MIDDELBCRGSCHfi CDU1AM i mM W. 68. Donderdag 6 Junij. en Clbtniiu0tir»»tien. &ii>msttlaub@cttc ÏSEij&iugctt BEKENDMAKING. Het PROVINCIAAL GEREGTSHOF in ZEELAND maakt bij deze bekenddat de Kamerwelke overeenkom stig Artikel 17 der wet op de Regterlijke Organisatie en het beleid der Justitie en Artikel 11 van het Reglement op de wijze van Eedsaflegging enz.vastgesteld bij Zijner Ma- jesteits besluit van 14 September 1838 Staatsblad no. 36), gedurende de Vacantie van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgende, belast zal zijn met de afdoening van spoed vereischende zaken en van Strafzaken hare gewone teregtzittingen zal houden op de navolgende dagen te weten Maandag 1 Julij. Zaturdag 13 Julij. Maandag 15 Zaturdag 27 Maandag 29 Zaturdag 10 Augustus. Maandag 12 Augustus. Zaturdag 24 Maandag 26 telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ureen dat de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke zaken na de Vacantie zal zijn de derde September dezes jaars. Middelburg'den 3 Junij 1850. Gezien door ons Op last van den Hove, Procureur Generaal De Griffier M VERDIIUGGE. DE BRUYN van MELIS - en MARIEKERKE. JAARMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der belanghebbenden dat de JAARMARKT dezer Stad dit jaar zal plaats hebben van 22 Julij tot 3 Augustus e. k.; dat de Loting om Stand plaatsen zal geschieden op 15 Julij, ten 10 ure, en de be langhebbenden zich mitsdien vóór dien tijd bij den Markt meester zullen moeten aanmelden. Gedaan ten llaadhuize der Stad Middelburg, den 31 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achbare M. F. LANTSHEER. AD TERTEN TIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN brengen bij deze ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de KERMIS of JAARMARKT binnen deze Stad een aanvang zal nemen op Maandag den 15 Julij aan staande; zullende geene Bedelaars, Horoscooptrekkers, Lo terijspelers of Kwakzalvers op gemelde Kermis worden toe gelaten noch zulke Personen, die, zoo ver gevorderd, van geen Patent voorzien zijn. Wordende de Kooplieden enz. uitgenoodigdom zich vóór den 8 Julij aanstaande met franco Brieven en met opgave in Nederlandsche maataan den Marktmeesterter erlanging der benoodigde Standplaatsen aan te melden. Vlissingen den 4 Junij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van IIun-Ed. Achtb. S. van der SWALME Secretaris.' TERP Ai C HT ING. BURGEMEESTER en WETHOUDEES der Stad ARNE- MUIDEN zullenonder nadere goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, op Vrijdag den 14 Junij 1850, des voormiddags ten half-tien ure, voor den tijd van zeven jaren publiek presenteren te verpachtenStads GRAS-ETTING en ZAAILAND, bestaande eerstgemelde zoo in Dijken als beste Weiden zeer geschikt voor het aan- verteii vati Veeen waarvan de conditiën van heden af bij dcu Secretaris ter lezing liggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. BOOGERT. Ter ordonnantie van dezelve C. J. BAARS. TENTOONSTELLING TAN BLOEMEN. Het BESTUUR der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in deze Provincie, gelet hebbende op deeenige dagen geleden in de Middelburgscke Courant geplaatste aankondiging van eene ter gelegenheid harer Al- gemeene Vergadering, op 19 Junij e. k, te houdene Ten toonstelling van Bloemen en Plantenen daaraan ook van zijne zijde willende bevorderlijk wezen heeftter aanmoe diging van dezen zoo belangrijken tak van Cultuuren waarop tot nog toe te weinig in Zeeland de algemeene aan dacht werd gevestigd, het doelmatig geoordeeld, ter dier gelegenheid de volgende Premien uitte loven, gelijk het zelve dóet bij deze 1. VOOR kweekers. VOOR liefhebbers. De bronzen Medaillege- De bronzen Medaillege slagen op den Stempel der slagen op den Stempel der Maatschappijvoor de beste Maatschappijvoor de beste in bloei staande verzameling in bloei staande verzameling Pelargonivmsuitmuntende Pelargoniumsuitmuntende door schoonheid, verschei- door schoonheidverschei denheid en nieuwheid. denheiden nieuwheid. Tweede Prijs t Een Getuig- Tweede Prijs: Een Getuig schrift. schrift. 