MIDDILBURGSCHE COURANT: N°. 73. Dinjrsclac 1850. 18 Juny. öcetmrcn ctt Qibmiuisitv*aticn. iShfucnlanbdchc ®ijbingc«- BEKENDMAKING. Het PROVINCIAAL GEREGTSIIOF in ZEELAND maakc bij deze bekend, dat de Kamer, welke overeenkom stig Artikel 17 der wet op de Regterlijke Organisatie en het beleid der Justitieen Artikel 11 van het Reglement op de wijze van Eedsaflegging enz., vastgesteld bij Zijner Ma- jesteits besluit van 14 September 1838 Staatsblad no. 36), gedurende de Vacantie van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgende, belast zal zijn met de afdoening van spoed vereischende zaken en van Strafzaken hare gewone teregtzittiugeu zal houden op de navolgende dagen te weten Maandag 1 Julij. Zaturdag 13 Julij. Maandag 15 Zaturdag 27 Maandag 29 Zaturdag 10 Augustus. Maandag 12 Augustus. Zaturdag 24 Maandag 26 telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ureen dat de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke zaken na de Vacantiezal zijn de derde September dezes jaars. Middelburg, den 3 Junij 1850. Gezien door ons Op last van den Hove Procureur Generaal De Griffier M. VERBRUGGE. DE BRUYN van MELIS- en MARIEKERKE. BEKENDMAKING. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te Middelburg, Provincie Zeelandmaakt bij deze bekend dat de Kamer welke, overeenkomstig Art. 17 en 18 der Wet op de Reg- 'terlijke Organisatie, en Art. 11 tot en met Art. 15 van het Reglement No. 1 vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 14 September 1838 {Staatsblad 110.36), gedurende de va cantie, aanvangende den eersten Julij en eindigende den laat- sten Augustusbelast zal zijn met de afdoening van Burger lijke en Handelszaken en van Strafzaken hare gewone teregt- zittingen zal houden tweemalen ter week, te weten: Donderdag den 4 Julij. Vrijdag den 5 Julij. Maandag den 8 n Dingsdag den 9 Donderdagden 18 Vrijdag den 19 Maandag den 22 Dingsdag den 23 „Voorts. Donderdag den 1 Augustus Vrijdag den 2 Augustus. Maandag den 5 Dingsdag den 6 Donderdag den 15 Vrijdag den 16 Maandag den 19 Dingsdag den 20 Donderdag den 29 Vrijdag den 30 telkens aan te vangen des voormiddags ten tien uremet bepaling, dat op Maandag e 11 Vrijdag behandeld zullen wor den de Burgerlijke en Handelszaken, en op Dingsdag en Don derdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken, na de vacantie, zijn op Woensdag den 4 Sep tember dezes jaars. Middelburg den 27 Mei 1850. I11 kennisse van mij Griffier LANTSHEER. BESTUUR DER DOMEINEN. Door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentals daartoe behoorlijk gemagtigdzal ten overstaan van eenen Notaris op Woensdag den 10 Julij 1850 des morgens om 10 uren, in het Logement genaamd de Eenhoorn, te Oost burg, worden overgegaan tot de Openbare Verpachting van 4 Perceelen SCHORREN, zijnde Eilanden en Platen, gelegen in het Zwinonder de Gemeenten Hei 11 e Aardenburg en Retranchement4de District van Zee land. Voormelde goederen zijn breeder omschreven bij de Voor waarden van Verpachting, welke ter lezing liggen ten Raad huizen te OoslburgAardenburg Heille e.n Retranchement in het Logement de Eenhoorst te Oostburg zoo mede ten Kantore van voornoemden Ontvanger, alwaar nadere inlich tingen te bekomen zijn. De Ontvanger der Domeinen C. W. van ZUYLEN van NIEVELT. