MIDDELBURGSCHË COURANT. N°. 76. Dingsdag 1850. 25 Junij. 'T -r< Jiceturcu en !31bmtniötv*aticn. 35inne«UM&J?cfte ®ijbitigcu. e*r WIJZIGING TARIEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de dispositie van den Heer Directeur der Directe Belastingen in Zeeland, van den 17 dezer; Brengen overeenkomstig de daarbij gedane mededeeling ter kennis van een iegelijk vvien zulks aangaat, dat door Zijne Excellentie den Minister van Finantien van den 14 de- zer No. 93 (Accijnsen) bij gunstige wijziging van het thans voorde Steden Middelburg, FeereFlissingen en Sluis van kracht zijnde Tarief der waarde van de Kalveren op dat Ta rief met den 1 Julij aanstaande zal worden gebragt eene nieuwe categorie Nuchteren Kalveren Waarde één gulden vijftig cents. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 21 Junij 1850 Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. JAARMARKT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van IVestkapelle maken bij deze bekend, dat de KERMIS aldaar zal aanvan gen den 2 Julij e. k.en eindigen den 8 dier maand zul lende op Vrijdag den 5 naar de GAAI geschoten en op Za turdag naar den RING gereden worden. 6 P. J. BERTEL, Vt. Ter ordonnantie van dezelve P. de VOS. N IE UWE UITWATERING IN HET LAND FAN HULST 5de District van Zeeland. Op Vrijdag den 28 Junij 1850, des voormiddags ten elf uur, zal, door de Commissie voor de daar te stellen Nieu we Uitwatering in het Land van Hulst, in eene der Zalen van het Stadhuis te Hulst, publiek worden aanbesteed: t. Het bouwen van eene SLUISWACHTERS-WONING met bijbehoorende BERGPLAATSEN mitsgaders het bouwen van eene HOUTEN BRUG met VLEUGELS en toebehooren over het Uitwateririgs-Kanaalnabij de zuidelijke bedijking van den 's Heer-Arendspolder. 2. Het bouwen van eenen STEENEN DUIKER met een paar VLOEDDEUREN en een SCHOF in den te- genwoordigen Zeedijk te Campennabij den aldaar bestaanden Steenen Duiker; en 3. Het bouwen van eenen STEENEN KOKERonder den Dijk tusschen den Vogel en de Camperhaven na. bij her Vogelfortmet de daarbij behoorende AAR DEWERKENzoowel tot verdieping der Waterlei ding, van af den bestaanden Duiker nabij het Vogel fort rot voor de Campersche Sluizen als om deze Waterleiding langs den Koker te verbinden met den Vogel. De Werken zullen eerst in drie Perceelen en vervolgens In massa kunnen worden aangeboden. De Bestekken zullen boven en behalve bij den Ontvan ger-GriffierMr. F. van Deinse te Hulst, en aan het Bu reau van den Ingenieur B. P. G. van Diggelen te Zwolle ter lezing leggen te Hulst, in het Wapen van Zeeland in het Bonte Hert en in den dubbelen Arend; te Axel, bij Rolf, in het Gulden Vlies; te Sas-van-Gentbij de We duwe de Rechterte Neuzen, bij de Erven Steenkampte Weisoorden, bij de Wed. Adriaansen te Flissingen bij Peeters, in het liote! de Commerce; te Middelburg, in het Logement in de Abdijte Goesin de Zoutkeette Stop peldijkbij Mangnus, in het Vogelfort, en bij Warrels, te Campen; te Amsterdam in het Turfschip van Breda; te Hardinxveldin de drie Snoekente Sliedrechtin het Regthuis te Werkendam in *s Lands Welvaren en te Go- rinckeut in den Doelen. Drie dagen voor de Besteding zullen de noodige aanwij zingen worden gedaan, en voorts nadere informatien te be komen zijn bij den Ingenieur voornoemd. NEDERL. HANDEL-MAAT SCHAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden, te Amsterdam op Donderdagden II Julij 1850 50,342 Kanj. en Kan. Java SUIKER, ligg. aldaar. 36,118 Vt Rotterdam. 