MID8ELBURGSCHE COllRAJVT. N°. 72. Zaturdag 15 Junij. 1': Besturen ca 3bmittidtratieu. iSuitctilAuböcïtc &tjbittgen. y^r 4 r ..^v j. TENTOONSTELLING VAN NEE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- BURG In aanmerking nemende dat op Woensdag den ip Junij aan staande van wege de Maatschappij tot bevordering van den Landbouw en cfe Veeteelt in deze Provincie op het Molen water alhier zal gehouden worden onder meerder de ten toonstelling van Vee; Hebben tot waarborg voor de Rijks en Stedelijke Belastin gen, in verband tot het gerief der belanghebbende Inzenders van het aan die Belastingen onderworpen Vee ^goedgevon den te bepalen Art. i. Alle' van buiten de Stad te Lande aangebragt wordend Vee zal alleenlijk door de Noordpoort binnen de Stad mogen worden gebragten van daar dadelijk naar de aan te wijzene Standplaats moeten worden vervoerd, terwijl al het te iVater aangebragt Vee, langs den aldaar aan te wij zen kortstee weg, het Molenwater zal moeten bereiken. Art. 2. De houders van het aan de Stedelijke Belasting onderworpen Vee zullen verpligt zijn bij den invoer door opgemelde Poort en door de Haven aan de aldaar zich be vindende beambten, aangifte van het in te voeren Vee te doen en zullen alsdan kosteloos een vervoer-billet ontvan gen het welk bij den uitvoer weder zal moeten worden afgegeven. Art. 3. Het in art. 2 vermeld Vee, zal van de plaats der Tentoonstelling niet verder binnen de Stad mogen worden vervoerd zonder dat daarvoor aangifte is gedaan overeen komstig Art. 11 van het Reglement op de invordering van het additioneel op 's Rijks Accijns op het Geslagtaan het Kan toor van Uitklaring aan de Noordpoort en zal daarvan als dan tevens aanteekening moeten geschieden, aan de omme zijde van het bij Art. 2 omschreven ver-voerbillet. Art. 4. Bij het eindigen der Tentoonstelling zal de uit voer eeniglijk kunnen geschieden langs denzelfden weg als de invoer heeft plaats gehad, behoudens in het geval, als bij het vorig-Art. is bedoeld. Art. 5. Bij overtredingen ten dien opzigte zullen worden toegepast de bepalingen vati de Reglementen en Ordonnantiën op de heffing der Plaatselijke Belastingen. En zal, op dat niemand hiervan onkundig blijvedeze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaanten Raadhuize der Stad Middelburg23 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. ZIEKEN-FONDS. Ingang van een nieuw kwartaal. BESTUURDERS-VERGADERING, tot opname van Leden, Dingsdag 18 Junij 1850, des avonds ten 7 ure, in het Sint-Jorisop de Balans. De Secretaris, J. J. PIETERSE Tz. MIDDELBURG, den 14 Junij. Bij koninklijk besluit van 9 junij 11. wordt bepaald, dat met zondag den 23 junij 1850 de gouden stukken van tien en vijf gulden zullen ophouden wettig betaalmiddel te zijn, nadat van maandag den 17 junij tot en met zaturdag 22 junij 1850 gelegenheid tot derzei ver verwisseling zal gegeven worden behalve bij de Nederl. bank bij de betaalmeesters in de hoofdsteden der provinciën enz. De gouden stuk ken van f 10 en f 5 ,als negotie-penning in omloop blijven de, zullen tot en met den laatsten julij ook nog tot alle be talingen aan het rijk worden aangenomen. Bij koninklijk besluit van den 8 dezer is aan den heer mr. J. J. Andreadirecteur der registratie en domeinen in de provincie Friesland op zijn ver/.oek eervol ontslag uit deze betrekking verleend met dankbetuiging voor de lang durige en getrouwe diensten door hem aan den Staat bewe zen en in zijne plaats benoemd de heer S. van Sloterdijck Beekkerk, inspecteur der registratie in de provincie Friesland. Bij koninklijk besluit van dezelfde dagteekening zijn on der anderen benoemd tot ontvanger der successie-regten te Amsterdam, de heer S. A. van Hoek, vroeger inspecteur, thans ontvanger der registratie der burgerlijke acteti te Am sterdam tot ontvangers der registratie en domeinen te Am sterdam burgerlijke ac'en 110. 