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburg hebben op gisteren voorm. Nieuwe kerk ge collecteerd 1 met het bijschriftZendeling-genootschap en deze gift uitgereikt aan Ds. van Deinse. Middelburg, 17 Junij 1850. Diakenen voornoemd, J. A. van NEDER VEEN, Praeses. W. A. DORMAAR Hz.Scriba. MIDDELBURG, den 17 Junij. De 32ste verjaardag van II. M. de Koningin wordt alhier heden door het uitsteken der vlaggen en met klokkenspel ge vierd terwijl de bewoners der verschillende gestichten van liefdadigheid feestelijk worden onthaald en alzoo in de gele- genheid gesteld om dezen dag in gepaste vrolijkheid door te brengen. De minister van finantienals daartoe gemagtigd bij ko ninklijk besluit van den 9 junij i85°» ter uitvoering van de wet van den ,17 september 1849, heeft ter algemeene ken nis gebragt: 1. Dat de Nederiandsche gouden stukken van, /««ren vsjf gulden met Zondag den 23 Junij 1850 ophouden wettig be taalmiddel te zijn, doch niettemin als negotie-penningen in omloop blijvendat isdat die stukken van gezegden dag af in betaling kunnen worden aangenomen naar onder linge prijsbepaling der belanghebbenden 2. Dat dezelve stukken bij alle betalingen aan het Rijk en op alle rijks-kantoren in betaling worden aangenomen voor de daarop uitgedrukte oorspronkelijke waardetot en met den laatsten Julij 1850; 3. Dat aan alle degenen welke verlangen gouden stukken van tien en vijf gulden te verwisselen van Maandag den 17 Junij 1850, tot en met Zaturdag den 22 Junij 1850, tot die verwisseling op de gewone leantoor-uren gelegenheid zal worden gegeven bij de Nederiandsche Bank te Amster dam en bij de betaalmeesters in de hoofdplaatsen der pro vinciën en te Rotterdamen zulks tegen muntbiljetten daargesteld volgens de wet v,an den 17 september 1849, of zooveel noodig tot bijpassing, tegen zilveren Nederiandsche munten 4. Dat bij ongenoegzaamheid van de kassen der betaal meesters deze ambtenaren voor de ingetrokken gouden stukken zullen afgeven bewijzen op de Nederiandsche Bank te Amster dam aldaar betaalbaar op den voet onder 3. vermeld, of wel bewijzen bij hen zeiven mede in dier voege betaalbaar, vijf dagen 11a datoen zulks naar keuze der belanghebben den van de eene of andere plaats van betaling bij de inleve ring der gouden stukken te doen. Bij koninklijk besluit van 7 junij 11. is bepaald, dat onder de kantoren van lossing naar welke uit zee zal mogen worden ingeklaard mede wordt opgenomen voor de pro vincie Zeeland het kantoor Neuzen. Z. M. de Koning heeft den heer L. E. graaf van Be landt voörloopig de waarneming opgedragen der betrekking van thesaurier van hoogstdeszelfs huis. Bij koninklijk besluit van 1 dezer, is tot op de helft verminderd de geldboete van f 25 waartoe Francies Schuerman te St. Jan Steenbij vonnis van den kantonregter te Hulst van 26 januarij 1850, is veroordeeld wegens overtreding van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der long ziekte onder het rundvee in Zeeland blijvende de veroor deeling in de kosten in haar geheel. Den 12 dezer heeft de Hooge Raad de voorziening in cassatie door P. de Loozete Zierikzee, tegen een arrest van hof van Zeeland, verworpen. "Pot leden van het bestuur van het zesde landhuishoud- kundig congres, dat in 1851 tc Goes zal bijeenkomen, zijn benoemd de volgende heeren: president, mr. .7. C. van der Meer Mohrburgemeester der stad Goes, oud lid van de dubbele Kamer der Staten-Generaaivice-presidentIman G. J. van den Boschlandhuishoudkundige en burgemeester van Wilhelminadorp eerste secretaris mr. M. P. Blaau- been, advokaat te Goes en lid der Provinciale Staten van Zeeland/ tweede secretaris, mr. Jan van der Biltgriffier van het kantongeregt te Heinkenszandeerste penningmees ter, de heer J. Fransen.van de Putte grondeigenaar te Goes; tweede penningmeester, Adriaan Kakebeekegrondeigenaar te Krabbendijke. Aan de jaarlijksche algemeene vergadering van de leden 'der broederschap van notarissen in Nederland welke den 11 dezer te Leeuwarden is gehouden hebben omstreeks 80 leden, uit onderscheidene gewesten van het vaderland, deel genomen. Deze instelling telt thans 380 leden. In