6,517 „Middelburg. De Notitien met de Veil-Cotuditienzullen in tijds wor den uitgegeven. Amsterdam, den 8 Junij 1850. VAN DER OUDERMEULEN President. TOLLENAAR Secretaris. bevelen van het Werkje over de Koepokinentingin het vorig jaar uitgegeven door de Vereeniging van Genees- en Heel kundigen in Zeeland. Uit dit geschrift zal men van de nood zakelijkheid eener Revaccinatie de overtuiging kunnen put ten en tevens het gevaar leeren inzien waaraan men zich door verzuim dezer kunstbewerking, blootstelt. Namens de Permanente Commissie ter regeling der Revaccinatie, G. RIPPING, Secr. REU AC CINATJE, De Permanente COMMISSIE ter regeling der Revaccina tie vernomen hebbendedar er zich andermaal Kinderziekte binnen Middelburg heefc vertoond, verwittigt de Inwoners dezer Stad, dat zij eene zitting zal houden, op Zondag den 30 Junij aanstaande's namiddags ten 5 uren 'n 'iet Burger- Weeshuis., ten einde de gelegenheid te verschaffen voor eene gratis Revaccinatie. De Commissie meent op nieuw de lezing te moeten aan» MIDDELBURG, den 24 Junij. Bij besluit van 20 junij jl. heeft Z. M. tot secretaris bij het stedelijk bestuur 'van Sas-van-Gent in plaats van wij len dgn heer J. Stubbibenoemd den heer A. E. Stubbé. ~l- Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer is de heer .7. B. Bekaar gewezen disrricts-commissaris te Sluisbenoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft inwilliging verleend tot her oprigten der Middelburgsche Garancine-fabriekonder directie der hee- ren G. J. Sprenger en M. Salomonson Hz. Ten kantore van 's rijks-betaalmeester alhier is, in de afgeloopene week aan gouden munt overgenomen voor eene som van f 2,455,330. Overeenkomstig de bekendmaking van den minister van finantien is ook nog heden gelegenheid tot inwisseling gegeven aan die personen die zich op 11. zaturdag daartoe vruchteloos hadden aangemeld. Te Feere is heden morgen ten zeven ure uit de zand- kreek door een' Arnemuidschen visscher aangebragt het lijk van den uitlandschen matroos, welke op den 13 dezer ter reede dezer stad van het schip Pauline kapitein Postover boord is gesprongen. - Den 15 junij is te Zierikzee op de werf de goede Intentietoebehoorende aan den scheepsbouwmeester den heer ,7. Strickaertmet het beste gevolg te water gelaten een schoonerschipgenaamd Bernardusgroot circa 125 lasten gebouwd voor reederij rekening onder het boekhou- derschap van de heeren van den Beij Co. te Amsterdam het zal gevoerd worden door kapitein B. H. Engelsman en is bestemd voor de vaart op de West-Indieu en de Mid- delandsche zee. Bij de Waalsche gemeente te Groningen is het berigt ontvangen, dat ds. .7. A. van Hamel, predikant te Haar lem, de op hem uitgebragte beroeping heeft aangenomen. -— Naar men met zekerheid verneemtzal de wedstrijd der Koninklijk Nederlandsche Yachtclub, die uit hoofde van het overlijden van Z. K. H. prins Maurits der Nederlan den was uitgesteldalsnu te Rotterdam plaats hebben op woensdag den 10 julij e. k. Men verneemt uit Zaandamdat het plan van den ijzeren tunnel onder bet IJtot communicatie van Noord- Holland met de hoofdstad aidaargrooten bijval heeft ge vonden. De plans daarvan waren door den auteur in de groote sociëteit aldaar ter bezigtiging gegeven. Een groot aantal van de notabelste personen van de Zaan waren op gekomen en hebben hunne ondersteuning aan deze voor Zaandam en omliggende plaatsen zoo hoogst nuttige on derneming toegezegdzoodat men hoop heefc datwanneer de negotiatie daarvoor geopend zal wordenhet benoodigde kapitaal spoedig zal ingeschreven zijn. Woensdag morgen kwam het keizerlijk Russisch oor- logs-stoomfregat Kamschptka aan boord hebbende Z. K. H. den hertog van Leuchtenberg, met een aanzienlijk gevolg, aan den Helder binnen, en salueerde bij het opstoomen van de reede onze vlag met 21 schoten, hetwelk door Zr. Ms. wachtschip sambre en van de batterij Kaagshoofd