MIDDELBURGSEHE COURANT. W. 80. Donderdag 1850. 4 Julij. ISinnculAubddtc ^ijbingew. I3uitenlanb0che ïEijbingcu. MIDDELBURG, den 3 Julij. Bij koninklijk besluit van den i dezer isuit overwe ging dat het koninklijk besluit van 23 mei 1845, hou dende wijzigingen in de verordeningen omtrent de toelating van studenten tot de hoogescholen en athenaea niet in allen deele aan het doel beantwoordt, bepaalddat art. 1 van het koninklijk besluit van 23 mei 1845 {Staatsblad no. 25), wordt gewijzigd als volgt Om tot inschrijving op de rolle der studenten aan eene hoogeschool of het atheuxum te Amsterdam of Deventer te worden toegelaten, moet men een getuigschrift vertoo- nea afgegeven door de hierna te noemen commissie. Dat getuigschriftwaarvan het model door Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken zal worden vastgesteld, moet vermelden a. dat de houder bij die commissie een examen heeft afgelegd; b. de mate zijner kundigheden bij het examen gebleken." Art. 2. Artt. 6 en 10 van gemeld besluit vervallen. Art. 3. Art. 9 van gemeld besluit wordt gewijzigd al svolgt: Aan den voorzitter en elk lid der commissie wordt, zoo zij in de plaats wonen waar het examen wordt afgenomen, voor vacatie toegelegd drie gulden daags. Elders wonencte ontvangen zij voor reis- en verblijf- kosten de vergoeding volgens de 2de klasse bepaald bij art. 1 van het koninklijk besluit van 15 december 1849 Staatsblad 110. 62) ten ware zij worden benoemd in eene betrekking, waarvoor, bij dat besluit of bij de wet eene hoogere vergoeding is bepaald." Maandag avond, ten half 6 ure, is van de marine-werf te Vlissingenmet goed gevolg te water gelaten Zr. Ms. schooner atalante. Men zegt dat zij den 11 dezer in dienst zal gesteld worden. Het rijks stoomschip ardjoeno heefc een tweeden proeftogt gedaan op de reede van Texeldie even gunstig uitgevallen is als de eerste. Dit vaartuig is besterad voor de dienst in Oost-Indie. Bij gunstig weder zal het korps muziekanten der schut terij zich morgen avond (donderdag)ten 7 ureaan de wandeling bij de Seispoort laten hooren. Naar uit 'sHage gemeld wordt, zou Z. M. de koning gisteren weder naar het Loo vertrekken. Omstreeks het midden dezer maand wordt Z. K. H. prins Frederik te 's Hage terug verwachtmaar hoogstde- zelve zal zich, verzekert men, na het afdoen van eenige belangrijke zaken tegen het begin van augustus weder naar Zweden begeven. Den 25 en 26 junij is te Utrecht de tweede algemee- ne vergadering der maatschappij ter bevordering der genees kunst gehouden. De vice-presidenthoogleeraar Mulder opende de vergadering met eene redevoering, waarin hij het doel schetste, dat de jeugdige maatschappij beoogt: broe derlijke toegenegenheid fiksche wetenschappelijke ontwik keling en krachtige tusscheukomst bij de regering in het uitwendige belang der geneeskunst. De secretaris dr. Heije droeg vervolgens het verslag voor van den toestand des ge- nootschaps dat voortdurend in bloei toeneemt: 29 afdee- lingen brengen het getal leden reeds tot 826. De werk zaamheden werden met de grootste belangstelling gevoerd en gaven aanleiding tot warme discussien, waaraan verschei dene der 150 aanwezige leden deel namen. Als plaats van bijeenkomst voor 't volgende jaar werd Leydeti bepaald. De broedersèhap der notarissen in Nederland heeft eene premie van f 500 uitgeloofd voor een welgeschreven, dui delijk en op ervaring gegrond betooghoudende vooreerst eene aanwijzing en ontwikkeling van de gebrekenen nadeeli- ge werking der bestaande wetgeving op de registratie hier te lande; ten tweede een onderzoek of het nuttige en goede in dezelve aan te wijzen niet op andere, meer eenvoudi ge meer nationale wijze zou kunnen worden behouden of ver kregen en eindelijkzoo de registratie moet worden behou den weike dan de beginselen en de strekking der wet op dit onderwerp zouden behooren te zijn om het