MIDDELBURGSCHE C 0 U 1 A N M°. TT. Donderda 27 Junij. Bcsüircn et* ^bmiutötVAtien. ?5it*ttcniAtt&£c!ic ®ijfetwgct*. iSuiicnlAitbdrfic vEijbittgct*. (r Wij WILLEM' III BIJ DE GRATIE GODS Ko- ning der Nederlanden Prins van Orarje- Nassau Groot-Hertog van Luxemburg ENZ., ENZ., ENZ. Gezien het aan Ons ingediend request van G. .7. Sprenger en M. Salomonson Hz., Kooplieden te Middelburg, daarbij overleggende eene voor den Notaris D. .7. van der Horst Serlé en getuigen op den 16 Mei jl. gepasseerde en op den 17 Mei daaraanvolgende geregistreerde acte van oprigting eener Middelburgschc Garancine-Fabrieken verzoekende dat Wij daarop Onze bewilliging zouden gelieven te verleene/i Gezien het rapport van Onzen Minister van Justitie van den i Junij 1850 110. 98 Gelet op de art. 36 tot en met 56 van het Wetboek van Koophandel Hebben goedgevonden en verstaan tot het oprigten der Middelburgsche Garancine-Fabriekop den voet als bij de voormelde acte van oprigting is omschreven, Onze bewilli ging te verleenen gelijk geschiedt bij deze. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering dezes. 's Gravenhage den 2 Junij 1850. WILLEM. De Minister van Justitie Nedermeijer van Rosenthal. De bij bovenstaand Koninklijk besluit goedgekeurde acte in de volgende nommers.~\ Pil O F IJS Cl ld ZEELAND. AANBESTEDING. Op Donderdag, den 11 Julij 1850, des voormiddags ten ■io uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats raad, Gouverneur der Provincie Zeeland, ofbij zijne af wezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de district van den Waterstaat; aan het locaal van het Gouvernement te Mid delburg worden aanbesteed, inéén Perceel: Het werk tot het aanleggen van de AARDEBAAN en ZANDKIST, mitsgaders het, ter breedte van 4 El bestraten met KLINKERMOPPEN, van den weg tus- schen Groede en Nieuwvüetover eene lengte van 2280 Ellen met inbegrip van al de vereischte Materialen en één jaar onderhoud na de voltooijing des Werks. Deze Aanbesteding zal geschieden bij Inschrijving en Opbod. Het Bestek en de Voorwaarden op welke de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben liggen ter lezing in de Bnreaux van het Departement van Binnenlandsche Zaken te 's Gravenhagevan de Gouvernementen der Provincie Noord-BrabantGelderland en Zeeland, en van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburgalsmede op de gebruikelijke in de Aanplakbiljetten vermelde plaatsen. Zullende vier dagen vóór de besteding de npodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts, nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Aspirant-Ingenieur Michaëlis te Bres- hens. De S'aatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den lieer Staatsraad Gouverneur van Zeeland, van den 19 dezer Provinciaal Blad no. 85;) Brengen ter voldoening aan den inhoud van dezelveter kennis der Ingezetenen datachtervolgens eene ontvangene kennisgeving van Zijne Excellentie den Minister van Binnen landsche Zaken ingevolge verlangen van het Departement van Marine, om, aangezien het Korps Mariniers thans boven de bepaalde sterkte is den vrijwilligen overgang van Mili ciens bij hetzelve tot nader order te staken, het Departement van Oorlog, bij circulaire van 29 Mei laatstleden, den be doelden overgang heeft gesloten. Eu opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Gourarit ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 24Junij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie, van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSI-IEER. REU AC C1JSATIE De Permanente COMMISSIE ter regeling der Revaccina- tie vernomen hebbende, dat er zich andermaal Kinderziekte binnen Middelburg heeft vertoondverwittigt de Inwoners dezer Stad, dat zij eene zitting zal houden, op Zondag den 30 Junij