HIDDELBUIGSCHE C 0 U R A N T. N°. 79. 1850. Dingsdag 2 Julij. BcdUttrctt StbtmnidttfAtieu. ïmmcnlanb^che {Eijbitigcn. isuitcni&nb^cfre Sijfcititjcn. De abonnements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f 3- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve 'in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs isvan één tot zes regels f 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. HE STUUR DER R OMEINEN. Door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentals daartoe behoorlijk gemagtigd zal ten overstaan van eenen Notaris op IVoensdag den 10 Julij 1850 des morgens om 10 uren, in het Logement genaamd de Eenhoorn, te Oost- burg, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting van 4 Perceelen SCHORREN, zijnde Eilanden en Platen, gelegen in het Zwinonder de Gemeenten Heille Aardenburg en Retranchement4de District van Zee land. Voormelde goederen zijn breeder omschreven bij de Voor waarden van Verpachting welke ter lezing liggen ten Raad huizen te OostburgAardenburg Heille en Retranchement in het Logement de Eenhoorn te Oostburg zoo mede ten Kantore van voornoemden Ontvanger, alwaar nadere inlich tingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen C. W. van ZUYLEN van NIEVELT. AA JAK O IS BIG ING. De COMMISSIE van Bestuur over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland, te Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Vooreerstr Dat de zoodanigen die verlangen, met den eerstvolgeuden Cursus, in de maand Augustus 1850, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschrevenzich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelven of van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Heer Mr. H. du Buisson Becius, Voorzitter der Com missie en aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van ge boorte en een Certificaat van goed gedrag afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaatsals wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzin- gen zullen worden gegeven. Ten tweedeDat de aanvang der lessen van den eerstvol geuden Cursus zal plaats hebben op Woensdag den 7 Augus tus 1850, nadat op Dingsdag den 6 Augustus, des mid dags ten één uurin het gewone Lokaal der School zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingenbij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. E11, Ten derde: Dat, onder goedkeuring der Commissie, bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de Latijnache Taal, is vastgesteld dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreveu zijn in de Aankondigingwelke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 2 Julij 1850. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM Secretaris. REU AG C IN AT IE De Permanente COMMISSIE ter regeling der Revaccina tievernomen hebbende, dat er zich andermaal Kinderziekte binnen Middelburg heeft vertoond, verwittigt de^Inwoners dezer Staddat zij eene zitting zal houden op Zondag den 7 Julij aanstaande, *s namiddags ten 5 ure, in het Burger- Weeshuis ten einde de gelegenheid te verschaffen voor eene gratis Revaccinatie. Namens de Permanente Commissie ter regeling der Revaccinatie, G. RIPPING, Secr. KERMIS TE BIERVLIET op Maandag, Dingsdag en Woensdag, den 8, 9 en io Julij. STEDELIJKE FABRICAGE Uit hoofde van Reparatien zal de Langerijle-Buitenbrug, op Dingsdag en Woensdag dezer week, voor Paarden en Rijtuigen afgesloten zijn. Middelburg, den 1 Julij 1850. MIDDELBURG, den 1 Julij. Bij besluit van den 26 junij heeft Z. M. goedgevonden aan den heer C. Dominicusop zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als secretaris der gemeente Kruiningen en in zijne plaats als zoodanig te benoemen den heer D. P. Dominicus. Bij besluit van 28 junij heeft- Z. M. benoemd, tot majoor-kommandant van het balf-bataillon rustende schutterij no. 1 in de provincie Zeelandden heer Z. Snijderthans kapitein bij de 3de kompagnie van dat half-bataillon. Bij Zr. Ms. besluit van den 26 dezer is met den laat- sten junij 1850 eervol ontslag verleend uit hunne betrekking aan de luitenants-geweldige bij de marine H. C. Bader en J. van Adrichemonder toekenning van pensioen en aan de hellebaardiers B. RoosmaH. Albers, IVA. Keethe A. Freher en II. Pieterseonder toekenning van wachtgeld. Bij den boekhandelaar IVillems, te Amsterdam, is een catalogus in het licht verschenen van het door geheel Europa beroemde kunstkabinet van wijlen Z. M. fVillem IIhet welk den 12 aug. e. k. in het paleis van den overleden vorst zal verkocht worden. Deze catalogus telt 748 nommers namelijk 192 oude schilderstukken, 160 nieuwe schilder stukken, 370 teekeningen 26 marmeren beelden bustes enz. Behalve deze indeeling, zijn de stukken gerangschikt naar de bijzondere schilderscholen waartoe zij behooren. Vrijdag is door de Nederiandsche bank weder