belang der in gezetenen met dat van de schatkist in een wenschelijk ver band te brengen De onder-officierenkorporaals en manschappen bij het leger moesten tot nog toe aan den brievenfacteur ai cent voor eiken brief betalendien zij, hetzij gefrankeerd of 011- gefrankeerd per post ontvingen. Volgens aanschrijving van het departement van oorlog, mag zulks niet meer plaats heb ben en moet elke gefrankeerde brief, zonder eenige beta ling, aan den geadresseerde worden behandigd. Laatstl. zondag namiddag is als tweede haringjager te Maassluis aangekomen de aldaar te huis behoorende hoeker Christina Cornelia stuurman S. Postmet 27 J ton haring. In de vorige week is te Brussel de overeenkomst, ge ratificeerd tusschen de Pruissische en Belgische regeringen omtrent het aansluiten en in werking brengen der telegrafeti- linien tusschen Berlijn VerviersOstende Antwerpen en Brussel. Deze overeenkomst is gesloten voor den tijd van vier jaren. Het Belgische gouvernement neemt daarbij op zich, om minstens met 1 october de linie tusschen Ostende, Brussel, Verviers en Antwerpen in gereedheid te brengen en voor het publiek open te stellen. de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Ka mer een aanvang genomen. Daarover hebben het woord ge voerd de heeren LightenveltEngelkensBeerenbroek Har tens van Sevenhoven Insinger van MeursHofman en Corver Hooft. De beraadslagingen zouden den volgenden morgen worden voortgezet. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als Geboren 34 kinderen 13 van het mannelijke en 21 van het vrouwelijke geslacht. Gehuwd 10 paren. Overleden: 34 personen: 15 van het mannelijke en 19 van het vrouwelijke geslacht'. Levenloos aangegeven 2. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 8van 1 tot 5 jaren oud2 van 5 tot 10 jareno van 10 tot 15, 1 van 15 tot 20, 2; van 20 tot 25, 2; van 25 tot 30, 5; van 30 tot 35, o; van 35 tot 40 1 van 40 tot 452; van 45 tot 505 van 50 tot 55o van 55 tot 60, I; van 60 tot 652 van 65 tot 70, I van 70 tot 75 1van 75 tot 80,0; van 80 tot 85,1, en van hoogeren ouderdom geene. Gedurende de maand junij 1850 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 28 kinderen; 12 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 10 personen; 6 van het mannelijke en 4 van het vrouwelijke geslacht. (Onder dezelve zijn begrepen 2 elders overledenen doch aldaar ingeschrevenen en r militair in het hospitaal.) Levenloos aangegeven 2 zoons. Gehuwd 5 paren. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 1; van 1 tot 5 jaren oud, o; van 5 tot 10 jaren, t; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25o; van 25 tot 30, 1 van 30 tot 35, o; van 35 tot 40, o; van 40 tot 45, 2; van 45 tot 50 1 van 50 tot 55, o; van 55 tot 60, 2; van 60 tot 65, o; van 65 tot 70o van 70 tot 75, ovan 75 tot 80, 1; van 80 tot 85, o, en van hoogeren ouderdom mede geene. Staten Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van den 1 dezer hebben de beraadslagingen over het ontwerp van wet tot regeling van het kiesregt en 1 Van het vasteland van Indie zijn berigtën tot 25 mei ontvangenhet belangrijkste daarvan betreft eene vreeselijke gebeurteniswelke den x dier maand te Benares plaats greep. Eene vloot van dertig booten, met voorraad voor de artillerie, waaronder drie duizend vaten buskruid beladen, en naar de opper-provincien onder wegwas in den na middag van dien dag aan de voornaamste landingplaatsin het midden der stadvoor anker gekomen. Omstreeks tien ure zag men vlammen uit eene der booten opstijgen en terstond daarop volgde eene hevige uitbarsting, die tiet; mijlen ver gehoord werd en dood en verderf verspreidde. De booten werden geheel vernield de huizen dreunden op hunne grond vesten deuren en vensters werden verbrijzeld vier honderd en twintig menschen onverwijld gedood en eene menigte anderen zoo zwaar gekwetstdat velen hunner kort