MIBDELBURGSCHE O I R V T. N°. 85. Diügsdag 16 Julij. 15 eet ure u en übmiHitftaticu. ISiiutcnlatibdclic SEijbiiigctt. iauitcttlattbdrfte Jüijbingcii. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den 8 Augustus des jaars 1850, des voor- middags ten 10 ure, zal, onder nadere approbatie, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij des- zelfs absentie, door een der leden van de Gedeputeerde Sta ten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Water staat in de Provincie Zeeland aan het Lokaal van het Gou vernement te Middelburg, worden aanbesteed 1. Eenige AARDEWERKEN tot herstel en verbetering der Zeedijkenaan de Calamiteuse Polders van Zee land, voor het dienstjaar 1850. 2. Het vernieuwen en onderhouden der KRAMWERKEN aan die Polders, met alle vereischte Materialen voor den tijd van vijf jaren, aanvangende den eersten Junij 1850, en eindigendeden eersten Junij 1855. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken der bovengemelde Aanbesteding zullen bo ven en behalve aan het Lokaal van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zakenen aan dat van het Gouvernement der Provincie Zeeland, te Middelburg ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsenalwaar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen voor al de werken bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburg, en voor de bijzon dere werken bij de Ingenieurs te Goes St. Maartensdijk Zierikzee, Middelburg, Breskens en Neuzen. Ook zal er vier dagen vóór de Aanbesteding locale aan wijzing worden gedaan en de Aardewerken afgebakend zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. 1 tikcl 119, op heden vastgestelde Lijsten, aanwijzende de In- en Opgezetenen dezer Stad die tot het kiezen van Le den van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Staten van de Provincie Zeeland bevoegd zijn ter plaatse waar zulks gebruikelijk is (te weten in de Voorzaal van het Stadhuis) zijn aangeplakt, en dat dezelve gedurende veer tien dagen te rekenen van hedenter Secretarie dezer Stad voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Vlissingen, den 15 Julij 1850. De Burgemeester der Stad Vlissingen J. W. CALLENFELS. STEDELIJKE REKENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG I11 aanmerking nemende dat de Rekening dezer Stad over het jaar 1848, door Heeren Gedeputeerde Staten, bij reso lutie van den 14 Junij jl. no. 29, is gearresteerd; Gelet op artikel 4 van het Koninklijk Besluit van den 1 Maart 1831 110. 14 Brengen hiermede ter kennis der Ingezetenen, dat ge melde Stads-Rekening en de daartoe betrekking hebbende Be grooting op de Woensdagen en Zaturdagen gedurende deze en de volgende maand van des voormiddags tien tot des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize ter visie zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Julij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR, 1. p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. LIJSTEN VAN KIEZERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Gezien art. 119 coll. art. 10 en 11 Nier Wet van den 4 Julij jl., Staatsblad no. 37); Brengen bij deze ter kennis van de Belanghebbenden dat de Lijstende Personen aanwijzende die tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten bevoegd zijn, op heden den 15 Julij door ons zijn vastge steld aangeplakt en op de Secretarij dezer Stadvoor een ieder ter inzage, voor den tijd van veertien dagen nederge legd wordende een ieder bij deze herinnerd aan de bepa lingen voorkomende in artt. n en 12 van bovengenoemde Wetluidende als volgt Art. 11. Elk Inwoner van het Kiesdistrict of, zoo het verkiezing voor den Raad geldt, elk Ingezeten der Ge- meente de in art. 1 vereischten bezittendeis bevoegd tegen de Lijsten bezwaren in te dienen wanneer daarop 1. Zijn naam of die van een ander, tegen de bepaling van art. 8 nietof niet behoorlijk voorkomt 2. De naam van iemand die, hetzij één of meer der in de Kiezers gevorderde vereischten mist of uit gesloten is, hetzij op de Kiezerslijst eener andere „Gemeente staat, is gebragt." Art. 12. De bezwaren worden binnen veertien dagen na de dagteekening der in art. 10 bedoelde kennisgeving, bij verzoekschrift, door de tioodige bewijsstukken ge- staafd, aan den Gemeente-Raad ingediend." En opdat een ieder hiervan kennis dragezal deze wor den afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Julij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR l.p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. De BURGEMEESTER der Stad VLISSINGEN; Gezien het laatste gedeelte van art. 10 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staatsblad No. 37), regelende het Kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal Brengt bij deze ter keunis