een be drag van een half millioeu gulden aan goudstukken verkocht, tegen den prijs van gisteren, 9,92-! per stuk. Tienguldenstukken zijn den 27 junij te Antwerpen verhan deld tot 20,93 fr- geld en 20>95 fr- papier. Den 19 junij heeft te Stockholm de voltrekking plaats gehad van het huwelijk tusschen H. K. H. prinses Wilhelmina Frederika Alexandrina Anna Louisa der Nederlanden en Z. K. H. prins Karei Lodewijk Eugeniuskroonprins van Zweden en Noorwegen, derGothen en Wenden, hertog van Schonen. De Staats-Courant van heden behelst het volgende verslag der plegtigheden welke bij die gelegenheid aldaar hebben plaats gehad. Volgens berigten uit Stockholm, is H. K. H. mevrouw de prinses Louisa der Nederlanden, met hoogstderzelver door luchtige''ouders en prinses Maria der Nederlanden, den 15 junij aldaar aangekomen. Na den 8 dier maand 's Gravenhage verlaten en vervolgens Travemiinde bereikt te hebben begaven gezegde hooge per sonen met hun gevolg zich in den avond van den 12 aan boord van drie stoomkorvetten der koninklijke Zweedsche marine die onder het bevel van den admiraal baron Gyl- lengranatter beschikking waren gesteld. Aan boord van de eerste stoomboot Gyfle bevonden zich HH. KK. HII.de prins eu de prinsessen en de dames van hoogstderzelver ge volg. De tweede was bestemd voor de heeren van den stoeten de derde voor de goederen. Bij het verlaten der haven werden HII. KK. HH. gesa lueerd door de kprvet der koninklijke Zweedsche marine de Jarramaswelke bevel had ontvangen zich naar de ree- de van Travemiinde te begeven. De overtogt was voorspoedigreeds'dén 15 's morgens ten 5 ure stevenden de doorluchtige reizigers den vuurtoren van Landsort voorbij. Ten ioi ure scheepten zich HH. MM. de koning en de koningin, zoomede Z. K. H. de kroonprins, de overige prinsen en prinses Eugenie van Zweden en Noor wegenop de stoomboot der koninklijke marine de Gy/fe in, ten einde de hooge gasten te gaan verwelkomen. Voorbij Waxholm bereikte de Gylfe het eskader, en HH. MM. zoo mede de leden der koninklijke familie begaven zich aan boord van de korvet de Gefle welke HH. KK. HH. den prins en de prinsessen der Nederlanden vervoerde. De ontmoeting der jeugdige vorstin Loitise met hoogstder zelver aanstaande schoonouders en bloedverwantenen het wederzien van het doorluchtige bruidspaar leverden een tref fend oogenblik. Na bijna twee uren aan boord van de Gefle doorgebragt te hebben begaven zich HH. MM. en de koninklijke fa milie van Zweden wederom met de Gylfe vooruit, ten einde de doorluchtige reizigers op den Zweedschen grond te kun nen ontvangen. Na aan het park aan wal gestapt te zijn begaf zich dé koninklijke familie naar Rosendal, alwaar H. M. de koningin-moeder zich bij hen vervoegde, ten einde met HH. MM. en de verdere koninklijke familie naar Bis- kopsudden te gaan welke plaats voor die der ontscheping was gekozen. Ten half 6 ure bereikte het eskader de plaats zijner be stemming. Zoodra het Blockhusuddeu voorbij was, werden de doorluchtige reizigers gesalueerd door 4 korvetten1 brik en 24 kanonneerbooten die de Gefle op zijde gekomen waren welke laatste bodem, langzaam en statig voortgaande, wel dra het anker niet verre van de kust liet vallen. De reizigers werden door koninklijke sloepen aan walgebragt, alwaar eene ontvangst met uitbundige vreugdebetuiging hun te beurt viel. Alle schepen der Zweedsche vloot en de handelsvaartui gen waren als met vlaggen bedekt, terwijl de duizendwerf herhaalde vreugdekreten zich mengden met het gebulder van ongeveer een honderdtal vuurmonden. Treffend schoon was het geheel het park het Ladugards- gardet en de geheele weg, dienaar Haga leidt, waren over dekt met de bevolking van Stockholm en met de reizigers die in menigte waren toegevloeid om aan de feesten der hoofdstad deel te nemen de bergen die zich aan de zuidzijde der stad bevinden, waren insgelijks met eene bonte menigte overdekten de reede wemelde van stoombooten en schepen van alle groottelieden van allerlei standen aan boord heb bende, die verlangden de aanstaande gemalin van den gelief den kroonprins te zien. De vreugde steeg ten top toen HH. MM. de jonge vorstin omhelsden en toen de leden der koninklijke familie in het rijtuig stegen om zich naar Haga te begeven, waar de Nederiandsche prins en prinsessen zou den vertoeven, tot den dag voor de huwclijks-plegtigheid vastgesteld; eene ontzettende menigte volgde den stoet, en deed de lucht van hare vreugdekreten weêrgalmen. De koningde kroonprins en prins Frederik volgden te paard het rijtuig der doorluchtige reizigersde andere prinsen Dlaatsten zich voor hunne regementen. Prins Oscar bevond zich op de korvet waarover Z. K. H. bevel voert. Op de Ladugardsgardet waren de troepen ten getale van 12,000 man geschaard. Te Hagawaar de trein stil hieldwas almede eene groote