MIDDELBÜRGSCHI c 4i i it a t <-5 *31 W. 65. Dooderdag 1850. 30 Mei. IScdturcn ca !3bmini$tt?aUeu. COLLECTE VOOR HET FONDS VAN DE 33iüi3£aiatib0ci[tc ^ijbiugeii (Etj&iugcu. BEKENDMAKING. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te Middelburg Provincie Zeelandmaakt bij deze bekend dat de Kamer welke, overeenkomstig Art. 17 en 18 der Wet op de Reg- terlijke Organisatie, en Art. 11 tot en met Art. 15 van het Reglement No. 1 vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 14 September 1838 (Staatsblad uo. 36), gedurende de va kantie aanvangende den eersten Julij en eindigende den laat Augustusbelast zal zijn met de afdoening van Burger den Handelszaken en van Scrafzaken hare gewone teregt ken zal houden tweemalen ter week, te weten: Inderdagdcn 4 Julij. Piandag den 8 'onderdag den 18 "Maandag den 22 Vrijdag den 5 Julij. Dingsdag den 9 Vrijdag den 19 Dingsdag den 23 Voorts. Donderdag den 1 Augustus Vrijdag den 2 Augustus. Maandag den 5 Dingsdag den 6 Donderdag den 15 Vrijdag den 16 Maandag den 19 Dingsdag den 20 Donderdag den 29 Vrijdag den 30 telkens aan te vangen des voormiddags ten'tien ure, met bepaling dat op Maandag en Vrijdag behandeld zullen wor den de Burgerlijke en Handelszaken, en op Dingsdag en Don derdag de Strafzaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken, na de vakantie, zijn op Woensdag den 4 Sep tember dezes jaars. Middelburg den 27 Mei 1850. Ia kennisse van mij Griffier LANTSHEER. TENTOONSTELLING VAN BLOEMEN. Ter gelegenheid van de op den 19 Junij aanstaande, van wege de Maatschappij van Landbouw alhier te houden Ten toonstelling van Vee- en Werktuigen, tevens, door de wel willende medewerking van eenige Bloemisten en Liefheb bers eene uitgelezene verzameling van BLOEMEN en PLANTEN, ineen der Bovenlokalen van den Schouwburg, ter bezigtiging zullende worden aangeboden, zoo wordt een ieder, die daaraan mogt wenschen deel te nemen, langs deze uitgenoodigd zich daartoe in tijds bij den ondergeteekende aan te melden ten einde met dag en uur te worden bekend gemaaktwaarop de Bloemen zullen ontvangen en wederom kunnen afgehaald worden. De reeds aanvankelijk door velen aan den dag gelegde belangstelling en toegezegde medewer kingzullen, naar men hoopt, ook anderen aanmoedigen en tot deelneming opwekken. Middelburg, Mei 1850. W. Ph. VIS, urepresenteren aan te bestedenet maken van eenen AARDEN DAM in de Haven te Veeetot afsluiting van de Suatiesluis aldaar. Zullende deconditien, acht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Di rectie en nadere inlichtingen te bekoren zijn bij den Opper commies Roelsete Middelburg. L IE 1D I I) IGIIi 11) DIAKENEN der Nederd. Herv. Gem. te Middelburg, hebben op'gisteren avond gecollecteeri een verzegeld pakje, met het opschriftvoor noodlij denee KerkenJ. D. B. alsmede 25 centsvoor dezelfde. leide zijn aan Ds. Slo- temaker ter hand gesteld. Diakener voornoemd J. G. van d:r HARST Praeses. W. A. DORMAAR Hz., Scriba. De ondergeteekende zijne dankbairheid aan de edelmoe dige menschenvrienden betuigendedie het hunne hebben bijgedragen tot verzachting van het lot der talrijke onge- lukkigen door den brand te Lunterciberigt bij deze, dat door hem ontvangen zijn de volgende giften alsvan v. T. ƒ5; van W. f 10 en van K. P. 1door de Ileeren Ge broeders Abra'iattis van P. 10 en ?an X. 2,50 en door den Heer de Blaqcke' de Lignjvin N. N. 1, en van een onbekende 50 cents. Hij neemt de vrijheid het waar lijk deerniswaardige lot van die nooclijdenden