van de In- en Opgezetenen Dat de naar aanleiding van de artikelen 6, 7, 8, 9 en 121 der aangehaalde Wet opgemaakte en overeenkomstig ar. GENEESKUNDE. Vrijdag den 19 Julij aanstaande, des middagsten 12 ure, zal er in hare gewone Vergaderkamer in de Abdij eene openbare zitting van de Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland plaats hebben tot het afnemen van examina. Js. de MAN Jz.Secretaris. WELDADIGHEID. De COMMISSIE onder de Zinspreuk Loon voor Werk berigt door deze, dat op Vrijdag den 19 Julij 1850, des middags ten één ure, in de Concertzaal alhier, zal worden gedaan verslag harer werkzaamheden gedurende den afgeloo- pen Winter; terwijl de Commissie de vrijheid neemt hare Inteekenaren en Begunstigers tot het bijwonen dier Vergade ring vriendelijk uit te noodigen. Middelburg, den 15 Julij 1850. Namens de Commissie voornoemd, A. M. CRAMEllVoorzitter. HUBEPvTUS REKKER, Secretaris. MIDDELBURG, den 15 Juljj. De gemengde commissie uit de beide kamers der Staten- Generaal voor de bestaande stenografische inrigting bij die Kamers heeft de belanghebbenden verwittigd dat zijop eenen nader te bepalen dag van de aanstaande maand augus tus eene tweede maal aan de stenografen gelegenheid zal geven om van hunne bekwaamheid te doen blijken. Eens deels moet dit strekken om eene nadere regeling omtrent de voorloopig aangestelde stenografen tot stand,te brengen, an derdeels om, daartoe termen zijnde, nevens hen nieuwe ste nografen aan te stellen. Degenen die de noodige bekwaam heid bezitten en zich genegen gevoelen om als stenograaf bij de kamers werkzaam te zijn worden alzoo uitgenoodigd acht dagen voor den bij tijds aan te kondigen dagaan den heer griffier van de Tweede Kamer in te zenden opgave van hunnen ouderdom en hui^ae maatschappelijke betrekkingge tuigschriften van goed gedrag en verklaringen van bevoegde personen omtrent de kundigheden die zijvooral ook met opzigt tot het Nederduitsch en andere talen bezitten. Aan de nieuw aan te stellen stenografen kan aanstonds voorloopig eene toelage uit 's Rijks kas worden verzekerd. Z. M. heeft, bij besluit van den 10 dezer, goedge vonden te benoementot 2de luits. bij het wapen der inf., bij het 2de reg. de kadets W. J. Valt erA. Tuckermann en W. H. Doormanbij het 3de reg., de kadets .7. II. 77. Dammers en C. L. Waltherbij het 4de reg. de kadets A. Pompe en A. C. F. Gevers Leuven bij het 5de reg. de ka dets II. W. U. baron van Aylva RengersP. C. Evers en A. M. P Bradebij het 6de reg. de kadets .7. R. Stein- metzJ. R. A. Kuitenbrouwer en jhr. II. P. C. G. van der Hoevenbij het 7de reg. den kadet M. A. van Deven terallen herkomstig van de koninklijke militaire academie. Men verzekertdat de brievenbestellers bij het in werking komen der nieuwe postwetmet 1 september eerst komende, een uniform zullen krijgen. Men schrijft ons uit VlissingenVrijdag morgen is hier voor het eerst gearriveerd het Engelsche schroefstoom- schip genaamd Pearlegevoerd door kapit. Th. Armstrong voor de dienst tusschen Neuzen en Londen bestemd. Ook is op dien dag van hier naar buiten gebragt het vuurschip dat gedurende het schoonmaken door eene loodsboot van het Belgisch gouvernement is vervangen geweest." Uit Apeldoorn wordt gemelddat het hof tegen het eind dezer maand het Loo verlaten en H. M. de koningin zich alsdan naar eene badplaats en vervolgens naar Stutt- gard zal begeven. Te Gorinchem is gevankelijk binnengebragt C. Bohre, broodbakker te Papendrechtals verdacht van brandstichting in zijne woningdie jl. woensdag afbrandde. In de woensdag 10 julij te Rotterdam gehotidene ver gadering van de Kon. Nederl, Yachtclub is beslotenom deu wedstrijd in het zeilen enz.die vroeger uitgesteld is, te houden op den 24 dezer. Er zijn weder 17 leer lingen van Niet roeikorps der Kon. Nederl. Yachtclub op Nederlandsche koopvaardijschepen geplaatstzoodat thans in het geheel 106 zulke jongelingen geplaatst zijn. In den ochtend en in den verderen loop van den dag van dingsdag den 9 julij is de provincie Zuid-Holland door een zwaar onweder bezocht geworden. Des ochtends is de toren te Haastrecht getroffen en in brand geraaktdoch is het gelukt, door tijdig aangebragte hulp, het vuur te blus- schen. Aan den Rijndijk onder Hazerswoude is men min der gelukkig geweest, en is de toren van de R, K. kerk, welke almede in brand was geslagen, ten deele verwoest. De boven-watermolen van Benthuizen is getroffen en ge heel afgebrand. Des namiddags is de Broeksche voormolen onder Heukelom almede door het onweder in brand ge» raakt en in de asch gelegd en is ook een der watermolens tusschen Gorinchem en Schelluineu getroffen. Volgens berigt van den groenlandsvaarder Stadt Al- tona den 7 dezer te Elmshorn aangekomenhad de Har- linger groenlandsvaarder