MIDDELRURGSCHE O I R T. N°. 69. Zaturda; «SS 8 Junij. 'T r- m f k W&ft&vr. h ISimiculAtibiScfic ïüijbittgeti. ISuitculanbdcfrc (Eijbitigeu. i' •;«#- MIDDELBURG, den 7 Junij. De droevige tijding van het overlijden van s konings tweeden zoon Z. K. II. Prins Maurits, konden wij slechts in eenige 'afdrukken van ons vorig no. mededeelen. Wij herhaien hier deze treurmare zoo als ze in het dagblad dei- residentie van 11. woensdag wordt gemeld: De flaauwe hoop die men nog in de laatste dagen op het herstel van den Prins scheen te mogen koesteren is niet verwezenlijkt geworden. Zorgvolle en liefderijke oppassing van teederminnende Ouders noch gepaste aanwending van alle middelen die de geneeskunde aanbood niets heeft kun nen baten. Na een ziekbed van meer dan drie weken is de Prins heden avond (4 junij) ten s\- ure bezweken, in den jeugdigen ouderdom van 6 jaren en ruim 8 maanden. Onbeschrijfelijk zwaar is dit verlies van een lief, beminne lijk kind voor zijne Doorluchtige Ouders Broeder en Na bestaandenalgemeen is de deelneming hier ter stede endoor het geheele land zal zij weerklank vinden. De Almagtige die dit kind aan zijne Ouders geschonken had en het thans in Zijne ondoorgrondelijke wijsheid, tot zich geroepen heeft, schenke hun de krachtzich met gelatenheid aan Zijnen wil te onderwerpen en storte in hunne harten overvloedig- lijk dien verkwikkende troost, die hec geloof en de gods dienst alléén kunnen schenken." Volgens schrijven uit 'sHage, zou hec stoffelijk over schot van Prins Maurits, reeds aanstaanden maandag, des morgens ten 7 urenaar den koninklijken grafkelder te Delfc worden vervoerd, en zouden HH. MM. de koningen koningin spoedig na de begrafenis naar het Loo vertrekken. Ten gevolge van het overlijden van 's konings tweeden zoon zal de wedstrijd der Koninklijk Nederiandsche Yacht- cltib die op zaturdag eerstkomende te Rotterdam zou plaats hebben alsdan niet doorgaan maar op een later te bepalen dag. Men verzekert dac in eene dezer dagen te Leyden ge houden vergadering besloten isom in geval van onverhoopt overlijden van jden jeugdigen prins (dat zich thans heeft ver wezenlijkt) den optogt en de feesten der heeren studenten uic te stellen tot de maand september. Naar men verneemt heeft de keizer van Rusland aan den heer baron de Maltitz buitengewoon gezanc en gevol- magtigd minister aan ons hof, het grootkruis, tweedeklasse, der orde van St. Wlademir verleend. Z, M. de koning heeft eervol uit de dienst ontslagen den 2den luitenant der kavallerie op non-activiteitjhr. M. Salvador Tot rector bij het te Gouda op te rigteu gymnasium is door den raad dier stad benoemdde heer N. .7. B. Kap- peyne van de Copello prteceptor bij het gymnasium te Nij megen. De tweede klasse van het Koninklijk Nederlandsch In stituut heeft Z. M. bij adres verzochteen wets-ontwerp aan de kamers te doen voordragen waarbij het eigendoms- regt der schrijvers beter dan bij cle bestaande wetten gehand haafd en tegen alle inbreuk beveiligd worde. voordragtenin hunne vergadering vati den 24 mei honoris causa benoemd tot doctores juris romani et hodiernide heeren I. A. Nijhof, provinciaal archivarius van Gelder landte Arnhem, en J. Heemskerk Bz.lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaalte Amsterdam; tot doctor chirurgiae den heer IV. Verschuif, med. doet. te Gronin gen tot matheseos magistri philosophi naturalis doctores de heeren G. Acker Stratinghmed. doet. te Groningen; F. A. IV. Miquelmed. doet. en hoogleeraar in de bota nie aan het athenaeum illustre te Amsterdam; M. Dassen, med. doet., te Hoogeveen en II. van Blanken, lector in de wis- en natuurkunde te Zwolle tot doctores t'aeologiae de heeren II. F. T. Fockenspredikant te Twijzel eh Koo- ten P. Boelespredikant te Noorddijken A. Rutgers van der Loeffpredikant te Leyden tot philosophiae theore- ticae magistri literarum humaniorum doctores de heeren A. Rutgers, theol. doet,, hoogleeraar