aan de Chris telijke liefdadigheid verder aan te bevelen. Oostsouburg den 27 Mei 1850. C. A. KAM. GEWAPENDE DIENST. De DISTRICTS-COMMISSIE van het Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Ne derlanden alhier gevestigdbrengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen der Gemeenten in het iste District dezer Pro vincie dat. de opbrengst van de jaarlijksche Collecte ten behoeve van het Fondswelke met overleg van de Plaat selijke Besturen in deze maand heeft plaats gehadheeft bedragen als volgt Middelburg Vlissingen Veere Aagtekerke Arnemuiden c. a. Biggenkerke c. a. Domburg Gapinge erskerke ikerke 350.56 Transport f 435,68' 5: 3 7A7' Melis- en Mariek. 4 6,3°s 5.6i N. en St. Joosland 5,55 8,23' Oostkapelle 8,80 3.?i O. en W. Souburg 6,41 5,535 Ritthem 1,91 0 4,195 Serooskerke 9,00 f* 3>ot St. Laurens c. a. P 5,75 5.02 Vrouwepolder c. a. 7,85 2,08 Westkapelle c. a. 3,27' ",05 Zoutelande 5,05 f 435.685 Te zamen f 495,58' bijdragen ter verbetering van het lot onzer verminkte /Krijgslieden en der nageblevenen van gesneuvelden haren welmeenenden dank, met aanbeveling ter verdere behartiging dier weldadige vaderlandsche instelling. Middelburg, den 27 Mei 1850. DE STOPPELAAR, President. J. D. M. de STOPPELAAR, Secretaris en Thesaurier, JAARMARKT, BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente SINT LAÜRENS c. a.verwittigen bij deze de belangheb benden dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar invalt op den 7 Junij aanstaande en dat op den volgenden dag, bij gelegenheid dier Kermis, naar den Ring zal worden gereden. Sint Laurcns c. a.den 29 Mei 1850. Burgemeester en Assessoren voornoemd HUBERTUS REKKER. Ter ordonnantie van dezelve P. van de GRAFT, Secretaris. AANBESTEDIN G. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands Walcheren zal op Maandag den 3 Junij aanstaande, in het Lokaal der Di rectie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten elf REKENING der Commissie van Spijs-UitdeelingDon derdag 30 Mei 1850. Zie Annonce in deze Courant van 23 Mei jk MIDDELBURG, den 29 Mei. Aanstaanden maandag 3 junijdes morgens ten 10 urezal voor hét provinciaal geregtshof van Zeelandin hoo'gër be roep worden behandeld de zaak ten laste van den heer Miehiel de Houdtdoor de arrondissements-regtbank te Zie- rikzee, bij vounis de dato 26 april jl. veroordeeld tot eene correctionele gevangenzetting voorden tijd van twee snaanden, ter zake van een in december 11. in de Ziet ikzeesche Nieuws bode geplaatst artikel tegen den heer A. van Weel, burge meester der gemeente Ooltgensplaat en den Bommelin Zuid- Holland. Naar wij vernemen zal de apellant daarbij zelf zijne zaak bepleiten. Hetonweder, dat 11. maandag avond uit het z. w. 011 der een hevige windvlaag over dit eiland trok, heeft op on derscheidene plaatsen ten plattenlaude, door hagelslag en stort regens, aanmerkelijke schade aangerigt. Behalve hetgeen binnen de stad Axelvoor de noodlijden" den door den jongsten watersnood is gecollecteerd tot een voor deze stad aanzienlijk bedrag van f 234,03 waarvan reeds vroeger melding is gemaakt, heefteen binnen genoem de stad gegeven concertten behoeve dier noodlijdenden nog opgebragt de som van f 35,00. Het korps muzijkanten der dienstdoende schutterij zal zich doen hooren donderdag 30 mei, des avond? ten zeven ure, tusschen de Noord- en Seis poort. Z. M. heeft benoemd tot leeraar der Indische taal-land en volkenkunde aan de Delftsche akademie den heer 5". Keyzer doctor in de letteren en regten. Zaturdag jl. is aan Z. K. H. prins Frederik als groot meester-nationaal der Vrijmetselaars-orde in Nederland in eene algeineene vergadering van de leden der afdeelingen bij zijn zilveren huwelijks-feest een prachtige zilveren beker aange boden. In. eene vrijdag jl. te Amsterdam gehouden vergadering heeft de Nederlandsche Telegraaf-maatschappij zich geves tigd tot bestuurders zijn gekozen de heeren F. TV. Conrad II. F. IlesshuisenL. Bienfait en J. Hartsen. 