MIDDELBUMSCHE C 0 U R A N W. 71. Doiidcrda 13 Junij. 13c0tm*cn en QtbmtMiötv-flticn. i5uutculanbdchc STijbiwgcu. er i TENT00 NSTELLIJSG FAN BLOEMEN -5SH Het BESTUUR der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Feeteelt in deze Provincie, gelet hebbende op deeenige dagen geleden in de M'uldelburgsche Courant geplaatste aankondiging van eene ter gelegenheid harer Al gemeene Vergadering, op 19 Junij e. k, te houdeue Ten toonstelling van Bloemen en Plantenen daaraan ook van zijne zijde willende bevorderlijk wezen, heeft, ter aanmoe diging van dezen zoo belangrijken tak van Cultuur en waarop tot nogtoe te weinig in Zeeland de algemeene aan dacht werd gevestigd, het doelmatig geoordeeld, ter dier gelegenheid de volgende Premien uit te loven gelijk het zelve doet bij deze 1 VOOR KWEEKERS. VOOR LIEFHEBBERS. De bronzen Medaillege- De bronzen Medaillege slagen op den Stempel der slagen op den Stempel der Maatschappijvoor de beste Maatschappijvoor de beste 111 bloei staande verzameling in bloei staande verzaineling Pelargoniumsuitmuntende Pelargoniumsuitmuntende door schoonheid verschei- door schoonheid verschei denheid en nieuwheid. denheid en nieuwheid. Tweede Prijs; Tweede Prijs; Een GetuigschriftEen Getuigschrift. 1. De bronzen Medailleals De bronzen Medailleals voren voor de beste in bloei voren voor de beste in bloei staande verzameling Fuchsia staande verzameling Fuchsia uitmuntende door schoonheid uitmuntende door schoonheid nieuwheid en verscheidenheid, nieuwheid en verscheidenheid. Tweede Prijs: Tweede Prijs: Een Getuigschrift. Een Getuigschrift. 3. De bronzen Medailleals voren voor de grootste verzameling goed gekweekte Planten en Gewassen. Tweede Prijs: Een Getuigschrift. 4. De bronzen Medailleals voren voor de fraaiste ver zameling groote Planten en Gewassen. Tweede Prijs: Een Getuigschrift. Het Bestuur van meergenoemde Maatschappij vertrouwt dat deze uitschrijving van prijzen strekken zalom de al gemeene belangstelling te verhoogen en tot deelneming op te wekken, en aanleiding geven zal dat deze Tentoonstel ling van Bloemen enz., de eerste binnen deze Stad, zich in volgende jaren herhale en meer en meer den algemeenen bijval ondervinde. Wordende overigens nog ter kennis van belanghebbenden gebragt, daf de dag der inzending is bepaald op Maandag den 17 Junij, van af des morgens negen tot des namiddags ten vier ure terwijl des Donderdags tusschen negen en twaalf ure de afhaling kan geschieden. Wat verder de ter mededinging bestemde voorwerpen be treft, zoo moeten dézelve bij de bezorging, van een ken nelijk en zigtbaar merk voorzien zijnwaaruit echter de inzender door de Commissie ter beoordeelingniet kan herkend worden. Ter erlanging van eenige nadere inlichtingen adressere men zich bij den Tuinier Schietekatte op de Wal. Namens de Maatschappij voornoemd W. Ph. VIS Secretaris. FEE MARKT te IJZE NI) IJ KE. Krachtens daartoe door Zijne Excellentie den Minister van Biunenlandsche Zaken verleende magtigingzal ter dezer Stede jaarlijks tweemaal VEEMARKT worden gehouden, en wel op de Vrijdagen voorafgaande den vierden Maandag in de maand Junij en den tweeden Maandag in de maand October, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 ure. De eerste Markt zal plaats hebben op Vrijdag den 21 Junij aanstaande. Voor Standgeld van Paarden, Koeijen en ander Vee zal eene geringe retributie gevorderd worden. IJzendijke dén 6 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders, J. BREVET. Ter ordonnantie van dezelve, D. BEKAAR. Waterleiding langs den Koker te verbinden met den Vogel. De Werken zullen eerst in drie Perceelen en vervolgens in massa kunnen worden