daarna stiervenzoodat het getal der omgekomenen of zwaar ge kwetsten op minstens twaalf honderd geschat wordt. Bij het afzenden der berigten waren 300 veroordeelden bezig de puinlioopen der huizen weg te ruimen om naar de lijken der omgekomenen te zoeken. Zoo zijn onder an deren nog slechts 11 lijken onder de puinhoopen van het paleis der prinsen van Delhi, waarin men wist dat op het oogen- blik der ramp 150 personen bijeengeweest waren, gevonden. Engeland. Londen 29 junij. Woensdag werd ten hove een allerschitterendst bal ireeeven tot bijwonin? waar van meer dan twee duizend personen waren uitgenoodigd. Het bal werd door de koningin en den prins van Pruissen geopend. Heden namiddag is sir RPeel, door een val van zijn paardzeer ernstig bezeerd. Het sleutelbeen is op drie plaatsen gebroken ook het aangezigt is ligt gekwetst, maar het hoofd schijnt niet geleden te hebben. De deelneming onder alle standen is algemeen. In de beide parlementshuizen is de aanslag op de ko ningin ter sprake gekomen en hebben de kamers hunne diep ste verontwaardiging over deze daad te kennen gegeven benevens den wenschom een adres van gehechtheid en deelneming aan H. M. te rigten. Het huis der gemeenten heeft vervolgens de discussie over de motie van den heer Roebuck hervaten zijn de beraad slagingen eerst heden ochtend ten 4 ure tot een einde ge- bragt. Nadat de HH. Cockburn en Milnes zich voor de HH. IValpoleCobdenPeel en Disraeli tegen de motie hadden laten hoorenwelke laatste zeidedathoedanig de uitslag der stemming ook wezen moge de staatkunde van Groot-Brittanje jegens andere landen wijziging zal ondergaan, meer in den geest van non-interventie, en lord John Russell de handelingen van het ministerie in het breede had verde digd ging men ter stemming over en werd de motie met eene meerderheid van 46 stemmen (310 tegen 264) ten voor- deele van het ministerie beslist. De oude heer Patevader van den persoon die eer gisteren avond de koningin met zijn rotting in het gelaat sloeg, is gisteren in deze hoofdstad aangekomen. Het is iemand die de hoogste achting geniet in Cambridgeshire zijne woonplaats, waar hij zelfs twee jaren geleden de aan zienlijke betrekking van oppercheriff bekleedde. De jonge Pate woonde op zeer fraaije apartementen op den hoek van Dukestreet en Piccadilly met de groot ste sierlijkheid gemeubeldaan den muur hingen steeds de beerenmuts en de ruitersabel, die hij droeg toen hij als lui tenant bij de huzaren diende. Overigens bleek uit zijn wij ze van levenen zijne ruime en met den laatsten smaak overeenkomstige garderobe, dat geene bekrompenheid van middelen zijn deel was. Doch zijn huisheer verklaartdat hij altijd zeer afgetrokken en mijmerend was en dat hij soms uren lang aan zijn venster kon zitten staren zonder te le zen of zich met eenig ander tijdverdrijf bezig te houden. De bijzonderheden welke de bladen over Robert Pate mededeelenzijn overigens zeer uiteenloopend. Volgens sommigen heeft hij den eersten nacht in zijne gevangenis zeer rustig doorgebragt, maar daarentegen volgens ande ren geen oog geloken. Tijdens hij op het ministerie van binnenlandsche zaken verhoord werdschreef bij eene lijst op van boeken, die hij verzocht dat men hem uit zijne ei gene boekverzameling zou doen toekomendaaronder merk te men op de histoire de la civilisation van Guizot. Volgens de Times zal zijn advokaat trachten hem als krankzinnig te doen voorkomen. De kolonel Grant is als adjudant-generaalen opperbe velhebber van het Bengaalsch leger afgetreden en door ko lonel Tttcker vervangen. Dultschland. Berlijn 29 junij. De Deutsche Re form wederspreekt heden op half officiële wijze de sedert eenigen tijd rondloopende geruchten als zoude graaf Bran denburg het ministerie verlaten en de heer von Manteufel het praesidium in het kabinet op zich nemen. Het vorsten-collegie hield gisteren weder eene zitting