omnidde- lijk met ,21 schoten beantwoord werd. Het fregat stoomde vervolgens in de haven van het Nieuwe diep alwaar zich Z. Exc. de gouverneur van Noordholland, de schout-bij- nachtkommandanc der zeemagt aan den Helder met de kommanderende officieren, alsmede de Russische ambassa deur bij ons hof en de consul-generaal van Ruslandaan boord begaven, om Z. K. H. te complimenteren later begaven zich nog de burgemeester der plaats en eenige raadsleden met gelijk doel aan boord, welke allen door Z. K. H. minzaam ontvangen werden. De Kamschatkadie Lissabon den 12 dezer verliet en op reis veel slecht weder had is van 400 paardenkrachtbemand met- 200 koppen en voorzien met 24 stukken geschut. Men schrijft ons uit IJzendijke den 21 dezer: Heden had alhier plaats de eerste der veemarkten, welke voortaan tweemaal in bet jaar zullen gehouden worden. Een groot aantal paarden en runderen was reeds vroegtijdig aan gebragtvele landlieden der omliggende streken waren opge komen en in aanmerking nemende de betrekkelijk geringe prijzen voor paarden en hoornvee thans te bedingenwas de handel vrij levendigen werd veel van het aangebragte verkocht. Men mag dus deze eerste proef als welgeslaagd aanmerken, en de hoop voeden dat deze voor IJzendijke nieuwe instelling, ook later voor het algemeen belang groote vruchten dragen zal." Zoo als wij in ons no. van U. zaturdag hebben aangekondigd geven wij thans een meer uitvoerig verslag van de plaats ge- had hebbende tentoonstelling van vee en werktuigenvan j bloemen en gewassengedurende de in de afgeloopene week gehoudene bijeenkomst der Zeeuwsche maatschappij van land bouw. Reeds vroeg in den morgen der tentoonstelling, vyefrden de aangegevene werktuigen, zaden en vee, uit Walcheren» voor verre na het grootste gedeeltemaar ook uit andere districten van Zeeland, aangevoerd, naar de daartoe be stemde en uitnemend geschiktedoor de welwillendheid van het stedelijk bestuur afgestane plaats gebragtbestaande uit ongeveer 150 stuks rundvee, 50 paarden, 30 schapen en een tiental varkens. Voorts waren 20 werktuigen van nieuwe vinding of verbeterd maakseleene buitengewoon fraaije ver zameling van allerlei zaden ingezonden door de Gebr. van Stolkte Rotterdam, en eene nieuwe soort van kiaverplant, serra della geheetenten toon gesteld. Nadat alles gerangschikt en het vee naar evenredigheid van geslacht en leeftijd geplaatst wasnamen de werkzaam^ heden der commissien met de keuring belast, en allen uit be voegde beoordeelaren meestal geen belanghebbenden te zamen gesteld eenen aanvang, en werden de door dezelve opgemaakte staten van bekrooning aan het hoofd-bestuur ingëleverd. Ten 12 ure werd de tentoonstelling voor de leden en voor allen die van toegangkaarten voorzien waren geopenden alstoen de met prijzen en premien begiftigde voorwerpen aangeduid en door opsiering met oranjelinten onderscheiden. Met niet minder belangstelling dan de vermelde proeven op den vorigen dagwerd deze tentoonstellingvooral door kenners en belanghebbenden gade geslagenveel was dan ook eene allezins aandachtige beschouwing waardig in de werktuigen toch vond men het bewijs, dat men in Zeeland op verbeteringen bedacht en vernuftig is in het vereenvou- digende verschillende soorten der zoogenaamde ondergronds ploegenzich meest allen door de eene of andere daaraan aangebragte wijziging of verbetering kenmerkende, werden door de landlieden mét naauwkeurigheid onderzocht, en door velenvroeger met dit werktuig onbekend als hoogst nut tig geoordeeld ten bewijze daarvan dat reeds dadelijk eeue derzelven door een onzer Walchersche land-eigenaren werd aangekocht; verder onderscheidde zich een uit Engeland onlangs aangekochte