MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 74. Donderdag 1850. 20 Junij. iS i3c0tüt*c« eti Slbmittigtiratiei». ipinucMlAubscltic 3Ttjbtngcti. PROVINCIE ZEELJNl). AAlVBKSTEIHXft Op Donderdag, den ii Julij 1850, des voormiddags ten 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats raad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of, bij zijne af wezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Staten in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in liet 11de district van den Waterstaat; aan het locaal van het Gouvernement te Mid delburg worden aanbesteed, inéén Perceel: Het werk tot het aanleggen van de AARDEBAAN en ZANDKIST, mitsgaders het, ter breedte van 4 El bestraten met KLINKERMOPPEN, van den weg tus- schen Groede en Nieuwvlietover eene lengte van 2280 Ellen met inbegrip van al de vereischte Materialen en één jaar onderhoud na de voltooijing des Werks. Deze Aanbesteding zal geschieden bij' Inschrijving en Opbod. Het Bestek en de Voorwaarden op welke de bovenge melde Aanbesteding zal plaats hebben liggen ter lezing in de Bureaux van het Departement van Binnenlandsche Zaken te 'sGravenhagevan de Gouvernementen der Provincie Noord-BrabantGelderland en Zeelanden van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat te Middelburg alsmede op de gebruikelijke in de Aanpiakbilletten vermelde plaatsen. Zullende vier dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Aspirant-Ingenieur Michaëlis te Bres- kens De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. NIEUWE UITWATERING IN HET LAND KAN HULST 5de District van Zeeland. Op Vrijdag den 28 Junij 1850, des voormiddags ten elf uur, zal, door de Commissie voor de daar te stellen Nieu we Uitwatering in het Land van Hulst, in eene der Zalen van het Stadhuis te Hulstpubliek worden aanbesteed 1. Het bouwen van eene SLUISWACHTERS-WONING met bijbehoorende BERGPLAATSENmitsgaders het bouwen van eene HOUTEN BRUG met VLEUGELS en toebehooren over het Uitwaterings-Kanaalnabij de zuidelijke bedijking van den 's Heer-Arendspolder. 2. Het bouwen van eenen STEENEN DUIKER met een paar VLOEDDEUREN en een SCHOF in den te- genwoordigeti Reedijk te Campennabij den aldaar bestaandeu Steenen Duiker; en 3. Met bouwen van eenen STEENEN KOKERonder den Dijk tusschen den Vogel en de Camperhaven na bij het Vogelfortmet de daarbij behoorende AAR DEWERKEN, zoowel tot verdieping der Waterlei ding, van af den bestaanden Duiker nabij het Vogel fort tot voor de Campersche Sluizen als om deze Waterleiding langs den Koker te verbinden met den Vogel. De Werken zullen eerst in drie Perceelen en vervolgens in massa kunnen worden aangeboden. De Bestekken zullen boven en behalve bü den Ontvan ger-Griffier, Mr. F. van Deinse te Hulst, en aan het Bu reau van den Ingenieur B. P. G. van Diggelen te Zwolle, ter lezing leggen te Hulst, in het Wapen van Zeeland, in het Bonte Hert en in den dubbelen Arend; te Axel, bij Rolf, in het Gulden Vlies; te Sas-van-Ger.tbij de We duwe de Rechter; te Neuzen, bij de Erven Steenkampte Weisoordenbij de Wed. Adriaansen te Vlissingenbij Peeters, in het Hotel de Commerce; te Middelburginliet Logement in de Abdijte Goesin de -Zoutkeette Stop peldijk bij Mangnus, in het Vogelfort, en bij War reiste Campen; te Amsterdamin het Turfschip van Breda; te Hardinxveldin de drie Snoeken; te Sliedrechtin het Regthuiste Werkendam in 's Lands Welvaren en te Go- rinchem in den Doelen. Drie dagen voor de Besteding zullen de noodige aanwij zingen worden gedaanen voorts nadere informatien te be komen zijn bij den Ingenieur voornoemd. DOMBURG SC HE JAARMARKT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van Domburg, brengen hierbij ter kennis dat de RERMIS of JAARMARKT aldaar zal aanvangenop