2. De bronzen Medailleals De bronzen Medailleals voren, voor de beste in bloei voren, voor de beste in bloei staande verzameling Fuchsia staande verzameling Fuchsia uitmuntende door schoonheid uitmuntende door schoonheid nieuwheid eii verscheidenheid, nieuwheid en verscheidenheid. Tweede Prijs: Een Getuig- Tweede Prijs -.Een Getuig schrift. schrift. 3. De bronzen Medailleals voren, voor At grootste verzameling goed gekweekte Plantenden Gewassen. Tweede-JPrijsEen Getuigschrift. 4, De bronzen Medailleals voren voor de fraaiste ver zameling groote Planten en Gewassen. Tweede Prijs Een Getuigschrift. Het Bestuur van meergenoemde Maatschappij vertrouwt dat deze uitschrijving van prijzen strekken zalom de al gemeene, belangstelling te verhoogen en tot deelneming op te wekken, en aanleiding geven zal dat deze Tentoonstel ling van Bloemen enz., de eerste binnen deze Stad, zich in volgende jaren herhale en meer en meer den algemeenen bijval ondervinde. Wordende overigens nog ter kennis van belanghebbenden gebragtdat de dag der inzending is bepaald op Maandag den 17 Junij, van af des morgens negen tot des namiddags ten vier ure terwijl des Donderdagstusschen negen en twaalf ure de afhaling kan geschieden. Wat verder de ter mededinging bestemde voorwerpen be treft, zoo moeten dezelve, bij de bezorging, van een ken nelijk en zigtbaar merk voorzien zijnwaaruit echter de inzender door de Commissie ter l~eoordeelingniet kan herkend worden. Ter erlanging van eenige nadere inlichtingen adressere men zich bij densTuinier Schietekatte op de Wal. Namens de Maatschappij voornoemd W. Ph. VIS Secretaris. ii. - MIDDELBURG, den 5 Junij. Wij vernemen dat wederom even als ten voorleden jare, door het korps muziekanten der dienstdoende schutterij in het klein Schuttershof, vier harmonie-concerten zullen ge geven worden waarvoor eene inteekenings-lijst zal worden aangeboden. Wij twijfelen niet aan den bijval die deze mu- ziekale zomer-uitspanning zal ondervindenvooral na de te vredenheid over de uitvoering der stukken die reeds in het openbaar gehoord zij nj, en die blijken gaven van de vorde ring die het korpsonder de leiding van den verdienstelijken kapelmeester den heer A. J. van Emdengemaakt heeft. Men leest in de Staats-courant van gisteren Wij zijn gemagtigd het berigt tegen te spreken hetwelk in verschillende dagbladen voorkomt, dat de baron Louis van Hecckeren van Enghuizen benoemd zoude zijn tot attaché bij het Nederlandsch gezantschap te Weenen." Te Utrecht wordt een adres aan de Tweede Kamer geteekend om te verzoeken dat op de gevvigtige bedenkin gen zoowel in die kamer als daar buitentegen het ontwerp van wet regelende het kiesregt in het midden gebragt, en wel in het bijzonder op die tegen den in het algemeen te laag gestelden census en de vreemd klinkende indeeling der kies-districten met den meesten ernst acht moge worden geslagen. De adressanten verlangen de verwerping der wet niet, maar dat van het regt van amendement een weldadig en doeltreffend gebruik zal worden gemaakt. Voor het groot muziekfeest te Haarlem is het orchest reeds