aangeboden. De Bestekken zullen boven en behalve bij den Ontvan ger-Griffier Mr. F. van Deinse te Hulst, en aan het Bu reau van den Ingenieur B. P. G. van Diggelen te Zwolle, ter lezing leggen te Hulstin het Wapen van Zeeland in het Bonte Hert en in den dubbelen Arend; tc Axel bij Rolf, in het Gulden Vlies; te Sas-van-Ger.tbij de We duwe de Rechter te Neuzen bij de Erven Steenkampte IVelsoordenbij de Wed. Adriaansen te VIissingen bij Peeters, in het Hotel de Commerce; te Middelburginliet Logement in de Abdij; te Goes bi* ie Zoutkeette Stop peldijk, bij Mangnusin het Vogelfort, en bij l-Varrels, te Carnpente Amsterdamin het Turfschip van Breda te Hardinxveldin de drie Snoeken; te Sliedrechtin het Regthuiste Werkendam in 's Lands Welvaren en te Go- rinchem in den Doelen. Drie dagen voor de Besteding zullen de noodige aanwij zingen worden gedaan, en voorts nadere informatien te be komen zijn bij den Ingenieur voarnoemd. OPENBARE AANBESTEDING, op Dingsdag den 18 Junij 1850, des voormiddags ten 10 uren, ten herberge van Pieter Tottéte LAMZWAARDEgemeente Hontenisse, van Het vergrooten van de Roomsch Catbolijke KERK van Lamzwaarde voornoemd, met inbegrip van al de daar toe benoodigde Bouwstoffen. Nadere onderrigtingen nopens het plan het bestek en de conditiën van Aanbesteding zijn intusschen te be komen bij den Wei-Eerwaarden Heer Pastoor van Lams- waarde bij den Burgemeester van de Gemeente Hontenisse mitsgaders bij den Heer d" Lannée de BétrancourtStads Architect te Goes; zullende daags voorde Aanbesteding de noodige aanwijzing door opgemelde Architect in loco wor den gedaan. NIEUJFE UITJFATERING IN HET LAND FAN HULST, 5de District van Zeeland. Op Vrijdag den 28 Junij 1850, des voormiddags ten elf uur, zal, door de Commissie voor de daar te stellen Nieu we Uitwatering in het Land van Hulstin eene der Zalen van het Stadhuis te Hulst, publiek worden aanbesteed: 1. Het bouwen van eene SLUISWACHTERS-WONING met bijbehoorende BERGPLAATSEN mitsgaders het bouwen van eene HOUTEN BRUG met VLEUGELS en toebehooren over het Uitwaterings-Kanaalnabij de zuidelijke bedijking van den 's Heer-Arendspolder. 2. Het bouwen van eenen STEENEN DUIKER met een paar VLOEDDEUREN en een SCIIOF in den te- genwoordigen Zeedijk te Campennabij den aldaar bestaanden Steenen Duikeren 3. Het bouwen van eenen STEENEN KOKERonder den Dijk tusschen den Vogel en de Camperhaven na bij het Vogelfort, met de daarbij behoorende AAR DEWERKEN, zoowel tot verdieping der Waterlei ding, van af den bestaanden Duiker nabij het Vogel fort tot voor de Campersche Sluizen als om deze 1 Namens het Gemeente-Bestuur van COLIJNSPLAAT wordt den belanghebbende verwittigd dat uit hoofde der aldaar heerschende Kinderziekte de KERMIS of JAAR MARKT, invallende op den tweeden Woensdag der maand Julij eerstkomende geen plaats zal hebben. 'i' - MIDDELBURG, den 12 Junij. Bij koninklijk besluit van 7 junij jl. worden de alge meene rekening, aantoónende de hoegrootheid der Oost- Indische remisesin goederen en geld en het gebruik van die remises gemaakt, gedurende het jaar 1848 benevens de derde en laatste supplctoire rekening over 1846, ^n de eerste- suppletoire rekening over 1847, goedgekeurd, zoodanig als die rekeningen zijn gehecht aan het tegenwoordig besluit. Voorts is de bij besluit van 27 november 1849 benoemde staats-ebmmissie ontbonden met dankzegging voor den door haar verrigten arbeid. De plaatselijke besturen zijn van regeringswege aange schrevenom zich met het gewijzigd ontwerp van kieswet bekend te maken zich bezig te houden met hét voorberei den van al hetgeen tot het opmaken der lijsten bij art. 6 van dat ontwerp bedoeld gevorderd