Spitsbergen kommandeur P. Nagel, den 8 junij 4500 robben geslagen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van I julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-ontwerp tot uitvoering van artikel 7 der grond wet. Achtervolgens zijn de artikelen 23, 4, 5, 6 en 7, nadat enkele dezer artikelen eenige wijziging ondergaan had den aangenomen. Achter artikel 7 is een nieuw artikel ingevoegd, aldus luidende: Aan ieder die door de wet genaturaliseerd iszullen door ons brieven van naturalisatie worden uitgereikt." Zitting van 12 julij. Dien dag heeft de loting plaats gehad welke ingevolge art. 116 der kieswet gehouden moest worden, welk artikel voor schrijfthet lot bepaalt den tijd waarop elk lid der kamers naar den rooster aftreedtzooverre deze dien tijd niet zelf heeft aangewezen." De uitslag der gehouden loting is dat zullen aftreden in 1850, de heeren: Zylkervan RandwijckDirks Costerus Sloet tot OldhuisDonker Curtius Dullertvan Dam van IsseltDommer van Poldersveldtvan Walchren, van Doorn van Hasseltde Moraaz BackerHeemskerk van Naarnen de Fremery van der Linden Anemaet var. RijckevorselSchooneveldLotsySlicher van Domburg. L. D. Storm Mutsaersvan der Heijde Borret, Lambrechts en Schijf erin 1852, de heeren: Westerhof, van Heiden Reine stein, van Heemstra, van Heioma, Groen van Prins- terer de Man, van Zuijlen van Nyeveltvan Nispen van Se ve na er Hengst Engelenvan Goltstein Scheltinga WinterbergSmitvan Hall, Godefroi Verweij Me jan Poortman, Wintgensde Monchy Bareel van IIogelanden\ Wijnaendts van EekMeeussenJespers Bots de Villers de Pité Leclercq en Luijben. Volgens den in het aangehaalde artikel bedoelden rooster zullen aftreden in 1850 de heeren Reinders Ter Bruggen Hugenholtzvan Hoevellvan Voorst en Fokker; in 1852, de heeren: Wichers, Duijmaer van Twist, Storm van 's Gra- vesande BoxmanBachiene en de Lom de Berg. Voor den aanvang der loting hebben de heeren van Dam van Isselt, Boreel van Hoge landenWintgens, van Hall, van Randwijck van Doorn van Heiden Reinestein en Groen van Prinsterer verklaard dat zij zich ingeval "het lot hun gunstig mogt zijntoch voor de opening der zitting in september aanstaande aan eene herkiezing zullen onderwer pen, terwijl de heer Wijnaendts na den afloop der loting eene dergelijke verklaring heeft afgelegd. Daarna zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot uitvoering van art. 7 der grondwet voortgezet en ten einde gebragt. Nadat de art. 8 en 9eenigzins gewijzigd, zijn aangenomen gewordenis het wets-ontwerp in zijn geheel aangenomen met 46 tegen 12 stemmen. Tegen hebben gestemd de heerenGroen van Prinsterer Sloet tot Oldhuisvan Heiomavan RandwijckBoreel van Hoge landen van Dam van Isseltvan HallWijnaendts Donker Curtius, SchiferWintgens en de voorzitter. Door de commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot het verleenen van onderstand aan werklieden van het ma ritiem etablissement te Rotterdamis daaromtrent algemeen verslag uitgebragt. De beraadslaging over dat wets-ontwerp zal plaats hebben na die over de reeds aan de orde gestelde wets-ontwerpen. Zitting van 13 julij. Is ingekomen eene missive van den heer Wijnaendts, daarbij verklarende zijn ontslag te nemen als lid der Kamer met den 3 maandag in september aanstaandevoor het ge val dat de Kamer niet mogt worden ontbonden. Het wets-ontwerp tot regeling van het regt van enquête isnadat in enkele artikelen nog eenige wijziging was aan- gebragt met 38 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren de FremerijDuymaer van Twist van Nispen van Sevenaer, van Doorn Dullert, Dommer van Poldersveldtvan Dam van Isseltvan Rand wijck en Borret. Maandag ochtend zou de vergadering de aan de orde ge stelde werkzaamheden vervolgen en alsdan aanvangen met het wets-ontwerp tot regeling van de kosten van het regent schap waarna zullen volgeneerst de interpellatie door den heer van Iloëvell te rigten tot den minister van koloniën, en dan de beraadslagingen over het wets-ontwerp betrekkelijk de waterschappen en over dat betrekkelijk de werklieden van opgeheven werven. Kerknieuws. Volgens berigten uit 's Gravenhagen wegens de beraadslagingen over de ministeriele circulaire betreffende de kerkelijke aangelegenheden der Israëliten, zou den de Nederduitsche en Portugesche gemeentenbinnen die stad gevestigdzich tegen dezelve hebben verklaard. De groote kerkeraad der Nederlandsche Israëlitische hoofd-syna- goge te Amsterdam zal twee gedelegeerden maar met be perkt mandaat naar de beroepene vergadering te 's Hage zenden. Engeland. Londen 11 julij. De 7öjarige hertog van Cambridgeoom der koningin, is gisteren avond overleden. Hij was den 24 februarij 1774 geboren en de jongste zoon

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1