aanstaande's namiddags ten 5 uren in het Burger weeshuis ten einde de gelegenheid te verschaffen voor eene gratis Revaccinatie. De Commissie meent op nieuw de lezing te moeten aan bevelen van het Werkje over de Koepokinenting in het vorig jaar uitgegeven door de Vereeniging van Genees- en Heel kundigen 'in Zeeland. Uit dit geschrift zal men van de nood zakelijkheid eener Revaccinatie de overtuiging kunnen put tenen tevens het gevaar leeren inzien, waaraan men zich door verzuim dezer kunstbewerking, biootstelr. Namens de Permanente Commissie tep regeling der Revaccinatie, G. RIPPING, Secr. MIDDELBURG, den 20 Junij. Laatstleden maandag, den 24 dezer, stond voor het pro vinciaal geregtshof in Zeeland regt doende in correctionele zaken ingevolge het door hem opgeworpen hooger beroep van een veroordeelend vonnis der arrondissemenrs-regtbank te Zierikzee, te regt Michiel de Hondtdagbladschrijver, zich thans noemende zaakwaarnemer, woonachtig te Zierik zee beklaagd van laster, door het doen plaatsen in 110. 620 van den Zierikzeeschen Nieuwsbodevoerende de dagteeke- ning van 31 december 1849, van een geschrift, waarbij aan den daarbij kennelijk aangeduiden hoofdcommies der stede lijke belastingen aldaar, werd te laste gelegd, als zoude deze van eenen arbeider die een aan stedelijken accijns onder worpen stuk spek had willen invoeren in die stad zonder betaling der verschuldigde regtenhebben afgevraagd en aangenomen twee stukken van vijf-en-twintig cents ten zijnen bate, en hem daarvoor hebben vrijgelaten. De beklaagde ter zitting van het Hof gehoordheeft be weerd eerstensdat hijnoch steller noch inzender nocli uitgever van dit arcikel zijnde buiten bereik der strafwet was, als daarvoor niet verantwoordelijk; en ten'andere dat bij het artikel geenerlei bepaald persoon zoude zijn aan gewezen; alsook dat het niemand aan den haat of verach ting of aan vervolging tot straf kon blootstellen, en heeft mitsdien verzocht dat het Hof hem zou vrijspreken. De heer procureur-generaal bij den Hove heeft die stel lingen bestredenen na te hebben doen zien hoe blijkens de instructie de een op den ander de verantwoordelijkheid voor dit artikel heeft trachten over te dragen aangetoond hoe het oorspronkelijke door zekeren smidsknecht Verhage te Haamstedegeschreven en ingediend artikeldoor den drukker en uitgever de Looze onschadelijk zijnde gemaakt, door het eene bepaalde aanwijzing inhoudende woord opper- cemies te veranderen in kleine-cemiesde beklaagde bui ten voorkennis of toestemming van de Looze, op eigen ge zag in de afgedrukte proef het woord kleine-cemies heeft doen veranderen in Groot-Commiesen hoe daardoor de bepaalde persoonsaanwijzing volkomen werd vastgesteld. Dat de beklaagdena de uitgifte van de courantwaarin dat artikel stond, het met de eigen hand van Verhage heeft doen overschrijven, zóó en gelijk het in de courant was afgedrukten hem tevens onder dat overgeschreven stuk heeft doen stellen en onderteekenen een verzoek tot plaatsing zeggende, dat nu het oorspronkelijk stuk kon worden "ver scheurd hetgeen evenwel niet is geschied en als stuk van overtuiging ten processe aanwezig isalsmede dat de be klaagde van de Looze had geëischt en bekomen dertig gul den om ten dien einde van Zierikzee naar Haamstede te gaan. Dat voorts uit het gansche artikel bleek, dat hier eene afzetterij dóór den hoofd-commïes der stedelijke belas tingen te Zierikzee, volgens dat artikel zoude gepleegd zijn; alsmede dat het niets afdeed, dat, zoo als de beklaagde be weerd heeft, het reglement geen hoofd-commies kent, om dat werkelijk de heer G. de Mère als zoodanig is aangesteld en werkzaam; is de bevestiging van het vonnis, waarvan beroep is, 11a betoog dat artikel 367, 371 e" 374 va" het wetboek van strafregt