menigte verzameldwelke de prinses met de levendigste vreugde begroette. Zondag en maandag 16 en \j junij heefc de koninklijke familie te Haga het middagmaal gehouden, en den 18 te Drottningholm. Op de wandelingen in het park en tijdens het verblijf te Rosendal zijn de koninklijke familien met gróote geestdrift ontvangen door de menigte die zich op haren togt verdrong, en waar Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen zich vertoonde werd het voikslied aange heven door de zaamgedrongen menigtewelke het plein voor en alle toegangen tot het kasteel bedekte. Den 19, des morgens ten n ure, heeft de pJegtige in trede van II. K. H. prinses Louisa vergezeld van H. K. H. prinses Frederik der Nederlanden te Stockholm plaats gehad, en ha hoogstderzelver komst aan het paleis zijn de hooge staatsbeambten en de leden van het corps diplomatique aan mevrouw de prinses Louisa voorgesteld. Latertusschen 5 en 6 ure van dien dag heeft de plegtige optogt naar de hoofd stad plaats gehad, alwaar bet huwelijk door den aartsbisschop is ingezegendwaarna de gehuwden met denzelfden stoet naar het kasteel zijn teruggekeerd. Vervolgens heeft een groot gastmaal ten hove plaats gehad en heeft de minister van buitenlandsche zaken het corps diplomatique aan zijne tafel vereenigd. Van de zijde van vele bevriende en verbonden mogend heden zijn te Stockholm bijzondere zendingen aangekomen om Zijne Zweedsche Majesteit met de echtvereenigïng geluk te wenschen. Staten Generaal. EERSTE KAMER. In de zitting van de Eerste Kamer van donderdag heefc de commissie belast met de overbrenging van het adres van rouwbeklag aan Z. M. den koning, wegens het overlijden van Z. K. IJ. prins Maurits der Nederlanden, bij monde van den voorzitter, verslag uitgebragt over de wijze waarop de aan haar opgedragen taak is volbragt. De commissie van rapporteurs voor het wets-ontwerp tot regeling van het kies- regt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer, heeft haar verslag uitgebragt, en heeft de vergade ring beslist, dat de beraadslagingen over dat wets-ontwerp op maandag zouden plaats hebben. TWEEDE KAMER. In de zitting van de Tweede Kamer van donderdag is ingekomen een wets-ontwerp betrekkelijk het verleenen van tijdelijken onderstand aan buiten dienst te stellen werklieden van 's rijks werf te Rotterdam "en van het magazijn te Delfs- haven voorts een verslag omtrent den staat van het armwe zen over 1848, welk verslag in handen gesteld is van eene commissie, bestaande uit de heeren: van Heiomavan Heem stra, van der HeydeLotsy en van Zuijlen van Nyevelt. Nadat een voorstel van den heer Storm om de aan de orde gestelde beraadslagingen over de wetten tot regeling van de belangen der Nederiandsche scheepvaart uit te stellen tot dat eene andere Karher bijeengekomen zal zijnwas afgestemd, is de algemeene beraadslaging over die wetten aangevangen. Ir. de zitcing van vrijdag heeft de commissie voor de ver zoekschriften omtrent eenige adressen rapport uitgebragt. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen over de scheep vaart-wetten voortgezet. Zaturdag heeft de Kamer de algemeene beraadslagingen over de scheepvaart-wetten mede voortgezet en zou daarmede op maandag voortgaan. Engeland. Londen 27 junij. In de zitting van het huis der gemeenten is heden de beraadslaging over de motie van den beer Roebuck voortgezetdoch was bij het vertrek van den post niet afgeloopen. Op eene vraag van den heer Cochrane heefc lord John Russell geantwoorddat tusschen Engeland en Napels on derhandelingen zijn geopend wegens eischeu van te Messina residerende Britsche onderdanen. De 'minister Russell had die leden van het huis der ge meenten van wier ondersteuning hij zich overtuigd boude, schriftelijk doen verzoeken om de zitting van heden vooral bij te wonen dewjjl alsdan waarschijnlijk de motie van den heer Roebuck ter stemming zoude worden gebragt. De Daily-News wil weten dat lord John Russell voornemens is het parlement te ontbinden en een beroep aan het land te doen ingeval hij geen votum van vertrouwen met eene voldoende meerderheid verkrijgt. Schepen die uit havens van Noord-Amerika in Enge land zijn aangekomen hebben berigt medegebragt van be treurenswaardige ongelukken op den oceaan aangerigt door onmetelijke drijvende ijsvelden, die men in april en mei jl. is beginnen waar te nemen. Men schat het totale verlies bij deze rampen aan schepen en ladingen op bijna ii millioen Nederi. guldens. De bevolking van Californie wordt, luidens de jóngste berigten van daar, thans op 140,000 zielen begroot. Verder moet de wetgevende magt van dien staat nieuwelingsbij den aanvang van het saizoen voor de werkzaamheden in de mijnen, derzelver bijeenkomst, na eene zitting van 129 dagen, ver daagd hebben.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1