's Gravenhage 27 mei. Nopens den toestand van Z. K. H. prins Maurits is heden het volgende bulletin openbaar ge maakt De ziekte-verschijnselen die gisteren avond zeer ver ontrustend dreigden te worden zijn dezen nacht niet in he vigheid toegenomen. De prins is steeds zeer zwak" Heden middag heeft er bij Z. Exc. den minister van Rusland een groot diner plaats gehad hetwelk door Z. Exc. Mehemed-pacha vergezeld van zijne secretarissen den heer .7. .7. Posno de leden van het corps diplomatiek insgelijks met hunne secretarissen werd bijgewoond. Naar men ver neemt zal aanstaanden woensdag bij Z. Exc. den minister van Groot-Brittanje een gelijk diner plaats hebben. Gorinchem 24 mei. Naar men verneemt wordt voor de regtbank alhier behandeld de zaak van den burgemeester te Alblasserdamdie beschuldigd wordt van misbruik van ge zag daar hij met geweld zonder vonnis van den kaatonreg- ter, een huisgezin te dier plaatse uit eene woning zou heb. ben gezet. Kerknieuws. Den 19 mei overleed te Gouda Ds. G. van Warmelo oudste predikant bij de Nederd. Herv. gemeente aldaar in den ouderdom van 52 jaren. Ds. L. Fockenste Sneekvierde den 9 mei gedachtenis van zijne dojarige Evangeliebediening. Vlissingen 28 mei. Op 11. zondag vierde de wel-eerw, heer J. L. Becker de vervulling zijner 25jarige Evangelie bediening in de Evangelisch-Luthersche gemeente alhier. De gehoudene godsdienstige redenaar aanleiding van Ps. 71 vs. 1517, afgewisseld ook door doeltreffende beurt zangen bragt de talrijk opgekoraenen in eene regt gemoe delijke stemmingwelke zeer verhoogd werdtoen tot ver rassing van haren leeraar, door de gemeente, even vóórhet verlaten van het kerkgebouwstaande werd aangeheven vers 5 en 8 van gezang 344. Deze godsdienst-oefening, even ongekunsteld als bewe gelijk voor het Christelijk gestemd gemoed afgeloopen zijn de, werd den feestvierende een hem hoogst welkom geschenk door den kerkeraad onder hartelijke toespraak aangeboden. Rotterdam 24 mei. De wel-eerw. en hoog-geleerde heer dr. Josef Isaacsohn werd hedenop eene plegtstatige wijze in zijne geestelijke betrekking van opperrabiju der Neder landsche Israëlitische Hoofd-synagoge en het synagogaal res sort van Rotterdambevestigd. De wel-eerw. en hoog ge leerde heer B. S. Berensteitiopperrabijn der Nederlandsche Israëlitische Hoofd-synagoge en het synagogaal ressort van 's Hagehield bij deze gelegenheid eene rede over Psalm 85 vers 9de nieuw beroepene heeft het woord over .het 5de B. M. kap. 33 vers 10, gevoerd. Eene talrijke menigte woonde deze feestelijkheid bijdie door afwisselenden zang van een mannenkooronder de leiding van den heer M. Schnitzlerin luister werd verhoogd. Rotterdam 27 mei. Gisteren morgen werdin de groote kerk der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, de van Leeuwarden herwaarts beroepen leeraar dier gemeentede wel-eerw. heer J. F. Blaamvdoor zijnen ambtgenootden wel-eerw. heef II. J. R. G. Thee singplegtig in de dienst bevestigd, en sprak des avonds zijne intree-rede