MIDDELBURGSCHE C O II R A N T. .'N°. 81. Zaturda 6 Juli). iScstuvcu cw dbminiötvaticn. bekendmaking. oprigting smederij. iSinticiUaub^che JEtjbiusjctt. iSuitcnlanb^Citc Sijbtugcu. tr De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, met wij ziging van vroegere bepalingen door Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche zakenbij beschikking van den 27 Junij 1850, litt. C. 3de Afdeeling A. nader is vastge steld, dat de aftapping van het Kanaal van Gent naar Neu zen alleen zal plaats hebben van af den 19-Julij aanstaande tot aan den 10 Augustus daaraanvolgende. Middelburg, den 3 Julij 1850. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. PROVINCIE ZEELAND. AAXBESTEDISIG. Op Donderdag, den n Julij 1850, des voormiddags ten 10 uren zal onder nadere goedkeuring door den Staats raad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij zijne af wezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het nde district van den Waterstaataan het locaal van het Gouvernement te Mid delburg, worden aanbesteed, inéén Perceel: Het werk tot het aanleggen van de AARDEBAAN en ZANDKIST, mitsgaders het, ter breedte van 4 El bestraten met KLINKERMOPPEN, van den weg tus- schen Groede en Nieuwvlietover eene lengte van 2280 Ellen met inbegrip van al de vereischte Materialen en één jaar onderhoud na de voltooijing des Werks. Deze Aanbesteding zal geschieden bij Inschrijving en Opbod. Het Bestek en de Voorwaarden op welke de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben liggen ter lezing in de Bureaux van het Departement van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhagevan de Gouvernementen der Provincie Noord-BrabantGelderland en Zeeland, en van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburgalsmede op de gebruikelijke in de Aanplakbilletten vermelde plaatsen. Zullende vier dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Aspirant-Ingenieur Michaêlis te Bres- hens. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. De ONTVANGER der Domeinen te SAS-VAN-GENT maakt bij deze bekend dat de Verpachting van Domaniale Schorren (Eilanden en Platen) gelegen in het ZWIN be paald op Woensdag den 10 Julij 1850, te OOSTBURG, en waarvan de aankondiging is gedaan in de Staats-courant van den* 17 Junij en in de Middelburgsche couranten van den 18 Junij en van den 2 Julij jl.onbepaald is uitgesteld en mitsdien op voorzegden 10 Julij eerstkomende geen voort gang zal hebben. De Ontvanger voornoemd T. W. van ZUIJLEN van NIEVELT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende een request van P. Raguthoudende verzoek om in Perceel Wijk A. No. 34 eene Smederij te mogen stichten Brengen het bovenstaande verzoek ter kennis der Ingeze tenen onder mededeeling datnaar aanleiding van het Ko ninklijk Besluit van den 31 Januarij 1824 Staatsblad no. 19) rakende de vergunning tot oprigting van sommige Fa brieken en Trafieken, op Woensdag den 10 dezer maand, des namiddags ten één uur ten Raadhuize dezer Stad de vereischte informatien de commodo et incommodomet opzigt tot deze inrigtingzullen worden genomen wordende mits dien een iederdie vermeenen mogt daartegen eenige be zwaren te moeten kenbaar maken, uitgenoodigdzich ter aangewezene plaats en uur te vervoegen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 2 Julij ,gSo Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR 1. p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSIIEER. BETALING van Pensioenen over het tweede Kwartaal 1850 en der Rente op Geldelijke Borgtogten over de eerste zes maanden dezes jaarsten Kantore van den Arrondisse- ments Betaalmeester te Middelburg. De ZAAMSLAGSCHE KERMIS zal dit jaar beginnen °P Maandag den 15 Julij eerstk. en eindigende op Donder dag den 18 daaraanvolgende, des middernachts 12 ure; ter wijl op dezelve geene Liedjeszangers, Bedelaars, Horos cooptrekkers of dergelijke zullen worden toegelaten. REVAC C1NATIE. De Permanente COMMISSIE ter regeling der Revaccina tie', vernomen hebbende, dat er zich andermaal Kinderziekte binnen Middelburg heeft vertoondverwittigt de Inwoners dezer Staddat zij eene zitting zal houden op Zondag den 7 Julij aanstaande, 's namiddags ten 5 ure, in het Burger- Weeshuis ten einde de gelegenheid te verschaffen voor eene gratis Revaccinatie. Namens de Permanente Commissie ter regeling der Revaccinatie, G. RIPPING, Secr. WELDADIGHEID. Middelburg, den 5 Julij 1859. DIAKENEN der Nederd. Hervormde Gemeente alhier hebben op 11. Dingsdag avond gecollecteerd 1, met het bij schrift: van N. N. Chineesche zaak, en 25 cent met het bijschriftvoor China. Beide zijn uitgereikt aan den Heer Mr. IV. IV. Lambrechtsen. Diakenen voornoemd L. J. van der HARST Praesse. W. A. DORMAAR Hz., Scriba. MIDDELBURG, den 5 Julij. Bij besluiten van den 20 en 22 der vorige maand heeft Z. M. de koning vergufining verleend: aan den generaal der infanterie II. G. graaf de Perponcher tot het aannemen en dragen der medaille door H. M. de koningin van Groot- Brittanje toegekend aan die militairen welke bij het Engelsche leger den veldtogt in Egypte in 1801 hebben bijgewoond; en aan den kapt.