in de Oostersche letterkunde, te Leyden, en A. de Jager, schoolonderwij zer enz. te Rotterdam." Men schrijft ons van het dorp Biggekerie (eiland Wal cheren), dat aldaar woensdag 11. het volgend voorval heeft plaats gehad: De aojarige zoon van den molenaar aldaar gereed staande om over eene sloot te springenwerd op datzelfde oogen- blilc dooreen toeval aangetast, waardoor hij bedwelmd voor over in het water viel en voor het oog vati zijnen bij hem zijnden jongeren broeder wegzonk. Deze zijne pogingen om hem te helpen vruchteloosziendebegeeft zich ijlings Haar huis ten einde zijn' vader ter hulp te roepen welke met nog twee andere personen oogenblikkelijk naar de plaats van het ongeluk snelt, doch van den ongeliikkigen niets ontdekt dan zijn' drijvenden hoed; waarop de vader zich zeifin de sloot begeeft, en daarin rondtastende, den ongelukkige, die toen ruim 20 minuten onder water had gelegen bij de hand grijpt en met behulp derbijzijnde personen op den kant haalt; gevende zijn zoon daarbij nog eenige, hoewel uiterst flaauwe teekenen van leven. De in die gemeente gevestigde heel meester L. II. T. Berteldie op het eerste berigt ter hulp was toegeschoten, wendde dadelijk zijne pogingen aan om de nagenoeg uitgebluschte levensvonk op te wekkenliet den aanvankelijk geredde vervolgens op een' aangebragten veldgang naar zijne woning voeren, alwaar hij verder de middelen zijner kunst met zoo veel ijver en doelmatigheid wist aan te wenden, dat de levenskrachten van den jongeling weldra terugkeerden en het doodsgevaar11a verloop van eenige uren geweken was. Het schilderkundig genootschap te Rotterdam heeft aan den heer J. Strackee aldaarde uitgeloofde gouden medaille voor eene buste van PmuIus Potter toegekend. pijke Meurshuisvrouw van Bodewijk Moring, land bouwer te Zaltbomjnelis van haar twee-en-twintigste kind bevallenzij maakte als marketentster den tiendaagschen veldtogt medeen is thans 40 jaren oud. Dingsdag namiddag is Z. Lxc. Mehemed-pzc\a te Am sterdam gearriveerd en in het hotel de Doelen afgestapt, vergezeld door de heeren Zadik-bey en tf«m-effendi. Men meldt uit Groningen den 3 dezerrector en se naat van de hoogeschool alhier, gebruik makende'van de bevoegdheid, welke de verordeningen op het hooger onder- wiis hun geven om aan mannen van uitstekende verdiensten den doctoralen itel als blijk van achting, aan te biedenOt> voorstel des voorzitters is terstond overgegaan tot het hebben op de daartoe door de respective faculteiten gedane benoemen eener commissie voor het opstellen van een adres 's Gravenhage 5 junij. H. M. de koningiil-weduwe eti Z. K. H. prins Hendrik zijn heden middag met den spoor trein van 121" ure, van Soestdijk, in deze residentie aange komen en hebben onmiddelijk een bezoek bij HH. MM. den koning en de koningin afgelegd. H. M. de koningin-weduwe zal gedurende haar verblijf in deze residentie het buiten verblijf Buitenrustaan den Scheveningschen weg gelegen, betrekken. IIH. KK. HH. prins eu prinses Fr ede rik en prinses Lotiisa hebben, gedurende de ziekte van den nu overleden prins, bij herhaling den lijder bezochten zijn bij het treurig af sterven tegenwoordig geweest. Aan burgemeesters en wethouders der steden en bur gemeesters en assessoren der gemeenten ten platten lande in de provincie Zuidholland is door den gouverneur van Zuid holland de volgende circulaire gerigt Door den heer R. H. van Somerenfabrikant van verfstoffen te Rotterdam, is eene ijzerverf uitgevonden, waarvoor hem bij koninklijk besluit van den 24oetober 1847 octrooi is verleend en dievolgens getuigenis van des kundigen als behoedmiddel, om het ijzer tegen roest te beveiligenzou te beschouwen zijn enzeer doelmatig zamengesteld zijnde, mee het beste gevolg op allerlei ijze ren voorwerpen kan worden aangewend. Uit dien hoofde en ook op grond van het door de hee ren Paul van Vlissingen en Dudok van Heelfabrikanten te