Donderdag den 27 Junij eerstko mende zullende op Vrijdag naar de GAAI geschoten en op Zaturdag naar den RING gereden worden. Domburg, den 19 Junij 1850. P. CORRÉ waarn. Voorz. Op last van dezelvede Secretaris WOUTERSEN. MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Zaturdag den 22 Junij 1850, des middags ten één uur precies. Over de Punten van Beschrij- ving. Namens Bestuurders, P. dk MARET TAKSecretaris. Er wordt bij deze dankbare melding gedaan van de ont vangst in de Collecte voorde DIAKONIE, bij de voormid dag Godsdienstoefening van Zondag 11.te O. en W. Sou burg, van een verzegeld pakje waarin twaalf 25 Centsstuk ken geteekend met P. MIDDELBURG, den 19 Junij. De dagen bestemd voor de algemeene vergadering van de Maatschappij van den Zeeuwschen Landbouw hebben be gunstigd door het heerlijkste weder, op gisteren een aan vang genomen. Een talrijk deel der leden vereenigde zich des voormid dags in de Walsche kerk tot bijwoning der zevende alge meene vergadering welke door den voorzitter werd geopend met eene belangrijke redevoeringten onderwerp hebbende de waarschijnlijk eerste wording van het grondbekleedselin verband met deszelfs weldadige strekking voor de latere be woners der aardeen toegepast op de groote voorregten welke van hetzelve door den landbouw kunnen verkregen worden. De redenaar deed hierin opmerken hoe de aardschors dat zachte bekleedselhetwelk genoegzaam overal de opper vlakte der aarde in meer of mindere dikte overdekt; de re gendroppels en dampkrings-gassen opneemtin welks schoot de zaden ontkiemen en de planten wortelen en opwassen uit vergruisde en verweerde rotsdeelen en uit kalk- en zout achtige bestanddeelen en metalen te zamóngesteld en che misch verbonden, de kenmerken draagt van de groote en geduchte beroeringen welke onze aardbol, zoowel bij de Schepping als ook bij den Zondvloed volgens het Woord Gods heeft ondergaanen hetwelk ook bij de navorsching der geölogen wordt gestaafd. Hoebij de aanvankelijke uitbreiding des menschdoms na de Schepping, en ook bij deszelfs verspreiding na den Zondvloedook de gronden achtervolgelijk en onderscheidenlijk onder cultuur werden gebragthoebij eenige toeneming van beschavingook de landbouw en veeteelt als de belangrijkste aangelegenhe den der natiën werden aangemerkt en geacht, en hoe, vooral in de laatste tijden nadat men de physische en chemische wetenschappen bij practische kennis van den landbouw daarop is gaan toepassendeze eerwaardige en oudste tak van nijverheid eene groote ontwikkeling erlangt en uitzig- ten geeft om bij oordeelkundige behandeling, meer en meer den gronasteun der bevolkingen te zullen kunnen worden. Deze even naauwkeurig bewerkte als geleidelijk ontwik kelde verhandeling leverde onder anderen ook weder het bewijs op zoo van 'smans warme belangstelling, als der nog steeds onverzwakte krachtenwaarmede hij zich de beharti ging van den landbouw en de veeteelt blijft aancrekken. Waar om dan ook de vergadering deze haren geachteu voorzitter zeer uitnoodigde om het praesidium nog te blijven continue ren hetgeen hij dan ook voorloopig nog wel op zich heefc willen nemen. Onder de onderwerpen welke vervolgens werden behandeld onderscheidde zich de mededeeling omtrent een bepaald in het werk gesteld onderzoek omtrent de teelt en bereiding der mee krap in Frankrijkwaarvan het verslag door de Commissie van Landbouw dezer dagen is in druk verschenen en hetwelk den weg aanwijst om voornamelijk door eene verbeterde be reiding den Vroegeren roem van dit eigendommelijk product van Zeelands landelijke nijverheid tot zijne vroegere hoogte te herstellen. De kortheid des tijds belet ons thans hiervan meerder te zeggen maar wij willen nog alleen vermeldendat in den namiddag op een daar toe