behoorlijk waren toegepasten dat de opgelegde straf van gevangenis gedurende ééne maand geldboete van f 25 en vervalling der burgdrregten gedurende vijf jaren allezins gematigd mogt geheeten worden ten slotte door Zijn Edel Groot Achtbare gerequireerd. Het hof heeft ter zitting van den volgenden dag (25 junij) met aanneming der beweegredenen des eersten regters het vonnis des eersten regters in alle deelen bevestigd met ver oordeeling des beklaagden in de kosten van den processe. Tenzelfden dage heeft de veroordeelde zich in cassatie voor zien. Wij vernemendat door Z. M. tot ridder der Eiken kroon is benoemdde heer IV. A. de Laat de Kanter bewaarder der hypotheken en van het kadaster ie Goesdie na het overlijden van jhr. de Haze Bommetot de opheffing van het commissariaat is belast geweest met de functien van districts-commissariste Goes. Volgens bij het departement van marine bekomen be- rigten van de kommandereude officieren van de schoonerbrik padang en het stoomschip Suriname, waren die bodems; respectivelijk bestemd tot het beschermen der haringschepen en het overnemen en aanbrengen van den eersten jaagharing in de baai van Lerwich ter anker aangekomen. Tot op den 17 dezer maand was, ten gevolge van het aanhoudende koude weder, volgens mededeeling van de visschers der weinige aanwezige haringschepen, de visscherij buiten-- gewoon onvoordeelig geweest. [Wij vernemen echter dat door laatstgemeld stoomschip op gisteren de eerste nieuwe haring hier te lande is aangebragt.] De rector en de senaat der Leydsche hoogeschool hebben aan de studenten aldaar een manifest gerigt, waarin zij in sierlijke bewoordingen hulde doen aan de wijze waarop door hen liet 275jarig bestaan der akademie gevierd isen hen aansporen tot alles wat strekken kan 0111 den luister der hoogeschqol te verhoogen. De commissie die zich aldaar heeft gevormd tot het ge ven van een contra-feest aan de studententelt onder hare leden de hoogleeraren de fVal, Kist en Koek. De groote ruïne, daar ter stedezal tot eene landelijke feestzaal wor den gemaaktdoor rondom dezelve tenten en potten met i bloemen en gewassen uit den kruidtuin te plaatsen van daar zal eene hulpbrug naar het nieuwe gebouw aan de overzijde O» H 1 van het water leidenwaarin een bal zal gegeven worden. Een vuurwerk zal het feest besluiten de studenten zullen er weder in costuum verschijnen. Haarlem en Leyden hebben hunne volksfeesten gehad, thans liggen Dordrecht en Rotterdam aan de beurt, te Rot terdam bij gelegenheid van den wedstrijd der koninklijke Ne- derlandsche Yachtclub en te Dordrecht naar aanleiding der feestelijke harmonie-vereeniging op zaturdag en zondag aan staande den 29 en 30 dezer. Deze harmonie-vereeniging is uitgeschreven door het bestuur van het harmonie-gezel schap Euterpe te Dordrechtdat voorloopig alles reeds in het werk stelt om het den bezoekers van het feest aange naam te maken. Naar men nit eene goede bron verneemt zal de wed strijd der Koninklijke Nederlandsche Yacht-club te Rotterdam niet den 10 julijmaar den 24, 25 of 26 dier maand plaats hebben. Z. Keiz. H. de hertog van Leuchtenberg is den 23 dezer van Arnhem naar Keulen vertrokken, en zal, naar men verneemt, de reis van Keulen landwaarts naar Peters- burg voortzetten. Bij 's Rijks betaalmeester te Rotterdam* is gedurende de afgeloopene week aan tien- en vijfguldenstukken inge wisseld voor 6,300,000; te Utrecht voor ruim f 1,700,000' en te 's Hertogenbosch voor ruim 7,000,000. Eenige personen te Brussel denken aan het vestigen eener vereeniging, welke de tienguldenstukken tegen 21 fr. 8 centimes zou inwisselen, om ze later weder in Duitsch- land te verspreiden, waar het goud in 1849 zoo gezocht was, dat Frankforter en Berlijner wisselaars 22 fr. vooreen tienguldenstuk