Amsterdam, medegedeeld berigt, dat zij de voorschre ven ijzerverf gedurende ruim twee ,jar.en hebben gebe zigd en steeds voldoende bewijzen der deugdelijkheid van dat fabriekaat hebben mogen erlangen maak ik geene zwa righeid ingevolge het verzoek van den heer R. II. van Someren, de aandacht der plaatselijke besturen op deze uit vinding te vestigen en de bedoelde geoctrooieerde ijzerverf aan te bevelen." Amersfoort 4 junij. De donkere voornitzigten van den landman zijn thans in blijde hoop en verwachting veranderd. Waarheen toch het oog zich wendtaanschouwt het de we- ligste en vruchtbaarste akkersde rogge heefc zich gunstig hersteld en kan niet tieriger staan en meer belooven ook de boekweit heeft gunstig wederhoogen wind met sterken nachtdaauw alleen in de appelboomen ontdekt men den worm in de vruchtknoppenwelke bijna allen worden doorgevre ten en afvallenin de peereboomen vindt men ze min der wordt overigens vervuld hetgeen de kersenboom en dit jaar voorspellen, dan zal de kersenpluk, zeer gunstig "zijn. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 4 junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het wets-ont werp tot regeling van het kiesregt en de benoeming van af gevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer aangevangen. Achtervolgens hebben daarover het woord gevoerd de hee ren Schijf ervan Hall, van Randivijck, Bachiene van Doorn, Groen van Prinsterer en Hengst. De beraadslagin gen zouden woensdag ochtend ten elf ure worden voortgezet. Zitting van 5 junij. Is ingekomen de navolgende missive van Z. M. den Koning. Mijne heeren Het heeft den Alraagtigen behaagd in den namiddag van gisteren tot zich te nemen Mijn teeder beminden tweeden Zoon IVillem Frederik Maurits Alexander Hendrik Karei, Prins der Nederlanden, nog geen zeven jaren bereikt heb bende. In hem werd een lief en veelbelovend kind aan het ou derlijk hart ontrukten door zijn afsterven werd aan ge heel Mijn Huis eene smartelijke wonde geslagen. Doch het is Mijn pligt en Mijn streven in Gods wil eer biedig te berusten; Hij sterke Mij en de Koningin, Mijne beminde Gemalin, in deze zware beproeving! Overtuigd van de hartelijke deelneming des Nederland- schen Volks in de ramp, welke Mij en Mijn Huis heeft getroffen voldoe Ik aan de inspraak van Mijn gemoeddoor aan de Vertegenwoordigers der Natie in de eerste plaats kennis te geven van Mijnen diepen rouw. En hiermedeMijne Heeren beveel ik U in Godes hei lige bescherming. 's Gravenhage den 5 Junij 1850. (get.) WILLEM." Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 1 van rouwbeklag aan Z. M. den Koning. Tot leden djer commissie zijn door de afdeelingeti benoemd de heeren: Verweij Me jan Engelenvan Dam van Isseltvan Heem stra en Boreel van Hogelanden. Die commissie is terstond overgegaan tot de vervulling harer taak en haar ontwerp is ten twee ure ter tafel gebragt en vervolgens naar de afdee- lingen verzonden. De verdere -behandeling van dit adres is op den volgenden ochtend ten tien ure bepaald en tevens besloten dat daarna de beraadslagingen over de kieswet zou den worden voortgezet. De voorzitter zeide bij deze mededeeling hoofdzakelijk, dat zij der vergaderingevenzeer als hem zeker diep zal hebben getroffen. De jeugdige prins, die een naam voerde die met luister in de geschiedenis des vaderlands vermeld is en die groote verwachtingen deed koesteren is gisteren namid dag onder de slagen van eene felle ziekte bezweken. Zwaar is deze ramp voor het koninklijk huis, diep de wonde die daardoor aan de koninklijke ouders is toegebragt. De natie, zoo innig gehecht aan het koninklijk stamhuis, gevoelt ten volle het treffende van dien slagdeelt in het diepe leed dat het koninklijk huis is overkomen. Onze gedachten zegt de voorzittervestigen zich heden bij het lijk van den ontslapen prins. Het is heden moeijelijkonze gedachten op andere onderwerpen te bepalen. Voorzeker wenschen