aangewezen grond der buitenplaats Toorenvlietwelke daartoe door jhr. Schorer van de Sou burgen beleefdelijk was beschikt, de aangebragte werktuigen zijn beproefd gewordendaarenboven werd bij die gelegen heid dit zoo voortreffelijk en smaakvol buitenverblijf geheel ten dienste van al de leden der maatschappij met de hun vergezellende dames afgestaan het werd veraangenaamd door het schoone hoorn-muziek van het Vlissingsche garnizoen daartoe ook welwillend verleend terwijl ook heeren offi cieren zoowel uit die vesting als uit Middelburg aan deze groote vereeniging deelnamen. Het schoonste weder be gunstigt dit landelijk feesthetwelk in de volkomenste orde aau aller verwachting voldoet. Het zalmet eene aangename herinnering aan dezen dag tevens ook erkentelijk doen gedenken aan de welwillende pogingen van den afwezenden eigenaar, die als voorzitter van de eerste afdeeling der maatschappij tot veraangenaming van dezen dag zooveel heefc toegebragt. In ons volgend no. zullen wij de mededeeling geven van de tentoonstelling van vee en werktuigen en ook van de voortreffelijke verzameling van bloemen en gewassen welke getuigen dat zoowel liefhebbers als bloemisten niettegen staande de kortheid van den aan hun gegeven tijd het bewijs hebben geleverddat ook in deze nijverheid Zeeland niet achterlijk is gebleven. Z. M. heeft aan den hoog-eerw. heer .7. van Genk landdeken in Aardenburg vergund de hem door den paus opgedragen waardigheid van bisschop van Adras in partibus infideliumaan te nemen. Door Z. M. isin plaats van wijlen den heer mr. F. H. A. Kreet de Virieu benoemd tot rentmeester van de parti culiere domeinen des koningste Zalt-Boemelde heer .7. E. L. de Virieu, griffier van het kantongeregc en lid van den stedelijken raad aldaar. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer, is aan den ko lonel G. Bakker van het wapen der infanterie in Oost- Indiethans met verlof hier te lande verleend de titulaire rang van generaal-majoorbuiten bezwaar van 's lands kas. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer, is aan jhr. mr. H. van Alphen, referendaris bij het departement van koloniën, thans met verlof op Java, op diens verzoek verleend een eervol ontslag uit 's lands dienst. I Bij koninklijk besluit van dezelfde dagteekeningzijn tot 11 1 IV' referendarissen bij het departement van koloniën benoemd de verificateur J. A. Boogaard en de hoofd-commiesen J. W. C. Diepenheim en C. Mulderen tot adjunct-com- raiesen H. W. StielerA. C. Mulder en mr. L. C. D. van Dijk. 1 Vroeger is door ons gemeld dat H. M. de koningin eene gouden snuifdoos met HD. naamcijfer in diamanten aan dr. van Bjlandt ten geschenke heeft gegeven. Ter aanvulling van dit berigt dientdat aan de heeren dr. Everard en Vink- hujzen gelijke onderscheiding van wege H. M. is te beurt gevallen. Men leest in de Staats-Courant van 11. dingsdag: Volgens berigten uit Lubeck van den 13 dezer, heb ben HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlan den zich met hoogstderzelver dochters den vorigen dag ter reede van Travemünde aan boord van de Zweedsche stoom- korvet Nordstjernan begeven welke in den avond van dien dag, onder geleide van het Zweedsche smaldeel, den steven naar Stockholm gewend heeft. Naar wij goed onderrigt zijn, zegt de Utr. Courant is bij het gouvernement vastgesteld dat het maritime eta blissement van Medemblik naar Breda zal worden overgebragt. Men leest in de Goesche courant Reeds ten voorleden jare vereenigden zich eenige dui- venliefhebbers te dezer stede, met het doel, de afrigting van duiven te bevorderen in den loop dezes jaars werd aan die vereeniging eene handboogschutterij verbonden, bei den te houden op hht Slot Ostende alhier, onder de eigen aardige zinspreukJacoba van Beijeren. Zoo