het vol gende jaar zal de bijeenkomst te Middelburg gehouden worden. Uit Gouda wordt gemeld dat op de aanbevelings-'lijsten door curatoren voor het aldaar op te rigten gymnasium, bij den stedelijken raad ingezonden onder anderen voor lector in de wis- en natuurkundeook is geplaatst onze stadge noot de heer A. J. van Deinsemath. mag. phil. nat. doctor. Den 10 dezer overleed te Zierikzee, in den ouder dom van ruim 83 jaren, Adriaan van der Maas, echtge noot vau Adriana Heulehebbende door het huwelijk 63L jaren vereenigd geweest. Muziekfeest te Haarlem. Den 13 junij hebben de bewoners der stad Haarlem, door het uitsteken van vlaggen een bewijs gegeven van hunne belangstelling in het algemeene muziekfeesthetwelk daar ter stede wordt gevierd. Men is begonnen met de piegtige ont vangst aan het stations-gebouw van de ijzerbaan van de le den der verschillende liedertafelswelke van wege het be- ■stuur der Haarlemsctje afdeeling der maatschappij ter bevor dering der toonkunst zijn opgewacht en ontvangen. Van daar hebben die leden ten getale van twee drie honderd zich begeven naar het stadhuisbegeleid door eene afdeeling dragonders en de trompetters van dit korps. Op de groote zaal van dat gebouwwelke tot dat einde met zeer veel smaak was ingerigt en versierd zijn zij door het be stuur der genoemde afdeeling met eene gepaste aanspraak bij monde van den. voorzitterden heer J. A. Travaglino verwelkomd en is hun de eerewijn aangeboden onder het met geestdrift aanheffen van het vaderlandsche volkslied. De zangeressen en zangers hebben zich vervolgens tot het houden der gevorderde repetitien in de groote kerk veree nigd, welk gebouw zoo welwillend beschikbaar is gesteld voor'het houden van dit feestwelks doel geen ander is dan de bevordering der toonkunst, die, ten goede aangewend, zoo zeer kan strekken tot veredeling van den mensch. In de kerk was aan de westzijde bij het orgel een zeer ruim en goed geordend orchcst voor de talrijke menigte der personen die op verschillende wijzen tot dit feest zouden medewerken in gerigt.' In den namiddag zijn de verschillende liedertafelsonder hare banieren ingevolge het programma voorafgegaan door de muziek der stedelijke schutterij en begeleid door die der dragondersnaar het societeits-gebouw in den Hout getogen ,en vervolgens naar de groote kerk teruggekeerdalwaar de oefeningen een aanvang hebben genomen. Bij den wedstrijd der liedertafels is de eerste prijs toege wezen aan Eutonia van Amsterdamde tweede aan de ver- eeniging van Rotterdamonder de leiding van den heer Hei- ne; de 3de aan Amfion van Rotterdam; en is eene medaille verleend aan Frisia als van de verst afgelegene plaats her waarts gekomen. Den 14 heeft de tweede oefening van het algemeene muziek feest, ingevolge het programma, in de groote kerk plaats gehad. Het ruime orchest was versierd met de banie ren der achttien liedertafelswelke aan de viering hebben deelgenomenen werdbij het vallen van den avond even als de verdere gedeelten van het gebouw, met gaz verlicht. Het mannen-gezang werd even als dat der gemengde koren soms begeleid door het spel van het voortreffelijke orgel. De sopranen, tenoren en bassen telden elk omtrent 100 stemmen de alten 80. De solo partijen voor de sopranen werden vervuld door mejufv. S. van Hove en Leich en mevr. Hekkingde alten door mejufv. Alberdingk Thijm en Del- Ie;nijnde tenoren door de heeren Tuyn en Hesselfeldtde bassen [door de heer Craayvanger en Imminck. De belangstelling in dit feest was overgroot. Geheel de kerk was tot achter in het koor met toehoorders vervuld. De dames zangeressen waren alle in het wit gekleed en het orchest leverde een aangenaam gezigt op. De heeren Verhuist en van