3, de heer//, van Goudoever inspecteur der registratie bij het departement van finantien; en voor de burgerlijke acten 110. 1 de heer II. J. Gerrits ontvanger der 'registratie 's Hertogenboschte Ommen, de heer C. D. Röèllsurnumerair der registratie in de provin cie Zeeland: Door den opper-hofmaarschalk en den luit.-gen. chef van konings militair huis, is bekend gemaakt, dat Z. M. op woensdag 26 dezer, des morgens ten 10 ure in het paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage audiëntie zal ver- leenen. Men verneemt dat de hoogleeraar G. ,7. Mulder door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen is benoemd tot ridder der orde van de Poolster. Den 11 dezer des morgens zijn 6 haringjagers en 14 haring-buizen uit de Maas bij Brielle in zee gezeild. 's Gravenhage I I junij. HU. MM. de koning en ko ningin alsmede Z. K. II. de kroonprinszijn heden mor gen vroegtijdig naar het Loo vertrokken. Zaturdag 11. hebben H. M. de koningin-weduwe en Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden den koninklijken grafkelder in de Nieuwekerk te Delft bezocht. H. M. de koningin-weduwe en Z. K. H. prins Hendrik hebben zich heden morgen naar Soestdijk begeven. Gisteren morgen is alhier overleden de hoog-edel ge strenge heer David Ragay kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw, ridder met d£ ster van de orde der eikenkroon thesaurier van het huis des konings. Een on gelukkige val, waarbij hij het linkerheupbeen brak, en de smartelijke gevolgen van dien maakten een einde aan zijn zoo werkzaam en nuttig leven. Hij raogt den gezegencen ouderdom van 78 jaren bereiken en tot zijne jongste oogen- blikken de helderheid van zijnen geest behouden. Zijne laatste woorden waren eene betuiging van leedwezen en diep gevoel over het treurig verlies dat het koninklijk huis getrof fen heeft. Dat huis verliest thans In hem een warmen en opregcen aanhangereen trouwen en ijverigen dienaar zijne veje vrienden een waren vriend de armen een weldoener. Rotterdam 12 junij. Heden namiddag ten ruim half zes ure is aan 's Rijks werf alhier met goed gevolg te water ge laten de brik de zeehond van 12 stukken. Ten gevolge van de voorgenomene opheffing van het maritime établisse ment alhier, is hiermede dan ook de reeks der hier sedert het jaar 1654 gebouwde schepen en vaartuigen besloten. Het eerste dier schepen gebouwd door den scheepsbouw meester Jan Salomonsis geweest de hollandia van 66 stukkenen het laatste of drie-honderd zes-eu-zeventigste de zeehond bovengemeld. Men leest in het Handelsblad Door een handelshuis te Rotterdam is dezer dagen uit San Franciscovia Panama en Southampton met de West- Indische maileene bezending stofgoud ontvangen. Het zelve is bevonden van zeer zuiver gehalte te zijnnamelijk 888/m. fijn goud en 102/ra. zilver, en werd gerealiseerd tot 13I pet. agio. Feesten te Eeyden. IIaanda<* avond zijn de feesten aangevangen met eene reünie van oud-studenten van 1840—1846 in het koflijhuis de Vink buiten de stad gelegen waar liet publiek tegen betaling van enlree toegang had en een zeer talrijk gezelschap bijeen was. Ten 10 ure des avonds bragt de liedeitafel dc Avondster eene serenade aan de feestelingen. De voorzitter dier liedertafel de heer de Groothield eene toe sprank aan de reünie en werd door ds. Hooikaas Herderschee be antwoord waarna nog eenige liederen waaronder het geliefd Iö vivat, gezongen werden, terwijl het orchest in den smaakvol verlichten tuin zich bij afwisseling deed hooren. Ten 12 ure werd op een vlot in den Rijn een schitterend vuurwerk door de heeren J. van Leeuwen en Zoon te Haarlem vervaardigd afgestoken. Dingsdag morgen ten 11 ure werd het landhuishoudkundig congres geopend 'onder voorzitting van jhr. mr. Gevers van Endegeest. De zaal was smaakvol met nationale vlaggen gedecoreerd terwijl eene tribune voor dames was opgerigt. Door het heerlijkste zomerweder begunstigd en te midden eener