-luit.-ter-zee F. X. R. 't Hooft, komman- derende Zr. Ms. korvet sumatra tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder der orde van den Rooden Adelaar 3de klasse, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Het Staatsblad no. 32 bevat een besluit van den 24 junij 11. houdende uitbreiding der bepalingen nopens den ijk van het oude vaatwerk. Volgens de opgave van den heer van Rijckevorselbij zijne redevoering, op zaturdag 11. gehouden ter gelegenheid der beraadslaging over de scheepvaart-wettenzijn er in de maanden februarij maart, april en mei 27 Nederlandsche schepen metende te zamen omtrent 8000 lasten in Enge land bevracht geworden, deels naar Bengalen en China, deels naar Java en Sincapore. Op uitnoodiging van den minister van binnenlandsche zaken hebben de heeren G. Simonsadviseur in zaken van werktuig- en scheikunde, en P. L. Rijkebuitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Leyden dezer dagen eet onderzoek inge steld ten aanzien der uitvinding van den heer Louis Roulet om zeewater in drinkbaar water te veranderen. Uit het door hen uitgebragt rapport blijktdat de uitslag van dit onder zoek zeer gunstig is: het water in hunne tegenwoordigheid voortgebragt kon, wat smaak, reuk, kleur en helderheid betreft, gelijk gesteld worden met het beste welwater. De wijze waarop het gedisteleerde water van zijnen reuk wordt bevrijd en met de noodige hoeveelheid gazen bezwangerd is, huns inziens, geheel nieuw, doeltreffend en vernuftig uitgedacht. Men verneemtdat door de Nederlandsche bank van onze gouden munt is ingewisseld voor omstreeks achttien millioen gulden, terwijl van het door de betaalmeesters ingewisselde bij die instelling is ove'gebragt ruim vijf-en-twintig mil lioen vijf honderd duizend gulden. Na een verblijf van 14 dagen is dingsdag uit de haven van het Nieuwe Diep gestoomd het keizerlijk Russisch stoom- fregat Kamschatkabestemd naar Koppenhagen en van daar naar Swinemunde, alwaar Z. K. H. de hertog van Leuch- tenberg weder aan boord komtom de reis van daar naar Kroonstad te doen. Te Dordrecht is zaturdag en zondag jl. het aangekon digde muziekfeest gehouden, onder den toevloed van eene overgroote volksmenigte, welke tot bijwoning van hetzeive was opgekomen. Behalve het in de genoemde stad gevestig de muziek-gezelschap Euterpehebben de harmoniegezelschap- pen van 's Hertogenbosch Nijmegen Tilburg, Gorinchem en Rotterdam aan dit feestdeel genomen. Ten 10 ure zijn zij in het schouwburg-lokaal plegtig ontvangen en van daar voorafgegaan door eene eerewacht te paard, door de ver sierde straten naar het hof van Holland getogen. Daar zijn de repetitien en vervolgens een diner gehouden. Des avonds zijn.daar een aantal muziek-stukken op eene voortreffelijke wijs uitgevoerd en aan de muziek-gezelschappen gedenkpennin gen uitgereikt van wege Euterpe. Aan de aanzienlijke en talrijke menigte, welke in het versierde lokaal vereenigd was is daarna gelegenheid gegeven om te dansen. Den volgenden ochtend zijn verscheidene der harmonie gezelschappen vereenigd geweest in het hof van Holland en op den middag zijn zij uitgetogen naar Oud-Eijcken- donlt in de gemeente Dubbeldam onder het uitvoeren van marschen door de gezelschappen Euterpe (van Dordrecht) en Cecilia (van Rotterdam). De derde haringjager die te Maassluis is aangekomen heeft 27!- ton aangebragt. De vangst is schraal hetgeen wordt roegeschreven aan het stormachtig weder dat om den Noord is ontstaan. De prijs van den haring is heden ter verzending 35 cent bij kleine getallen en 32L cent bij aanzienlijke hoeveelheden. De minister van oorlog daartoe door Zijne Majesteit den koning geinagtigd heeft ter kennis van het publiek gebragt, dat op het Topograpftisch Bureau van zijn departement in steen druk wordt gebragt eene door de officieren van den genera- len staf vervaardigde Topographische Kaart des Rijksop de schaal vani/50,000, alle die bijzonderheden bevattende welke de grootte der schaal slechts eenigzins toelaat; dat de kaart ontwikkeld isvolgens de gewijzigde projectie van Flamstedterwijl tusscben de vaste punten van de groote driehoeksmeting, van den generaal Kraijenhoffdoor mid del van secondaire en tertiaire triangulatien zooveel vaste, punten zijn verkregen, als vereischt werden, om aan het-, geheel de meest mogelijke juistheid van ligging