Bree hebben door daverende toejuiching bewijzen erlangd van de goedkeuring der zoo talrij ke toehoorders. HaarlCt.j Des namiddags van den 11 dezer heeft aan de koninklijke mi litaire akademie te Breda een betreurenswaardig voorval plaats gehad. Terwijl een deel der kweekelingen in de daarvoor ingerigte zwemkomonder het noodig toezigt en in tegen woordigheid zoo van den heer officier van gezondheid als die van policie zich oefenden en verlustigden zonk eens klaps een hunner, de kadet van het eerste studiejaar K. L Guerineen geoefend zwemmeraan het eind der zwem kom waar deze eens mans diepte heeft, onder water, en was schoon onmiddeiijk opgehaald en aan land gebragt overvallen door eene plotselinge beroerte dadelijk overleden. Welk een indruk zulks maakte onder zijne kameraden en allen die er bij tegenwoordig waren behoeft niet gezegd te worden. Den 14 dezer had de piegtige ter aaede bestelling, met mi litair eerbewijs, van den overleden jongeling plaats. Men leest in de Amsterdamsche Cour anti Naar wij van goederhand vernemen heeft mevrouw de douairière Fa lekgeboren baronnesse de Roisinbij uiterste wilsbeschikking, den wensch te kennen gegeven dat het marmeren borstbeeld van wijlen haren beroemden echtgenoot A. R. Falckvervaardigd door G. Geefsaan den staat mogt worden geschonken als een blijvend gedenk-- teeken zoö als de beschikking luidt, voor zijn door den heer Falckzoo bemind vaderland. De koning aan vvien de erfgenamen dit verlangen kenbaar gemaakt hebbenheefc deze aanbieding aanvaard, en aan het koninklijk Nederlandsch instituut doen vragen of het aan dit borstbeeld in zijn gebouw eene geschikte plaats zou willen verieenen. - Zoo wij goed onderrigt zijn heeft het instituut dit aanbod, waarin het te regt een nieuw bewijs van *s konings belang stelling zal gezien hebben met erkentelijkheid aangenomen zoodat de stad onzer inwoning zich vleijen mag binnen kort' een kunststuk te bezitten waaraan zich menige grootsche herinnering hecht. Wij zijn daarvoor dank schuldig zoowel aan haar die dezen echt vaderlandschen wensch uitte als aan den koning, wiens edelmoedige beschikking het borst beeld van wijlen onzen grooten stadgenoot in ons midden doet plaatsen." In het vorige jaar werd kapitein Lauwers, voerende het Belgische schip Marie Antoinetteen zijn eerste stuur man de Jongheop reis van Antwerpen naar de Havannah door het scheepsvolk vermoord. Ten gevolge der deswege door den tweeden stuurman afgelegde verklaringen stonden dezer dagen voor het hof van assises in Belgie de 4 matro zen van dat schip te regt. Twee hunner, Loy en van de JVeghezijn schuldig verklaard en veroordeeld tot de dood straf, op de markt te Antwerpen te voltrekken. De twee anderen, Filiaert en Hazebroeckzijn vrijgesproken, en on middeiijk op vrije voeten gesteld. De beide veroordeelden hebben zich in cassatie voorzien. Volgens ontvangen berigten uit de Havanna van de helft der maand mei bleef de gezondheids-toestand in die stad en van een gedeelte des eilands ongunstig. Voort durend sleepte de cholera zoowel in de stad als in de om streken een groot aantal slagtoffers wegterwijl zich in de eerste ook de gele koorts in vrij hevigen graad geopenbaard had. De Bataviasciie berigten met de Landpost aangekomen be helzen geene bijzonder belangrijke tijdingen. Het voor naamste daarvan zullen wij in een volgend no. mededeelen. Staten Generaal. eerste kamer. Zitting van 14 junij. De voorzitter heeft mededeeling gedaan van eene konink lijke boodschap betrekkelijk het overlijden van Z. K. H. prins Maurits der Nederlanden van gelijken inhoud als die welke vroeger bij de Tweede Kamer te dien aanzien is inge-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1