MIDDEL NE m- 887 W°. 84. Zaturda 1850. 13 Julij. ifl IScdUivcu cï» ^bminiöti'aticn. administratie van SjittttCMlAubödte JEijbingcw. !5tiitculanb0Citc STtj&iugcu. <r Ar^yru 'S KONINGS PARTICULIERE DOMEINEN VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het District Middelburg, over den jare en Oogst van 1850, Te VIissingenten overstaan van den Notaris D. Uytten- hooven en getuigen, op Dingsdag den 23 Julij 1850, des voormiddags ten 10 ure, op het Stadhuis aldaar en Te Veere ten overstaan van den Notaris W. M. Snijder en getuigen, op Vrijdag den 26 Julij 1S50, op den Kamp- veerschen Toren, mede voormiddags ten 10 ure. BELASTING OP DE FOURAGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend dat bij den Raad dezer Stad voorloopig is gearresteerd de Leggerrol van de ontvangst der Plaatselijke Belasting op de Fouragien over 1850, en dat die Rol van heden af tot en met den vier-en-twintigsten ter Stedelijke Griffie ter lezing zal liggen des morgens van tien tot twaalf ure, ten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn 0111 zich met zijnen aanslag bekend te maken alsmede dat aldaar eene bus is geplaatst tot de ontvangst der reclamatien welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op de voormelde Rolin te brengen. Gedaan ten Ilaadhuize der Stad Middelburg, den 10 Julij 1 850. Burgemeester en Wethouders voornoemd,, DE STOPPELAAR, 1. p. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, M. F. LANTSHEER. ZIE KEN-F O ND S. BESTUURDERS-VERGADERINGtot opname van Leden, Dingsdag 16 Julij. 1850, des avonds ten 7 ure, in het Sint-Joris op de Balans. De Secretaris, J. J. PIETERSE Tz. T7FEEDE TERMIJN HERIJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bij deze bekend, dat de Heer Arrondisse- ments-ljker andermaal zal vaceren tot den herijk der Neder- landsche Maten en Gewigten te Middelburginliet gewone lokaal, van Maandag den 15 dezer toten met Woensdag den 31 daaraanvolgende, dagelijks, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 3 tot 5 ure. En willen de belanghebbenden hebben aangemaand, van deze voor hen nog bestaande gelegenheid tot herijking hunner Maten en Gewigten gebruik te maken zullende na den 31 Julij overeenkomstig het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 5 april jl, 110. 25 Provinciaal Blad no. 45) de herijk gesloten zijn. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Julij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR 1. p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. LIJSTEN FAN KIEZERS. De BURGEMEESTER der Stad Middelburg Gezien art. 119, in verband met artt. 6 en 7 der wet van den 4 Julij 1850 Staatsblad 110. 37), regelende het Ries- regt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal Noodigt bij deze alle Inwoners dezer Stad uit, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen daar van vóór den 15 dezer aan het Stedelijk Bestuur te doen blijken. En opdat een iegelijk hiervan de noodige kennis moge hebben zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Julij 1850. De Burgemeester voornoemd DE STOPPELAAR, 1. p. BEKEN DMAKIN G. De BURGEMEESTER der Stad VLISSINGENgezien het 2de Lid van Artikel zeven der Wet van den 4 Julij 1850 {Staatsblad no. 37) regelende het Kiesregt en de benoeming vau Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, noodigt de Inwoners dezer Stad en van haar Grond gebied uit, wier aanslag in de Directe Belastingen alhier niet de som bedraagt, gevorderd wordende om als Kiezer voor de Leden van de Tweede Kamer of van de Provinciale Staten te kunnen optredente weten de Hoofdsom en 's Rijks Opcenten 40) doch die mede in andere Gemeenten zijn aangeslagenzoodat het gezamenlijke bedrag hunner aansla gen de gevorderde en evengemelde som van f 40 bereikt en die tevens de overige bij de Artikelen 1 en 2 der voor- zeide Wet vastgestelde vereischteti in zich vereenigen om daarvan ter Stedelijke Griffie vóór of uiterlijk op den 15 Julij aanstaande te doen blijken. De Burgemeester der Stad Vlissingen, J. W. CALLENFELS. AANBESTEDING. