julij 1850 van de muntbiljetten, uitgegeven volgens de wet van december 1845, is inge trokken en voorshands onbruikbaar gemaakt een bedrag van 27,169,160en dat deze muntbiljetten aldaar zullen blijven berusten tot derzelver geheele vernietiging waarvan op nieuw kennis zal worden gegeven. De Amersfoortsche Bode berigtdat de weduwe van der Veer te Amersfoort, zondag jl. op haren geboortedag, vier-en-tachtig kleinkinderen om zich vereenigd zag gespro ten uit de een-en-twintig kinderen die zij ter wereld bragt. Van Texel schrijft men den 28 julij, dat aldaar dien morgen van het departement van marine de officiële tijding ontvangen wasdat op den 1 september aanstaande de zeil- dag bepaald is van Zr. Ms. fregat prins Hendrik der Ne derlanden onder bevel van den kapitein-ter-zee jonkhr. A. H. van Ifarnebeeken van het stoomschip ardjoeno van 300 paardenkrachtkapitein-luitenant-ter-zee A. J. Voet, beiden bestemd voor de dienst in Oostindie. -1-"' Zr. Ms. schooner atalante, luitenant jonkhr. A. Klerck, is dingsdag morgen uit Hellevoetsluis naar Texel vertrokken. Gisteren morgen is van Hellevoetsluis te Vlissingen aan gekomen Zr. Ms. schooner de wesp, luitenant-ter-zee iste klasse Vos, uit de West-indien. Onder de door de Nederlandsche handel-maatschappij bevrachte schepenzijn voor deze stad begrepen de Elisa- beth en Johanna de Mercurius en Sehouven. Uit de gedrukte notulen der ridderschap van Zuidholland ontleenen wij de volgende aanspraak waarmede haar presi dent de minister van staat Hugo baron van Zuylen van Nyeveltop den 1 junij 11.hare werkzaamheden heeft ge sloten Hoog Wel Geboren Heeren I" Niets meer aan de orde van den dag zijnde zou ik deze vegadering op de gewone wijs kunnen sluiten doch bij de gedachte, dat wij hoogstwaarschijnlijk heden voorde laatstemaal als Zuid-Hollandsche ridderschap zijn vergaderd ligt mij nog een woord op het hart, *t welk ik met alle vrij moedigheid wensch uit te spreken. Sedert de afkondiging der grondwet, onder welke wij thans leven zijn wij onze werkzaamheden en politieke reg- ten alleen blijven uitoefenen krachtens het eerste en dei-de der additionele artikelen van diezelfde grondwetalles doet ons echter vermoeden dat door de eventuele afkondiging der kies- en provinciale wettener een spoedig einde aan gezegde additionele artikelen zal worden gesteld. Dan zal onze ridderschap geheel zijn opgelostwant de grond wet behoudt wel den adelmaar geene ridderschappen. Wij zullen ons dus eerlang in dezelfde stelling bevinden waarin vóór 1795, vijf der thans met ridderschappen begif tigde provinciën verkeerden, te wetens Zeeland, Noord- braband Drenthe, Groningen en Friesland, alwaar, gelijk bekend is, de edelen gee'ne afzonderlijke Iigchamen van rid derschap uitmaakten en alwaar dit gemis echter nimmer is beschouwd geworden als krenkend voor den adel in die pro vinciën of zijn aanzien voor het allerminst verkleinende. In die situatie zullen wij zég ikwaarschijnlijk bin nen kort verkeeren. Laat ons dit niet bedroeven hoog wel geboren heeren de trouwe burger, welken naam hij ook dragemet welken titel hij moge prijken onderwerpt zich gewillig aan 's iands wetmaar moeten wij onze zetels verlaten onze verpligtingen houden niet op-; het wacht woord Noblesse oblige" (Adel rerpligtj voeren wij met ons mede, en, stellen wij het ons steeds als rigtsnoer onzer gedragingen voor oogen dan blijven wij getrouw aan vorstaan vaderland en aan de wettige rege ring van ons rijk dan geven wij in al onze maatschappe lijke betrekkingen het voorbeeld van godsdienst, van loyau- teit en eensgezindheiden dan hebben wij mogt het noo- dig zijngoed en bloed veil voor het behoud van orde van onafhankelijkheid en van vrijheid onder het wettig gè- zag van onze Oranje-vorsten. Alzoo ons gedragende in overeenstemming zonder twij fel met al de edelen in ons vaderland en alzoo achting en vertrouwen inboezemende, zullen wij het zegel drukken op het wijs beleid onzer wetgeving, toen zij de handhaving van adel in onze grondwet heefc geschreven. Ik eindig hoog wel geboren heeren met u mijnen op- regten dank te zeggen voor de menigvuldige blijken van wel willendheid en vertrouwenwaarmede gij mij steeds en ook nog heden hebt-vereerd en voorts met verschooning te vra gen voor de nu reeds uitgssprokene woorden van afscheid t het was, naar mijn inzien, te vreezen, dat mij later daar toe eenegelegendheid gelijk deze, zou ontvallen." (Dagblad van °s Gravenhage.j Men leest in de Impartial de Bruges een artikelwaar van wij de vertaling hier doen volgen De gemeenschap van het land van Kadzand met Zeeland en de overige provinciën van het koningrijk der Nederlanden is altijd moeijelijk geweest en weldra zal zij dit in nog grootere mate worden door de toeslikking van het Zwin. Reeds 1111 is bij hoog water naauwelijks 3 voet diepte in de haven van Sluis, en na verloop van zes jaren zal het water van de kleine rivier de Eede door die haven geen loozing meer hebben. Deze staat van zaken is zeer ongelukkig voor de stad Sluismaar niet minder voor de talrijke landlieden van de aangrenzende gemeenten de landbouwers van het dorp Kadzand, het RetranchementZuidzande en van St. Anne zenden hunne granen en andere veldvruchten óf naar Zee land óf naar verscheidene Hollandsche havens. De ver landing van het Zwin zal hun weldra den vervoer langs een bevaarbaar water beletten. Wel is waar dat hun den weg naar Breskens overblijft, maar de haven van die plaats is in den winter uiterst moeijelijk en de inwoners van Sluis met de meeste der gemeenten die wij hebben opgenoemd moeten een weg afleggen van vier uren om te Breskens re kunnen komen. Er is echter een middel om de toeslikking van het Zwin voor onze ICadzandsche naburen minder noodlottig te maken, en dat bestaat in de verlenging van het kanaal van Brugge tot binnen Sluiswanneer deze vaart in de kaden van die stad een aanvang nam. Tegenwoordig wordt die vaart weinig gebruikt, omdat ze uitkomt in eene streek alwaar men in den winter geen bruikbaren weg vindtterwij!indien die

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1