verbeterde stroo- en hooi-snijmolenzeer eenvoudig in zamenstelling en gemakkelijk in het gebruik een wind en zeelmolen tot het schoonmaken van graan waardoor te gelijk het zaaikorenhet ten verkoop bestemde en het zoogenaamde overmaatsel van eikanderen wordt afge scheiden, insgelijks uit Engeland afkomstig; wijders eene hand- kaarnmachine voor groote en kleine melkkerijen; een dito nieuw model boterkaarntjeeen breekmolen met gesme den stalen cylinder en voorzien van eenen regulateur ter wijziging der aan te wenden kracht, en vooral een nieuw model van mee-stampmolen, in Schouwen vervaardigd en den maker alle eer aandoende. Van het vee trokken eenige inlandsche melkkoeijen en jong vee, voorat het met het Engelsche ras verkruiste, de bij. zondere aandacht; doch boven alles muntte uit de door den heer van den Bosch, zoo belangloos, alleen ter beschouwing toegezondenegedeeltelijk veredelde, gedeeltelijk volbloed Durham Shorthorn dieren, die door hunnen evenredig schoo- nen bouw en verbazende ontwikkeling zich algemeen deden opmerken en bewonderenen de bewijzen leverden wat zorg en kennis, bij de opkweeking, vermogen. Zulks was ook het gevalten opzigte der verkruiste en uit het Leicester ras getrokkene schapen wier veredeling bij vernieuwing en toeneming allergelukkigst bleek te slagen; terwijl de aanwe zige varkens meestal van Berkshire's oorsprongofschoon in Zeeland gekweekt zigtbaar aantoonden hoeveel ook in dezen opzigte bij het inlandsche ras nog te verlangen en te verbeteren overblijft. Wat de aangebragte paarden betreft, zoo lieten dezemet uitzondering van enkele uitmuntende dieren over het algemeen nog veel te wenschen overen bleek het wederom ter dezer gelegenheid hoeofschoon bij behoud van het eigendommelijke in dit voor het akkerwerk geschikte ras, nogtans veredeling, vooral ten aanzien van het beengestel noodzakelijk te achten is. De tentoonstelling werd overigens door een zeer talrijk publiek bezocht, en verschafte zoowel den aandachtigen be schouwer als den belangstellenden wandelaar, onder het gnot van het heerlijkste weder, en van de aangename toonender muziek, aldaar door de zoo in alle opzigten ondervondene beleefde en krachtdadige medewerking van het stedelijk be stuur aanwezigmenig nuttig en geuoegelijk oogenblik en leverde het bewijs op dat men in Zeeland het goede wildat er een geest van vooruitgang iswelke meer algemeen begint te werken, en zeker eenmaal goede vruchten kweeken zal. Ook de faaije verzameling van bloemen en gewassen, in een der boven-lokalen van den Schouwburg tentoongesteld en reeds van af den vorigen dag ter beschouwing aangebo den onderscheidde zich door schoonheid van bouw en gul heid van bloei; vooral muntte onder dezelven uit eene prach tige hoeveelheid van Pelargoniums en Fuchsia, zoowei door kweekers als liefhebbers aangebragt, en de blijken dragen de hoe ook in deze provincieeven als in andere gewesten van ons rijk deze schoone tak van landelijke nijverheid alle aanmoediging verdient. Ook de plaatsing en schikking der bloemenbij de beperktheid van het lokaalwas met zorg geschied dank zij den ijver van hem die zich daarmede zoo welwillend belast had. Hartelijk wenschen we, dat deze zoo wel gelukte proeve navolging vinde, en de voorstan ders der bloementeelt zich jaarlijks in eene dergelijke ten toonstelling verheugen mogen. Vervolgens werd deze landelijke vereeniging waarhenen uit meest alle streken der provincieen ook uit andere ge westen leden en vreemdelingen waren zafflengekomen en diezoowel door gouverneurgewestelijke als stedelijke autoriteiteu werd bijgewoond met eenen vriendschappelijke»

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1