welke besteed werd aan de behandeling vau i.een voorstel nopens de staats-burgerwacht der linie, dat naar eene com missie van onderzoek verzonden werd 2. eenige mededee- lingen van sommige regeringen der unieen 3. het berigt over de toekomstige organisatie van het scheidsgerigt. Stuttgart 28 junij. De kamer van afgevaardigden heefc gisteren een besluit genomen omtrent de aanklagte tegen het ministerie, beschuldigd van zijne toestemming te hebben ge geven tot de instelling der interimistische bonds-commissie zonder voorkennis der lands-vertegenwoordiging. Met 50 tegen 11 stemmen werd het verlof tot geregtelijke vervolging dienaangaande verleend. In de zitting van heden werd in de eerste plaats beraad slaagd over een voorstelwaarbij de regering wordt gemag- tigd tot het voortdurend innen der belastingengedurende vier maanden. Na langdurige en scherpe discussie werd het verlorzoo ais net üuui öc regciiug was7~ stok- lijk voor vier maanden, geweigerd met 52 tegen 9 stemmen, maar aangenomen met 60 stemmen een dergelijk verlof, voor den tijd van twee maanden. De minister van financien ver klaarde dat de regering een zoodanig verlof als eene belas ting-weigering zoude beschouwen. Gisteren avond verspreidde zich het geruchtdat het ministerieten gevolge van het door èe kamer genomen be sluit zijne demissie had aangeboden maar reeds heden mor gen vernam men, dat de koning geweigerd had aan dat ver zoek te voldoen. Vooralna het gebeurde van heden om trent het belastings-voorstelverwacht men thans eene ont binding der kamer. De staat van beleg in Baden is op nieuw voor den tijd van vier weken verlengd. De aftreding van den Hessischen minister Jaup is thans officieel tot zijnen opvolger is gekozen de heer von Dalwigh. Frankfort 29 junij. Eergisteren avond kwam alhier aan om eenige weken te verblijvende hertogin van Kentmet talrijk gevolg. De mannen der linkerzijde, onlangs te Brunswijk aan wezig hebben tot het vormen eener algemeene Duitsche drukpers-vereeniging besloten waarvan het comité te Bremen zal gevestigd zijn. Het doel der vereeniging is de handhaving en uitbreiding der democratische drukpers. Het lidmaatschap wordt verkregen door eene dagelijksche bijdrage van 1 thaler. Het Weener dagblad van Lloijd deelt in een berigt uit Semlin van 19 junij eenige bijzonderheden mede aangaan de den onlangs vermelden opstand in Bulgarije. Den 15 de zer hebben de Bulgaren de vesting Belgradcicza aangetast zij werden echter met een verlies van .omstreeks vijftig man door de Turksche bezetting afgeslagen. Niettegenstaande de zen tegenspoed breidt de opstand zich steeds uitechter ont breekt het den opstandelingen aan wapenen weshalve het aan de geregelde Turksche troepen niet veel moeite kan kos ten hen te verstrooijen. Volgens een berigt uit Semlin van den 21 waren de hoof den van den Bulgaarschen opstand te Belgradcicza met een Turkschen commissaris bijeengekomen om hunne grieven te doen kennen. Daar hunne vorderingen zeer matig waren, vleide men zich dat de rust spoedig door eene gewenschte schikking hersteld zoude worden. Frankrijk. Parijs 29 junij. Heden heeeft de afge vaardigde Chasseloup Laubat het verslag ingediend over de wets-voordragt betreffende de beteugeling der openbare dag bladpers. Men hoopt algemeen, dat die wet afgedaan zal worden nog voor de schorsing der zittingen van de wetge vende vergadering. Uit dien hoofde zal er zeer zeker wor den voorgesteldhetzij door de bewindslieden hetzij door de commissieom de voordragt aan de orde van den dag te stellen zoodra het verslag zal zijn gedrukt en rond gedeeld. Daarna is de beraadslaging vóortgezet over het voorstel van den heer de Saint Priest. Tegen den zin der bewinds lieden is het eerste artikel met 346 tegen 251 stemmen goed- I gekeurd. Voorts heeft ook een amendement van den heer

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1