wordten bij die voor bereidende werkzaamheden den meest mogelijken spoed in acht te nemen. Wij vernemen dat de heer M. de Hondt tegen het von nis van het provinciaal geregtshof van Zeeland zich in cas satie heeft begeven. Volgens gerucht zou er bij het gouvernement eene or ganisatie voor de policie over het geheele rijk worden voor bereid, om ingevoerd te, worden cnet 1851. De hoogleeraar aan de Leydsche akademie A. H. van der Boon Mesch, heeft in de Leydsche Courant eene waarschu wing geplaatst tegen het onvoorzigtig gebruik van meststof, uit loodwitfabrieken afkomstig. In eene vergadering van deelhebbers in de Overijsel- sche kanalisatie-maatschappij den 6 te Zwolle gehouden zijn de statuten der maatschappij beuevens het concept voor de akte van concessie gearresteerd geworden. Men meldtdat te Leeuwarden op den 11 dezer Zou plaats hebben de vergadering van de broederschap der no tarissen. I11 dezelfde stad waren op 7 dezer door onder scheidene boeren te zamen ongeveer 4 mud nieuwe aardap pelen ter markt aangebragt. De zoo gevreesde ziekte ver toont zich wederom te Belkum onder de aardappelen doch in zeer geringe mate. Zr. Ms. stoomschip Suriname onder bevel van den luit.-ter-zee iste klasse G. Fabiusis den 8 dezer van Hellevoetsluis naar de Noordzee vertrokken. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van de zeevarenden en verdere daarbij belanghebbenden, dat, vol gens een aan hem medegedeeld berigt van de Belgische per manente commissarissen van toezigt op de Schelde, in dato 1 dezer, het voornemen bestaat om den 15 der aanstaande maandhet vuurschip van de Paardenmarkt weg te nemen ten einde daaraan eenige onderhoudswerken te verrigtenen de ruïnen schoon te maken. Zullende hetzelve tijdelijk worden vervangen door eene loodsbootwelke een klein rood licht zal toonenen dat t' li het vuurschip denkelijk weder op deszelfs plaats zal kunnen worden gelegd, in de maand volgende op die waarin het zelve zal weg genomen zijn. s Gravenhage 10 junij. Heden morgen ten tien ure heeft, in de orde en op de wijze bij het daarvan opgemaakte pro gramma bepaaldde plegtige begrafenis plaats gehad van wijlen Z. K. H. IVillem Frederik Maurits Alexander Hen drik Karei, prins der Nederlanden. Ten tien ure heeft de trein 's konings paleis verlaten. De lijkkoets was met zwart fluweel overdekt de pluimen aan de vier hoeken van den lijkwagen geplaarstwit en zwart. De koninklijke kroon was op een rood fluweelen kussen op de kist bevestigd en niet bloemen omgeven. Ruim 12 ure arriveerde de treurige stoetonder het dof geroffel van de trom en de fanfares der kavallerie muziekaan de kerk te Delftwaar het lijk werd- in ontvangst genomen door de twee jongstbenoemde groot-officiereu, alsmede het overblijvend dienstdoend huis des konings, ds. Ruytenschildde predikanten der hervorm?- de gemeente van Delftde heeren med. doctoren van By- landt en Vinkhuyzen en den secretaris van H. M. de ko ningin. Nadat het lijk van den jeugdigen prins, op de wij ze als bij het programma bepaalden onder de sombere treurtoonen van het orgel in de kerk was gedragen en op de lijkbaar geplaatst, hield ds. Ruytenschild voor de lijkbaar staande eene treffende aanspraak waarin hij de veel beloo- vende hoedanigheden van den te vroeg gestorven prins her dachtde droefheid der koninklijke ouders schetste, maar tevens ook herinnerde aan de vele gewigtige troostgronden welke het geloof aan een ander en beter leven voor het treurend ouderhart aanbiedt. Daarop werd de kroon en het rouwkleed vati de lijkkist afgenomen en deze in den graf kelder nedergelaten. De kist werd daarop met het groot- zegel des "rijks door den minister van justitiein tegenwoor digheid van den secretaris-generaal van het departement van justitie den luit.