wij allen de zen dag te bestemmen tot deelneming aan den rouw waarin het koninklijk gezin verkeert. Noord-Amerlka. Berigten uit Nieuw-Yorktot den 18 mei, behelzen de tijding, dat de expeditie tegen het ei-' land Cuba den 8 dier maand uit Nieuw-Orleans vertrokken was. Zij stond onder bevel van den generaal Lopezen was volgens sommigen 10,000, volgens anderen slechts 6 7000 man sterk. Den 14 dacht zij Cuba te bereiken en terstond den volgenden dag eene landing te beproeven. De toebe reidselen tot deze onderneming zouden zoo geheim zijn ge houden dat de Spaansche consul (niettegenstaande de Nieuw- Yorksche bladen reeds eenigen tijd daarvan gesproken heb ben) eerst twee dagen 11a het vertrek der expeditie van hare eigenlijke bestemming onderrigt was geworden. Het gou vernement der Vereenigde Staten had bevel gegeven om de bedoelde /vaartuigen re vervolgen en aan te houden. Men ziet eenige verwikkelingen te gemoet tusschen de Vereenigde Staten en Haïti. De keizer Soulouque een schrijver hebbende ontdektdie een schandelijk libel tegen hem en zijne gemalin welke hij buitengewoon lief heeft en die alle achting verdienthad uitgegeven heefc hem bij wij ze van straf in kokende teer doen werpenwaarin de onge lukkige den geest gaf. De schrijver was afkomstig van hec kleine gemeenebest Liberiahetwelk onder bescherming der Vereenigde Staten is gesteld. Deze laatsten hebben krach tige vertoogen ingediend tegen de gruwelijke handelwijze van Soulouque. Engeland. Londen 3 junij. Baron Brunowde Russische gezant bij het Engelsche hof, zal zich in den loop van dezen zomer naar Petersburg begevenzoowel om den keizer te begroeten als tot regeling van persoonlijke aange legenheden. Het te Parijs verspreide gerucht, dat die diplo maat teruggeroepen zou zijnwordt hierdoor tevens weder sproken en opgehelderd. Kort 11a zijne aankomst in hec nabij de zee gelegen St. Leonards is de voormalige koning der Franschedoor eene zware verkoudheid aangetasten is ook de koningin der Belgen gedurende eenige dagen ongesteld geweest maar beiden zijn thans weder volmaakt wel. Van het Vasteland van Indie heeft men hier tijdingen tot 1 mei ontvangen de voornaamsten waarvan zijn dat de opperhoofden der Affredees zich onderworpen hebben en dac de vijandelijkheden in Oude geëipdigd zijn. Duitschland. Berlijn 3 junij. Met de wond des konings gaat het naar wensch; maar nu heeft zich in eender voeten eene jichtachtige ongesteldheid voorgedaan die den koning veel pijn veroorzaakt en hem van nachtrust berooft zonder echter eenige nadeelige uitwerking te hebben op de genezing van de wond aan den arm. De prins van Pruissen is op de hartelijkste wijze door den keizer van Rusland ontvangenwelke laatste den ge noemden vorst dadelijk heefc uitgenoodigd om met hem de in Polen geconcenteerde Russische troepen in oogenschouw te gaan nemen, waardoor het verblijf van den prins daar te lande denkelijk eenigen tijd zal worden verlengd. De Oos- tenrijksche presiderende ministervorst Schwarzenbergwas den 30 reeds uit Warschau iti Weenen terug, en zoo het waarheid isdat de keizer van Oostenrijk daarop zelf den eersten junij de reis naar Warschau heefc aangenomen kan dit als een nieuw bewijs worden beschouwddac aldaar hoogstgewigtige staatkundige belangen zullen overwogen worden. Het bestuur der Pruissische unie zal nu dezer dagen ge constitueerd worden. Dit bestuur zal moeten waken voor het instandhouden en doen eerbiedigen van de bondsbesluiten, welke sommige der verbondene Staten die op eigen gezag deel willen nemen aan het Staten-Congres van Frankfortals niet bestaande schijnen te beschouwen 2. voor den waarborg van de souvereine regten van al de Duitsche staten welke in het bezit of in de uitoefening daarvan door de Beijersche conventie op de eene of andere wijze mogten worden bedreigd en 3. voor het instandhouden van de iri

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1