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zal, onder nadere goedkeuring van het Stedelijk Bestuur van Middelburg, op Donderdag den 25 Julij 1850, in het Lo caal der Directie, in de Abdij te. Middelburgdes voor middags'ten elf ure, publiek presenteren aan te besteden Het vernieuwen van 21,000 vieikante ellen KRAMWERK aan de Leid ij ken van het Havenkanaal dei Stad Middelburg, met bijlevering van de benoodigde Materialen zullende de Conditiën acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roe/se. MIDDELBURG, den 12 Julij. Bij de, op den 11 dezer, door het gewestelijk bestuur gehoudene aanbesteding van het verbeterenen bestraten, met klinkermoppen, aan den weg tusschen de dorpen Groede en Nieuwvliet, is zulks aangenomen door den heer .7. .7. van Uije te Middelburg, voor ƒ16700. Ook is door het bovengemelde bestuur goedgekeurd, de op den 27 junij jl. door den heer .7. Filiste Breskens, voor eene som van 6970 aangenomen verbetering! van eenige gedeelten des wegs van Sas-van-Gent naar Axel over Westdorpe, daaronder begrepen de bestrating in de kom van laatstgenoemde plaats, eener lengte van 500 ellen, met kei- jen ter breedte van 4 ellen. Naar men verneemt heeft het aan Z. M. behaagd om bij besluit van den 1 dezer no. 6aan onzen stadgenootden heer M. Rooderkerkkapitein van het koopvaardijschip Middel- burg, te vergunnen het openlijk dragen, in verkleind for maat, van eene hem, door den senaat van Bremen geschon ken gouden medaille, ter belooning van bewezene diensten aan schipbreukelingen. Men wil dat de regering er op bedacht is om tot verbetering van het muntwezen in Nederlands-Indie eenen krachtdadigen maatregel voor te stellen en daartoe eene geld- leening op het oog heeft. Maandag 11. is weder voor een bedrag van circa twee mil- lioen guldens aan buiten koers gestelde tienguldenstukken door de Nederlandsche bank, k 13% per cent agio verkocht. De zesde algemeene vergadering van de Nederlandsche Entomologische Vereeniging zal dit jaar te Arnhem worden gehoudenen den 20 julij onder het voorzitterschap van mr. II. Verloren worden geopend. Op den 15 junij des vorigen jaars werd de Beijersche stad Ludwigshafendoor opstandelingen beschoten grooten- deels vernield en het rijks-entrepót met al de daarin liggen de goederen verbrand. Door tusschenkomst van Zr. Ms. minister-resident te Munchen jhr. Geversis dezer da gen de door Amsterdamsche kooplieden bij dien brand ge- ledene schade vergoed geworden. De hooge-raad heeft dezer dagen beslist in het regts- geding, wegens het opschrijven en uitgeven van kanselrede nen van predikanten en heeft verklaarddat door dit be drijf niet is gehandeld tegen het voorschrift der wet van 25 januarij 1817, en dat alzoo teregt door het geregtshof van Noord-Holland regts-ingang in dezen is geweigerd. Het landgoed Rijsselonder Gorssel (Gelderland) groot ruim 50 bunders is aangekocht om er eene inrigting te vestigen tot zedelijke opleiding van verwaarloosde knapen in navolging van hetgeen te Mettray en elders in Fankrijk zoo goede uitkomsten oplevert. De aankoop is geschied uit gelden door menschenvrienden in Nederland op aanzoek