uit. De bevestiger had tot tekst gekozen II Cor. 3vers 5 en 6 de bevestigde Efez. 2, vers 2022. Bij de Waalsche gemeente te Groningen is, ter ver vulling der vacature ontstaan door het vertrek van ds. V. II. Guye, gemaakt het volgende drietal: DD. J. A. van Hamelpredikant te Haarlem; ,7. L. Rouletkandidaat te Leydenen C. Busken Huëtkandidaat te Utrecht. Engeland. Londen 25 mei. Het dagblad the Tiines bestrijdt steeds de staatkunde van Jord Palmerston ten aan zien van Griekenland. De schrijvers beweren dat de minister niet naar behooren heeft kunnen aantoonen dat de aangegane verbintenissen getrouwelijk zijn nagekomen eti verwonderen zich niet, dat men vooralsnog in Parijs geen genoegen heeft genomen met zijne verontschuldiging. Zij duchten, dat het gebeurde in Petersburg een zeer 011- gunstigen indruk zal veroorzaken en maken hunne lezers opmerkzaam op het verschijnen van de Fransehe vloot voor Napelswelligt om die hoofdstad te vrijwaren tegen maat regelen, als welke lord Palmerstonop gelijke gronden als waarop de blokkade van den Piraeus berusttetegen deze zoude mogen bevelen. Zij verzekeren dat Rusland en Oostenrijk reeds hebben te kennen gegeven, dat, als Enge land zich op deze wijze schuldvorderingen van zijne onder danen in vreemde landen wil aantrekken zij het verblijf van dergelijke personen in hunne staten aan zeer belemme rende voorwaarden zullen moeten onderwerpen. Zweden. In berigten uit Stokholm van den 15 dezer wordt gemelddat daar vele toebereidselen worden gemaakt voor het aanstaande huwelijk van den kroonprins. De jong gehuwde vorstelijke echtgenooten zullen het begin van den zomer op het kasteel Ulrichsthal doorbrengen, hetwelk tot hunne ontvangst in gereedheid wordt gebragt. De koning en de koningin zullen gedurende dien tijd het slot Hage en de koningin-weduwe het landgoed Annelund betrekken. Tegen den herfst zal het geheele hof zich naar Drottningholm begeven. Den 17 julij aanstaande zal eene vereeniging van Zweed- sche geneeskundigen een herinnerings-feest aan den overleden, hoogleeraar Berzeltusvieren. De beroemde zangeres Jenny Lind is dezer dagen uit Lubeck te Stokholm aangekomen en daar zeer luisterrijk ontvangen. Den 16 dezer is te Stockholm eene bijeenkomst gehouden van afgevaardigden van al de vereenigingen tot het invoe ren van meer vrijzinnige staats-instellingen uit het geheele Zweedsche rijk waarin beraadslaagd is over de door de re gering voorgedragene wijzigingen van de constitutie. Wat in die bijeenkomst is verhandeldis niet bekenddoch bij de vrijzinnige partij vinden de voorgedragene wijzigingen over het geheel weinig bijval. Deze partij oordeelt, dat de Zweedsche natie met regt kan vorderendat haar een groo- ter aandeel worde verleend in het bestuur des lands, en dar een groot gedeelte van de magt, welke thans aan den ko ning en aan de regering is verleendop eene vertegenwoor digende vergadering van het volk behoort te worden over gedragen. Duits chianti. Berlijn 25 mei. Gisteren avond luid* de het berigt van den toestand des konings aldus Tegen den avond hebben zich meer kenteekenen eener wond-koorts opgedaan tegelijk met eene toenemende zwelling der wond, bjj welke bij voortduring eene rijkelijke afschei ding plaats heeft." Heden ochtend luidt het berigt als volgt Bij de bestaande wond-koorts heeft Z. M. slechts bij tusschcnpoozen en Onrustig kunnen slapen. Het gezwel is wel is waar niet verminderdmaar minder strak en gevoelig.

Middelburgsche Courant | 1850 | | pagina 1