werd hier door eene hulde gebragt aan die vorstin, die eenmaal ook over dit gewest gezag voerde; aan wie hier ter stede vooral zoo menige herinnering verbonden is, daar zij ten jare 1428 het Slot Oostende bewoonde en te dierzelfder plaatse zich met de ingezetenen van den omtrek met het boogschieten vermaakte. Eenvoudigheid en burgermin, wars van staatkundige bemoeijingenis de leus dezer vereeniging. Den 16 dezer ondernam de vereeniging eene proeve (nu reeds de 2de) mee hare duiven. Des morgens ten 6 ure te Arras in Frankrijk opgelatenis er ééntoebehoo- rende aan den heer .7. C. Massee alhier, reeds des middags ten 12 ure te dezer stede gearriveerd." Bij besluit van den koning der Belgen van den 14 de zer is, met intrekking der wet van 27 december 1833, bepaalddat de Nederlandsche gouden stukken van tien en vijf gulden in Belgie zullen ophouden den wettigen koers van 47^ cents per frank te hebbendat zij echter tot den 22 dezer bij de betaling der belastingen zullen worden aan genomen tegen den koers van fr. 20,90 en fr. 10,45. Tweede Kamer der Staten-GenerasS. Zitting van 17 junij In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een wets-ontwerpter uitvoering van art. 7 der grondwet. In dezelfde zitting is bij monde van den heer van Randwijck verslag uitgebragt door de commissie tot on derzoek van de rekeniug van het fonds voor kolonisatie van behoeftigen over 1848. Voorts is door de commissie voor de verzoekschriftenbij monde van den heer van Voorstver slag uitgebragt eerst over een aantal petitien betrekkelijk de voorgedragen provinciale wet en daarna over een adres van .7. Bakker en andere ingezetenen van de gemeente de Hel der, houdende aandrang, dat de gemeente van den Helder van de bezwaren van het onvrij territoir ontheven en tot los- en ladingsplaats aangewezen worde. Omtrent dit adres is besloten tot de nederlegging ter griffie en verzending aan den minister van financiën met verzoek om inlichtingen. Oost-Indische Koloniën. Met den overland-mail zijn de Javasche Couranten loopeude van 30 maart tot 27 april 11.ontvangen. Men leest daarin onder anderen het volgende Sedert eenen geruimen tijd werden de kusten van Bantam, CheribonTagal en Pekalonganallerwege ontrust door zeeroovers die handels- en visschers-praauwen plunderden, en de opvarenden roofden of, tegen losprijs, weder in vrq- heid stelden. Dien ten gevolge was aan alle langs de kust van Java stevenende oorlogsvaartuigen bevel gegevende kusten zoo na mogelijk langs te sturen en onderzoek naar de zeeschuimers te doen. Laatstelijk was dit bevel herhaald aan den kommanderenden officier van Zr. Ms. stoomschip vesuvius, hetwelk van Soerabaya naar Batavia zou opkomen. Op dien togt is het dan ook gelukt, op de reven van de Boompjes-eilanden vijf rooverspraauwen te overvallen en tp vernielen. In de eerste dagen van april is te Palembaffg de tijding ontvangen dat de'pangeran Djimathoofd van den jongsten opstand in de marga Adjiedivisie Koemering Hoeloe (resi dentie Palembang)in onderwerping is gekomen. Particuliere berigten meldendat Zr. Ms. fregat de rijn, kapt.-ter-zee Johr. in het midden van meivi4 Sambas en Pontianaknaar China vertrekt en de terugreis zal nemen over Manilla en Makasser. Na den afloop van dezen togt zou dit vaartuig zich gereed makenden gouverneur-gene raal Rochussen naar Nederland over te brengen. In de residentie Japara is op den 2 februarij jl.ten noord westen van Poelbe-Njamokten gevolge van eenen hevigen storm uit het westentegen de klippen geheel verbrijzeld eene van Linga komende en naar Samarang bestemde praauw- toopgroot 80 koyangevoerd door den eigenaar, djoera- gan Aboe. De Inlandsche bemanning en de passagiers t«B

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1