-generaalchef van het militaire huis en van den burgemeester van Delft verzegeld waarop de kamerheer ceremoniemeester met luider stem aankondigde, dat de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk over blijfsel van Z. K. H, prins Maurits der Nederlanden vol- bragt was. De kist was van mahoniehout met zilver beslag en bedekt met bloemen en kransendoor de hand der diepbedroefde moeder daarop gelegd. Eene zeer talrijke menigte, zoo uit 's Gravenhage als van elders, was langs den weg geschaard, om van hare deelne ming aan deze treurige plegtigheid te doen blijken. Ieder ouderhart vooral zal de diepe smart gevoelen, die het zoo onverwacht afsterven van een lief en veelbelovend kind moet verwekken. Moge het koninklijk gezin voor verdere soortgelijke rampen bewaard blijven. Naar men verneemtheeft het H. M. de koningin behaagd, den graaf van Bylandtmed. doctor, die wijlen Z. K. H. prins Maurits in hoogstdeszelfs ziekte heeft bij gestaan als een blijk van erkentelijkheid voor de door hem bewezene diensten te vereeren met eene gouden snuifdoos, omzet met brillanten en versierd met het naamcijfer van H. M. Men verneemt dat H. M. de koningin-moeder uit de nalatenschap van wijlen haren gemaal voor ƒ239,000 aan land heeft gekocht, tusschen Loosduinen en Schevenitigen. Zorgvliet is daaronder begrepen. Burgemeester en wethouders dezer stad hebben bekend gemaaktdat, op voorstel der commissie van beheer over de stedelijke bad-iurigtingte Scheveningen het bad-saizoen op heden geopend is. Dordrecht 10 junij. Ook te dezer stede heeft z,ich eene afdeeling van de Nederlandscbe maatschappij tot bevordering der geneeskunst gevestigd. Een tiental alhier wonende ge neeskunst-oefenaren die alle reeds vroeger tot het lidmaat schap der algemeene afdeeling waren toegetreden, hebben zich daartoe vereenigd en uit hun midden tot leden van het bestuur verkozen de heeren dr. J. A. Delhezals presi dent B. J. van den Kieboomheel- en vroedmeester als secretaris, en dr. C. M. van Deinse, als penningmeester. De afdeeling zal de naam dragen van Dordrecht en omstre ken en zich uitstrekken tot het eiland Dordrecht de Alblas- serwaard de Zwijndrechtsche waard en de Hoeksche waard. Ofschoon pas gevestigd is het getal harer leden reeds ver meerderd door de toetreding van nog een der alhier wo nende heelmeesters, zoo dat de afdeeling bereids uit elf leden bestaat, terwijl het zich laat verwachten, dat door de toe treding ook van vele der in genoemde waarden wonende geneeskunst-oefenaren de afdeeling zich spoedig in getal van leden zal uitbreiden. Leyden 9 junij. De prins van Canino, Charles Lucien Bonaparte, heeft dezer dagen alhier bij den heer Brill uit gegeven het eerste deel van Conspectus generum Avium (overzigt over de geslachten der vogels). Dit hoogst be langrijk ornithologische werk de vrucht van esjarige ijve rige en onafgebrokene onderzoekingen in alle voorname mu- seën en bosschen van Europa en Amerika, heeft de vermaar de en merkwaardige schrijver aan zijnen vriend onzen be- roemdeu natuuronderzoeker dr. H. Schlegelconservateur van het rijks-museum, in 'eene voorrede, die in den vorm van eenen brief aan zijn-ed. zeer-gel. geschreven is, opge dragen. Wij maken hiervan voornamelijk melding wijl het voor ons een strelend gevoelen is, op eene zoo schitteren de wijze de groote verdiensten van eenen landgenoot erkend te zien. Utrecht 9 junij. Onze stadgenoot de heer J. G. E. Schusler doctor in de letterenvroeger gouverneur van den overle-

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1