ontelbare van alle oorden zaamgevloeide menigte had dingsdag na 5 ure overeenkomstig het vroeger medegedeeld programma de maskarade der heeren studenten plaats, die den intogt van 1'rins Frcderik Hendrik te 's Hertogenbosch ten j are 1029, voorstelde, en later iu den avond 11a eene pauze door de schitterend verlichte straten werd voortgezet. Onbeschrijfelijk is de indruk welken deze heerlijke prachtig gecostumeerde optogt op de aanschouwers maakte en de feestvreugde die onder ingezetenen en vreemdelingen in de grijze akademieltad heerschtewelke nu ruim 275 jaren in het bezit harer steeds bloeijende Hoogeschool geweest isen daarvan thans feest vierde. De ingezetenen hebben dan ook, zoo door het uitste ken van vlaggen als het verlichten hunner woningen alles aange wend om hunne deelneming in dat feest aan den dag te leggen. Om zich een flaauw denkbeeld te maken van den toevloed van vreemdelingendie Leyden binnen zijne muren hetzij in de vol gepropte looementen hetzij in partikuliere woningen huisvestte dee- fen wij slechts mede, dat maandag 1500 en dingsdag bijna 5000 pas sagiers met de spoortreinen van Amsterdam en Rotterdam aldaar zijn aangekomen. Bq 'die ongewone drukte en beweging op het station is (Te orde niet gestoord geworden hebbende de stations-chefde heer J. de Bruine de noodige maatregelen daartoe genomen. De eleetro-magnetische telegraaf heeft bij deze gelegenheid goede dienst gedaan en bij herhaling is het nnt dier inrigting gebleken. Tweede Kamer der Staten-deneraaH. Zitting van I junij. In de zitting van dingsdag is de beraadslaging voortgezet over de afzonderlijke artikelen van het ontwerp van wet tot regeling van het kiesregt. Hec 2de artikel is met 45 tegen 11 stemmen aangenomen, nadat alleen in de 3de alinea eene wijziging was gebragtwaarmede de minister van binnen- landsche zaken verklaard had zich te kunnen vereenigen. Die alinea luidt thans aldus (De wet houdt) voor ingezeten des rijks, hem, die zijne woonplaats gedurende de laatsteaan de sluiting voor afgaande achttien maanden hier te lande of in de koloniën of bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gehad heeft." Tegen hebben gestemd de heeren Boreel van Hogelanden de Villers de Pi té van Randwijckvan Dam van Isselt Verweij Me janvan Naamen, van Hall, van Rijckevorsel Donker CurtiusGroen van Prinsterer en de Voorzitter. Zitting van 12 junij. In deze zitting is de beraadslaging voortgezet over de af zonderlijke artikelen van het wets-ontvverp tot regeling van het kiesregt. De artikelen 3 tot 1 <5 zijn achte'rvolgens aangenomen ge worden nadat enkele dier artikelen nog eene kleine wijzi ging ondergaan hadden. raai heeft 11. maandag aan Z. M. den Koning overgebragt het adres van rouwbeklag ter gelegenheid van het overlijden van Z. K. H. Prins Maurits der Nederlanden. De Koning heeft op dit adres het volgende geantwoord Mijne Heeren I Ik verzoek U aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Mijne dankbetuiging over te brengen voor hare deelneming in het verlieshetwelk Ik met de KoninginMijne beminde Gemalin heb geleden. De Voorzienigheid heeft, in Hare wijsheid, niet gewild, dat Ik Mijne wenschen zou vervuld zienvan ook Mijn tweeden Zoon te mogen opvoeden in gevoelens van liefde voor de Natie, wier trouwe verknochtheid aan mijn Stamhuis in het adres der Kamer zoo gepastelijk wordt herdacht. Ik zal voortgaan die gevoelens in te boezemen aan den Prins van Oranjeen Hem inscherpen hetgeen Ik Mij dagelijks wensch te binnen te brengendat het leven eens Konings toebehoort aan het groot gezin aan welks hoofd hij ge plaatst is." Engeland. Londen 10 junij. Heden morgen kwam het stoomschip llibernia te Liverpool aan met berigten van New-York van 28 mei, Boston 29 en Halifax 31 mei. De belangrijkste der medegebragte tijdingen is ongetwijfeld die der mislukking van de expeditie van generaal Lopez tegen Cuba. Wij ontleenen