van den heer IV. 77. Suringarbiieengebragt. Volgens bij het departement van marine ingekomen be- rigt van den kommandant van Zr. Ms. fregat de prins van oranje, is die bodem 11a Sint-Cruz (Teneriffe) Sint- George d'Elmina en Fernanpo Po in de maanden maart en april jl. te hebben aangedaan, op den 22 mei daaraanvol gende in eenen zeer goeden staat te Ascension aangekomen met het voornemen om weder dadelijk zee te kiezen. Alles was wel aan boord. Bij resolutie van den 3 dezer is door het departement van binnenlandsche zaken aan den heer Pieter Konings Pz., beurtschipper van- Heusden op Gorinchem wonende te Heusdenonder zekere voorwaarden concessie tot weder- opzeggens toe verleend tot het aanleggen van eene stoom- bootdienst tusschen de steden Tiel en Rotterdam en tus- schengelegen plaatsen, heen en weder; met welke dienst echter niet mag worden aangevangen dan nadat een re glement omtrent de wijs van zijne uitoefening en het daar-- toe betrekkelijk tarief door genoemd departement zullen zijn vastgesteld. Dingsdag morgen arriveerde te Hellevoetsluis de 5de haringjagerzijnde de hoeker IVillem Beukelsz.schipper C. Idomet 301J- ton haring. Uit Groningen wordt gemeld dat aldaareven als een goud- en zilversmid te Rotterdam, onderscheidene goud en zilversmeden stukken van 10 en 5 tegen de volle waarde in betaling blijven aannemen. Tweede Kamer der Staten-Ceneraal. Zitting van den 8 julij. De beraadslaging over de scheepvaart-wettenen wel over de afzonderlijke artikelen van het ontwerp Astrekkende tot wijziging der wetten van 19 junij 1845 {Staatsblad 110. 28) en van 6 augustus 1822 {Staatsblad no. 38), werden dien dag voortgezet. De twee door 5 leden der kamer voorge stelde artikelen zijn door de vergadering aangenomen alsmede de artikelen 5 6 en 7 het 6de met deze bijvoeging De genomene maatregelen van wedervergelding worden aan de Staten-Generaal medegedeeld onmiddelijk zoo zij vergaderd zijn, of wel dadelijk na de opening hunner eerst volgende zitting." Het wets-ontwerp is ift zijn geheel aangenomen met 50 tegen 14 stemmen. Tegen hebben gestemd de heerenVerwey Mejan Bots van Nispen van SevenaerWesterhojfvan Hall, van Has selt van Dam van Isselt, Zijlker, van Randwijck, van DoornGroen van Prinsterer van Heiden Reinestein Hengst en Luyben. Zitting van den 9 julij. Door de commissie voorde verzoekschriftenis rapport uit- gebragc op onderscheidene adressen, onder anderen op een adres van .7. Schuitema en zes andere onderteekenaarszich noemende ouderlingen en diakenen bij de afgescheiden gere formeerden te Delfzijl, daarbij vrijstelling verlangende van de verpligtingenbij litt. c en van het koninklijk besluit van 9 jan. 1841 opgelegd. Bij de discussie, dienaar aanlei ding van dat adres heeft plaats gehad is van de zijde der regering verklaard, dat de bedoelde bepalingen door haar niet meer toegepast zouden worden. De vergadering heeft beslo ten tot nederleggitig van het adres ter griffie en verzending van hetzelve bij afschrift aan den minister voor de Hervormde eeredienst. Daarna zijn de beraadslagingen aangevangen over het wets ontwerp tot uitvoering van art. 7 der grondwet. Zitting van 10 julij. De beraadslaging werd voortgezet over het wets-ont werp tot uitvoering van art. 7 der grondwet. Na den af loop der algemeene beraadslagingen over dat wets-ontwerp zijn de beraadslagingen over de afzonderlijke artikelen ge opend. Het iste artikel is met 35 tegen 13 stemmen aan genomen. Tegen hebben gestemd de heerenScheltinga Winterberg WintgensDullert, van Voorstvan Hoeve 11Donker Cur- tiusvan Eek Groen van Prinsterer