zamengesteld. De voornaamste toonkunstenaars en dillettan- ten uit de hoofdstad en uit andere steden hebben hunne mede werking beloofd. Diensvolgens zal het orchest bestaan uit omstreeks 150 personen, te weten: 60 violen, 20 altviolen, 20 violoncellen, 14 contrabassen, 4 fluiten, 4 oboe's 4 klarinetten 4 fagotten 8 horens4 trompetten 6 bazuinen, 2 contra-fagotten 2 paar pauken. Hierbij voege men het koor ruim 400 personen sterk de verdienstelijke solozan gers en het crotsche woudervolle orgelen men zal zich een denkbeeld kunnen vormen van de grootsche wijze waarop Mendelsohri"s zwanenzang zal worden uitgevoerd. Men rekent dat de kerk, behalve het orchest, nog omstreeks 4000 toehoorders kan bevatten. De 'noofd-ingenieur Fijnje van Salverda is den 27 me' van 's Hertogenbosch naar Antwerpen vertrokken ten einde aldaar met den heer Hummertingenieur-chef des ponts et chaussées, schikkingen te maken aangaande den te leggen grindweg vau Turnhout op Tilburg in verband met dien weg zal ook de straatweg tusschen 's Bosch en het fort Isabelle tot aan de Roodebrugworden verhoogd en watervrij gemaakt. De stad 's Hertogenbosch zou dan het middel punt uitmaken tusschen de twee groote watervrije wegen van Amsterdam op 's Bosch en van 's Bosch op Antwerpen. Zr. Ms. stoomschip ardjoeno heeft ter reede van Texel een proeftogt gedaan. De werktuigen hebben naar men verneemtzeer goed voldaan alleen vereischen zij meer brandstof dan men verwacht had. Het overtreft in snelheid andere stoomschepen der koninklijke marine. Amsterdam 3 junij. Zaturdag jl. had op het IJ bij eeu zeer gunstig weder de wedstrijd plaats der Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging. Z. K. H. prins Hendrik woonde dit nationale feest bij. De prijs van f 600 voor overdekte kottersschoeners enz. aangeboden door wijlen Z. M. Willem II, beschermheer der vereeniging werd behaald door de kotter Komeet, tocbehoorende aan den heer E. Jaylor te Nieuwe Diep. Men verneemtdat aan den koning door den ingenieur IV. C. Bradeeen nieuw plan is aangeboden van eene commu nicatie vau de hoofdstad met den overkant van het IJ, en wel door middel van een ijzeren tunnel of tubulaire onder- aardsche kokerbrug van 600 ellen lengtewelke door eene naamlooze maatschappij zoude daargesteld worden. Z. M. heeft dit pian met belangstelling en met de meeste aandacht beschouwd en zijne tevredenheid er over aau den dag gelegd. Naar wij verder vernemen zal men beproeven de daartoe benoodigde som van ƒ800,000 hier te lande bijeen te bren gen. Alhier is in Ó7jarigen ouderdom overleden de heer J. J. Becker Bz. lid der koninklijke Akademie van beeldende kunsten. Hij was kenner en verzamelaar van antieke penningenmuntenen van medailles van onderscheidene landen. Hij had zich bovendien geheel door eigen studie zonder eene wetenschappelijke opleiding te genieteneene zeldzame bekwaamheid verworven in de Oostersche talen, en was daardoor bij vele geleerden in dat vak in groote achting gelijk hij ook om vele voortreffelijke hoedanigheden van zijti hart door zijne naastbestaanden en vrienden met regt be treurd wordt. 