te verzeke ren dat de geheele kaart zal bestaan uit 62 bladen; dat elk blad 8 palmen breed en 5 palmen hoog is en alzoo eene oppervlakte aanwijst van 1000 vierkante mijlen, of 40 vierkante uren van 5000 ellen doorsneden met de rae- redianen en parallellen van 5' tot 5'; zijnde de eerste me ridiaan waaruit de lengtegraden gerekend worden geno men door den toren der Westerkerk van Amsterdam dat verderteu einde niemand te verpligten meerdere bladen te nemen dan hij voor zijn gebruik benoodigd heeftde voorschreven kaartachtereenvolgend in afzonderlijke bla den tegen den prijs van ƒ2,80 voor elk vol blad zal wor den verkrijgbaar gesteldzoowel bij het departement van oorlog zelf, op schriftelijke aanvrageals bij zoodanige boekhandelaarsdie zich met het debiet daarvanonder de gewone voorwaarden zouden willen belasten dat eindelijk het blad Arnhem afgedrukt zijndedaarvanen van het Verzamelingsbladtot proeveinzage zal kunnen worden genomen op de bureaux der heeren provinciale gouverneurs daartoe door hem minister in staat gesteld en verzochtmits gaders aanvankelijk bereids bij de boekhandelaren Gebroeders van Cleef, te Amsterdam en te *s HageHulst van Keulen te Amsterdam Erven Doorman, te 's Hage en Broese en Comp. te 'Breda. Staten Generaal. EERSTE KAMER. Den 2 dezer zijn in de Eerste Kamer de beraadslagingen over het wets-ontwerp tot regeling van het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer voortgezeten ten einde gebragt, Daarover hebben het woord gevoerd de heeren van Nispen van Pannerden van Lidth de Jende Groeninx van 'Loeien Gevers van Endegeestvan Verschuervan der Lek de ClercqTaets van Amerongen Martens van Sevenhoven, FresemanViêtorDiemont LightenveltHofmanvan Aylva van Pallandt en van Mierlo. Nadat de minister van binnenlandsche zaken het wets-ontwerp in het breede verdedigd heeft, is de vergade ring overgegaan tot eene stemming over het wets-voorstel waarbij het met 26 tegen 10 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Ir.singerMartens van Sevenhoven Engelkens van Nispen van Pannerden Taets van Amerongenvan Mierlo, van Aylva van Pallandt Hofmanvan Heeckeren van IVassenaer en Lightenvelt. In de zitting van den 3 heeft de commissie van rappor teurs voor het wets-ontwerp tot regeling van de zamenstelling en de magt der provinciale Staten haar algemeen verslagom- trenc dat ontwerp uitgebragten is door de vergadering be sloten de beraadslagingen over het daarin behandelde onder werp te doen plaats hebben op den volgenden dag. TWEEDE KAMER. De zittingen der Tweede Kamer van den 1, 2 en 3 dezer zijn gewijd geweest aan de voortzetting der algemeene beraad slaging over het ontwerp van wet tot regeling van de belan gen der Nederlandsche scheepvaart. In de zitting van laatstgemelden dag is deze algemeene be raadslaging teu einde gebragtaan het slot derzelve heeft de heer van Dam van Isselt het voorstel gedaan om de beraad slagingen over die wets-ontwerpen te verdagen tot dat over dezelve een nader onderzoek zal zijn ingesteld. Dat voor stel is afgestemd met 44 tegen 20 stemmen. Donderdag den 4 zou de vergadering overgaan tot de be handeling der afzonderlijke wets-ontwerpen. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben dingsdag morgen vóór den aanvang der zitting onderzocht het ont werp van wet wegens de werklieden der werf te Rotterdam, Kerknieuws. Ter vervulling der te Leeuwarden ontstane vacaturedoor het vertrek van Ds. J. F. Blaauw naar Rotterdam heeft de breede kerkeraad aldaar uit het bestaande drietal, beroepen, de weleerw. zeer geleerde heer H. L. Vinke te Delfshaven. Door den breeden kerkeraad te Rotterdam is, den 3 dezer uit het vroeger gemelde zestalgeformeerd het na volgende drietal: DD. T. Modderman, te Leeuwarden; A. Niermeijer te 's Heer-Arendskerke en G. R. Erdbrink te Zutphen. Den 1 dezer is bij den kerkeraad van Goes het be rigt ingekomen dat de beroepen predikant dr. R. A. Soet brood Piccardtte Pijnackeronder inwachting der ver eischte approbatien het beroep heeft aangenomen. Engeland. Londen 1 julij. De laatste berigten wege den toestand van sir Robert Peel zijn geruststellender hc wel men in den loop des ochtends het gerucht van zijr dood verspreid had. De oorzaak van zijnen val is geweesthet schrikken een nieuw paard dat hij voor zijn gewoon verwisseld !v hetwelk zwak in de beenen was. Sir James Clarck lijfarts van H. M.was toevallig in de nabijheid en leende dadelijk den noodigen bijstand door andere perst geholpeu. Doordien sir Robert Peel de teugels vaij paard in handen gehouden hadtrok hij het dier op zic^ werd hij door de knieën van het paard tusschen de scho;t gewond ook het nekbeen is gekwetst. n

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1