dienaangaande het volgende aan den New-Tork Courier and Enquirer Een brief van onzen correspondent te Havana meldt, dat zelfs de galeislaven welke generaal Lopez in vrijheid ge steld heeft, geweigerd hebben zich bij hem te voegen en het vertrek der aanvallers werd verhaast, doordien zij het landvolk in vijandige houding tegen zich zagen opkomen. Het bestuur van Cuba verklaarde het eiland in staat van blokkade, doch men verwacht, dat aan de koopvaardij-sche- pen geene wezenlijke belemmering zal in den weg gelegd worden. Te Cardenas is een detachement lansiers, dat tegen Lopez was afgezonden geheel in de pan gehakt. Al de vreemdelingen te Havanabehalve die uit de Yereenigde Staten hebben hunne diensten tegen de aanvallers aangebo den. Lopez is 16 uren meester geweest van Cardenas en had den gouverneur dier stad gevangen genomen er rukten Spaansche troepen van Maranzas aan en daarop begon een gevecht; Lopez verloor 30 man aan dooden en gewondenen de Spanjaarden 90 150. man. Er zijn berigten van Buenos-Ayres ontvangeu die tot 10 april loopen. De gele koortsdie Brazilië zoo geweldig geteisterd beeft, is zich ook op de oevers der Plata-rivier beginnen te vertoonen. De Engelsche korvet Tweed heeft er 28 man der equipage (waaronder 3 officieren) door verlorenop de stoomboot Cormorun overleden aan die ziekte 7 personen waaronder de kommandant. Zweden. Uit Stokkolm schrijft men, dat de eerste afkondiging des huwelijks van den kroonprins met H. K. H. prinses Louisa der Nederlanden op den 2 dezer heeft plaats gehad en dat de landing der vorstelijke personen in den Thiergarten tegen den 15 werd verwacht, van waar, na eenig verblijf op het kasteel Haga de plegtige intogt in de hoofdstad op den 19 zou plaats hebben. Jenny Lind was aldaar in de laatste dagen van mei aangekomen en zeer feestelijk ontvangen. Aan de landings plaats werd de vermaarde zangeres begroet door verscheiden in het wit gekleede meisjesdie haar bloemen en kransen aanboden. Een door vier witte paarden getrokken rijtuig bragt haar naar het hotelin welks omtrek de huizen ge ïllumineerd waren, des avonds werd1 haar eene luisterijke se renade gebragt. Zij zal zes concerten geven en tegen het einde van julij naar Noord-Amerika vertrekken. Duitschland. LVeenen 8 junij. Z. M. de keizer houdt zich sterk bezig met het bezoeken der militaire hos pitalen en exercitie-velden. Met de oprigting van tele- grafen-linien aan de Oostenrijksche zeekusten zal nog dit jaar begonnen worden. In zuidelijk Hongarije heerscht de typhus op eene verontrustende wijze. In Hongarije klaagt men veel over gebrek aan handen voor den aan staanden oogst. Voor de krooning des keizers wordt het noodige in gereedheid gebragt. Overal in Oostenrijk wor den de hellingen der ijzeren spoorwegen met vruchtboomen beplant. Zoo men de algemeene geruchten mag gelooven, zouden de keizer van Rusland en den prins van Pruissen vóór Warschau te verlaten zijn overeengekomen dat Oostenrijk en Pruissen in de Duitsche aangelegenheden eene lijn zullen trekken. Berlijn 10 junij. Blijkens het uitgegeven bulletin, had in den toestand van Z. M. den koning geene verandering plaats gegrepen. De genezing der wond ging voort. De generaal von Rauckeen vertrouwd vriend des ko nings, is dezer dagen alhier overleden. Frankfort 10 junij. De hier aanwezige gemagtigden in het staten-congres houden zeer drukke bijzondere bijeenkomsten doch wat daarin wordt verhandeld is niet bekend. Men verzekert alhier dat Oostenrijk zich nog ongenegen betoont om aan de vorderingen van Pruissenten aanzien van dit congres, toe te geven; doch aan den anderen kant blijkt het uit het staken der reeds begonnene krijgs-toerustingen aan de zijde van Pruissen dat die mogendheid niet verwacht Eene commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Gene- 1 dat het tot vijandelijkheden zal komen.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1