Bareel van Hoge- landen van Randwijck van Dam van IsseltDuijmaer van Twist, van Ryckevorsel, Sloet tot Oldhuis en de Voorzitter. De beraadslagingen zouden den 11 worden voortgezet. Noord-Amerika. Berigten uit New-Tork van 25 junij melden, dat de stad St. Francisco (in California) den 6 mei jl. grootendeels dooreen brand vernield is. De daar bij aan gebouwen en koopwaren verlorene waarde wordt ge schat op vijf mill. dollars. De uit Havanna 19 junij te New-York ontvangen tij dingen melden dat op Cuba nog onrust heersebte vermits men zeide, dat in de Vereenigde-Staten eene nieuwe expeditie werd uitgerust. De gevangen genomen deelnemers aan de mis lukte expeditie waren nog niet uitgeleverd de overheden sche nen daaromtrent .instructien uit Madrid te willen afwachten. De generaal Lopez met andere deebiemers aan de expeditie was in de Vereenigde-Staten in regten betrokken maar on der een borgtogt van 3000 p. st. op vrije voeten gela ten. In december zou hij voor het geregtshof teregtstaan. Frankrijk. Parijs 8 julij. De discussie over het ontwerp op de drukpers is heden in de wetgevende kamer aangevangen, doch heeft spoedig aanleiding gegeven tot een allergeduchtst incident. Nadat de beraadslaging over de urgentie of onmiddelijke behandeling van het ontwerp was geopendheeft het nieuwe lid E. de Girardin het eerst het woord gevoerd en zich tegen de urgentie verzet, zich op een aantal artikelen van het reglement der vergadering en op de constitutie zelve beroependeverlangde hij vooraf een speciaal rapport. De president Dupin den heer de Girardin beantwoordendegaf te kennen dat de vergadering reeds bij de aanbieding van het ontwerp de vermoedelijke urgentie had erkend en de commissie van onderzoek zoowel deze als bet ontwerp zelf had behandeldthans moest de vergadering deswege beslissen en behoefde dus niet de twee bladzijden consideratieu van den vorigen spreker. Dit bragt de lach spieren der vergadering in beweging en de heer de Girardin verliet geheel uit het veld geslagen de tribune. Daarop voer den de heeren Mathieu (de la Dróine) en Jules Favre tegen de urgentie het woord waarvoor zich vervolgens de verga dering mét 368 tegen 251 stemmen verklaarde. Bij de behan deling van het ontwerp sprak het eerst, uit naam der berg- partij de heer Mudier de Montjauhet nieuw gekozen lid van het departement Saöne-et-Loiretegen het ontwerp, datmeende hij aan de maatschappij de waarborgen ontnam welke de februarij-omwenteling haar gegeven had. De ipdruk zijner reden was echter slechts middelmatig. Alsnu kwam de minister van justitie, Rouher aan het woord. Terwijl hij de noodzakelijkheid van de beteugeling det drukpers be toogde liet hij zich de woorden ontvallen dat de onder havige wet eindelijk regt zou doen aan de meerderheid tegen de minderheid die altijd oproerig was sedert de noodlottige gebeurtenis {funeste catastrophevan februarij. Op deze woorden verhief zich eensklaps van de linker zijde een ge weldig geschreeuw: tot de orde, den minister tot de orde! Van alle kanten in de vergadering ontstond een verschrikke lijk tumult, onder hetwelk de president te vergeefs de\er- gadering zocht te bedaren. Het geschreeuw dat de minister tot de orde moest geroepen worden duurde meer dan een kwar tier uurs de heer Dupin riep te midden van het rumoer dat hij gezind zou geweest zijn den minister tot de orde te roe pen maar dat het geweld der bergpartij hem er van weer hield hij stelde vervolgens de sluiting der algemeene discus sie voor, waartoe de meerderheid, altijd nog onder het

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1