gaven. Tweede Kamer der $taten«Generaal. De kamer heeft in hare avondzitting van zaturdag en in hare ochtendzitting van maandag de beraadslagingen over de afzonderlijke artikelen van het ontwerp van provinciale wet voortgezet. Nadat die artikelen achtervolgen» met enkele wijzigingen waren aangenomen is het ontwerp in zijn ge heel met 58 tegen 6 stemman aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Scheltinga Winterberg de Moraazvan Nispen van SevenaerWintgensGroen van Prinsterer en van Randwijck. I11 die zelfde ochtendzitting is ingekomen een wets-ont- werp strekkende tot verdaging der gewone op den 2 julij dezes jaars te houden vergaderingen der provinciale Staten. Door de commissie van rapporteurs voor het wets-ont- werp tot regeling der kosten van het regentschap is daarom trent verslag uitgebragt; de beraadslagingen over dit wets ontwerp zullen nader vastgesteld worden. De aanvang der beraadslagingen over de scheepvaartwetten is bepaald op don derdag aanstaande. Engeland. Londen 22 junij. Heden namiddag ten 3 ure is in de kapel van het Buckingham-paleis de doop geschied van den jongsten zoon van koningin Victoria en prins Albert. De aartsbisschop van Canterbury nam de dienst waar. De peters en meter waren heden hier aangekomen de prins van Pruissen de hertog van Wellington en de herto gin Ida van Saksen-Weimar. In de vergadering van het lagerhuis op gisterensteldé de heer Huwe het volgende amendement voorten einde als wijziging op de motie van de heer Roebuck te dienen Over wegende dat de staatkunde in moeijelijke omstandigheden in het algemeen door H. Ms. kabinet gevolgd van dien aard is dat zij overeenstemt met eu bevorderlijk is aan de dierste belangen der natiezoo heeft dit huis besloten om het te genwoordige ministerie bij voortduring het meest onbepaalde vertrouwen te schenken." Nadat vervolgens de secretaris van staat voor de binnenlandsche zaken op nieuw geïnterpelleerd was, over de behandeling waarvan de heer Smitk OJBrien op van Diemensland bloot stond heeft hij geantwoord dat de bedoelde persoon met veel meer gematigdheid behandeld is dan de overige gedeporteerden zoodat bij gevolg H. M. regering zich te dien opzigte niets te verwijten heeft. Er had eergisteren eene vereeniging plaats van een aanzienlijk getal eigenaars van dagbladen in de hoofdstad, met het doel 0111 te onderzoeken welke, maatregelen er te nemen zijn ten gevolge van het besluit, waarbij de verzen dingen der postkantoren op den zondag verboden zijn. In die vergadering hebben eenige der aanwezigen het woord gevoerd en heeft men verschillende besluiten genomen pm tegen dien maatregel te protesteren. Vervolgens werd eene commissie benoemd om bij wien zulks aangaatde noodige vertoogen deswege in te dienen in het belang van de drukpers. Héden namiddag is op het ministerie van buitenlandsche zaken al weder een kabinetsraad gehoudenwaaraan alle ministers deelnamen. Een honderdtal leden van het lagerhuis heeft zich heden morgen naar het hotel van lord Palmerston begeven om aan diens gemalin het portret ten voeten uit van haren echtgenoot aan te bieden, als blijk van bewondering van 's mans gedrag. Lord Palmerston verklaarde zeer getroffen te zijn en ver zekerde in de toespraak welke hij bij die gelegenheid hield, alles te zullen aanwenden om met de vreemde mogendheden, op den voet van vriendschap te blijven verkeeren voor zoover zulks bestaanbaar was met Engelands eer en belangen. Het stoomschip Asia kwam heden morgen te Liverpool aan met berigten uit New-York die tot 13 junij loopen. Generaal Lopez is op last van generaal Taplorden presi dent der Vereenigde Staten op nieuw te New-Orleans gear resteerd. Het geschil met Spanje over de expeditie naar

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1