's Gravenhage s junij. Naar men verneemt zijnwegens de ongesteltheid van Z. K. H. prins Mauritsde feesten op het Loo voorloopig eene maand uitgesteld, Reeds is aan den Raad van State verzonden om eerst daags aan de vertegenwoordiging aangeboden te worden een wets-ontwerp ter voldoening aan art. 7 der groudwet, be palende dat de wet verklaart wie Nederlanders zijnen een vreemdeling niet dan door eene wet genaturaliseerd wordt. Gisteren is alhier vergaderd geweest het collegie der ridderschap voor de provincie Zuid-Holland. Men scheen te verwachten, dat die vergadering openbaar zou zijn, ten gevolge van de meerdere openbaarheid welke het uitvloeisel is van de nieuwe orde van zaken. De vergadering die dan ook werkelijk met geopende deuren aanvingwerd echter spoedig weder met gesloten deuren gehouden daar de voor zitter zijne excellentie de minister van Staat, baron van Zui len van Nyeveltdaartoe den last gaf, er bijvoegende dat, hoe de minister van binnenlandsche zaken daarover ook mogt denken hij ais voorzitter deze vergadering met geslo ten deuren beval. De aanvankelijk opgekomen nieuwsgieri gen verlieten dan ook onmiddelijk deze (waarschijnlijk) laatste vergadering van het collegie der ridderschap. 3 junij Nopens Z. K. H. prins Maurits is heden morgen ten 9 ure het volgend ziekte-berigt uitgegeven Z. K. H. heeft een onrustigen nacht gehad." Sedert heden morgen is geen nader bulletin bekend ge maakt. Met groot leedwezen verneemt men echterdat Z. K. H. gedurende den dag van heden in hoogst bedeuke- lijken toestand verkeert. Rotterdam 3 junij. Het strekt ons tot genoegen te kun nen mededeelen dat de schoener Ilawk ,kapc. Bateman die in den morgen van den 30 mei door de stoomboot Rotter dam werd aangezeild niet is verongelukt zoo als men dit in den beginne vreesde, maar den isten dezer behouden te Londen is gearriveerd, De tentoonstelling van schilderijen alhierreeds zoo rijk aan voortbrengselen van dergelijke en voorname binnen- en buitenlandsche kunstenaars, is thans verrijkt met nog een schilderstuk van den talentvollen G. Wappersuit Antwer pen hetwelk ouder de beste voortbrengselen van dien mees ter kan gerangschikt worden. De schilderij stelt den dauphin Lodewijk XVII voor op het oogenblik dat hijteil huize van den schoenmaker Simonde tijding van den dood zijner ouders ontvangt. Het kunstgewrocht is het eigendom van Z. M. den koning der Belgen, die den heer Wappers wel heeft willen veroorloven, het op deze tentoonstelling te plaatsen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van 3 junij. Heden is de beraadslaging voortgezet over de conclusie van de Commissie voor de Verzoekschriften, ten aanzien van een adres van II. van Vuuren c. s.te Haafteu strek kende tot inroeping van de tusschenkomst der Kamertot herstelling van hun regt en handhaving vau het regt der Kerk. De conclusie der Commissiedaartoe strekkendedat het adres ter griffie nedergelegd en bij afschrift aan de Regering verzonden zou worden tot het bekomen van inlichtingen is met 25 tegen 18 stemmen aangenomen. Daarna is door de Commissie voor de Verzoekschriften nog rapport uitgebragt omtrent een aantal adressen betrek kelijk de aanhangige kieswet, waaromtrent tot de nederleg- ging ter griffie besloten is. Kerknieuws. Wij vernemen dat de inwijding van het orgel in de kerk te Domburg, is bepaald op zondag den 9 junijdes namiddags. Goes 3 junij. Uit het vroeger twaalftal van predikanten, heeft vrijdag avoud de breede kerkeraad der Hervormde gemeente geformeerd het uavolgende zestal in alphabetische orde gesteld ds.- V. J. Berkhoutte Monster C. Boon theol. doctor te Medemblik W. A. Linse te Steenderen R. A. Soetbrood Piccardt theol. doctor te Pynacker J. P. H. Reijerste Brouwershavenen W. J. O. Sluiter te Zalk. Hieruit zal, heden over 8 dagen, den 7 dezer, een drietal worden gekozen. Rotterdam 3 junij. De Doopsgezinde gemeente alhier herdacht gisteren het 75jarig bestaan van haar keurig en wel ingerigt kerkgebouw, hetwelk den 28 mei 1775 plegtig

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1